Obezite Mide Ameliyatı

Obezite Mide Ameliyatı ile Kilo Verme

Kilo verme başlı başına bir sorun. Etrafımızda hızla yaygınlaşan, sağlıksız beslenme furyası, acımasız beslenme kriterleri içeren katı diyetler sonucu pek çok kişi, hayal ettiği kiloyu vermek bir yana çok daha fazlasını alarak hayatına devam etmek durumunda kalıyor. Peki çözüm Obezite Mide Ameliyatı mı? Mide Ameliyatı sağlıklı bir beslenme rutini oluşturmada yardımcı olabilir mi?, Obezite Mide Ameliyatı  sonrası neye dikkat etmeliyim?  gibi pek çok soru aklınıza geliyor olabilir.

Bu makalemizde daha önce pek çok kez aydınlatmaya çalıştığımız, neden kilo alıyoruz, kilo vermeyi nasıl sürdürülebilir hale getiririz, Obezite Mide Ameliyatı bize nasıl yardımcı olabilir gibi soruların yanıtlarını vermeye odaklanacağız.

Neden Kilo Veremiyoruz?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüm psikolojik, fiziksel ve sosyal etkileri bir kenara bırakacak olursak, kilo verememenin asıl nedeni; yaktığınız kalori miktarından çok daha fazlasını tüketiyor oluşunuz. Yani çok daha yalın bir ifadeyle, yediğimiz yemekleri yakacağımız bir hareket düzenimiz yok. Kalori açığı yaratamadığımız için de kilo almaya devam ediyoruz.  Sorun buradan bakınca çok basit göründü değil mi gözünüze?

Paragrafa başlarken psikolojik, fiziksel ve sosyal etkileri bir kenara ayırmış ve onları yok sayarak bir tanım yapmıştık fakat bu tanım, temel bir unsur olarak kabul edilmeli. İnsan doğası gereği sosyal ortamından ya da psikolojik gel gitlerden oldukça ayrı düşünülemez. Bilimsel pek çok araştırma ”duygusal yeme bozuklukları” üzerine çalışmaları kapsıyor. Eskilerin bir sözü vardır: ”Her şey kafada biter” diye. Kısmen kilo verme açısından bunu doğru olarak kabul edebiliriz.

Kilo vermede kararlıklık oldukça önemlidir fakat birçok morbid obez kişinin; çocukluk travmaları ya da yaşadığı trajik olaylar sonucu aşırı yeme problemiyle baş etmeye çalıştığını gözardı edemeyiz. Ya da dayatılan ”aşırı zayıf beden” algısı sebebiyle birçok kişi yeme bozuklukları yaşayıp, sağlığını bozduğunu ve aşırı kilo almaya başladığını da.

Bu sebeple obez bir bireyin kilo verme sürecini, ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı bir bireyin vermeye çalıştığı 3-5 kilo gibi minimal rakamlarla açıklayamayız. Kilo vermeyi istemenin ardında, duygusal ya da fiziksel bozukluklar da olabilir. Tatlı bağımlılığı, karbonhidrata aşırı düşkünlük gibi durumları da gözardı edemeyiz. Eğer sağlığınızı ciddi derece de tehdit edecek bir kilo probleminiz yoksa, obezite ameliyatı olmak gibi bir zorunluluğunuz yok fakat yukarıdaki tanımlamalardan en az biri size uyuyorsa mutlaka uzman bir doktordan destek almanız gerekir.

Mide Ameliyatı Kimler Olabilir?

Hangi noktada obezite ameliyatı olma durumunuz söz konusu olabilir bu kısma gelmeden önce üst başlıkta da belirttiğimiz gibi Tüp Mide Ameliyatının ne olduğunu ve nasıl yapıldığını açıklamamız, ameliyat sürecine hakim olmanız açısından çok daha doğru olacaktır. Tüp Mide Ameliyatı, midede iştah hormonunun salgılandığı fundus bölgesi de dahil olmak üzere yaklaşık %80’ini almayı kapsayan bir operasyondur. Midenin büyük bir bölümünün alınmasındaki amaç, midenin gıda alım kapasitesini düşürerek, az miktar yemekle hastanın doymasını sağlamaktır.

Tüp Mide Ameliyatı olabilmeniz için vücut kitle indeksinizin (VKİ) 35 ve üzerinde olması gerekir. VKİ veya BKİ değeriniz size, hangi kilo aralığında olduğunuzu ve olmanız gereken kilo aralığının ne olması gerektiğini söyleyecektir. VKİ değerinizi bilmiyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilir, ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Obezite Mide Ameliyatı olabilmeniz için daha önce birçok kez kilo vermeyi denemiş fakat başarılı olamamış olmanız gerekmektedir. Doktor kontrollü, diyet ya da ilacın kilo vermeye yeterli olmadığı  ve kilonun artışının durdurulamadığı durumlarda doktorunuz uygun görürse olabileceğiniz bir ameliyat şeklidir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kilo Almamak Mümkün mü?

Evet, mümkün! Eğer bunun için sürdürülebilir bir beslenme düzeni geliştirirseniz, ömür boyu tekrar aynı risk grubuna girmezsiniz. Sürdürülebilir bir beslenme biçimi geliştirmek için öncelikle doktorunuzun vereceği diyet listesine harfiyen uymalısınız. Ameliyat sonrası dikkat etmeniz gereken pek çok konu var, bunlar hakkında bilgi almak isterseniz MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarının sizin için hazırladığı videoları buradan izleyebilirsiniz.

Obezite Mide Ameliyatı olduktan sonra ideal kilonuza ulaşana kadar belli kriterlere uygun beslenmeniz gerekir fakat sonrasında duygusal yeme bozukluğu geliştirmemeniz için yasaklarla dolu değil, uygulanabilir ve dengeli bir beslenme biçimi uygulayabilirsiniz.

Günümüz şartlarında kimse yüzde yüz sağlıklı beslenemiyor, sosyal bir düzenimiz, ayak uydurmamız gereken durumlar ya da sadece canımız istediği için tükettiğimiz yiyecekler var. Bu yiyeceklere; yasak gözüyle bakmamak, sadece ölçü ve miktar kontrolü yaparak tüketmek oldukça önemliObezite Mide Ameliyatının kişiye kazandırdığı en önemli durum kişinin, gerekli yemekle doyma bilinci geliştirebilmesi ve tokluk hissini çok daha rahat bir biçimde algılaması.

Ameliyat pek çok seçenekten sadece biri, önemli olan, sağlıklı bir hayata adım atma isteğiniz ve bunun için çaba harcamaya gönüllü olmanızdır. Yıllardır bu sürecin üstesinden gelmeye çalıyor fakat ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, MEDENLive Sağlık Grubu hekimlerine ücretsiz muayene olarak, sizin için en uygun tedavi biçimin belirlenmesini isteyebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com