Tüp Mide Ameliyatı nedir? | Doç. Dr. Gökmen ÖZTÜRK | MEDENLive TV

MEDENLive TV bu hafta, Obezite Cerrahisinde en çok cevaplanan sorular olmasına rağmen tekrar tekrar sorulma ihtiyacı duyulan 5 önemli soruya odaklandı.

En çok yanıtlanan sorular olmasına karşın hastalar tarafından tekrar tekrar sorulan: Tüp Mide Ameliyatı nedir?, Mide Küçültme Ameliyatı kimlere yapılır?, Mide Küçültme Ameliyatı sonrasında vücudumuzda neler değişir?, Neden Mide Küçültme Ameliyatı olunur? ve Tüp Mide Ameliyatı kimler için uygundur? Sorularını tekrar sorulmasına gerek kalmayacak biçimde açıklayacağız.
Bir hasta yanıtını almasına rağmen tekrar aynı soruyu soruyorsa ya yanıtı anlamamıştır ya da yanıtı veren merci tam olarak anlatamamıştır.
İki ihtimali de göz önünde bulundurarak yanıtları, resmi kaynaklara dayandırmamıza rağmen; tıp dilinden uzak, halk diline indirgenmiş en basit haliyle anlatacağız.

Tüp Mide Ameliyatı nedir? | Doç. Dr. Gökmen ÖZTÜRK | MEDENLive TV‘ isimli videomuzu, MEDENLive hekimlerinden Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gökmen ÖZTÜRK’ün akıcı üslubuyla izleyebilirsiniz.

NEDEN MİDEMİZİ KÜÇÜLTMEK İSTERİZ?

Başarı, kilo vermek değil kilomuzu koruyabilmektir.

Hiçbir zaman obez olacak kadar kilolu olmasa bile genlerinde, obezite potansiyeli taşıdığını akrabalarından anlayabilenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok! Önlem almak için obez olmayı beklemeye gerek var mı? Bir sorunun yanıtını en sağlıklı şekilde vermek, hatta hastalarımızın aldığı yanıtı tam olarak kavrayarak soru işaretlerini giderdiğine emin olmak için; ilgili soruyu NEDEN sorduğunu tespit etmeliyiz. Obezite/Fazla kilolara önlem almak, direkt ameliyat olmak mı? Tabi ki hayır! O zaman NEDEN midemizi küçültmek isteriz? ‘Mide Küçültme Ameliyatı kimlere yapılır?‘ Sorusu tam olarak burada sorulması gereken bir sorudur. Fark edebileceğiniz üzere Google aramalarında sıklıkla rastladığımız sıkıcı ‘Tüp Mide Ameliyatı nedir?‘ açıklamalarından farklı; tıp dilinden uzak, halk diline indirgenmiş, en ilginç ve bilinmeyen yönleriyle anlatacağız! MEDENLive Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gökmen ÖZTÜRK‘ün akıcı üslubuyla bilgi almak için yazımızın devamına göz atmaya ne dersiniz?

<span style="color: #333333;">' Tüp Mide Ameliyatı Nedir?' sorusunun yanıtını; tıp dilinden uzak, halk diline indirgenmiş, en ilginç ve bilinmeyen yönlerini öğrenmek ister misiniz?</span> Bu görsel <strong>MEDENLive Sağlık Grubu</strong>’nun Skyport Residence Plaza Yakuplu Mahalesi Hürriyet Bulvarı No:1 Kat:12 Ofis No:133 Beylikdüzü / İstanbul PK: 34524 adresinde hizmet veren, 0 850 532 24 74 - 0 532 232 20 44 - 0 212 621 12 12 - 0 212 521 34 34 numaralı telefonlar ve https://www.medenlive.com.tr/ internet sitesi üzerinden hizmet veren <strong>MEDEN Cerrahi Yazılım ve Sağlık Hizmetleri A.Ş.</strong>’ye ait bir fotoğraftır.

‘ Tüp Mide Ameliyatı Nedir? ‘ sorusunun yanıtını; tıp dilinden uzak, halk diline indirgenmiş, en ilginç ve bilinmeyen yönlerini öğrenmek ister misiniz?

Bu makale/videoda neler öğreneceksiniz?

  • Mide küçülmesi ameliyatı nedir?
  • Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır?
  • Fundus nedir?
  • Fundus bölgesinin görevi nedir?
  • Ghrelin (Açlık) Hormonu nedir?
  • Ghrelin (Açlık) Hormonu kontrol edilebilir mi?

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI NEDİR?

Midenin yaklaşık %80’inin alınarak tüketilen besin miktarını sınırlanmasıdır.

Mide Küçülme Ameliyatı, halk arasında tüp mide operasyonu olarak bilinmektedir. Tıbbi alanda ise hekimler tarafından Sleeve Gastrectomy olarak adlandırılmaktadır. Mide Küçültme Ameliyatı ana hedefi, hastanın ideal kilosuna ulaşarak; koruyabilmesidir. Operasyon daha önce kilo vermek için gerekli tüm tedavileri istikrarlı olarak uygulamış ancak başarılı olamamış veya başarılı olsa dahi istikrarlı olarak ideal kilosunu koruyamamış insanlar için geliştirilmiş bir cerrahi müdahaledir. Operasyon sonrasında hastanın midesinin büyük kısmı ileri teknolojinin getirdiği avantajlarla alınması sonucunda yaklaşık olarak %75-80 oranında mide küçülmesi gerçekleştirilir.

Halk arasında midenin içerisine kalıcı bir tüp yerleştirildiği bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır. Operasyon sonrası midenin bir tüpe benziyor olması, mide içine ya da çevresine dışarıdan herhangi bir materyal takıldığı anlamına gelmemektedir. Operasyon sonrası midenin kalan kısmının şeklinin tüpe benzemesinden dolayı “Tüp Mide” ismi yaygın olarak kullanılmıştır.

TÜP MİDE AMELİYATINI CAZİP KILANLAR NELERDİR?

Sindirim sisteminin değişmemesi ve Ghrelin hormonunun kontrol edilmesidir. 

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Vücudumuzda Neler Değişir? Mert EDEN | MEDENLive Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gökmen ÖZTÜRKOnlarca obezite operasyonu arasında tüp mide ameliyatının ön plana çıkması bir tesadüf olmadığını bilmekte fayda var. Peki, Mide Küçültme Operasyonunu cazip kılan özellikleri nelerdir? Yanıtı uzaklarda aramaya gerek yok. Sleeve Gastrectomy operasyonunun en önemli özelliklerinden bir tanesi, sindirim sistemimizin mevcut işleyişinin bozulmuyor olmasıdır. Kısaca sindirim sistemi güzergahında herhangi bir değişiklik yapılmadığı için, ömür boyu mineral ya da vitamin takviyesine gerek kalmıyor olmasıdır. Midemizin küçülmesi ve doğal işleyişine müdahalenin söz konusu olmamasıdır.

Gözardı edilemeyecek diğer bir avantaj ise Ghrelin olarak tanınan açlık hormonunu üreten mide dokusunun (Fundus) çıkartılması sonucunda da kilo verilmesi desteklenmesidir. Ghrelin, beyindeki iştah bölgesinde bulunan reseptörlerin uyarılmasıyla iştahımızı arttıran bir peptittir. Tüp Mide Ameliyatında Ghrelin üretilen midenin fundus bölgesi çıkarıldığı için iştahımızda otomatik olarak azalmaktadır. Böylece zırt pırt yemek yeme ihtiyacına elveda diyebiliyoruz.

MEDENLive hekimlerinden Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gökmen ÖZTÜRK’ün ‘Tüp Mide Ameliyatı nedir?’ isimli videsunun tam metnine ve kaynaklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı, midenin tüp haline getirilmesi işlemine verilen isimdir. Vücut kitle indeksi (VKİ hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.) 35 üzeri olan hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Burada amaçlanan 2 şeydir. 1. si midenin hacim olarak küçültülmesi 2.si fundus dediğimiz bölgeden salgılanan hormonun fundus çıkartılarak etkinliğinin ortadan kaldırılmasının böylece ameliyat sonrasında hastanın hem yeme mikrtarının azalması hemde bu hormonun ortadan kalkmasıyla iştahın azaması. iki tane amacımız var tüp mide ameliyatı yaparken.

KAYNAKLAR

* Paluszkiewicz R, Kalinowski P, Wróblewski T, et al. (December 2012). “Prospective randomized clinical trial of laparoscopic sleeve gastrectomy versus open Roux-en-Y gastric bypass for the management of patients with morbid obesity”. Wideochirurgia I Inne Techniki Mało Inwazyjne. 7 (4): 225–32. doi:10.5114/wiitm.2012.32384. PMC 3557743 Freely accessible. PMID 23362420.
* Karmali S, Schauer P, Birch D, Sharma AM, Sherman V (April 2010). “Laparoscopic sleeve gastrectomy: an innovative new tool in the battle against the obesity epidemic in Canada”. Canadian Journal of Surgery. 53 (2): 126–32. PMC 2845949 Freely accessible. PMID 20334745.
* http://www.ifso.com[full citation needed]
* http://asmbs.org/obesity-and-surgery-learning-center/bariatric-surgery-procedures/[full citation needed]
* Alqahtani AR, Antonisamy B, Alamri H, Elahmedi M, Zimmerman VA (August 2012). “Laparoscopic sleeve gastrectomy in 108 obese children and adolescents aged 5 to 21 years”. Annals of Surgery. 256 (2): 266–73. doi:10.1097/SLA.0b013e318251e92b. PMID 22504281.
* Alqahtani A, Alamri H, Elahmedi M, Mohammed R (November 2012). “Laparoscopic sleeve gastrectomy in adult and pediatric obese patients: a comparative study”. Surgical Endoscopy. 26 (11): 3094–100. doi:10.1007/s00464-012-2345-x. PMID 22648112.
* Alqahtani AR, Elahmedi M, Al Qahtani A (February 2016). “Laparoscopic Sleeve Gastrectomy in Children Younger Than 14 Years: Refuting the Concerns”. Annals of Surgery. 263 (2): 312–9. doi:10.1097/SLA.0000000000001278. PMID 26496081.
* Gastric Sleeve Surgery: Common Risks and Complications”. Gastric Sleeve Diet Guide. Retrieved 16 March 2017.
* “Gastric Sleeve Complications Post Surgery”. BSIG. Retrieved 5 August 2013.
* Gastric Sleeve: 14 Ways It Will Affect You, Bariatric Surgery Source, retrieved 30 November 2017
* https://www.smh.com.au/healthcare/superannuation-tapped-to-fund-weightloss-surgery-20140103-309hx.html
* Bariatric Surgery Insurance: Complete Patient Guide, Bariatric Surgery Source, retrieved 19 April 2015

Pitombo, Cid (2008). Obesity surgery: principles and practice. McGraw Hill Professional. p. 177. ISBN 0-07-149492-8.
Nguyen, etc all; Ninh T. Nguyen; Eric J. DeMaria; Sayeed Ikramuddin; Matthew M. Hutter (2008). The SAGES Manual: A Practical Guide to Bariatric Surgery. Springer. p. 131. ISBN 0-387-69170-7.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com