Mide Balonu Hakkında Bilinenler

Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mide Balonu Nedir?

Sağlık literatürlerinde Intragastric Balloon ve Gastric Balloon olarak bilinen Mide Balonu, insanların ameliyatsız olarak kilo vermesini hedefleyen tıbbi bir cihazdır. Mide Balonunun kullanım amacı, midenin kısmi olarak doldurulması böylece devamlı bir tokluk hissi oluşmasına yardımcı olmaktır.

Şişirildiğinde 400-700 ml hacminde top biçimini alan balon, mide içerisinde azımsanmayacak bir boşluğu doldurur; böylelikle midenin dolduğunu belirten sinyalleri gönderen reseptörlerin tepki vermeye başlaması için daha az yiyecek tüketmek yeterli olur. Böylece hastalarda, tokluk hissi her zamankine göre çok daha az besinle daha önceden ortaya çıkmaktadır. Zaman içerisinde, hasta daha az miktarda yeme alışkanlığı geliştirebilir. Tedavinin devamında hasta, yeni besin alışkanlığına uyum sağlar ve bu alışkanlık, balonun çıkartılmasının ardından uzun bir süre devam edebilir.

Gastric Balloon

Mide Balonu (Gastric Balloon) günümüzde obezite ile mücadelede sıkça başvurulan bir tedavi yöntemidir. Mide balonu, ameliyatsız olarak mide içerisine yerleştirilen silikon bir balon sayesinde kişinin hızlı bir biçimde kilo vermesine dayanan bir tedavidir.

Mide Balonu Etkili midir?

Mide Balonu, mide içerisinde yer kaplayarak sanki yeni yemek yemişiz gibi bir hissiyat yaratabilmektedir. Böylece gündelik hayatımızda tükettiğimizden çok daha az besin tüketme ihtiyacı duyulması sağlanarak, bireyin kilo vermesi sağlanabilmektedir. Mide Balonları 2019 yılı dahilinde 6 aylık ve 1 yıllık kullanım seçenekleri sunmaktadır. Doktorunuz, genel muayeneden sonra, kilo ve boy parametrelerine bakarak size uygun olan süre aralığını tespit edecek ve kullanılacak balonu ona göre belirleyecektir. 

Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir?

Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından bir tanesi, hastaya ameliyatsız ve konforlu bir yöntemle uygulanabilmesidir. Şöyle ki, endoskopi ünitesine alınan hastaya, hafif sedasyon uygulanarak uyuması sağlandıktan sonra endoskop yardımıyla şişmemiş balon mideye ulaştırılır.

Kardia, fundus, korpus ve pilor olmak üzere dört alandan oluşan midenin, fundus bölgesine yerleştirlen balon; metilen mavisi içeren bir sıvıyla şişirilerek sabitlenir. Balonun son kontrolleri yapıldıktan sonra işlem sonlandırılır. Uygulama sonrasında odasına alınan hasta aynı gün rutin hayatına geri dönebilir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Mide Balonu tedavisi için hastanın beden kitle indeksinin 27 kg / m2’den fazla olması gerekmektedir. Vücut kitle indeksi 27’nin üzerinde olmasının yanı sıra ailesinde diyabet öyküsü gibi durumlar, komorbidite olmuş hastalar mide balonu uygulaması için en uygun bireylerdir. 

Eğer ki VKİ değerinizi bilmiyorsanız, sizin için daha önce hazırlamış olduğumuz yazımıza buradan ulaşabilir aynı zamanda mide balonu için uygun aralıkta olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Mide Balonu Sonuçları Kalıcı mıdır?

Mide Balonu Uygulaması hastanın fazla kilolarını vermesi için uygulayacağı diyeti kolaylaştıran yardımcı bir tedavi yöntemidir. Tedaviden sonra hasta, balon tedavisine güvenerek, yüksek kalorili gıdalar almaya devam ederse; sonuçlar kısa vadeli olabilir.

Bu nedenlerle balon tedavisi süresince hasta, yeni beslenme alışkanlıkları kazanarak uzun zaman ideal kilosunu koruyabilir.

Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar

Mide Balonu hafif sedasyon (derin uyku) altında uygulanması sebebiyle herhangi bir endoskopi işleminde oluşması muhtemel yan etkiler olabilir. Mide Balonunun endoskopik yerleşiminin ölümle sonuçlanma ihtimali yok denebilecek kadar azdır.

Balonun yerleştirilmesinden sonraki birkaç günde hasta; bulantı, midede aşırı doygunluk ve epigastrium bölgesinde rahatsızlık hissedebilir. Bu hissiyatların derecesi, hastaya bağlı olarak bireysel farklılıklar gösterebilmektedir. Midede yabancı bir cismin olması, midenin daha fazla asit salgılamasına ve mukoza zarını tahriş etmesine yol açabildiği için tüm bunların önüne geçmek amacıyla bazı özel ilaçların kullanılması gerekebilir. Genellikle, balon yerleştirilmesini takip eden 7-14 gün içerisinde hasta balonun varlığını hissetmemeye başlar böylece normal yaşamına döner.

İntragastrik balon geçici bir süre için yerleştirilmektedir. Mide Balonu uygulamasından sonraki yedi gün, bazı yan etkiler görülebilmektedir. Vücudumuz, midemize yerleştirilen protezi yabancı bir madde olarak tespit etmesi ve vücudumuzdan atmaya çalışması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Midemizin, balonu sindirilmeye çalışması 5 aşamalı bir süreçle meydana gelebilir.

1. Mide Yanması / Ülser

Mide, balonu sindirmek için asit miktarını arttırarak eritmeye çalışabilir. Bu aşamada şiddetli mide yanması, ülser gibi şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Balon midenin ürettiği tüm asitlere karşı maksimum seviyede dayanıklı olması nedeniyle herhangi bir deformasyon göstermeyecektir.

2. Mide Bulantısı / Şiddetli Öğürme

Mide, balonu eriterek sindiremediği için dışarıya atmak isteyebilir. Bu durumda sürekli olarak bulantı ve öğürme gibi hissiyatlar oluşturabilir. Balon, şişmiş durumda ve doğru yerleştirildiği taktirde mideden çıkarılamayacak biçimde tasarlanmıştır. Bu nedenle balonun istifra edilerek dışarıya atılma komplikasyonuna karşı dayanıklıdır.

3. Mide Ağrısı / Krampları

Balon dışarı atılamadığı için mide, balonu parçalamaya çalışabilir. Balonu parçalamak için kasılarak, hastaya mide krampları ve ağrı gibi şikayetlerle karşı karşıya bırakabilir. Mide Balonu, ezilme/sıkışma gibi darbelere karşı maksimum seviyede dayanıklı olduğu için bu denemede başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

4. Psikolojik Etkenler

Mide fiziksel olarak tüm denemelerle balonu sindiremediği için psikolojik olarak hastaya balonu çıkartması için kısa süreli yapay bir depresyon oluşturabilir. Bu aşamada hastanın bilinçli olması çok önemli bir değişkendir. Depresyon halinin geçici olduğunu ve bu aşamadan sonra psikolojisini bozan fazla kilolarını verebileceğini unutmaması gerekir.

5. Kabullenme

Midemiz, yabancı cisim olarak gördüğü protezi kendisine ait bir parça olarak görmeye başlayacak ve tüm şikayetler son bulacaktır. Bu aşamadan sonra Mide Balonunun tek hissiyatı; yeni yemek yemiş kadar tokluk yaşanmasıdır. Her hastada mide balonunun kabulleniş süresi farklılık gösterir. Genel itibariyle midemizin balonu kabul etme süreci 1 ile 14 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Çok Ender Görülen Diğer Yan Etkiler

 • Hazımsızlık
 • Şişkinlik
 • İshal
 • Özofajit
 • Mide Ülseri Oluşumu
 • Mide Perforasyonu

Mide Balonu Güvenli midir?

Şu anda dünyada en güvenilir devlet kurumlarından bir tanesi olarak kabul görmüş ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmış; 3 mide balonu modeli vardır. İlgili mide balonu modellerinin tamamı Endoskopi kullanılarak, yemek borusu yoluyla mideye yerleştirilmektedir. Uygulamalar ameliyatsız ve ayakta tedavi sınıfında gerçekleştirilmektedir.

Balonun patlaması durumunda, idrardan tespit edilebilmesi amacıyla metilen mavisiyle karıştırılmış bir sıvıyla şişirilmektedir. 900 ml, sıvı ile şişirilmiş bir balon, yaklaşık 700 (+/- 100) ml. hacim oluşturabilir. Bu sebeple hafif bir sızıntı bile olması durumunda direkt müdahale edilebilir. 

Midenin içine yerleştirilen balon.

Mide Balonu Fiyatları

Mide Balonu fiyatlarını değiştiren birden çok faktör vardır. Bunlar 5 ayrı maddede değerlendirilebilir.

 1. Mide Balonunun Cinsi
 2. Mide Balonunun Kullanım Süresi
 3. Uygulamanın Yapılacağı Merkez
 4. Uygulamaya Yapacak Hekimin Tecrübesi
 5. Diyetisyen Desteği

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada, Meksika, Hindistan, Guatemala, birçok Avrupa Ülkesi (Türkiye Dahil) ve Güney Amerika olmak üzere Mide Balonu fiyatlarını incelediğimizde 1.200 – 8.150 ABD Doları aralığında olduğunu görmekteyiz.

Mide Balonu Fiyatlarını belirleyen diğer faktörler sigorta, ekstra laboratuvar tahlilleri, uygulama sonrası takip prosedürleri, uygulama sonrası doktor kontrolleri, ekstra vitamin ve takviyeler olarak sıralanabilir.

Mide Balonu Sonrası Beslenme

Mide Balonu sonrası beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekebilir. Böylece tedavi süresince balondan maksimum seviyede etki görebilirsinizMide Balonuyla birlikte hayatınıza sokmanız gereken ilk besin; protein destekli sütlerdir. Marketlerde proteinli sütler olarak bilinen ürünleri kullanmanızın yanı sıra soya sütü, laktozsuz süt, yoğurt, ayran ve probiyotik süt gibi ürünlerle (kefir, probiyotik yoğurtlar vb.) beslenme seçeneklerinizi artırabilirsiniz.Sıcak besinlere geçtiğimizde destekli, protein değeri yüksek; et ve tavuk suyuna çorbalar tercih edilmelidir.

Mide Balonu Uygulaması sonrası beslenmenizi yayla ve yoğurt çorbası gibi alternatiflerle çeşitlendirebiliriz. Kahvaltılarda peynir ve yumurta gibi besinleri tüketmeye özen göstermeniz gerekebilir. Çok çekici gelmesede Mide Balonu sonrası beslenmede sebze pürelerini lifli yapıları sebebiyle tercih etmeniz gerekebilir. Yememiz gerekenler kadar yememeniz gereken besinlere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Çiğ sebzeler ve gaz oluşumuna sebep olan besinlerden uzak durmanız gerekebilir. Karnabahar, brokoli, lahana, pırasa, soğan, sarımsak ve turp gibi besinler tüketmemeye özen göstermeniz gerekebilir.

Meyve pürelerini, mide balonu sonrası beslenme listenize eklemeniz gerekebilir. Ancak meyve püreleri, ana besin yerine haftada 1-2 kere tatlı ihtiyacımızı gidermek amacıyla sınırlı miktarlarda tüketilmelidir. Meyve pürelerini hazırlarken, glisemik indeksi yüksek, midenizin ekşimesine sebep olabilecek meyveler olan; kavun, karpuz, portakal, üzüm vb. seçenekleri kullanmamalısınız.

 Operasyon sonrası beslenmede, midenin genişlemesine katkı sağlayabilecek; gazlı içeceklerden uzak durulması gerekir. Kola gibi asitli içecekler, soda ve maden suyu tüketilmemelidir. Sıcak içecekler için; açık çay ve kafeinsiz kahve tüketilebilir. Kuru baklagiller gibi seçenekler arasında, gaz yapma oranı yüksek olan; kuru fasulye, barbunya, nohut, mercimek, bakla, bulgur  pilavı gibi besinler tüketmemelisiniz. Mide Balonu, kabullenme sürecinde bahsettiğimiz mide yanması ve ekşime gibi problemleri aşmak için; ara öğünlerde 1 çay bardağı leblebi ya da ekmek içi yenilmesi uygun olabilir.

Mide Balonu Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yemek porsiyonlarınızı azaltmalı ve midenizin genişletmesine engel olmalısınız.
 • 5 – 6 öğün ve küçük porsiyonlarla beslenmeye özen göstermelisiniz.
 • Dikey pozisyonda lokmalarınızı küçük küçük alarak, uzun uzun çiğnemelisiniz.
 • İhtiyacınız olan sıvı alımını düzenlemelisiniz. Yemeklerinizden hemen önce ve sonra su içmemelisiniz.
 • Öğün aralarında olmak kaydıyla, günde 2 litre su tüketmelisiniz.
 • Uyumadan 2-3 saat öncesinde besin almayı kesmelisiniz.
 • Kremalı ve kızartma yöntemiyle pişirilmiş gıdaları tüketmemelisiniz.
 • Her türlü unlu gıdayı; pasta, börek ve rafine şeker kullanılarak (şerbetli) yapılmış gıdalardan uzak durmalısınız.

Mide Balonu Yaptıranların Yorumları

Uygulama yaptırmış hastaların yorumları, hekimlerinin tavsiye ettiği konulara dikkat edip; edilmediğine göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Dilerseniz Mide Balonu olarak kilo verme sürecine başlamış hastamızın anlatımını içeren videoya buradan ulaşabilir, mide balonun etkinliği hakkında hastamızın kişisel deneyimini anlattığı videoyu izleyebilirsiniz.

Faydalanılan Kaynaklar

 • Gaur S, Levy S, Mathus-Vliegen L, Chuttani R. “Balancing risk and reward: a critical review of the intragastric balloon for weight loss”. Gastrointestinal Endoscopy. 81: 1330–6. doi:10.1016/j.gie.2015.01.054. PMID 25887720
 • FDA approves non-surgical temporary balloon device to treat obesity”. U.S. Food and Drug Administration. July 30, 2015. Retrieved September 22, 2015.
 • Saber AA, Shoar S, Almadani MW, Zundel N, Alkuwari MJ, Bashah MM, Rosenthal RJ. “Efficacy of First-Time Intragastric Balloon in Weight Loss: a Systematic Review and Meta-analysis of Randomized Controlled Trials”. Obes Surg. 2016 Jul 27. doi:10.1007/s11695-016-2296-8. PMID 27465936
 • Fernandes FA, Carvalho GL, Lima DL, Rao P, Shadduck PP, Montandon ID, de Souza Barros J, Vieira Rodriguez IL. “Intragastric Balloon for Overweight Patients”. JSLS 2016;1:e2015.00107. 20: e2015.00107. doi:10.4293/JSLS.2015.00107. PMC 4777670. PMID 26955259
 • Caglar E, Dobrucali A, Bal K. “Gastric balloon to treat obesity: filled with air or fluid?”. Dig Endosc. 25: 502–7. doi:10.1111/den.12021. PMID 23369002
 • Commissioner, Office of the. “Safety Alerts for Human Medical Products – Liquid-filled Intragastric Balloon Systems: Letter to Healthcare Providers – Potential Risks”. www.fda.gov. Retrieved 31 August 2017.
 • “Gastric Balloon – FAQ”. The BMI Clinic. Retrieved November 18, 2016.
 • a b Al Shammari NM, Alshammari AS, Alkndari MA, Abdulsalam AJ. “Migration of an intragastric balloon: A case report”. Int J Surg Case Rep. 27: 10–12. doi:10.1016/j.ijscr.2016.08.006. PMC 4983633. PMID 27518432.
 • Rosenthal, Elisabeth (January 3, 2006). “Europeans Find Extra Options for Staying Slim”. The New York Times. Retrieved November 18, 2016.

 • “ReShape and Orbera – Two Gastric Balloon Devices for Weight Loss”. The Medical Letter on Drugs and Therapeutics. August 31, 2015. PMID 26305524. Retrieved November 18, 2016.
 • “New Weight Loss ‘Balloon’: Is It Right for You?”. Newsmax Health. July 29, 2015. Retrieved November 18, 2016.
 • Ponce J, Woodman G, Swain J, Wilson E, English W, Ikramuddin S, Bour E, Edmundowicz S, Snyder B, Soto F, Sullivan S, Holcomb R, Lahmann J, REDUCE Pivotal Trail Investigators. “The REDUCE pivotal trial: a prospective, randomized controlled pivotal trial of a dual intragastric balloon for the treatment of obesity”. Surg Obes Relat Dis. 11: 874–81. doi:10.1016/j.soard.2014.12.006. PMID 25868829.
 • Gastric Balloon Surgery: Complete Patient Guide (Annual Gastric Balloon Cost Survey), Bariatric Surgery Source, retrieved November 19, 2016
 • DeBakey M, Ochsner A (1939). “Bezoars and concretions. A comprehensive review of the literature with an analysis of 303 collected cases and a presentation of 8 additional cases”. Surgery. 5: 132–160.
 • Neiben OG, Harboe H (1982). “Intragastric balloon as an artificial bezoar for treatment of obesity”. Lancet: 198–199. doi:10.1016/s0140-6736(82)90762-0.
 • Percival WL (1984). “‘The balloon diet’: non-invasive treatment invasive treatment for morbid obesity: preliminary report on 108 patients”. Can J Surg. 27: 135–136.
 • a b Gleysteen JJ. “A history of intragastric balloons”. Surg Obes Relat Dis. Surg Obes Relat Dis. 2016 Feb;12(2):430-5. 12: 430–5. doi:10.1016/j.soard.2015.10.074. PMID 26775045.
 • “EnteroMedics: Soars after co acquires gastric balloon maker – Times of India”. The Times of India. Retrieved 2017-10-16.
 • “EnteroMedics acquires ReShape Medical in $38m cash-and-stock deal – MassDevice”. Retrieved 2017-10-16.

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!