Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verememe İhtimalim Var mı?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verememe İhtimalim Var mı?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Süre Sonra İdeal Kiloma Ulaşırım?

Eskiden Obezite ve yandaş hastalıklar bize hep çok uzaktaymış gibi gelirdi. Şimdi ise Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemiz nüfusunun %17’si obezite ile savaşıyor. Rakamlar korkutucu; kadınların %29’u , erkeklerin ise %13’ü bu sınıfa dahil ve bu grup gün geçtikçe fazla sayıda insanın katılımı ile büyüyor. Hal böyle olunca, iş işten geçti demeden önce obezitenin varoluş kaynağını bilmekte fayda var. Unutulmamalıdır ki ister Tüp Mide isterse diğer metabolik cerrahi ameliyatları size; yeterli yeme ile doyma imkanı sunar. Sizin yapmanız gereken ise o bilinci sürdürecek iradeyi sağlamaktır. Peki ama nasıl dediğinizi duyar gibiyiz. Tüp Mide Ameliyatı sonrasında kilo verip veremememizin altında yatan temel unsurlara odaklanırsanız, korkmayın tekrar kilo almanız söz konusu olmayacaktır.

Hem bu korkularınızdan arınmanız hem de Tüp Mide Ameliyatı ile ilgili aklınızda soru işareti kalmaması için MEDENLive hekimlerinden Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gökmen ÖZTÜRK ile birlikte tıp dilinden uzak, doğru ve net bilgiye ulaşabilmeniz için bu video ve yazı dizisini hazırladık.

Bu makale/videoda neler öğreneceksiniz?

  • Mide küçülmesi ameliyatı nedir?
  • Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır?
  • Obezite öncesi yapılan hatalar nelerdir?
  • Tüp Mide Ameliyatı sonrası ne yapmam gerekir?

Obezite Öncesi: Ben Nerede Hata Yaptım?

Yemek Yeme Bilinci Kazanmak Neden Önemli?

Obezite ameliyatı sonrası dikkat etmeniz gereken temel şey; ameliyat öncesi yaptığınız hataların bilincine varmak ve bu hataları tekrar etmemek. Artık büyüme çağındaki çocukların bile obezite ile savaştığını baz alırsak ilk yapmamız gerekenin; yeme alışkanlıklarımızı, tercihlerimizi toplum olarak tümü ile değiştirmemiz gerektiği olacaktır.

Eminiz ki obeziteye varan süreçte birçok kez adım attınız; çeşitli diyet programları uyguladınız, zaman zaman spor ile desteklediniz fakat kilo alma sürecinizi durdurmadınız. Eğer kilo almanızın altında sağlık problemi yatmıyor ve beslenme tercihleri ve yaşam stili yatıyorsa yapmanız gereken şey; hayatınıza adapte olabilecek, sürdürülebilir bir yeme biçimi kazanmaktır.

Neden Tüp Mide Ameliyatı Olmalıyım?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Eğer obezite sınırında iseniz ya da obezseniz muhtemelen bu yolda sizi umutsuzluğa sürükleyecek bir çok şey yaşadığınız. Kişisel çaba ile yerinizde saymaktan artık yorulduysanız: Tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apsesi gibi obezite yandaşı hastalıklardan en az birine sahipseniz, sizin için en doğru yol bir uzmanın yönlendirmesi ile ortaya çıkacaktır. Yeme bozukluğu yaşamış, sağlığını tehdit eden kilo sınırındaki bir birey için  en güvenli yollardan biri cerrahi bir operasyon olacaktır.

Ameliyat ile ilgili korkutucu birçok şey okuyup, duyduğunuzu tahmin etmekle beraber, dünya üzerinde birçok kişinin obezite ve yandaş hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiğinin bilincinde olmanızı istiyoruz. Cerrahi müdahale ile desteklenmiş, doğru ve bilinçli bir kilo verme mücadelesi eminiz ki sizi hedefinize çok daha kısa sürede ulaştıracaktır.

Tüp Mide Ameliyatı; vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan obeziteye eşlik eden yandaş hastalıklardan muzdarip ya da vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olan daha önce doktor kontrolünde diyet ve spor ile kilo vermeyi başaramamış kişiler için en uygun yöntemlerden biridir.  Eğer vücut kitle indeksinizi bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatını genel hatları inceleyecek olursak: Günümüzde kapalı (laparoskopik) olarak  Tüp Mide Ameliyatı yapılıyor. Bu ameliyatta odak nokta; iştah hormonunun salgılandığı ve fundus bölgesi de dahil, midenin %80’ninin alınıp, mide hacminin küçültülmesidir. Tüp Mide Ameliyatında direkt mideye müdahale edilmesinden ötürü kilo verememe gibi bir ihtimal söz konusu değildir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir? sorusuna çok daha ayrıntılı bir cevap isterseniz; Tüp Mide Ameliyatı ile ilgili, A’dan Z’ye her şeyi öğrenebileceğiniz yazımızı okumanızın size fayda sağlayacağını düşünüyoruz. https://www.medenlive.com.tr/tup-mide-ameliyati-nedir-doc-dr-gokmen-ozturk-medenlive-tv/  Linkten MEDENLive Sağlık Grubunun hazırlamış olduğu ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Ya Sonra? Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu Bir Mucize Olmalı! 

Herhangi bir işlemden mucize beklemek yapılacak en büyük hatalardan biridir. Diyetten mucize beklemek gibi cerrahiden de mucize beklenmemelidir. Cerrahi operasyonlar sizi ulaşmanız gereken kiloya ulaştıracak, size yeni yeme biçimleri kazandıracaktır. Maalesef kilo vermek ya da sağlıklı bir bedene sahip olmak tek bir yönteme, sihirli bir hapa bağlı değildir. Her yöntem sizin sağlığınıza kavuşmanıza yarayan araçlardır. Sizi bulunduğunuz kısır döngüden çekip çıkaracak asıl güç sizsiniz. Tüp Mide Ameliyatı sonrasında evet, hızlı ve sağlıklı bir biçimde kilo vermeye başlayacaksınız. Hatta çok daha kısa bir süre içerisinde ideal kilonuza ulaşacaksınız.

Hareketi hayatımıza dahil ettiğimiz, liften ve sağlıklı yağdan zengin, karbonhidrattan fakir bir beslenme düzeni yarattığınızda siz bile vücudunuzdaki gelişmelere inanamayacaksınız. Bu yola birçok kez çıktınız ve her seferinde bozguna uğradıysanız, unutmayın bu sefer cerrahinin gücünü de yanınıza aldınız. İstediğiniz her şeyi sağlıklı olduğunuz müddetçe başarabilirsiniz, ilk önce kendinize inanın. 

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com