Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Tüp Mide Ameliyatı nedir?

Mide küçültme ameliyatı; midenin tüp şeklinde kalacak biçimde büyük bölümünün kesilerek çıkarılması esasına dayanır. Tüp Mide ameliyatında amaçlanan; midenin hacmini küçültülerek, mideyi yemek borusunun devamı niteliğinde getirmektir. Bu ameliyatta odak nokta; iştah hormonunun salgılandığı fundus bölgesi de dahil, midenin %80’ninin alınmasıdır. Midenin büyük bölümünün alınmasının ardından; azalan gıda alımı ve kaybolan iştah ile birlikte hasta çok hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayabilir.

Tüp Mide Ameliyatlarında başarı oranları kaçtır ve nasıl ölçülür?

Tüp Mide Ameliyatında başarı oranları midenin ne kadarlık bir bölümünün alındığı ile doğru orantılıdır. Bu konu ile yapılan çalışmalar sonucu ilk beş yıl çok yüksek oranda olduğu saptanmıştır. %88 oranında oldukça başarılıdır.

Tüp Mide Ameliyatı sonrası ilaç kullanımı nasıl olmalıdır?

Tüp Mide Ameliyatı sonrasında 1 ay kadar sıvı gıda verilmektedir. Mide hareketlerinin düzenleyici, ağrı kesiciler, anti ülser ilaçlar da sıvı olarak verilmektedir. Bu süreçte hastanın önceden var olan hastalıkları için kullanıdığı ilaçları da toz haline getirilerek verilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürede Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı herhangi bir komplikasyon olmaması ve her şeyin normal seyrinde ilerlemesi halinde yaklaşık olarak 45-60 dk arası sürmektedir.

Hangi Obezite Tipleri Tüp Mide Ameliyatları için uygundur?

Mide küçültme ameliyatı obez grubunda, 18-65 yaş arasındaki; vücut kitle indeksi 40 ve üstü olan, daha önce doktor kontrolünde diyet, spor, ilaç gibi yöntemlerle yeterli kilo veremeyen ya da vücut kitle indeksi 35 ve üstü olan; obeziteye eşlik eden yandaş hastalıklardan en az birine sahip (şeker, hipertansiyon, uyku apnesi, karaciğer yağlanması, kalp ve damar hastalıkları gibi) hastalar için en uygun yöntemdir. Mide Küçültme Ameliyatı olacak hastanın ameliyatın sonuçlarını tam olarak anlayabilecek bilinçte ve psikolojik durumda olmalısı gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı sonrasında dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Tüp Mide Ameliyatı sonrasında; yeme biçiminiz, miktarınız ve yediğiniz gıdalar büyük oranda değişim yaşayacaktır. Midenizin ve vücudunuzun bu sürece adapte olabilmesi için; size verilen yeme programına harfiyen uymalısınız. İlk ay ağır sporlardan kaçınmalı fakat hareketli olmayı hayatınızın odak noktası haline getirmelisiniz.

Tüp Mide Ameliyatı sonrası kilo verememe ihtimalim var mı?

Ameliyat sonrası; doyma zamanınız, yeme kaliteniz, açlık hissetme oranınız değişeceği için, ideal kilonuza ulaşma hızınız çok daha kolay olacaktır. Doktorunuzun tavsiyelerine uyup, sağlıklı yaşamı hayatınızın merkez noktasına yerleştirirseniz, Tüp Mide ameliyatının sizi hayal ettiğiniz kiloya kavuşturmaması imkansızdır.

Tüp Mide Ameliyatından sonra kilo alımı ve midenin tekrar büyümesi mümkün mü?

Yapılan birçok obezite ameliyatında hastanın tekrar kilo alma döngüsüne girmesi gibi bir olasılık söz konusudur. Bu olasılığı en aza indirgemek ise ameliyat sonraki süreçte; hasta doktor koordinasyonunu etkin bir biçimde sürdürmek ve hastanın ameliyat sonrası hakkında bilinçlendirilmesini sağlamak gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından sonra vücudumda herhangi bir iz kalır mı?

Kapalı yöntem ile yapılan Tüp Mide Ameliyatında klasik cerrahi işlemlere göre büyük bir kesi işlemi yapılmadığı için, hastayı rahatsız edecek boyutta bir izin oluşması söz konusu değildir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte laparoskopik olarak yapılan ameliyatlarda hem minimal bir iz kalır hem de hasta günlük yaşam rutine çok daha kolay bir biçimde dönebilir.

Tüp Mide Ameliyatı olduktan sonra kaç gün istirahat etmeliyim?

Laparoskopik (kapalı) olarak gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatlarında büyük kesi işlemi olmadığı için komplikasyon riski çok azdır ve hastanede kalış süresi 3 günü geçmemektedir. Bu sürecin ardından bir süre dinlenilmeli, ağır fiziksel aktivite gerektiren işlerden kaçınılmalıdır. Doktorunuzun belirteceği sürecin ardından hafif sporlara başlayabilir, sizi zorlamayacak günlük rutin işlerinizi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com