Mide Balonu Uygulaması Nedir? | Doç. Dr. Gökmen ÖZTÜRK | MEDENLive TV

Mide Balonu Uygulaması

Mide Balonu Uygulaması son yıllarda kilo verme süreçlerine yardımcı olan, cerrahi ve cerrahi olmayan pek çok yöntem geliştirildi. Kilo verme sürecinde olan bir kişinin, tüm bu yöntemler üzerine, bu kadar çok bilgi paylaşımı varken ve  alternatif yöntemler araştırırken; Mide Balonu Nedir? sorusunu aklına getirmesi oldukça doğal. Mide Balonu; uygulandığı kişinin, kısa süre içerisinde sağlıklı bir biçimde kilo vermesini sağlaması yönünden sıkça tercih edilen bir kilo verme yöntemi.  Bu yazıda Mide Balonu Uygulaması Nedir hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara tıp dilinden uzak, anlaşılır bir biçimde verilen yanıtlarını bulabileceksiniz.

Bu makale/videoda neler öğreneceksiniz?

  • Mide Balonu Uygulaması nedir?
  • Mide Balonu Uygulaması kimler için uygundur?
  • Neden kilo alıyoruz?
  • Mide Balonu gerçekten çözüm mü?
  • Mide Balonu Uygulaması  sonrası neler olacak?

Neden Kilo Alıyoruz?

Bir yöntem üzerinde karar kılmadan önce kişinin, temel olarak neden kilo aldığını ve veremediğini tespit etmesi gerekli. Yıllardır kilo verme adına birçok yöntem trend oluyor ve her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor bu beslenme biçimlerine. Birçok farklı mecrada okumuş olmalısınız yeni yeme trendlerini: Kan grubu diyetleri, taş devri diyetleri ve daha nicesi. Peki ama neden ihtiyaç duyuluyor bunca farklı yeme biçimine? Ne değişti de biz sürekli kilo alır olduk? Aslında çok basit bir mantığı var; yediğimiz kalori miktarından daha az hareket ediyoruz. Denge kuramıyoruz yaşamımızda. Karbonhidrata ve şekere boğulmuş gıdaları baş tacımız yaptık. Diyet ürünler, içtiğimiz tüm meşrubatlar, light süt, peynir, yoğurtlar, bebek mamaları, sağlıklı adı altında satılan birçok ürün, kısacası paketli her şeyin içerisinde tahmin edemeyeceğiniz kadar şeker mevcut. O kadar fazla doğaldan uzaklaştık ki, ne kadar spor yaparsak yapalım, tam olarak istediğimiz kiloya erişemiyoruz. Yeme atakları geçiriyor, şekersiz, ekmeksiz, çikolatasız yaşayamayacağımızı düşünüyoruz. Peki bu kısır bir döngü değil mi sizce de?

Deneme-Yanılma-Tekrar Deneme: Kilo Alıp Verme Kısır Döngüsü

Hepimizin Bahanesi Aynı

Beş kilo fazlam var, on kiloyu bir ay yoğun diyetle veririm, kışın spor yaparım yazı pas geçeyim, bir daha ki yaza bomba gibi gireceğim,pazartesi diyete başlıyorum, bu sefer düzenli spor salonuna gideceğim… liste uzun ve tanıdık. Sonrası ise bilindik; verilemeyen, alınan kilolar ve artık kabulleniş. Ne yaparsam yapayım olmuyorlar. Belki de yanlış yerde arıyoruz çözümü. Ne dersiniz?

Mide Balonu Gerçekten Çözüm Olabilir mi?

Mide Balonu Uygulaması

Mide Balonu Uygulaması, fazla kilolarından şikayetçi olan, insanların ameliyatsız bir biçimde zayıflamasına olanak sağlayan ameliyatsız operasyondur.

Kilo verme sürecinde eminiz ki pek çok yöntem denediniz; başarısız diyetler, sürekli alınıp verilen kilolarla geçen süreçler yaşadınız. Bu süreçten sonra tıbbi desteğe ihtiyaç duydunuz, araştırdınız ve hangi yöntem size daha uygun emin olamadınız. Mide Balonu Uygulaması veya herhangi bir uygulamanın size uygun olup olmadığı hakkında genel bir kanıya varmadan önce vücut kitle indeksinizi bilmeniz gerekmekte. Vücut Kitle İndeksiniz, boy kilo dengenizi ölçen bir ölçüt. Eğer vücut kitle indeksinizi bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksinizin tespitinin ardından öncelikle bilmeniz gereken Mide Balonun cerrahi bir işlem olmadığıdır. Gastric Balloon; midenin içerisinde endoskopik olarak silikon bir balon yerleştirilerek, bolunun hava veyahut gaz ile şişirilmesiyle midenin gıda alım kapasitesini düşürmeye dayanan bir tedavi yöntemidir. Ameliyat olmak istemeyen fakat bir müdahale ihtiyacı duyan herkesin doktor uygun gördüğü taktirde Gastric Balloon uygulaması yaptırmasında bir sakınca bulunmuyor. Vücut kitle indeksi 25’in üzerinde olan, cerrahi yola başvurmak istemeyen veya cerrahi müdahale öncesi belli bir kilonun altına düşmesi gereken kişilerde uygulama alanları olan, son dönemde sıkça tercih edilen başarılı bir yöntem. Mideye yerleştirilen balon 6-12 ay içerisinde mideden çıkarılıyor ve bu süreçte hastanın; mide hacmi küçüldüğünden yeterli yemeği yediğinde doyması sağlanıyor. İşlem uygulandıktan sonra hastanede kalınmasına gerek kalmıyor, hasta aynı gün içerisinde taburcu ediliyor.

Mide Balonu Uygulaması Sonrasında Akla Gelen İlk Sorular.

Aklınıza hemen Mide Balonu Sonrası Ağrı Olacak mı?, Mide Balonu Mide Bulantısı Yapar mı? gibi pek çok sorunun gelmiş olması çok doğal. Unutulmamalıdır ki midenizin içerisine bırakılan bolunu vücudunuzun kabul etmesi süreç alacaktır. Genel olarak hafif olarak hissedilen mide bulantısının geçme süreci 3 gün gibi kısa bir süredir. Kilo ile mücadele ettiğiniz zaman dilimini göz önüne aldığınızda eminiz ki hafif semptomların geçişi sizi zorlamayacaktır.

Mide Balonu uygulanışı hakkında detaylı bilgilere, daha önce MEDENLive Sağlık Grubu olarak hazırlamış olduğumuz yazı ile ulaşabilirsiniz. https://www.medenlive.com.tr/operasyon/mide-balonu-gastric-balloon-uygulamasi/

Fakat her şeye rağmen akıllara şu sorunun gelmesi çok normal: Mide Balonu sonrası her şey başa mı dönecek? Tekrar kilo alacak mıyım?

Peki Şimdi Ne Olacak? Mide Balonu Sonrası

Zayıf ya da kilolu olmanız sürdürülebilir bir yeme biçimi kazanmanıza bağlıdır.

Mide Balonu uygulaması ardından, hastamız hayal ettiği kiloya çok daha kısa bir sürede zahmetsizce kavuşmuş oluyor. Mide Balonu yalnızca mide hacminde küçülmeye, kolay doymaya sebebiyet vermiyor, bunun yanında Mide Balonu; hastaya yıllardır başaramadığı bir yeme biçimini kazanmasına da destek oluyor. Yeterli yemek ile doyma hissi, sağlıklı yeme tercihlerinin alışkanlık haline getirilebilmesi oldukça önemli.

Mide Balonu Uygulaması sonrası; yeme alışkanlıklarınız değiştiği ve eskisine oranla çok daha az bir yemek ile doyma hissi yaşadığınızdan dolayı; endişelenmeyin en başa dönmeyeceksiniz! Tek yapmanız gereken yeni kazandığınız yeme biçimini sürdürmek ve doktorunuzun talimatlarına harfiyen uymak. Obezite ile savaşta irade kontrolünde zorluk yaşıyor ve ne yapacağınızı bilemiyorsanız, uzman bir doktorun kapısını çalmanızın zamanı gelmiş olabilir.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com