MEDENLive Kamuoyuna Duyuru

Op. Dr. Selahattin Yitgin Hemoroid Tedavisi Hakkında

Neden Bu Açıklamayı Yapma Gereği Duyduk?

MEDENLive Doktor Bilinci | Mert EDEN | BlueEffectŞirket vizyonumuzun temellerini; insanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar olan süreçte, kutsal bir sektör olarak görülen tıp alanında, gelişmeye çabalamak üzerine kurduk. Bu sebepledir ki, bizim için bu açıklamayı yapmaya karar vermek oldukça zor olmuştur.

Ancak açıklamayı kamuoyuyla paylaşmadığımız sürece; hasta mağduriyetlerinin ve insan sağlığı açısından çok büyük değere sahip teknolojilerin güvenilirliğine gelebilecek  büyük zararın önüne geçilemeyecektir. Aynı zamanda hasta etiğini de göz önünde bulundurarak bu açıklamayı yapmak bizim için bir zorunluluk halini almıştır.

Tüm bu gelişmeler ışığında, şirketimiz Selahattin Yitgin ile olan çalışmalarını sonlandırma kararı almıştır. Selahattin Yitgin’in yapmış olduğu; Hemoroid, Anal Fissür (Makat Çatlağı), Makat Siğili ve Fistül gibi tedaviler hakkında;  kendisinin hastalara verdiği sağlık etiği dışına çıkan açıklamaları, Call Center personellerinin  yapmış olduğu açıklamalar ve en önemlisi mağduriyet yaşayan hastalarımızın ısrarı sebebiyle bizim için bu açıklamayı yapmak zorunluluk haline gelmiştir.

MEDEN Tıbbi Yazılım ve Sağlık Hizmetleri A.Ş.’nin Selahattin Yitgin‘e Verdiği Hizmetler

MEDEN Tıbbi Yazılım ve Sağlık Hizmetleri A.Ş. HizmetleriMEDEN Tıbbi Yazılım ve Sağlık Hizmetleri A.Ş. sağlık alanında faaliyet gösteren tıp merkezleri; muayenehane ve doktorların interaktif alanlardaki stratejilerini oluşturma, tedavi yöntemlerinin tanıtımı, iş analizi, sistem mimarisi, yazılım mimarilerinin oluşturulması alanlarında uzmanlaşmıştır.

MEDEN A.Ş’nin kuruluş amacı ileri mühendislik gerektiren inovatif ve yenilikçi tedavi yöntemlerini Türkiye’de arttırarak; özgün ve uygun maliyetli sağlık hizmetlerinin verilmesine destek olmaktır. Misyonumuz Türkiye’de az bilinen tedavi yöntemlerini, interaktif alanda yaptığımız AR-GE çalışmalarıyla birleştirerek hastalarımızın ve müşterilerimizin hizmetine sunmaktır.

MEDEN A.Ş. en iyisini başarmak isteyenlere, iyi olmayı değil, iyi kalmayı hedefleyen kullanıcı dostu yazılım teknolojileri ile hedeflerine daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşma imkanı tanımaktadır. Yazılım mimarı olmasının yanı sıra telekomünikasyon alanında teknolojik hizmet sunabilme kabiliyeti, küresel pazara yönelik algoritmik tabanlı iş çözücüleri ile müşterilerine çok yönlü bir ürün ve hizmet yelpazesi ile destek olmayı amaçlamaktadır.

Faaliyetini, bünyesinde çalışan 27 personel ile birlikte İstanbul’un Beylikdüzü ilçesindeki 3 ofisinde sürdürmekte olan MEDEN A.Ş.’nin AR-GE ofisi Skyport Plaza’da, Sağlık Ofisi yine Skyport Plaza’da Operasyon Merkezi ise Ginza Plaza’da bulunmaktadır. 

MEDEN A.Ş. hali hazırda düzenli olarak 7 doktor, 3 hastane ve 2 muayenehane ile aktif olarak iş ortaklığı yapmaktadır. Bu çerçevede; İsrail’de Caesarea Sanayi Parkı’nda son teknoloji tıbbi cihazları üreten en büyük tıbbi cihaz üreticilerinden biri olan neoV şirketiyle anlaşma yapılmıştır. Anlaşma neticesinde ‘Neo-Laser’ cihazları aracısız ve güvenli bir şekilde tedarik edilerek ülkemize getirilmesi için son aşamaya gelinmiştir. Kıl dönmesi, hemoroid tedavilerinde dünya çapında üne sahip ileri bir teknoloji olan Neo Laser cihazının ticari marka kullanım hakkının alınması için gerekli yasal işlemler tamamlanmıştır. 

Bununla birlikte; ameliyatsız, diyetsiz ve güvenli kilo kontrol sistemi olarak bilinen Spatz3 Mide Balonu’nun ameliyatsız, diyetsiz ve güvenli kilo kontrol sistemi olarak bilinmesini sağlayan, Türkiye kullanımı hakkında hem hastalar hem de hekimler nezdinde bilgilendirme faaliyeti yürütülmüş, ürünün yurt çapında tanıtımı ve yaygınlaştırılması çalışmaları başarıyla gerçekleştirilmiştir.

MEDEN Tıbbi Yazılım ve Sağlık Hizmetleri A.Ş. ile Op. Dr. Selahattin Yitgin’in Çalışmaları

MEDEN Tıbbi Yazılım ve Sağlık Hizmetleri A.Ş. Çalışmaları

Daha önce staff olarak çalıştığı hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selahattin Yitgin’in ilgili saplık grubunca iş hakkının fes edilmesi sebebiyle Mayıs ayında şirketimize ulaşmıştır. Op. Dr. Selahattin Yitgin’in Neo Lazer yöntemi ile Hemoroid tedavisi yapmak istediğini belirtmiş ve bu konu hakkında şirketimizden yatırım ve danışmanlık desteği talebinde bulunmuştur. Tıbbi yazılım hizmetlerimiz ile ilgili kendisi ile iş ortaklığı sağlanmıştır.

Selahattin Bey ile yapılan anlaşma sonrasında, yaptığımız AR-GE çalışmaları neticesinde, bu yöntemin en önemli özelliğinin out-patient yani ameliyat sonrası birkaç saat içerisinde hastanın taburcu edilebildiğini, böylece hasta odalarının ve ameliyathanelerin daha efektif kullanılmasına fırsat yaratılabilmesi gibi avantajları olan bir yöntem haline getirilmiştir.

Daha ayrıntılı incelemeler ve tecrübelerimiz sonucunda bu avantajın, şirketimiz için aynı zamanda bir dezavantaja dönüştüğünü farkettik. Bu dezavantaj ise, randevuya gelen hastalarımızın uygulamaya uygun olup olmayacağı öncesinden bilinemediği için ameliyathane veya odaların dolu olması durumunda hemen tedaviye alınamaması ile karşı karşıya kalmamıza sebep olmuştur. Böylece hastamız ameliyathanenin müsait olduğu zamana kadar geçen süre içerisinde farklı hastanelere ulaşarak daha hızlı tedavi olmaya çalışmaktadır. Sonuç olarak şirketimizin yaptığı yatırımın karşılığında hastaların tedavi yöntemini tanımasına rağmen farklı merkezlere gitmesine sebep olmaktadır.

Son 5 ay içerisinde MEDEN Tıbbi Yazılım ve Sağlık Hizmetleri A.Ş. olarak yaptığımız reklam çalışmalarıyla 9.307 hasta tedavi hakkında bilgilendirilmiş ve 1.146 randevu oluşturulmuştur. Randevu alınan hastaların 586 tanesine Part-Time çalıştığı hastanesine gönderilerek doktor görüşmesi sağlanmıştır. Randevuya gelen hastalarımızın 269 tanesine uygulama yapılmış ve başarılı bir sonuç alınmıştır.

Çalışmalara başladığımız Temmuz ayında 14 uygulama yapılmasına karşılık Kasım ayında bu rakam 92’ye ulaşmıştır. Bu başarımızı, her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz inovatif mühendislik raporlarına, koordinatör eğitimlerine, performans takip ve kontrol yazılımlarımıza borçluyuz.

Açıklama

Temmuz

Ağustos

Eylül

Ekim

Kasım

Toplam

Aranan Hasta Sayısı

798

1115

2027

2437

2930

9307

Randevu Verilen Hasta Sayısı

85

151

266

314

330

1146

Ameliyat Olan Hasta Sayısı

19

35

65

58

92

269

Randevuların Ameliyata Dönüşme Yüzdesi

16,47

20,53

21,80

15,92

27,88

20,52

Tabloda da göründüğü üzere randevularımızı ameliyata dönüştürme yüzdemiz her ay dikkat çekici bir artış göstermektedir. Bu oranın yükselmesini hastalarımızın randevu almalarından uygulama aşamasına kadar geçirdikleri süreç yönetimine bağlamaktayız.

Alınan randevuların başarılı olarak sonuçlanma oranını arttırmamızı, hastalarımızın randevu aldıktan sonra yaptığı araştırmalarda; interaktif ve basılı medya kanallarında yaptığımız viral destekleyici çalışmalara bağlıdır.

Selahattin Yitgin’in Lazerle Hemoroid Tedavi Çalışmalarının Feshedilme Sebebi

 • Hastalara tedavi hakkında yanlış bilgilendirme.
 • NeoLaser yöntemi kullandığını söylemesine rağmen Ligasure Tedavisi uygulaması.
 • Operasyon sonrası hastalarla ilgi ve alakasının şirket politikalarına uygun olmaması.
 • Personellerine iş ahlakına yakışmayan üslup kullanması.
 • Sadece ameliyat masraflarını azalmak için doğruyu yansıtmayan hasta bilgilendirmeleri.
 • İş Ortaklığı politikalarına uygun olmayan maddi spekülasyonlar.
 • Şirket sahipleri ve yöneticileri hakkında itibar zedelemeye yönelik davranışlar.
 • Selahattin Bey’e açılmak üzere olan dava konuları. Vb.

MEDENLive Sağlık Grubunun vermekte olduğu MEDENLive neoV1470 neoLaser 5 Dakikada Hemoroid Tedavisi Uygulaması hizmetinin çekimidir.Selahattin Yitgin‘in daha önce çalıştığı hastanedeki stafflığının sonlandırılması ile benzer sebeplerin yanı sıra, bir hekimin yapmaması gereken sağlık etiğinin dışındaki davranışlarını da açıklamak durumunda kaldık. Selahattin Yitgin’in Hemoroid, Anal Fissür (Makat Çatlağı), Makat Siğili ve Fistül tedavilerini yapması için neoLaser cihazımızı tahsis etmemize rağmen kendisinin son 1 aydır cihazı kullanmak yerine, ligasure adı verilen tıbbi bir cihazla tedavi yaptığı tespit edilmiştir.

Ligasure adı verilen yöntem neoLaser’in aksine klasik hemoroidektomi ameliyatında kullanılan neşterin yerine kesilecek yeri yakarak kesen bir yöntem uygulamaktadır. Deri epidermis, dermis ve deri altı dokusu (pannikulus)
olmak üzere 3 ayrı katmandan oluşmaktadır. Derinin altındaki 3 tabakanın kalınlığı vücudumuzda anatomik bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; epidermisin en ince olduğu alan 0.1 mm ölçüsüyle göz kapaklarımızda bulunmaktadır. Kalın olduğu alanlar ise 1.5 mm ölçüleriyle avuç içi ve ayak tabanıdır. Dermisin vücudumuzdaki en kalın katmanı ise sırt derisinde yer almaktadır. Ligasure ultrafision ve klasik cerrahi yöntemler makat bölgesinde ağrılı bölge uygulanmakta olduğundan 10 hastanın 8’inde postoperatif(ameliyat sonrası) 3 haftaya kadar süren şiddetli ağrı, kanama, oturma banyoları ve ağrı kesici kremlerle sonlandırılmaya çalışılmaktadır. Bunun sebebi anal bölgede il 2 cm ilk kısım (dentate line)  ağrılı bölgedir.

Bu alan iç ve dış heroroidlerin bulunduğu bölgedir. Kesmek veya çıkarmak şeklinde yapılan hemeorid müdahalelerinde sonuç mutlaka ağrılı olmaktadır. Bunun sebebi dentate line bölgesinde sinirlerin çok fazla bulunduğu, çok katlı yassı epitel ile örtülü bölge olması sebebiyle ağrılı bölge olarak kabul edilmiştir. Diğer 3 yöntemde longo, THD ve lazer dentate Line’ın üzerinde uygulandığından ve bu bölge otonom sinir sistemi ile innerve edildiğinden bu bölgede yapılan cerrahi işlemler ağrısız olmaktadır.

Ligasure Avantajları

 • Ameliyat sırasında kanama minimumdur.
 • Dikiş atmayı gerektirmez.
 • Kullanılan alet birden fazla hastada kullanılması sebebiyle normal cerrahiye göre çok ucuzdur.

Ligasure Dezavantajları

 • Dermis tabakası üzerinde işlem yapılması sebebiyle operasyon sonrası ağrı.
 • Normal ameliyattan 2 gün sonraki kanama, iltihap gibi dezavantajları bu yöntemdede yaklaşık aynıdır.
 • Dokudaki yanma sebebiyle ameliyat sonrası ödem fazla olabilir.
 • Dokuda oluşan yanık gelecekte makat darlığına sebep yapabilir.
 • Ligasure doku nekrozunun meydana gelmesi
 • Makat anatomisinin bozulması

Selahattin Yitgin’in bir hekim olması sebebiyle kullandığı yöntemi eleştirmek veya değiştirmek bizim sorumluluk alanımızda olmasına rağmen kendisine herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Ancak gelen hastalarına neoLaser uyguladığını iddia ederek, aslında  Ligasure yöntemini uygulaması MEDEN Tıbbi Yazılım ve Sağlık Hizmetleri A.Ş. ve sağlık etiğinin prensiplerinin dışına çıkmaktadır. Bu durumu çalıştığı şirkete bildirmediği için hasta şikayetleri üzerinden ilgili konu hakkında bilgi sahibi olunmuş ardından ameliyathane sorumlularının takibi ile durum zabıt altına alınmıştır.

Selahattin Yitgin‘in neoLaser Yöntemini Kullandığı İddia Ederek Ligasure Kullanılmasının Sakıncaları

Klasik cerrahide veya Ligasure ile uygulanan hemoroid cerrahisinde, hemoroidal atar damarların olduğu 3, 7 ve 11 hizasındaki basur memecikleri çıkartılır. Bu uygulamada çepeçevre (360°) tedavi (Whitehead Yöntemi) yapılabilir. 1950’lerden sonra uygulanmayacaksınız başlanmış ancak sonrasında iki ayrı sebeple kullanılması uygun görülmemiştir.

 1. Bağırdığın iç mukozası hemoroid paketleri (yastıkçıkları) olmaksızın bağırsak mukozası; dış deri ile ağızlaştırıldığı için hastalarda istikrarlı olarak, anal ıslaklık (anal wet) ile karşılaşıldığı için ilgili yöntem terkedilmiştir.
 2. Eğer uygulama sırasında aralarda atlama bölgeleri bırakılmadan uygulandığı taktirde bir serçe parmağın bile makata giremediği, anal darlık olduğu istikrarlı olarak tespit edilmiştir. Bu neticede hemoroid tedavisi yapılmak için operasyon geçiren hastalar anal genişletme operasyonu geçirmeleri gerektiğinden haberdar olamamaktadırlar.

İlgili nedenlerle klasik hemoroid tedavisi veya ligasure ile hemoroid tedavisi ehil ellere (en iyi biçimde yapacak düzeyde bilgisi, tecrübesi olan uzman, yeterli ve yetkili kimse)  sahip olan hekimler tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Dünyada hemoroid cerrahisinin standartlarının konulduğu St Mark’s Hospital(Hastanesi), bünyesinde ilgili yöntem bu sebeplerle 100 yıla yakın bir zamandır uygulanmamaktadır.

MEDENLive Ligasure Hemorid Tedavisi UygulamasıSaat 3, 7 ve 11 yönündeki Hemoroid Pakeleri çıkartıldığında, arada kalan atlama bölgeleri ileride hekimlerin karşısına tekrar eden Hemoroidel Hastalıklar olarak çıkabilmektedir. Longo, Trans Hemoroidal Doppler (THD) ve son teknoloji olarak neoLaser yöntemlerinde ise işlem 360° tüm hemoroid pakelerine uygulanmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası nüks(tekrar) olasılığı klasik cerrahide uygulanan (klasik cerrahi, lasure, ultracision yöntemlerine göre neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu üç yöntemde yani Longo, THD ve neoLazer yöntemleri makat anatomisinin (doğal görünüşünün) korunduğu en başarılı olduğu yöntemlerdir.

Klasik cerrahi, Lasure, Ultracision yöntemleri ile uygulanan ameliyatların sonrasında en fazla korkulan durum ağrı oluşmasıdır. İlgili yöntemlerde ağrı probleminin oluşmasının sebebi dokularda oluşan nekrozdur. Klasik Yöntem, Ultracision ve Ligasure makat bölgesinde oluşturduğu nekroz (doku beslenmesine bağlı oluşan yara) Longo, THD ve Lazer yöntemlerinde kesinlikle görülmemektedir.

neoLaser, Longo, THD ve Lazer dünyada Hemoroid Cerrahisinde Literatüre girmiştir. Uzman hekim ellerinde uygulandığında mükemmel tedavi sonuçları elde edilmektedir. Bu üç yöntemden Longo, 1996 yılında Profesör Antonio Longo tarafından İtalya’da Palermo Üniversitesi’nde bulunmuştur. 1997’de daha geniş hekim kitlelerince kullanılan yöntem makat dışında bir yara oluşturmadığı ve makatın içerisinde gerçekleştiği için makat derisine (anoderm) oranla tamamen sinir ağından daha fakir olması nedeniyle, ameliyat sonrasında hastanın ağrı duyma oranı oldukça azaltır.

Dikkat çeken ayrı bir konu ise makat sarkması (Rektal Mukozal Prolapsus) durumunda ve daha ileri derecedeki hemoroidlerde (üçüncü ve dördüncü evre), neoLasef ve Longo Tekniği en başarılı sonuçları verdiği literatüre giren önemli ayrıntılardan bir tanesidir. Longo ile hemoroid tedavisi ameliyatı ülkemizde 1999 yılından beri uygulanmaktadır. (Bknz. Morgagni JB. Seats and Causes of Disease. Letter 32, Article 10, Alexander B (trans), Lon-don, 2, p 105, 1769.-Grecea F, Hores M.M, Nevah E, Alexander W.J, Keighley M.R.B.)

Selahattin Bey Sonrasındaki MEDENLive Sağlık Grubu Politikası

Selahattin Yitgin hekimimizin sağlık politikalarımıza uymayan etik dışı yaklaşımları sebebiyle kendisi ile  çalışmalarımız son bulmuştur. Hemorid tedavisinde Türkiye’nin en tecrübeli hekimlerinden birisi olan Yrd. Doç. Gökmen ÖZTÜRK ile çalışılmaya başlanmıştır. Sayın ÖZTÜRK, 1998 yılında İtalya’da 6 ay kadar Profesör Antonio Longo’nın yanında eğitim almıştır. Longo yöntemi ile hemoroid tedavisini ve 2014 yılında Türkiye’de ilk defa lazer ve neoLaser cerrahisini uygulayan hekimlerden bir tanesidir.

ÖZTÜRK, 2006 yılında İtalya’da Roma Üniversitesinde 3,5 ay Trans Hemoroidal Doppler (THD) eğitimi almıştır. neoLaser, Trans Hemoroidal Doppler (THD), Longo ve Lazer ile basur tedavilerini 2000 yılında beri istikrarlı olarak uygulamaktadır. Şirket politikalarımızda sürekli altını çizdiğimiz: ‘MEDEN A.Ş. en iyisini başarmak isteyenlere, iyi olmayı değil, iyi kalmayı hedefleyen hekim ve hastanelerle çalışmalarını sürdürmektedir.‘ 

Cerrahi biliminde klasik bir gerçeklik dikkat çekmektedir. Önemli olan herhangi bir işlem yapabilmek değildir. İşlem sonrasında oluşabilecek problemleri ve aksaklıkları giderebilecek temel, ileri eğitime ve tecrübeye sahip olabilmesidir. Yrd. Doç. Gökmen ÖZTÜRK’ün sadece Hemoroid tedavisinde 16.000’e yaklaşan başarılı operasyonu bizzat gerçekleştirmiş olması Selahattin Bey’den mağduriyet yaşayan hastaları memnun edebilmemizi sağlayan en önemli faktörlerdendir.

Selahattin Yitgin Hakkında Şirket Yaptırımları

Selahattin Bey ile yapılan tüm iş akitleri feshedilmiştir. Son dönemde mağdur olan hastaların yasal olarak ifadeleri alınmaktadır.  Tüm deliller Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve İstanbul Tabip Odasına teslim edilecek ve kendisi hakkında şirketimiz, mağduriyet yaşayan hastalar ile birlikte şikayetçi olacaktır.

Gücünü her zaman hasta konforu ve sağlığını ön planda tutarak koruyan MEDEN Tıbbi Yazılım ve Sağlık Hizmetleri A.Ş. şirketi olarak, aynı zamanda konu hakkında 3 avukatımızla birlikte kendisine maddi manevi tazminat davası için gerekli çalışmalarımızı yapmakta ve bu sürecin son aşamasına gelmekteyiz. Dava dosyasının bitmesiyle dava açıldığı tarihte kamu oyuna açıklamamızı ileteceğiz.

Selahattin Yitgin hakkında şikayetleri olan hastaların hukuk departmanımız ile iş birliği içerisinde olmasını tavsiye ederiz. Elimizde olmadan yaşanması muhtemelen aksaklıklar için yasal olarak tüm haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

MEDEN Tıbbi Yazılım ve Sağlık Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu
20 Şubat 2018 tarihinde yapılan olağanüstü toplantıda alınan karar

1 yorum yapılmış

 1. Bende selahattin beye ameliyat oldum ameliyattan sonra 1 2 ay kanama devam etti ara ara halen devam etmektedir

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com