Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Her zaman ilk sormamız gereken soruyu en son soruyoruz: Ne yapmalıydım?, Neyi değiştirseydim kanser olmayabilirdim?, Kansermişim şimdi ne olacak? Geç kaldığımız her dakika sağlığımız için geriye dönülmez bir yola sokuyor bizi. Mide Kanseri gerçeği tüm çıplaklığıyla görsel ve yazılı basında yer almakta. Erken teşhis, tedavinin etkinliği için ne kadar önemli olduğunun da milyonlarca kez altı çizilmekte.

Gelin tüm bunlara gerek kalmasın,  MEDENLive Sağlık Grubu olarak size, Mide Kanseri Belirtileri nelerdir?, Hangi belirtiyle karşılaştığınızda uzman bir doktorun kapısını çalmanız gerekiyor, hepsini anlatalım. Fakat öncelikle cevabı bilmenizin çok daha önemli olduğu bir soru var: Mide Kanserinden Korunmak Mümkün mü?, Kanserin belirti vermesini beklemeden önce, ne yaparsak korunuruz şimdi ayrıntılı olarak buna bakalım.

Mide Kanserinden Korunmak Mümkün mü?

Hepimiz sağlıklı beslenmenin önemini az çok biliyoruz fakat uygulamak için neden bulamıyoruz. Asıl neden tam olarak içinde bulunduğumuz bedende saklı. Yedikleriniz, sizi oluşturan şeyler. Görsel olarak cilt sağlığımızdan, tüm organlarımızın sağlığı; yediğimiz, içtiğimiz gıdalardan geçiyor. Gıda endüstrisinin size tam tersini söylediğini biliyoruz. Onlarca reklam, sektör haline gelmiş gıda sanayini ayakta tutmak istiyor olsa da, siz yapacağınız sağlıklı tercihlerle mide kanserinden ve birçok hastalıktan uzak kalmış olacaksınız.

Sağlıklı beslenme nedir? Tüm gün sebze yemek mi? Tabii ki de hayır, öncelikle kendinizi mahkum ettiğiniz tüm kalıplardan kurtulun. Sağlıklı beslenmenin, lezzetsiz ya da tekdüze olduğu yanılgısı sizi, hazır ve paketlenmiş gıdalara mahkum edebilir. Paketlenmiş gıdalar, fast food, ve aşırı karbonhidrat alımının günlük yeme düzenindeki etkinliği sizin ne kadar sağlıklı olduğunuz üzerinde oldukça etkili.

Yediklerimiz tüm vücut sağlımızı etkiliyor, aynı zamanda ruhsal sağlığımız da yediklerimiz üzerinden olumlu ya da olumsuz etkileniyor. ”Ne yiyorsan o’sun” sözü büyük oranda doğru. Hayatımızı; kaliteli beslenerek, lifli gıdalar tüketerek, su alımını ihmal etmeyerek ve üzerinde oynanmamış doğanın bize sunduğu gıdaları tüketerek sağlıklı bir hayata adım atabiliriz. Şu an bilim çerçevesinde değerlendirecek olursak,  kanser olmayacağınızın herhangi bir garantisi maalesef ki yok. Önemler alarak, sağlıklı bir hayat sürmek mümkün ve en önemlisi kanser olsanız bile sağlıklı bir bedenle kanserle çok daha kolay savaşabileceğiniz ise bir gerçek.

Mide Kanseri Belirtileri Neler?

Görmezden Geliyor musunuz?

Birçok kanser türü, ilk evrelerinde bariz belirtiler göstermez. Muhtemel belirtileri de günlük hayatta sık karşılaştığımız semptomlar olmasından dolayı genellikle de görmezden gelinir, önemsenmez. Vücudumuzun görmediğimiz ya da duymak istemediğimiz o kadar çok sinyali var ki! Belirtileri görür ve takip edersek tedavimizin çok daha kolay ve etkin bir biçimde yapılabilir. Kanser hücreleri yayılmadan tespit etmek, kanserle erken savaşa başlamak, hastanın ve tedavinin başarı şansını yükseltmek elimizde.

Bulantı, kusma, iştahsızlık ve buna bağlı olarak ani kilo kayıpları, kanserin ilerleyen evrelerinde sıklıkla karşımıza çıkan Mide Kanseri Belirtileri arasında. Bu belirtilerle karşılaştığınızda önemsemek gerekli, nasılsa geçer diye aylarınızı aynı hastalıkla geçirmeyin. Her ne olursa olsun, kanser gerçeği ile karşı karşıya kaldığımızda elimizde savaşmaktan başka çaremiz kalmıyor.

Şimdi Ne Olacak?

Mide Kanseri Ameliyatları Nelerdir?

Kanser ile yüzleşmek ve bu gerçeği bir an önce kabul etmek, bu savaştan galip çıkmanın en zor ve en temel yolu. Üzülmek, şaşkınlık, belki de öfke hissetmeniz çok normal. Bunca insan varken neden siz diye düşünmenizde. Fakat siz kendinizi üzmeye ve olumsuzluğa odaklandıkça kanser vücudunuza yayılmaya devam edecek. Doktorunuzun söylediklerini dinleyin! Güçlüsünüz ve önünüzde tedavi seçenekleri mevcut.

Mide kanserinde içerisinde bulunduğunuz evreye bağlı olarak, 3 farklı ameliyat seçeneği var: Endoskopik mukozal (parça alma), Subtotal gastrektomi, Total gastrektomi. Doktorunuz kanserin yayılım gösterip göstermemesine göre bu tekniklerden birini tercih edecektir. Teknikler, kanserin evresine ve yayılım gösterip göstermemesine göre, hastalığın genel durumuna göre değişim gösteriyor. Burada da en önemli konu erken teşhisin, hayat kurtarıcılığı oluyor.

Ameliyatlar ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve hastane süreçleri hakkında ön bilgiye sahip olmak için daha önce hazırladığımız yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Mide Kanseri ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri artık yepyeni bir hayata başlamak zorunda olduğunuzdur. Kendiniz ve yaşamınız için, daha sağlıklı kalabilmek için tercihlerin ne kadar önemli olduğunu bilmeniz yeterli gelecektir. Siz elinizden geleni yapın ve doktorunuza güvenin!

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com