Vücut Kitle İndeksi (VKİ) Nedir?

12 Eyl 2018 Erkekler İçin, Gençleşmek, Genel Cerrahi, Kadınlar İçin, MEDEN A.Ş., Obezite Cerrahisi, Zayıflama , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Vücut Kitle İndeksi Nedir? 

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Halk arasında Vücut Kitle İndeksi (VKİ) olarak bilinen, Body Mass Index (BMI); Obezite hesaplamada kilonuzun, boy değerinizin karesine bölünmesiyle (kg/m²) hesaplanan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) değeri kullanılır ve Dünya Sağlık Örgütü’nün referans aralığı temel alınır. Vücut Kitle İndeksi sonuçlarına göre 30’un üzeri obez, 40’un üzeri morbid obez, 50’nin üzeri süper obez olarak isimlendirilir.

Detaylı vücut kitle indeksi ile obezite hesaplamada ise, yaşınız ve cinsiyetiniz de dikkate alınarak kilonuzun, vücut yağ yüzdenizin ve bel çevrenizin normal değerlerde olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Vücut kitle indeksi değeriniz ; zayıf, fazla kilolu, obez ya da morbid obez ise kilo vermek için uzmanların önerilerini yerine getirerek zayıflayabilirsiniz.

Peki Vücut Kitle İndeksinizi Bilmek Neden Önemli? 

Halk arasında Vücut Kitle İndeksi (VKİ) olarak bilinen, Body Mass Index (BMI); Obezite hesaplamada kilonuzun, boy değerinizin karesine bölünmesiyle (kg/m²) hesaplanan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) değeri kullanılır ve Dünya Sağlık Örgütü’nün referans aralığı temel alınır. Vücut Kitle İndeksi sonuçlarına göre 30’un üzeri obez, 40’un üzeri morbid obez, 50’nin üzeri süper obez olarak isimlendirilir.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki Türkiye’de fazla kilosu bulunan kişilerin oranı, %34.6, obez olarak nitelendirilen kişilerin oranı ise %30.3’tür. Bu oranlara göre oldukça yüksek bir oranda yani  Türkiye’de nüfusun %64.9’unun fazla kilosu bulunduğu ortaya çıkıyor. Türkiye ortalamasında durum oldukça kötü. Peki ya siz hangi gruba dahilsiniz? Yıllardır alışkanlık halini alan kilo verip alma döngünüzden sıyrılabildiniz mi? Ya da obezite sınırında olup olmadığınızın henüz farkında varamamış olabilir misiniz?

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) tam olarak bu noktada devreye giren bir ölçüt. Body Mass Index; vücudunuzun sınırları dahilinde, ideal kilo aralığınızı tespit edebilmenizin en kolay yoludur. Normal kilolu, düşük kilolu veya obez grubuna mı ait olduğunuzun tespiti, sizin başlangıç noktanız olabilir. Eğer Vücut Kitle İndeksinizi bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz.

Yüksek veya düşük kilolu hatta obez kişilerin ortak noktası beslenme temeline dayanır. Zayıf olmanız ya da kilolu olmanızın altında yatan temel esas; aldığınız kalori miktarı ile yaktığınız kalori miktarı arasındaki dengeden ibarettir. Eğer ki siz sürekli olarak yaktığınızdan fazla miktarda gıda tüketirseniz, hızla kilo alma sürecine girebilirsiniz.

Diyet Yapıyorum ama Yeterli Kilo Veremiyorum!

Sağlıklı besleniyorum, diyet yapıyorum diye düşünüyor olabilirsiniz fakat ya daha büyük bir hata yapıyorsanız?

Beslenme bir bilim ve başlangıçtan bugüne kadar her bilim kategorisinde olduğu gibi beslenme adına pek çok tez ortaya atıldı. Angel Keys’in teoreminden yola çıkarak, Harvard Üniversitesinden Mark Hegsted’in desteği ile 1980 yılında yayınlanan kılavuzla birlikte; low-fat yani düşük yağlı beslenme bir trend haline geldi.

Light ürünlerin hayatımıza dahil olması da tam olarak bu dönemlere denk düşüyor. Yağı azaltılmış gıdaların tadını yenebilir hale getirmek için eklenen ‘eklenti şeker’ şu an dünya üzerinde obezitenin en büyük nedenlerinden biri. Yediğiniz, içtiğiniz gıdalardaki yüksek miktardaki şeker; sizi kilo alıp verme döngüsüne mahkum ediyor. O kadar yüksek kaloride yiyecekler tüketiyoruz ki spor yapmak bile belli ölçüde yetersiz kalabiliyor.

Obeziteye Dur Deyin! Ama Nasıl?

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ne işe yarar? 

Bu mahkumiyetten kurtulmak için ilk önce Body Mass Index ile hangi gruba dahil olduğunuzu bilmeniz gerekli. Obezite ya da kilo kaybetmede cerrahi olan ve olmayan pek çok yöntem mevcut. Hangi yöntemin sizin için en doğru olduğu, doktorunuz ile ortak olarak vereceğiniz karar neticesinde ortaya çıkacaktır. Vücut kitle indeksi ne işe yarar sorusunun en net cevabı, sizin tehlikeli bölgelere ne kadar yakın olduğunuzun tespiti açısından oldukça önemlidir.

Vücut Kitle İndeksi 25 ve Üzerinde Hangi Yöntem Bana Uygun? 

Mide Botoxu Nedir?

Obezite sorunu ile mücadele eden insanların genel olarak söylemleri ‘Bu kadar kiloyu ne zaman aldıklarını hatırlamadıkları’ yönündedir. Obezite sınırında olmayan, fazla kilosu bulunan kişiler genel olarak, Vücut Kitle İndekslerine bakıp çokta kötü durumda olmadıklarını düşünürler. Fakat kilo; kontrol altına alınması ve müdahale edilmesi gereken bir olgudur. Cerrahi müdahaleye gerek duyulmayan bir aralıkta Vücut Kitle İndeksi olan, diyet ve spor ile yeteri kadar kilo veremeyen hastalar için pek çok yöntem bulunuyor.

Son yıllarda hayatımıza giriş yapan Mide Botoxu ile birçok kişi ideal kilosuna sağlıklı ve hızlı bir biçimde ulaşabilmiştir. Botoxun genel amacı; etkili olduğu müddetçe hastanın, ideal kilosuna ulaşıp, aynı zamanda yeni yeme alışkanlığı oluşturmasına destek olmaktır. Günümüzde güvenle tercih edilen bir diğer yöntem ise Mide Balonu (medenpro™ Intragastric Balloon®) olarak bilinen Gastric Balloondur. Her iki yöntemde de genel olmayan hafif anestezi işlemi uygulanır ve hasta aynı gün rahatlıkla günlük yaşam rutinine geri dönebilir.

Yöntemler ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için; MEDENLive Sağlık Grubu hekimlerinden Doç. Dr. Gökmen Öztürk’ün Mide Botoxu ve Balonu ile ilgili tüm soruları yanıtladığı videolarını izleyebilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi 35 Üzerinde Hangi Yöntem Bana Uygun?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Obezite sadece fazla kilo ile ilişkilendirilecek kadar basit bir sağlık sorunu değildir. Fazla kilo birçok hastalığı da beraberinde getirecektir. Ağır psikolojik etkilerinin yanı sıra obezite sorunu yaşayan hastalar, yandaş hastalıklarla mücadele etmek durumunda kalır. Fazla kilo sorunu yaşayan hastalarda; şeker,hipertansiyon, karaciğer yağlanması, uyku apnesi gibi ciddi rahatsızlıklar en sık karşılaşılan hastalıklardır.

MEDENLive Sağlık Grubuna cerrahi müdahale için başvuran pek çok hastanın kiloları ile yıllardır sorun yaşadığı ve pek çok yöntemi denediği halde dilediği başarıyı yakalayamadığı görülmüştür. Beslenme;  kilo alıp verme döngüsünün en önemli halkasıdır. Fakat yıllardır vücudu ile mücadele eden bir kişinin doktor kontrolü olmaksızın ideal kilosuna ulaşması oldukça zordur. Obezite Cerrahisinde Tüp Mide Ameliyatı ile birçok hastanın ideal kilosuna ulaşmasında, yeni yeme biçimi kazanmasında oldukça önemli bir rol üstlenmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı özellikle vücut kitle indeksi (VKİ) 40 ve üzeri olan daha önce doktor kontrolünde diyet, spor ve ilaç gibi yöntemleri ile tam anlamıyla sağlığına kavuşamamış hastalara uygulanabilmektedir. Eğer ki vücut kitle indeksiniz 35 ve üzerindeyse obeziteye eşlik eden rahatsızlıklarınız varsa doktorunuzun uygun görmesi halinde Tüp Mide Ameliyatı olabilirsiniz.

Sizde kilolarınızdan kurtulmak, kilo verme mücadelesinde galip gelmek istiyorsanız fakat Tüp Mide Ameliyatı ile ilgili kafanızda soru işaretleri varsa MEDENLive Sağlık Grubu hekimlerinden, Doç. Dr. Gökmen Öztürk’ün Tüp Mide Ameliyatı hakkındaki tüm soruları tıp dilinden uzak, yalın bir dille cevapladığı videolarımızı izleyebilirsiniz. Ya da işlem hakkında daha önce hazırlamış olduğumuz makaleyi okumak için linke tıklayabilirsiniz. (makaleye buradan ulaşabilirsiniz.)

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com