Zayıflama Ameliyatı

Zayıflama Ameliyatı Nedir?

Yeni yıl; yeni kararlar demek, her yeni eşikte kendimiz için daha iyi olacağını düşündüğümüz kararları bu yüzden veriyoruz. Yeni yıl, doğum günü, ayın ilk günü ya da pazartesi günleri illa diyete bu yüzden başlıyoruz. Bir günü milat kabul edip, bizim dönüşümüz için en doğru günü, o gün olarak belirliyoruz. Zayıflama için yapacağımız diyet, vücudumuza faydadan çok zarar mı getirecek bununla pek ilgilenmeyiz, bizim için önemli olan sayısal verilerdir. Son yıllarda kulağımıza artık diyet yerine en çok Zayıflama Ameliyatı kelimesi çalınıyor. Pek çok popüler insanın, kolayca ideal kilosuna ulaşması merak duygumuzu cezbediyor.

Peki, nedir bu Zayıflama Ameliyatı?, İsteyen herkes ameliyat olabilir mi?

Obezite Cerrahisi tek bir kalıba sığdırılabilecek kadar dar bir pencereye sahip değildir. İçerisinde; Tüp Mide Ameliyatı, Mide Küçültme Ameliyatı, Transit Bipartisyon, Mini Mide Bypassı, SADI-S Ameliyatı gibi pek çok önemli cerrahi operasyonu barındırır. Bu operasyonlarından herhangi birini olabilmemiz için o operasyonun gerekliliklerini taşıyor olmamız gerekir, cerrahi müdahaleleri kolay yol olarak görmek yanlıştır.

Zayıflama Ameliyatı İçin Uygun muyum?

Zayıflama Ameliyatı olmak isteyen her bireyin, vücut kitle indeksini bilmesi gerekli. VKİ değeriniz size hangi ameliyat için uygun olduğunuza dair genel bir veri sunabilir. Vücut kitle indeksi (beden kitle indeksi olarak da bilinir) yaş, boy ve kilonuzu baz alarak; zayıf, normal, hafif şişman ya da obez olma derecenizi sunar. Makalemizin bundan sonraki bölümünde VKİ değerinize göre hangi operasyonun size daha uygun olabileceğinizi açıklayacağız. Eğer VKİ değerinizi bilmiyorsanız, buradan hemen öğrenebilirsiniz. Biliyorsanız, başlayabiliriz!

Kilom normal değerlerde çıktı fakat benim 5 kilo fazlam var.

Yukarıda okuduğunuz cümleyi sıklıkla hastalarımızdan duyuyoruz. Az önce dediğimiz gibi birçoğumuz sayısal verilere takılıyoruz. Zayıflamanın temelinde sağlıklı olmak olmalıdır. Zayıflama Ameliyatı doktorunuz tarafından sadece istediğiniz kilo sayısına ulaşın diye değil, sağlıklı olun diye yapılıyor. Tabii ki de mental olarak belli bir kilo da olmak sizi çok daha iyi hissettirecek ve öz güveninizi yerine getirecektir. Haklısınız, fakat dönem trendleri daha zayıf olmanızı size dayattığında, daha da fazla zayıflama adına sağlıksız seçimler yapmanız olası. Birçok hasta doktora danışmadan gerçekleştirdiği diyet ve beslenme düzenlemeleri yüzünden ”yeme bozuklukları” yaşıyor. Sizin sorununuzun neden kaynaklandığını bilmeden, sağlığınızı bozabilecek adımlar atmayın.

Eğer iştah kontrolü sorunu yaşıyor ve kilonuzun gittikçe arttığını gözlemliyorsanız; doktorunuza başvurabilir, diyet ve spora ek olarak iştah kontrolünüzü sağlayıcı Mide Botoksu ya da Mide Balonu gibi ameliyatsız yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Ama her yöntemde önemli olan sizin için sürdürülebilir olanı bulmaktır. Ameliyatsız yöntemlerle ideal kilonuza kolaylıkla ulaştığınızda, bunu sürdürmek için sizin çabalamanız gerekecektir. Sağlık devamlılık ister.

Tüp Mide Ameliyatı için uygun muyum?

Günümüzde en bilinen Zayıflama Ameliyatı, Tüp Mide Operasyonudur. Tüp Mide Ameliyatı VKİ değeri 35 ve üzerinde olan, kilonun getirmiş olduğu; karaciğer yağlanması, uyku apnesi ve tansiyon gibi ciddi sağlık sorunları bulunan kişilerin doktorları uygun gördüğü taktirde olabileceği bir cerrahi operasyondur.

Fakat burada önemli olan hastanın kilo geçmişidir. Daha önce spor ve diyetle hiçbir zaman istediği başarıyı yakalamamış ve yakalasa bile sürdürememiş kişiler için müdahaleler çok daha idealdir. Kişinin kilo vermeyi denemiş ve tek başına veremiyor olması elzemdir. Çünkü Tüp Mide Ameliyatı da yardımcı bir yöntemdir.

Tüp Mide Ameliyatı; midenizin açlık hormonunun da salındığı fundus bölgesi de dahil olmak üzere yaklaşık olarak %80’ini alınarak, sağlıklı bir biçimde hızla kilo vermenize yardımcı olunur. Yardımcı olur diye altını çizmemizin nedeni; verdiğiniz kiloyu geri almamak için sizinde çaba sarf etmeniz gerektiğinin bilincinde olmanız içindir.

Mental olarak ameliyata hazır olmanız bir diğer koşuldur. Tüp Mide Ameliyatı sonrası; beslenme biçiminizi değiştirmeniz ve bu doğrultuda, sağlıklı yeni bir hayata adım atmanız gerekecektir. MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarına Tüp Mide Ameliyatı olarak, ideal kilolarına ulaşma yolunda adım atan kişilerin öykülerini içeren videolara buradan ulaşabilirsiniz. Videolarda göreceksiniz, obeziteyle mücadele eden pek çok hasta uzun süredir, kilo alıp verme kısır döngüsünün içerisinde olan kişiler. Ameliyat diğer tüm yöntemlerin olumsuz sonuçlandığı zaman başvurabilecek ciddi bir karardır, bu kararı ancak alanında yetkin ve de bu operasyonu birçok kez gerçekleştirmiş bir hekim alabilir.

Ameliyatın zorunluluk ve tek çözüm yolu olarak görülebilmesi için; çok ciddi sağlık sorunları yaşayan, kilosunun hayati tehlike yarattığı ve yandaş hastalıklardan muzdarip olan obez bir birey olmanız gerekir.

Tip 2 Diyabetim var, Zayıflama Ameliyatı olsam geçer mi?

Daha önce pek çok kez değindiğimiz bir konu ”Tip 2 Diyabet ve Kilo İlişkisi”… Şeker hastalığınız eğer Tip 2 ise bu sorunun cevabı evet, Transit Bipartisyon Ameliyatıyla sorunlarınıza çözüm getirebilirsiniz. VKİ değeriniz 27 ve üzerindeyse ve şeker hastalığınız varsa ameliyat için uygun hasta olabilirsiniz. Transit Bipartisyon Ameliyatıyla ilgili teknik bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak daha önce yazdığımız yazımızı okuyabilirsiniz.  Ama unutmayın ki Tip 2 Diyabet sağlıklı bir hayat tercihiyle önlenebilir bir rahatsızlıktır.

Hayatınız boyunca ve ameliyat sonrası süreçte de; hayatınızı kısıtlamadan, geneline sağlıklı beslenmeyi entegre ettiğiniz müddetçe, ciddi bir kilo sorunu yaşamazsınız. Aynı zamanda şeker hastalığı gibi kısıtlayıcı ve zorlayıcı bir hastalıkla mücadele etmek durumunda kalmazsınız.

Gelelim ameliyatın çok daha zorunlu görüldüğü durumlara. Yani ileri derece obezite durumuna.

SADİ-S Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Günümüzde pek çok insan obeziteyle savaşıyor, artık kımıldayamayacak durumda yatağa mahkum olan birçok hasta mevcut. Her geçen gün obeziteye bağlı yandaş hastalıklardan hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Hal böyleyken Zayıflama Ameliyatı olup, yaşama tutunmak isteyen birçok obez birey var.

SADI-S profesyonel destek alarak kilo vermeyi başaramamış, VKİ değeri 50 ve üzeri olan yüksek risk grubunda olan hastalara uygulanan cerrahi bir operasyondur. SADI-S, iki aşamadan oluşan komplike bir ameliyattır, işlemi gerçekleştirecek hekimin yetkinliği bu anlamda oldukça önemlidir. Ameliyatın ilk aşamasında midenin, tüp mide operasyonunda olduğu gibi %80’lik kısmı alınarak hacmi küçültülür sonrasında ise bağırsak geçişi düzenlenerek gıda emilimi kısıtlanır. Operasyon sonrası hasta sağlıklı bir biçimde kilo verme sürecine girer.

Cerrahi operasyonların temelinde midenin küçülmesi ve gıda alımının azalması vardır. Ameliyat size yeni bir yeme düzeni kazandırır, doktorunuz size tüm yeme biçiminizi değiştirecek ve doğru beslenmeyi sürdürmenizi sağlayacak doneleri verir. Önemli olan doktorunuzla kurduğunuz bu işbirliğini bozmamaktır. Uzun zamandır kilo verme mücadelesi sürdürüyor, sizin için en uygun yöntem hangisi karar veremiyorsanız; MEDENLive Sağlık Grubunun deneyimli ve alanında uzman hekimlerine ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com