Mide Botoksu

Mide Botoksu Zayıflatır mı?

Gün geçmiyor ki yeni bir beslenme düzeni ”en etkili” olarak görülmesin. En etkili diyetler, mucize sporlar, sihirli besinler. Hemen hemen her şeyin önüne ”en iyi zayıflama yöntemi’‘ etiketi getirmek istiyoruz. Uzman olmayan, eğitimi ve tecrübesi yeterli olmayan kişilerin tavsiyelerine uymayın, size mucize diye sunulan bir diyetin tüm hayatınızı etkileyecek sağlık sorunlarına davetiye çıkardığını unutmayın. Sağlığınızın bozulması demek, tüm yaşamınızın değişmesi demek. Mide Botoksu şu sıralar en çok konuşulan müdahalelerden biri, hakkında olumlu olumsuz pek çok söz söyleniyor.

Peki, Mide Botoksu zayıflatıyor mu? Yoksa sanıldığının aksine etkisiz bir yöntem mi?, Mide Botoksu nasıl uygulanıyor? gibi pek çok soru işareti hastaların kafasını meşgul ediyor. MEDENLive Sağlık Grubu olarak doğru bilgiye, en yalın biçimde ulaşmanız amacıyla bu yazı dizisini sizin için hazırladık.

Mide Botoksu yazımızdan öğrenecekleriniz:

  1. Mide Botoksu Nedir?
  2. Mide Botoksu Kimlere Uygulanır?
  3. Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?
  4. Mide Botoksu Sonrası Ne Zaman İşime Dönebilirim?
  5. Mide Botoksunu Kimler Uygulatabilir? 
  6. Mide Botoksu Zayıflatır mı?

Yaşlanmaya karşı etkili silahımız olan botoks, zayıflamaya karşıda aynı derece etkili olabilir mi?

Mide Botoksu Nedir?

Botoks kelimesine neredeyse hepimiz aşinayız hatta medikal estetik uygulamalarında pek çok kez duyduk botoksu. Kırışıklık görünümünü düzeltmenin yanı sıra kullanıldığı müddetçe, etkisini arttıran ve yaşlanma belirtilerinin gecikmesine neden olan bir estetik işlem aynı zamanda. Botoksu sadece estetik anlamda etiketlemek bu anlamda oldukça yanlış, botoksun keşfinin estetik işlemler için olmaması asılında bize gereken ipucunu veriyor. Botoks sadece güzellik sektörüne ait bir uygulama değil, yıllardır tıbbın çeşitli alanlarında (migren, diş sıkma, terleme problemleri gibi) kullanılan kapsamlı bir uygulama. Botoksun tedavi alanları hakkında bilgi sahibi olmak için buradaki linke tıklayabilir, ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Botoks özünde bilinenin aksine yılan zehri barındırmaz, bir çeşit bakteriden elde edilen  protein odaklı bir toksindir. Elde edilen botoks maddesi enjekte edildiği yerdeki kas geçişini ”geçici” olarak bloke eder ve kasların kasılmasını engeller. Cilde ejekte edildiğinde nasıl kırışıklıkları yok ediyorsa mideye enjekte edildiğinde benzer bir etki yaratır.

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

Mide Botoksu sonrası işe ne zaman dönebilirim?

Mide Botoxu bir ameliyat değildir. Narkoz almanıza ya da işlem sonrası hastanede kalmanıza gerek yoktur. İşlem, klinik şartlarda endoskopi yoluyla mide içerisine botoks maddesinin belirlenen dozda ve aralıkta uygulanmasıyla gerçekleştirilir. Uygulama esnasında hasta, sedasyon (uyku hali) altındadır, bu sebeple acı veya ağrı duyulmasından çekinmeye gerek yoktur. Hasta ayıldığında işlem gerçekleştirilmiş olur.

Hastalarımızın en çok merak ettiği bir diğer konuda, işlemden sonra ne sürede iş hayatına dönebilecekleri üzerine oluyor. Mide Botoxu yaptırdıktan sonra dilerseniz, aynı gün içerisinde iş hayatınıza dönebilirsiniz fakat hastalarımıza genel olarak bir gün dinlenmeyi ve ertesi gün için iş yaşamlarına devam etmelerini öneriyoruz. Botoks uygulaması diğer yöntemlerde olduğu gibi semptom yaratan bir uygulama değildir. Vücut zaten botoks maddesini tolere edebileceği için hastada çalışmasına engel olabilecek bir ağrı veya sızı yaratmaz.

Mide Botoksunu Kimler Uygulatabilir?

Mide Botoxu ya da diğer zayıflama yöntemleri herkesin diledikleri taktirde yaptırabilecekleri uygulamalar değildir. Bir uygulamayı olabilmeniz için, o uygulamanın kriterlerini karşılıyor olmanız gerekir. Sağlık sorununuzun ve botox alerjinizin olmadığını  varsayarak, Mide Botoxu yaptırmak için en temel ölçüt olarak; vücut kitle indeksinizin operasyon için uygun olup olmadığına bakmanız gerekir.

VKİ değeriniz kaç? Bunu bilmeniz size; zayıf, normal kilolu, obez ya da obez olma riski taşıyıp taşımadığınızı bilme imkanı verecektir. VKİ değeriniz, size olmanız gereken kilo aralığını verir ve sağlık anlamında ne kadar risk grubundasınız bilmenizi sağlar. VKİ değerinizi bilmiyorsanız, buradan öğrenebilirsiniz.

Ve gelelim asıl sorunun cevabına, mide botoxu yaptırmanız için kilo sınırınızın ne olması gerektiğine. Normal kilo sınırını çok geçmemeniz gerekir, kilo probleminiz 5-10 kilo arasındaysa rahatlıkla botoks uygulamasını tercih edebilirsiniz fakat VKİ değeriniz 27 ve üzeriyse Mide Balonu sizin için çok daha uygun olacaktır. Botoks, yüksek miktarda kilo sorunu olmayan, iştah problemi yaşayan destekleme programına ihtiyaç duyan kişiler için uygundur.

Mide Botoksu Zayıflatır mı? 

Diğer tüm zayıflama yöntemlerinde olduğu gibi botoks uygulaması da kişi endekslidir. Mide Botoxu yardımcı bir yöntemdir, tıpkı Mide Balonu ya da Tüp Mide Ameliyatı gibi. Tüm bu yöntemler sizi desteklerler ve kilo vermeniz için fiziksel ve ruhsal motivasyonu kazandırırlar. Tüp Mide Ameliyatında midemizin %80’i alınır, az miktar yemekle doymaya ve sağlıklı bir biçimde kilo vermeye başlarsınız fakat siz doktor tavsiyelerine uymayıp tekrar sağlıksız ve çok yeme rutinine dönerseniz hızla verdiğiniz kiloları geri alırsınız.

Mide Botoksu uygulamasında da aynı durum söz konusudur. Botox, açlığınızı dengelemede, iştah kontrolü sağlamada destek olur, fakat siz bu durumu lehinize çevirmez ve sağlıksız yaşamaya devam ederseniz alacağınız sonuçtan tatmin olmazsınız. Kilo verme sanıldığı gibi sinirli anahtarlara, yöntemlere bağlı değildir. Kilo verme sistemli bir biçimde hayatın geneline yayılan sağlıklı beslenmeyle mümkündür. Tek başınıza başaramıyor, sağlıklı beslensem bile kilo alıyorum diyorsanız, profesyonel olarak destek almanız sizin için çok daha doğru olabilir. Önemli olan kişi için en doğru tedavi biçimini belirlemek ve bu tedaviyi hayatına entegre etmesini sağlamaktır.

Sizde kilo verme sorunu yaşıyor, fakat size uygun yönteme karar veremiyorsanız; MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarına ücretsiz olarak muayene olabilir ve sizin için en doğru tedavi biçiminin belirlenmesini isteyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com