Obezite Cerrahisi ve Tedavisi

Obezite (Bariatrik) Cerrahisi ve Tedavi Seçenekleri

Obezite (Bariatrik) Cerrahisi Nedir?

Kendi imkanlarıyla ideal kilosuna ulaşamayanlar için tıbbi tedavi seçenekleridir.

Obezite gibi rahatsızlıklarda, kendi imkanlarıyla kilo veremeyen hastalar için ameliyat veya ameliyatsız tıbbi müdahale seçenekleri söz konusu olabilir. Obezite (Bariatrik) Cerrahisi seçeneklerinin hemen hemen hepsinde midenin küçültülerek hastanın daha az besin tüketmesi hedeflenmektedir. 

 

Obezite (Bariatrik) Cerrahisinde ameliyat seçenekleri genel anestezi ile yapılırken ameliyatsız Mide Balonu ve Mide Botoksu gibi uygulamalar hafif sedasyon (derin uyku) altında yapılmaktadır. Kalp hastalığı ve diğer hastalıklar, anestezi esnasında kontrol edilmektedir. Ameliyata engel olabilecek bütün unsurlar, anestezi esnasında ortaya çıkmaktadır.

 

Ülkemizde uygulanan ortalama 16 adet obezite tedavi seçeneği mevcuttur. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir. Obezite Cerrahisi hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

 Botoks yönteminde endoskopi, diğer yöntemlerde ise laporoskopi yöntemi tercih edilmektedir. Morbid seviyesinde cerrahi müdahale kaçınılmazdır. Bu seviyede hasta için artık tek çare ameliyattır. İlaç, perhiz ve diğer yöntemleri, bu aşamada fayda göstermeyebilmektedir. Obezite Mide Ameliyatı kategorisinde cerrahi müdahale, uzman doktorun ilk muayenesinden sonra netlik kazanmaya başlamaktadır.

Obezite Mide Ameliyatı

Obezite Evreleri ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Her obezite hastası aynı olmadığı gibi her hastaya da aynı tedavinin uygulanamayacağı önemli bir gerçektir. Burada karşımıza Vücut Kitle İndeksi hesabı çıkmaktadır. İlgili hesabın sonucuna göre obezite hastasının cerrahi bir müdahaleye mi yoksa ameliyatsız bir tedaviye mi ihtiyaç duyduğunu tespit edebiliyoruz. Vücut Kitle İndeksi hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak daha önce yazdığımız Beden Kitle İndeksi Nedir? İsimli yazımızı inceleyebilirsiniz hatta MEDENLive Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Aracıyla kendi BKİ hesaplamanızı yapabilirsiniz.

 

1- Kilolu (VKİ 25-30) Nedir? 

 Dünya genelinde obezite rahatsızlığı, en çok rastlanılan rahatsızlıktır. Bu hastalığın belli sınırları vardır. Burada belirleyici etken boydur. Mesela, 1.60 metre olan birisi için 75 kg normal ağırlıktır. Vücut kitle indeksi 30’un aşağısında olursa ‘fazla kilolu’ olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle, fazla kilo ile obez tanımını karıştırmamak gerekir.

 

Obez, aşırı kilolu anlamında kullanılan bir terimdir. Kilonun kontrol edilememesi ve kontrolden çıkması, obezitenin en önemli özelliğidir. Kilonun boyun karesine bölünmesiyle, VKİ (Vücut Kitle İndeksi) hesaplanır. Fazla kilo, hareket kısıtlaması meydana getirmez. Yürüme ve koşma işlemi yapılabilir. Ancak hasta çabuk yorulur. Nefes darlığı ve hareket kısıtlılığı, ilk anda karşılaşılan durumdur. Ayrıca kalp ve tansiyon hastalıkları da fazla kilo ile birlikte kendini gösterir.

 

Fazla kilo, yağlı ve tatlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ile birlikte kendini gösterir. Kalori miktarı fazla yiyecekler, kilo yapmaktadır. Her fırsatta yemek yemek, fazla kilonun en önemli nedenidir. Hareketsizlik ve bazı ilaçların yan etkileri, fazla kilo almanın nedenleri içerisinde yer alıyor.

 

Kilo alma nedeninin tam olarak saptanması, doğru yöntemin tercihinde önemlidir. Hareketsizlikten kaynaklanıyorsa spor, yanlış beslenmeden kaynaklanıyorsa perhiz seçeneği tercih edilmelidir. Psikolojik haplar ve bazı vitaminler de kilonun artışında önemli rol oynamaktadır.

 

Fazla kilo tedavisinde perhiz ve spor, en etkili yöntemlerdir. Bu iki yöntem, fazla kilolardan kurtulmanızı sağlar. Sağlıklı bir programla, fazla kilolar kısa zamanda atılabilir. Fazla kilonun önemsenmemesi durumunda hasta ‘obez’ olabilir. Kalp damar hastalıkları, tansiyon ve şeker hastalığı, meme kanseri ve obezite gibi rahatsızlıklar, fazla kilonun kontrol edilmemesi ile birlikte meydana gelmektedir.

 

2- Obez (VKİ 30-35) Nedir? 

 

Aşırı kilolu anlamına gelen obez, fazla kilonun artması ile meydana gelir. Kontrolsüz yemek yeme ve doyma iç güdüsünün ortadan kalkması, hastanın ‘obez’ olmasına neden olur. Kontrol edilemeyen kilo alma problemine obezite, bu hastalığa yakalanan kişiye ‘obez’ denir.

 

Fastfoot yemek tarzı, cips, kola, tatlılar, hazır yemekler ve tv karşısında yemek yeme alışkanlığı, kişinin obez olmasının nedenleri arasında gösterilmektedir. Yağlı, tatlı ve hamur işi yemeklerin çok tüketilmesi, hızlı kilo almaya neden olur.

 

 Buna bağlı olarak vücut dengesi de bozulmaya başlar. Tv karşısında yemek yemek, beyindeki doyma hissini yok eder. Beyin tv programı ile meşgul olduğu için doyma hissini iptal eder. Buna bağlı olarak çok yemek yeme olayı gerçekleşir. Hazır gıdalarda bulunan ‘çin tuzu’ da bu rahatsızlığa neden oluyor. Bu tuz doyumsuzluk veren bir maddedir.

 

Beyindeki doyma hissini engeller. Bu nedenle ‘yedikçe yiyesiniz gelir’. Kimyasal madde katkılı hazır yiyeceklerin birçoğunda bu tip maddeler bulunur. Hazır yiyecekler bu nedenle tercih edilmemelidir. Genellikle organik yiyecekle tüketilmelidir. Kola, cips gibi kimyasal gıdalar, obeziteyi tetikleyen gıdalardır.

 

Kalp damar hastalıkları, meme kanseri, mide problemleri, tansiyon hastalıkları ve karaciğer problemleri, obezitenin neden olduğu rahatsızlıklardır. İlaç tedavisi ve Mide Balonu fiyatları kategorisindeki tedaviler, obezitenin tedavisinde takip edilen tedavi yöntemleridir. Spor, egzersiz ve psikolojik tedavi yöntemleri, ilk aşamada tavsiye edilmektedir. İlaç, egzersiz, spor ve perhiz fayda etmediği zaman ameliyat gündeme gelmektedir.

 

Obezitenin ilk aşamasında egzersiz ve dengeli beslenme başarılı sonuç verebilir. Bu tedavinin başarılı olması, hastanın obez olduğunu kabul etmesiyle mümkündür. Fazla kilonun obeze dönüşmesinin engellenmesi, hastanın hastalığını kabul etmesine bağlıdır. Kişinin kilo miktarının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile VKİ hesaplanır. VKİ %30’u geçtiği zaman kişi obez kabul edilir.

 

3- İleri Obez (VKİ 35-40) Nedir? 

 Obezite olarak da tanımlanan bu hastalık, şişmanlığın iltihaplanma meydana getirmesiyle meydana gelir. Aşırı kilo sunucunda hastanın vücut yapısı ve sosyal hayatı alt üst olur. Vücut kitle indeksinin 35’i geçmesiyle birlikte ileri obez tehlikesi başlar. Bu durumda ilaç tedavisi ve ameliyat gibi seçenekler değerlendirilmelidir. Mide Balonu fiyatları ile gerçekleştirilen tedavi şekilleri de gündeme gelmeye başlar.

 

İleri obez, obez seviyesinin aşılması ile ortaya çıkar. İleri obez durumlarında hayat kalitesi düşmeye başlar. Kalp ve damar hastalığı, karaciğer hastalıkları, bu evrede kendini göstermeye başlar. İlk aşamada olduğu gibi bu aşamada da ilaç tedavisi önemlidir.

 

 Doktor kontrolüne yeni tedavi yöntemleri denenmelidir. İlk aşamada spor, perhiz ve diğer doğal yöntemler bu aşamada yerini ilaç tedavisine bırakır. İlaç tedavisi için uzman doktor kontrolü gerekir. Hastanın psikolojik olarak tedaviye hazırlanması ve ilaçlarını düzenli kullanması, tedavinin başarılı olmasında en önemli etkendir. Bu aşamada hasta sosyal hayatta problem yaşamaya başlar. Dışarıdan fazla kiloları daha fazla dikkat çekmeye başlar.

 

İleri obez hastalarında hareket kısıtlılığı başlar. Yürüme ve oturma gibi fonksiyonlar yerine getirilir. Ancak her geçen gün hareket kısıtlılığı artar. Merdiven çıkma işlemi çok zor bir şekilde gerçekleşir. Bu durumun ağırlaşmaması için bu aşamada hastanın daha dikkatli olması gerekir. Bu aşamadan sonra morbid obez aşaması vardır. Mide Küçültme Ameliyatı fiyatları ile gerçekleştirilen operasyonlar, morbid aşamasında zorunlu hale gelir.

 

4- Morbid Obez (VKİ 40-50) Nedir? 

 

Bu aşamada hasta başkalarının yardımı ile wc ihtiyacını gidermeye başlar. Otomobile binemez. Merdiven çıkmakta zorlanır. Sosyal hayatta, insanlar arası ilişkilerde ciddi problemler yaşar. Bu aşamada spor çok zor hale gelir. Hasta sadece yürüyebilir. Bu aşamadan sonra kilo kontrolünün gerçekleşmemesi durumunda, hasta ölümcül seviyeye doğru ilerler.

 

Bu hastalar, diyabet, hipertansiyon, kollesterol, damar sertliği, damar tıkanıklığı, doğurganlığın azalması, gut hastalığı, eklem problemleri, uyku bozuklukları, idrar tutamama, reflü, karaciğer problemleri, böbrek problemleri, pankreas problemler, prostat problemleri ve psikolojik problemlerle karşı karşıya kalmaktadır.

 

Hastanın hareket kabiliyeti her geçen eksiye doğru gider. Vücut metabolizması tamamen bozulur. Vücudun genel yapısı ve dengesi bozulur. Göğüslerin ve kalça kısmının sarkması, göbek kısmının genişlemesi, görsel olarak da rahatsızlık vermeye başlar. Meme kanserine kapı açan bu yağlanma, önlenemez bir hale gelir. Mide Küçültme Ameliyatı fiyatları bu kategoride değerlendirilmeye başlar.

 

5- Süper Obez (VKİ 50 ve Üzeri) 

 

Bu aşama en son aşamadır. Hasta hareket zorluğu çeker. Yürüme ve benzeri hareketler çok zor hale gelir. Merdiven çıkamaz. Bu hastalığın son aşamasıdır. Kalp krizi riski artar. Ayrıca vücuttu iltihaplanmalar artar. Dizler vücut ağırlığını kaldıramaz olur.

 

Eklemlerde problemlerin artmasıyla yürüme zorluğu meydana gelir. Bu sevideki bir çok hasta yatağa mahkumdur. Bu aşama en son aşamadır. Kalp krizi, tansiyonun yükselmesi, karaciğer iflası, meme kanseri, eklemlerin işlevini yitirmesi ve şeker hastalığı, bu aşamada üst seviyeye çıkar.

 

Obezite hastalığının tedavisinde bu aşamaya gelinmeden tedavi edilmesi gerekir. Morbid aşamasında ameliyat mümkündür. Ancak son aşamada ameliyatta riskli hale gelir. Süper obez aşamasında tek sorun kilo değildir. Kiloya bağlı rahatsızlıklar bu aşamada kötüleşmeye başlar. Ani ölüm riski ve kalp krizi, artık kaçınılmaz sondur. Mide Küçültme Ameliyatı fiyatları 2019 yılında da hasta tandansına göre değerlendirilir.

Mide Balonu fiyatları, Mide Küçültme Ameliyatı fiyatları, Mide Küçültme Ameliyatı fiyatları 2019 

 

Obezite (Bariatrik) Cerrahisi Tedavi Çeşitleri Nelerdir? 

1- Mide Botoksu (Botoxu) Tedavisi Nedir? 

 Bu işlemde hekim öncelikle gastrokopi yapıyor. Mide kamera ile inceleniyor. Bu inceleme sonucunda doktor Mide Botoksu kararını veriyor. 20 dakika ile 1 saat arasında süren bir uygulamadır. Hasta en kısa zamanda ayağa kalkmaktadır. Normal yaşantısına dönebilmektedir. Hastanede yatmayı gerektirmeyen bu tedavide doktor mide kaslarına sıvı enjekte ediyor. Bu tedavinin özelliği mideyi yavaşlatmasıdır. Dört saatte hazmedilen yiyecekler, Mide Botoxu ile 12 saatte hazmedilebilmektedir.

Bu durumda hasta çok geç acıkmaktadır. Gıda alımı yavaşlamaktadır. Aynı şekilde açlık hormonunun salgılandığı bölgeye de sıvı enjekte ediliyor. Bu sıvı bu hormonun yavaşlamasına neden olur. Bu zayıflama ameliyatı ile hasta kısa sürede kilo vermeye başlıyor. Doktor kontrolünde gerçekleşen bu tedavi, uzun vadede kilo kaybını beraberinde getiriyor. Avrupa’dan sonra ülkemizde de botoks tedavisi tercih edilmeye başlandı. Obezite hastaları için tedavi edici özelliklere sahiptir. Bu kategoride dikkat edilmesi gereken konu, uzman doktora başvurmaktır.

 

Anestezi ve narkoz istemeyen bu yöntem, dünyada en çok tercih edilen yöntemdir. Son yıllarda ülkemizde tercih edilmeye başlanmıştır. Güzellik uzmanlarının kullandığı bu zayıflama ameliyatı, uzman olan hekimler tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Zaman almayan ve kısa zamanda gerçekleştirilen botoks yöntemi, yoğun bakımda yatmayı gerektirmez. Tedavi sonrasında doktor tavsiyesine uyulması gerekir. Tedavinin başarılı olması, tedavi sonrası tavsiyelere uyulmasına bağlıdır. Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2019 kriterlerine göre, botoks yöntemi, daha kolay ve daha kısa sürede gerçekleşen bir yöntemdir.

Mide Botoksu, Zayıflama Ameliyatı, Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2019

 

2- Mide Balonu Uygulaması Nedir?

Pratik özelliği ile morbid seviyesindeki hastalar için etkisi kaçınılmazdır. Mideye Balon maliyeti ile gerçekleştirilen tedavi sonunda hastalar 20- ile 25 kilo verebilmektedir. Tedavi sonrasında doktorun verdiği diyet uygulanmalıdır. Aksi halde hasta tekrar kilo alabilmektedir. Bu kategoride hastanın gayreti çok önemlidir. Verilen ilaçlar ve diyet programları tam olarak uygulanmalıdır. Mideye Balon maliyeti ile gerçekleştirilen tedavi işleminde anestezi gerekmemektedir. Bu tedavide, midenin şişkin hale getirilerek doyma hissinin oluşturulması hedeflenmiştir. Mide, dolu olduğunu zannederek iştah hormonu salgılamayacaktır.

 

Balon takma işlemi kısa sürede gerçekleşiyor. Bir yıl ile altı ay gibi bir süre balon midede kalıyor. Bu süreden sonra balon çıkarılır. Hasta balon işleminin ardından evine gidebilir. Kısa sürede sosyal hayatına devam edebilir. On beş dakika süren operasyon, midede tokluk hissi oluşturuyor. Indra Gastrik Balon ismi ile alınan operasyon, endoskopiktir. Yani ameliyatsız bir yöntemle gerçekleşmektedir. Mideye yerleştirilen balonlar silikon özelliğine sahiptir.

Mide Balonu Uygulaması Nedir, Mideye Balon maliyeti, Mide Tüp Ameliyatı

 

Morbid hastaların ameliyat riskini düşüren bu yöntem, doktorların tavsiye ettiği bir yöntemdir. Mide Tüp Ameliyatı şartı olan ve ancak birçok riskle karşılaşan morbid obez hastalara öncelikle bu yöntem uygulanmaktadır. Bu şekilde 20-25 kilo veren hasta, asıl ameliyat için risk bölgesinin dışına çıkmaktadır.

Ameliyat kategorisinde her hasta için ilk şık balon tedavisidir. Endoskopik yani ameliyatsız bir yöntem olması nedeniyle, riskli hastalar için tavsiye edilmektedir. Bu tedavi yöntemi hamilelere ve kortizon tedavisi görenlere uygulanamaz. Anestezi işlemleri sonucunda doktor hastanın operasyona elverişli olup olmadığını belirleyebilmektedir.

 

Bu tedavinin bazı yan etkileri olabilir. Bağırsak rahatsızlığı ve mide ülseri yapma riski meydana gelebilir. Tedavinin ilk üç günü spazm ve karın ağrısı normaldir. Tedavi boyunca ve tedavi sonrası doktor tavsiyesine uyulmalıdır.

 

Bu kategoride sıvılı ve havalı balon teknikleri kullanılmaktadır. Genellikle havalı balonlar tercih edilmektedir. Bu balonlar 500 ml ile 900 ml arasında şişirilmektedir. Sıvılı balonlarda hacim küçüktür. Ayrıca, havası ayarlanabilen tekniklerde bu kategoride tercih edilmektedir. İnsan vücut yapısı ile uyumlu olan balonlar, midenin işlevine herhangi bir zarar vermemektedir.

 

3- Tüp Mide Küçültme Ameliyatı Nedir? 

 

Hasta için uygulanacak tedavi yönteminde beslenme alışkanlığının türü belirleyici rol oynamaktadır. Mide Tüp Ameliyatı konusunda uzman olan doktorlar, tatlı seven hastalar için farklı bir yöntem uygulamaktadır. Bu hastalar için ‘hacim küçülten ve emilimi azaltan’ operasyonlar tercih edilmektedir. Gastric bypass yöntemi adıyla anılan bu tedavi, başarılı sonuç vermektedir. Tatlı türü dışında beslenenler için diğer yöntemler tavsiye edilmektedir. Bu ameliyatta hedef iştahın ve emilimin azaltılmasıdır. Midenin küçülmesi ile birlikte hasta daha az gıda tüketecektir.

 

Anestezi sonuçları, ameliyatın yapılıp yapılmayacağına karar verir. Kalp hastaları, tansiyon hastaları ve ciddi rahatsızlığı olanlar için anestezi belirleyici rol oynar.  tedavisi için gerçekleştirilen anestezide kalp, tansiyon ve damar hastalıkları kategorisinde problem çıkmazsa, hasta ameliyata alınır. Solunum yolu ve akciğer sorunları, Mide Ameliyat tedavisini engelleyen durumlar içerisindedir.

 

Bu yöntemde, midenin %75-80’lik kısmı alınmaktadır. Kalan kısım ‘tüp’ şeklindedir. 1 ile 1, 5 litre olan mide kapasitesi, bu alma işleminin ardından 100 – 150 ml’ye düşüyor. Mide kapasitesinin düşmesi ile birlikte, hastada doygunluk hissi daha erken oluşuyor.

Hasta çabuk doyuyor ve buna bağlı olarak hızlı bir şekilde kilo vermeye başlıyor.

 

İştah hormonu Ghrelin alındığı için, hastanın iştah duygusu bastırılıyor. Laporoskopik yöntem kullanılmaktadır. Obezite Ameliyatı fiyatı kategorisinde gerçekleştirilen bu operasyonda, 1 cm’lik 4 adet delik açılıyor. Önce mide damarları ayrılıyor. Daha sonra ağızdan tüp yerleştiriliyor. Bu tüpün yapısına göre kesme işlemi gerçekleştiriliyor. Kesilen bölüm karın boşluğundan dışarı alınıyor.

 

Mideye yerleştirilen tüp çıkarılıyor ve mide dikiliyor. Ameliyat yaklaşık 45-60 dk. Sürüyor. Dört saat sonra hasta yürüyebilir. 24 saat sonra hastaya pasaj grafisinden sonra yeme içme iş izni veriliyor. Genellikle hastalar iki gün sonra Obezite Ameliyatı fiyatı kategorisinde taburcu ediliyor. Bu sürede beklenmeyen bir problem meydana gelirse, hemen doktora başvurmak gerekir.

Mide Tüp Ameliyatı, Mide Ameliyat, Obezite Ameliyatı fiyatı, Mide Ameliyatı kaç para

 

Sindirim sisteminin doğal yolunda değişiklik yapmayan bu operasyon, sadece mideye yöneliktir. Ayrıca hastalar ‘Tüp Mide Ameliyatı kaç para?’ sorusunu da merak ediyor. Bu nedenle ameliyat kategorisi özellikle inceleniyor.

 

Obeziteye neden olan iştah hormonu Ghrelin, kesilen bölümde bulunuyor. Bu nedenle hasta çok fazla acıkmamaktadır. Kolay ve kısa süreli bir ameliyattır. Vitamin ve mineral takviyesine gerek yoktur. Hastaların kilo kaybı 1 yıl ile 1,5 yıl sürebilmektedir. Bu tedavi sonrasında hasta yine kilo alırsa, yeniden ameliyat olma durumu vardır.

 

Bu nedenle hasta tedavi sonrasında perhizine devam etmelidir. Özellikle spor yapmak yerine, hayat anlayışınızı spora dönüştürmelisiniz. Hareketli bir hayat, kısa zamanda kilo vermenizi sağlayacaktır. Mideyi tıka basa doldurmamak gerekir. Tam doymadan yemeği bırakmalıyız. Nefes almayı zorlaştıracak kadar tıka basa yememeliyiz.

 

Online kategoride bu konuda birçok arama işlemi yapılmaktadır. Ameliyatın özelliklerinin yanı sıra ‘Tüp Mide Ameliyatı kaç para?’ arama seçeneklerine de rastlanıyor. Ameliyatın özellikleri bu kategoride fiyatı belirliyor.

 

4- Mini Gastric Bypass Ameliyatı Nedir? 

Morbid obezite seviyesindeki hastalar içinzayıflama ameliyatları kaçınılmazdır. Midenin giriş kısmının çıkış kısmındaki belli bir mesafeden ince bağırsağa bağlanması işlemidir. Bu zayıflama ameliyatları, midenin bağırsakla olan bağlantısını kısaltmaktadır. Midenin çıkış kısmında küçük bir bölüm bırakılır. Bu bölüm ince bağırsağa bağlanır.

 

İlk aşamada beş yerden delik açılır. Bu delikler bir santimetreden küçüktür. Bu deliklerden girilerek midenin çıkış bölümü mideye doğru kısa bir bölüm kalacak şekilde kesilir. Daha sonra mide çıkışından da belli bir bölüm kesilir. İstanbul Mide Küçültme Ameliyatlarında bu yöntem yüzde yüz kilo verdiren yöntemdir.

 

İkinci aşama ise bağlamadır. Dikiş yöntemi veya stapler yöntemi, bu aşamada tercih edilen bir yöntemdir. Hekimler daha çok dikiş yöntemini tercih ediyor. Dikiş yöntemi, İstanbul Mide Küçültme kategorisinde, hastanın ameliyat sonrası sıvı almasını sağlıyor.

 

Kısa sürede hasta fazla kilolarından kurtulur. Bir gibi kısa bir sürede 40 ile 100 kilo arasında kilo verme işlemi gerçekleşir. Hasta tedavi sonrası spor ve egzersize devam ederse kilo seviyesi korunur.

zayıflama ameliyatları, İstanbul Mide Küçültme, Mide Ameliyatı kaç para?, Mide Ameliyatı

 

Tedavi yöntemlerinin yanı sıra tedavinin maliyeti de merak konusu… Özellikle ‘Mide Ameliyatı kaç para?’ sorusu gündeme gelmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun ödemeleri de merak edilmektedir. ‘Mide Ameliyatı kaç para?’ kategorisinde SGK, VKİ seviyesi 35 olan hastaların tedavisini karşılayabiliyor.

 

Tedavi sonrası hasta kilo vermenin dışında diğer hastalıklarında da kurtulur. Kandaki yağ oranı düşer. Kalp damar riski azalır. Eklem problemleri azalır. Mide Ameliyatı ile kiloya bağlı eklem sorunlarında belirgin bir azalma meydana gelir. Reflü, uyku apnesi ve astım gibi rahatsızlıklar ortadan kalkar. Şeker ve kollesterol düşer. Tansiyon dengelenir. Kilo ile birlikte gelen rahatsızlıklar ortadan kalkar.

 

Mini Gastrik Bypass operasyonuyla birlikte, mide küçülür ve emilim azalır. Mideye gelen gıdalar direkt olarak ince bağırsağa geçer. Emilim bağırsakta başlar. Bağırsakla emilim başladığı için gıdanın çoğu atılır. Mide Ameliyatı ile birlikte, hasta hızlı bir şekilde kilo vermeye başlar. Ayrıca hormonal denge sağlanır. Hormonal dengenin sağlanması ile birlikte hasta daha az acıkır.

 

5- Gastric Bypass (Roux-n-y) Ameliyatı Nedir? 

 Mide kapasitesini düşüren bu ameliyat, aynı zamanda emilim bozucudur. Emilim bağırsakta başlar ve bu nedenle vücut etkilenmez. Tüp Mide Ameliyatı ücretleri ile gerçekleştirilen bu ameliyatta midede 20-30 cc boşluk kalacak şekilde mide stapler ile kesilir. İnce bağırsak bölümünden ise 75 ile 100 cm’lik bir bölüm kesilir. Midenin kesilen bölümü ile bağırsağın kesilen bölümü dikilir. Emilim bağırsakta gerçekleşir ve bu nedenle gıdanın birçoğu dışarı atılır.

 

 Tüp Mide Ameliyatı ücretleri ile gerçekleştirilen operasyonla etkili kilo kaybı yaşanır. Morbid obezite kategorisinde bulunan ve engelleyici yan hastalığı olmayan vakalarda bu yöntem tercih edilir. Akciğer embolisi meydana gelmemesi için hekimler gerekli önlemleri almaktadır. Ayrıca midede sızıntı meydana gelmemesi için stapler tekniği kullanılmaktadır. Hasta ilk gün yoğun bakımda tutulur, ikinci gün normal odaya çıkarılır. Normal odaya alındıktan sonra sıvı gıda verilir. Mide Küçültme Ameliyatı fiyatları kategorisinde, hasta kısa zamanda taburcu edilir.

 

Emilim bağırsakta başladığı için vücudun ihtiyacı olan vitaminler ağızdan alınır. Ömür boyu vitamin ilaçları kullanılması gerekmektedir. Doktor tavsiyesine göre gerekli bütün egzersizlerin yapılması gerekiyor. Beslenme işleminde hijyenik kurallara uyulmalıdır. Operasyon sonrasında, bulantı ve karın ağrısı olabilir. Mide Küçültme Ameliyatı fiyatları ile gerçekleştirilen bu operasyonda, uzman hekimler tercih edilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı ücretleri, Mide Küçültme Ameliyatı fiyatları

 

6- SADI- S ( Loop Duodenal Switch) Ameliyatı Nedir? 

 

İlaç, spor ve perhiz gibi uygulamaların faydasız kaldığı morbid obezite vakalarında tercih edilen bir yöntemdir. Tüp Mide Ameliyatı fiyatı ile yapılan bu ameliyat, Bilopankreatik Duversiyon+ duodenal switch ameliyatının daha basit bir şeklidir. Safrayı saptırmak için ikinci bir bağlantıya gerek yoktur.

Tüp Mide Ameliyatı fiyatı ile gerçekleştirilen bu operasyonda öncelikle mide tüp haline getirilir. Daha sonra mide çıkışından sonra on iki parmak bağırsağı ayrılır. Bağırsağın son bölümü kesilmez ve mideye bağlanır. Tek bağlantı yapılır. Mide Küçültme Ameliyatı İstanbul sektöründe riski daha az olan bir uygulamadır. 

 

Bu tedavinin birçok avantajı bulunuyor. Mide tüp haline getirildiği için besin alım işlemi çok daha kolay hale getirilir. Mide küçülür ve bağırsağa direkt bağlanır. Bu sayede emilim azalır. Emilimin azalması ile birlikte kilo kaybı başlar. Mide Küçültme Ameliyatı İstanbul seçenekleriyle gerçekleştirilen bu tedavide vitamin hapları kullanılmaktadır. Mide çıkışında bulunan kapağın yapısı bu operasyonda bozulmaz. Bu nedenle safra kaçışı meydana gelmez. Buna bağlı olarak mide ülseri sorunu oluşmaz.

 

Mide çıkışı kapağı muhafaza edildiği için tansiyon düşmesi, bayılma, kusma ve dumping sendromu meydana gelmez. Bypass ameliyatlarında mide parçaları kalabiliyor. Bu parçalara çoğu zaman ulaşılamıyor. SADI-S Mide Küçültme Ameliyatı fiyat seçenekleriyle gerçekleştirilen operasyonunda ise mide parçası sorunu yaşanmamaktadır. By pass ameliyatlarında kör midenin kanser tarama işlemi zordur. Ancak SADI-S Mide Küçültme Ameliyatı fiyat seçenekleriyle gerçekleştirilen operasyonunda böyle bir sorun söz konusu değildir.

 

Şeker hastalığında etkili bir yöntemdir. Deneyim ve tecrübe bu ameliyatta önemlidir. Vitamin takviyesi gerekebilir. Şeker ve tansiyon gibi sorunlara karşı oldukça etkilidir. Güvenilir mide ameliyatları kategorisinde en popüler olan yöntemdir. Pyrolik kapağı sayesinde hazımsızlık yaşanmaz. İştah açan Ghrelın hormonları, kesilen bölümle mideden çıkar.

Bu nedenle hastanın iştahı azalır. Yağlı yemek seven obez hastalar için en etkili yöntemlerden biridir. Bir yıl içinde %74 kilo kaybı meydana gelir. Kalan beş yılda ise bu oran %80’nin üzerine çıkar. Beş yıl sonunda hasta yeniden kilo alabilir. Bu nedenle hastanın tedavi programına bağlı kalması gerekir. Mide muz şeklinde kesilir. Kalan kısım 120-180 ml arasında değişir. Bu oran uzman doktorun yeteneği ile doğru orantılıdır.

 

Hastaların en çok merak ettiği konu olan ‘Tüp Mide Ameliyatı ne kadar?’ sorusu ameliyatın ülkemizdeki uygulanabilirliğine göre değişkenlik göstermektedir. Tedavinin özellikleri ve SGK destekli olması ‘Tüp Mide Ameliyatı ne kadar?’ sorusunun belirleyici unsurları içerisinde yer alıyor.

 

Bu tedavi sonunda kilo kaybı çok etkili bir şekilde gerçekleşiyor. Şeker hastalığı büyük oranda tedavi ediliyor. Yemeğe bağlı birçok hastalık ortadan kaldırılıyor. Tedavide laporoskopi yöntemi uygulandığı için dikiş gibi problemler meydana gelmemektedir. Bu yöntemde küçük delikler açılır ve tedavi bu deliklerden içeriye uzatılan çubuklarla gerçekleşmektedir.

 

Hastanın psikolojisi, tedaviyi maksimum etkiliyor. Hastanın hastalığını araştırmaması, ameliyattan korkması ve bu konuda sağlıklı karar verememesi, tedavinin gecikmesine neden olmaktadır. Bu kategorideki bütün ameliyatlar anestezi ile gerçekleşiyor.

 

 Bu nedenle hasta acı duymamaktadır. Bu nedenle ameliyat korkusu, yersiz bir korkudur. Obezite rahatsızlığının ciddiye alınmaması, bu rahatsızlığın ilerlemesinde etkili rol oynar. Bu durumda hastalık son safhasına kadar ilerler. Tedavi durumu daha da zorlaşır.

Tüp Mide Ameliyatı fiyatı,  Mide Küçültme Ameliyatı İstanbul, Mide Küçültme Ameliyatı fiyat, Tüp Mide Ameliyatı ne kadar?

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com