Transit Bipartisyon Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

17 Ara 2018 Erkekler İçin, Kadınlar İçin, Obezite Cerrahisi, Zayıflama , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Obezite ile mücadele, obezite, çağın hastalığı, kilo fazlalığı,Tüp Mide Ameliyatı,Transit Bipartisyon, şok diyetler … ve daha bir çoğu. Tüm bu kelimeleri etrafınızda ne kadar çok duyduğunuzu bir düşünün. Çevrenize bir bakın, fazla kilolarından şikayet etmeyen ya da obeziteye bağlı hastalıklardan dertli olmayan tek bir insan bile yok değil mi?

Kilo alıp verme döngüsünden ve obeziteye bağlı yandaş hastalıklardan kurtulmayı sadece kişisel çabaya bağlamak sizce ne derece doğru?

Doktor kontrolünde olmayan şok diyetlerin ve kısıtlayıcı yeme tercihlerinin vücudumuza verdiği kalıcı zararları hesaba katmıyoruz. Bir hafta içerisinde 5 kilo vermeye hedefinde diyetler vücut işleyişini tamiri zor bir biçimde bozuyor.

5 kilo verme isteğiyle başlayan serüven, verilmesi gereken 10,20,30 ve çok daha fazla kilo olarak devam ediyor. Yazımızın ana konusu kilo fazlalığı 10-15 kilo gibi minimal olanlar değil, obez olarak nitelendirdiğimiz VKİ değeri 35 ve üzeri olan ve de Tip 2 Diyabet hastalığından muzdarip olan bireyler. Yazımızın devamını okumadan önce VKİ değerinizi hesaplamak isterseniz buradan öğrenebilirsiniz.

MEDENLive Sağlık Grubu olarak birçok kişinin kafasında soru işareti yaratan; Obezite Ameliyatları Nedir?, Tip 2 Diyabet Ameliyatı Nedir? Transit Bipartisyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Obezite Ameliyatı İçin Uygun muyum? 

Kilo verme sürecinizin daha başındaysanız ve çok daha az bir miktar kilo vermeniz gerekiyorsa Transit Bipartisyon gibi kapsamlı ameliyatları değil, diğer ameliyatsız zayıflama yöntemlerini araştırabilirsiniz. Mide Balonu ya da Mide Botoksu sizin için çok daha iyi alternatifler olabilirler. Vücut kitle indeksiniz uygun değilse ve kilo; size yandaş hastalıkları beraberinde getirmediyse, diyetisyen ve doktorunuzun kontrolünde zayıflama adımlarını takip etmeniz en doğru yol olacaktır.

Önceden ameliyatlar; küçük ya da kapsamlı fark etmeksizin herkesin çekimser yaklaştığı bir alandı. Şimdiyse ameliyatlar, kilolu bireyler için sihirli bir değnek gibi görülüyor. Obezite Ameliyatları; doktor gözetiminde kilo vermeyi başaramamış, sağlığını tehlikeye atacak;  karaciğer, mide, bağırsak problemleri, uyku apnesi, şeker, hipertansiyon ve kalp damar rahatsızlıkları gibi ciddi rahatsızlıklarla da mücadele eden hastalar için uygun operasyonlardır.

Ameliyatlar keyfi seçimler değildir. Obezite Ameliyatı olmadan önce kişinin beklentilerini buna göre şekillendirmesi, sonuçtan duyacağı memnuniyeti arttıracaktır. Ameliyatlar; obez birinin hayatını kurtarabilir, sağlıklı bir biçimde kilo vermesine destek olabilir ve hayatını çok daha rahat idame ettirmesini sağlayabilir. Fakat bu olanakları sürdürmek kişinin elindedir. Obezite Ameliyatları için sayısal verileriniz uygunluğu her ne kadar önemli olsa da ruhsal hazırlık da bir o kadar önemlidir.

Kafanızda yarattığınız mucize kalıplarını kırın, ameliyatı sağlığınıza kavuşmak için, tıpkı doktorunuz gibi bir destek olarak görün. Yıllarını şeker hastalığı ve fazla kiloyla mücadeleyle geçirmiş biri olarak eminiz ki zor süreçler yaşadınız, hayatınızda bir dönüm noktası arzu ediyorsunuz, sabırsızca yıllarca edindiğiniz kilolarınızdan bir çırpıda kurtulmayı diliyorsunuz.Fakat unutmamalısınız ki, Obezite Ameliyatı hayatınızda bir kapıyı aralar, sağlıklı yaşam konusunda size yeni bir yol sunar. O yolda istikrarlı bir biçimde yürümek sizin seçiminizdir.

Transit Bipartisyon Ameliyatı Nedir?

Tip 2 Diyabet Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Transit Bipartisyon Ameliyatı, tıpkı diğer obezite cerrahisi ameliyatları gibi kişinin; ideal kilosuna kavuşması ve kilonun  yarattığı yan rahatsızlıkların çözümlenmesi için yapılan mide müdahaleleridir. Transit Bipartisyon; iki aşamadan oluşur. İlk aşama; midenizin açlık hormonun salgılandığı fundus bölümü de dahil büyük bir bölümünün alımıdır. Bu işlemde amaç; açlık hormonunun salınımını azaltıp, mide hacmini küçülterek yeterli miktarda yemek ile doyum sağlamaktır.

Ameliyatın ikinci bölümünde ise; yeni bir bağırsak hattı belirlenir, kalın bağırsak ve ince bağırsağın birleştiği yerden ince bağırsağın kesilerek, bağırsak ve mide arasında yeni bir kanal oluşturulur. Bu yeni kanal sayesinde insülin salınımı uyarılacak, insülin seviyesi dengelenecek, böylelikle şeker hastalığının iyileşmesi sağlanabilecektir. 

Yukarıda üzerinde sıklıkla durduğumuz konu tam olarak burada şekilleniyor. Ameliyat sonrası hızlı bir biçimde kilo vermeye ve şeker hastalığında ciddi bir iyileşme gözlemlenecektir fakat sürdürülebilir olmasını sağlamak her zaman kişinin emeğiyle gerçekleşir. Kilo vermeyi, tüm görsel sebeplerin yanında asıl olarak sağlığınız için isteyin, kendinize meydan okuyun!

 

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com