Mide Balonu Hakkında Bilinenler

Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mide Balonu Nedir?

 Sihirli bir değnek değil, yardımcı bir üründür.

Mide Balonu Nedir? Sorusunu halk dilinde ve sağlık literatürlerine göre yanıtlamamız daha doğru olacaktır. Sağlık literatürlerine göre mide balonu nedir? Intragastric Balloon ve Gastric Balloon olarak bilinen Mide Balonu, insanların ameliyatsız olarak kilo vermesini hedefleyen tıbbi bir cihazdır. Gastric Balloon’un kullanım amacı, midenin kısmi olarak doldurulması böylece devamlı bir tokluk hissi oluşmasına yardımcı olmaktır.

 Şişirildiğinde 400-700 ml hacminde top biçimini alan balon, mide içerisinde azımsanmayacak bir boşluğu doldurur; böylelikle midenin dolduğunu belirten sinyalleri gönderen reseptörlerin tepki vermeye başlaması için daha az yiyecek tüketmek yeterli olur. Böylece hastalarda, tokluk hissi her zamankine göre çok daha az besinle daha önceden ortaya çıkmaktadır.

 Zaman içerisinde, hasta daha az miktarda yeme alışkanlığı geliştirebilir. Tedavinin devamında hasta, yeni besin alışkanlığına uyum sağlar ve bu alışkanlık, balonun çıkartılmasının ardından uzun bir süre devam edebilir. Gastric Balloon konusunda uzman doktorlar tarafından uygulanan profesyonel bir obezite tedavi seçeneğidir, mide balonu hapı gibi hasta tarafından uygulanan ameliyatsız obezite seçenekleriyle karıştırılmamalıdır.

Gastric Balloon

Mide Balonu (Gastric Balloon) günümüzde obezite ile mücadelede sıkça başvurulan bir tedavi yöntemidir. Mide balonu, ameliyatsız olarak mide içerisine yerleştirilen silikon bir balon sayesinde kişinin hızlı bir biçimde kilo vermesine dayanan bir tedavidir.

 Halk diline göre ameliyatsız obezite tedavisi nedir? Mide içerisine yerleştirilen balon ve mide balonu olarak bilinen ameliyatsız zayıflama tedavisi yöntemi, diyet yaparken zorlanan ve düzensiz beslenen insanların beslenme alışkanlıklarını değiştirmesine yardımcı olan tıbbi bir cihazdır. Gastric Balloon’un kullanım amacı, hastanın midesinde yeni yemek yemiş gibi bir hacim oluşturması ve çok az porsiyonlarla doymasını sağlamaktır.

Mide Balonu Etkili midir?

 Bilinçli hastalar için kuşkuya yer bırakmayacak kadar.

Gastric Balloon, mide içerisinde yer kaplayarak sanki yeni yemek yemişiz gibi bir hissiyat yaratabilmektedir. Böylece gündelik hayatımızda tükettiğimizden çok daha az besin tüketme ihtiyacı duyulması sağlanarak, bireyin kilo vermesi sağlanabilmektedir. Mide Balonları 2019 yılı dahilinde 6 aylık ve 1 yıllık kullanım seçenekleri sunmaktadır. Bu değişkenler mide balonu maliyetini değiştiren önemli faktörlerdir.

 Doktorunuz, genel muayeneden sonra, kilo ve boy parametrelerine bakarak size uygun olan süre aralığını tespit edecek ve kullanılacak balonu ona göre belirleyecektir. Bahsedilen etki endoskopik yöntemlerle doktorlar tarafından uygulanan Intragastrik Balon veya Gastric Balon için geçerlidir. Mide balonu hapı gibi yöntemler için FDA onayı olmaması sebebiyle bilgi verilememektedir. 

Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir?

 Ameliyatsız, derin uyku halinde endoskopiyle.

 İncelediğimizde hastalarımızın mide balonu ameliyatı fiyatları gibi araştırmalar yaptığını görmekteyiz. Burada ciddi bir yanılsama söz konusudur. Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından bir tanesi, hastaya ameliyatsız ve konforlu bir yöntemle uygulanabilmesidir. Şöyle ki, endoskopi ünitesine alınan hastaya, hafif sedasyon uygulanarak uyuması sağlandıktan sonra endoskop yardımıyla şişmemiş balon mideye ulaştırılır.

Mide Balonu (medenpro intragastric balloon) Nasıl Takılır? Nasıl Yerleştirilir? Animasyonlu Anlatımıdır.

Mide Balonu nasıl takılır? | MEDENPro Intragastric Balloon mideye nasıl yerleştirilir?

 Kardia, fundus, korpus ve pilor olmak üzere dört alandan oluşan midenin, fundus bölgesine yerleştirlen balon; metilen mavisi içeren bir sıvıyla şişirilerek sabitlenir. Balonun son kontrolleri yapıldıktan sonra işlem sonlandırılır. Uygulama sonrasında odasına alınan hasta aynı gün rutin hayatına geri dönebilir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

 Diyet yaparken zorlanan, verdiği kiloluları diyet sonrası geri alanlar.

 Mide Balonu tedavisi için hastanın beden kitle indeksinin 27 kg / m2’den fazla olması gerekmektedir. Vücut kitle indeksi 27’nin üzerinde olmasının yanı sıra ailesinde diyabet öyküsü gibi durumlar, komorbidite olmuş hastalar ameliyatsız obezite tedavisi uygulaması için en uygun bireylerdir. Vücut Kitle İndeksi ve hastanın özel rahatsızlıkları olması mideye balon takılması fiyatı gibi faktörlere etki etmektedir.

 Eğer ki VKİ değerinizi bilmiyorsanız, sizin için daha önce hazırlamış olduğumuz yazımıza buradan ulaşabilir aynı zamanda Intragastric Balloon için uygun aralıkta olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Mide Balonu Sonuçları Kalıcı mıdır?

 Beslenme alışkanlıklarını değiştirenlerde evet!

 Mide Balonu Uygulaması hastanın fazla kilolarını vermesi için uygulayacağı diyeti kolaylaştıran yardımcı bir tedavi yöntemidir. Tedaviden sonra hasta, balon tedavisine güvenerek, yüksek kalorili gıdalar almaya devam ederse; sonuçlar kısa vadeli olabilir.

 Bu nedenlerle balon tedavisi süresince hasta, yeni beslenme alışkanlıkları kazanarak uzun zaman ideal kilosunu koruyabilir.

Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar

 Herhangi bir endoskopi işlemi kadar tehlikesiz.

 Mide Balonu hafif sedasyon (derin uyku) altında uygulanması sebebiyle herhangi bir endoskopi işleminde oluşması muhtemel yan etkiler olabilir. Intragastric Balloon’un endoskopik yerleşiminin ölümle sonuçlanma ihtimali yok denebilecek kadar azdır.

 Balonun yerleştirilmesinden sonraki birkaç günde hasta; bulantı, midede aşırı doygunluk ve epigastrium bölgesinde rahatsızlık hissedebilir. Bu hissiyatların derecesi, hastaya bağlı olarak bireysel farklılıklar gösterebilmektedir. Midede yabancı bir cismin olması, midenin daha fazla asit salgılamasına ve mukoza zarını tahriş etmesine yol açabildiği için tüm bunların önüne geçmek amacıyla bazı özel ilaçların kullanılması gerekebilir.

 Genellikle, balon yerleştirilmesini takip eden 7-14 gün içerisinde hasta balonun varlığını hissetmemeye başlar böylece normal yaşamına döner.

Mide Balonu Taktıran Kişi Nelere Dikkat Etmelidir?

 Ömür boyu değil kısa bir süre kullanabileceğinizi unutmamalısınız.

 İntragastrik balon geçici bir süre için yerleştirilmektedir. Mide Balonu uygulamasından sonraki yedi gün, bazı yan etkiler görülebilmektedir. Vücudumuz, midemize yerleştirilen protezi yabancı bir madde olarak tespit etmesi ve vücudumuzdan atmaya çalışması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

 Arama motorlarından önüne gelen her bilgiyi okuyup, bunları gerçek bilgi zannederek doktorlara doktorculuk öğretenleri ne kadar yanlış buluyorsak; Mide Balonu taktıran kişi nelere dikkat etmeli? Sorusunu soran bireyleri çok doğru buluyoruz. Doktorların görevleri olduğu kadar hastanında kendi üzerine düşenleri bilmesi ve öğrenmesi gerekiyor. Bu nedenle Mide balonu taktıran kişi nelere dikkat etmeli? Gibi bilinçli bir soru sorarken bilinç bir araştırmacı olmalısınız.

 Şunun özellikle altını çizmeliyiz. Google’da yaptığınız aramalarda önünüze her çıkan sonuçlara değil, okuduğunuz makaleyi yazan kurum veya kişinin yetkinliğinin ne derecede olduğunu öğrendikten sonra okuyup ve fikir sahibi olmalıyız. Bilgi sahibi olmadan hatta yanlış hasta davranışları nedeniyle herhangi bir sağlık hizmeti hakkında yazılmış yorumlar belki de sizin tedavi sürecinizi zorlaştıracak, geciktirecek hatta tedavi olmanızın önüne geçecektir.

Mide Balonu Taktıran Kişi Nelere Dikkat Etmelidir? İntragastrik balon geçici bir süre için yerleştirilmektedir. Mide Balonu uygulamasından sonraki yedi gün, bazı yan etkiler görülebilmektedir. Vücudumuz, midemize yerleştirilen protezi yabancı bir madde olarak tespit etmesi ve vücudumuzdan atmaya çalışması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Midemizin, balonu sindirilmeye çalışması 5 aşamalı bir süreçle meydana gelebilir. 1. Mide Yanması / Ülser Mide, balonu sindirmek için asit miktarını arttırarak eritmeye çalışabilir. Bu aşamada şiddetli mide yanması, ülser gibi şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Balon midenin ürettiği tüm asitlere karşı maksimum seviyede dayanıklı olması nedeniyle herhangi bir deformasyon göstermeyecektir. 2. Mide Bulantısı / Şiddetli Öğürme Mide, balonu eriterek sindiremediği için dışarıya atmak isteyebilir. Bu durumda sürekli olarak bulantı ve öğürme gibi hissiyatlar oluşturabilir. Balon, şişmiş durumda ve doğru yerleştirildiği taktirde mideden çıkarılamayacak biçimde tasarlanmıştır. Bu nedenle balonun istifra edilerek dışarıya atılma komplikasyonuna karşı dayanıklıdır. 3. Mide Ağrısı / Krampları Balon dışarı atılamadığı için mide, balonu parçalamaya çalışabilir. Balonu parçalamak için kasılarak, hastaya mide krampları ve ağrı gibi şikayetlerle karşı karşıya bırakabilir. Mide Balonu, ezilme/sıkışma gibi darbelere karşı maksimum seviyede dayanıklı olduğu için bu denemede başarısızlıkla sonuçlanacaktır. 4. Psikolojik Etkenler Mide fiziksel olarak tüm denemelerle balonu sindiremediği için psikolojik olarak hastaya balonu çıkartması için kısa süreli yapay bir depresyon oluşturabilir. Bu aşamada hastanın bilinçli olması çok önemli bir değişkendir. Depresyon halinin geçici olduğunu ve bu aşamadan sonra psikolojisini bozan fazla kilolarını verebileceğini unutmaması gerekir. 5. Kabullenme Midemiz, yabancı cisim olarak gördüğü protezi kendisine ait bir parça olarak görmeye başlayacak ve tüm şikayetler son bulacaktır. Bu aşamadan sonra Mide Balonunun tek hissiyatı; yeni yemek yemiş kadar tokluk yaşanmasıdır. Her hastada mide balonunun kabulleniş süresi farklılık gösterir. Genel itibariyle midemizin balonu kabul etme süreci 1 ile 14 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. Çok Ender Görülen Diğer Yan Etkiler Hazımsızlık Şişkinlik İshal Özofajit Mide Ülseri Oluşumu Mide Perforasyonu

Mide Balonu Taktıran Kişi Nelere Dikkat Etmelidir? Intragastric Balloon Sonrası 5 aşamalı sürece hâkim olmalısınız!

 Mide balonu taktıran kişi nelere dikkat etmeli? Öncelikle mide balonunun kilo verme sürecinde bariatrik diyetisyeninizin verdiği özel beslenme programını zorlanmadan konforlu bir şekilde yapmanızı sağlayacak yardımcı bir tıbbi cihazdır. Mide balonu sihirli bir değnek değildir. Madem diyet yapacağım. O zaman neden mide balonu veya mide botoksu gibi işlemlere ihtiyaç duyayım? Bu sorunun yanıtı bu makaleyi neden okuduğunuzu sorarsak, yanıtı siz vermiş olursunuz.

Neden bu makaleyi okuyorsunuz? Demek ki…

 Demek ki diyetleri yaparken zorlanıyorsunuz, yarıda bırakıyorsunuz veya diyet sonrası beslenme alışkanlıklarınızı değiştiremiyorsunuz. Bu nedenlerle kilo veriyor belkide verdiğiniz tüm kiloları fazlasıyla tekrar geri alıyorsunuz. Intragastric Balloon taktıran bireylerin ilk dikkat etmesi gereken konu buydu. Sıradaki aşamaya gelelim mi?

 5 aşamalı alışma sürecini iyi tanımalısınız. Aşağıda belirttiğimiz aşamalı iyice öğrenmeli ve midenizin, balonu kabullenme sürecine kadar geçen süreci atlatabileceğiniz konusunda kendinizi motive etmelisiniz.

 Daha önce mide balonu taktırarak zayıflayan arkadaşlarınızdan alışma sürecinin olmadığını duymuş olabilirsiniz. Yine unutmamlısınız ki arkadaşınızın mide balonuyla zayıflarken alışma sürecini yaşamamış olması sizin de yaşamayacağınız anlamına gelmemektedir.

 Bariatrik diyetisyen desteğini önemsemelisiniz. Bariatrik diyetisyenleri normal diyetisyenlerden ayıran en önemli fark midenizde her ne kadar doğal ve zararsız olsa da yabancı bir cismin olduğunu bilmesi ve midenizin bu cismin sindirmeyle uğraşırken zorlanmadan sindirebileceği besinleri çok iyi biliyor olmasıdır.

 Midemizin, balonu sindirilmeye çalışması 5 aşamalı bir süreçle meydana gelebilir.

1. Mide Yanması / Ülser

Mide, balonu sindirmek için asit miktarını arttırarak eritmeye çalışabilir. Bu aşamada şiddetli mide yanması, ülser gibi şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Balon midenin ürettiği tüm asitlere karşı maksimum seviyede dayanıklı olması nedeniyle herhangi bir deformasyon göstermeyecektir.

2. Mide Bulantısı / Şiddetli Öğürme

Mide, balonu eriterek sindiremediği için dışarıya atmak isteyebilir. Bu durumda sürekli olarak bulantı ve öğürme gibi hissiyatlar oluşturabilir. Balon, şişmiş durumda ve doğru yerleştirildiği taktirde midenin çıkaramayacağı biçimde tasarlanmıştır. Bu nedenle balonun istifra edilerek dışarıya atılma komplikasyonuna karşı dayanıklıdır.

3. Mide Ağrısı / Krampları

Balon dışarı atılamadığı için mide, balonu parçalamaya çalışabilir. Balonu parçalamak için kasılarak, hastaya mide krampları ve ağrı gibi şikayetlerle karşı karşıya bırakabilir. Intragastric Balloon, ezilme/sıkışma gibi darbelere karşı maksimum seviyede dayanıklı olduğu için bu denemede başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

4. Psikolojik Etkenler

Mide fiziksel olarak tüm denemelerle balonu sindiremediği için psikolojik olarak hastaya balonu çıkartması için kısa süreli yapay bir depresyon oluşturabilir. Bu aşamada hastanın bilinçli olması çok önemli bir değişkendir. Depresyon halinin geçici olduğunu ve bu aşamadan sonra psikolojisini bozan fazla kilolarını verebileceğini unutmaması gerekir.

5. Kabullenme

Midemiz, yabancı cisim olarak gördüğü protezi kendisine ait bir parça olarak görmeye başlayacak ve tüm şikayetler son bulacaktır. Bu aşamadan sonra Mide Balonunun tek hissiyatı; yeni yemek yemiş kadar tokluk yaşanmasıdır. Her hastada Intragastric Balloon’un kabulleniş süresi farklılık gösterir. Genel itibariyle midemizin balonu kabul etme süreci 1 ile 14 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Çok Ender Görülen Diğer Yan Etkiler

 • Hazımsızlık
 • Şişkinlik
 • İshal
 • Özofajit
 • Mide Ülseri Oluşumu
 • Mide Perforasyonu

Ameliyatsız Obezite Tedavisi Güvenli midir?

 Otobüsle yolculuk yapmak daha tehlikeli.

Şu anda dünyada en güvenilir devlet kurumlarından bir tanesi olarak kabul görmüş ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmış; 3 Gastric Balloon modeli vardır. İlgili Intragastric Balloon modellerinin tamamı Endoskopi kullanılarak, yemek borusu yoluyla mideye yerleştirilmektedir. Uygulamalar ameliyatsız ve ayakta tedavi sınıfında gerçekleştirilmektedir.

Balonun patlaması durumunda, idrardan tespit edilebilmesi amacıyla metilen mavisiyle karıştırılmış bir sıvıyla şişirilmektedir. 900 ml, sıvı ile şişirilmiş bir balon, yaklaşık 700 (+/- 100) ml. hacim oluşturabilir. Bu sebeple hafif bir sızıntı bile olması durumunda direkt müdahale edilebilir. 

Midenin içine yerleştirilen balon.

Mide Balonu Fiyatları

 Türkiye dünyanın diğer ülkelerine göre çok daha uygun fiyatlar sunuyor.

Mide Balonu fiyatlarını değiştiren birden çok faktör vardır. Ameliyatsız Obezite Tedavisi Fiyatı farklılıklarını 5 ayrı maddede değerlendirerek öğrenebiliriz. Mide Balonu Fiyatı 2018 yılıyla birlikte ülkemizdeki kur değişkenlerine bağlı olarak artmıştır. Bu nedenle mideye balon taktırma fiyatlarını araştırırken mide balonu fiyatları 2017 yılında açıklananan bilgiler olup olmadığını kontrol etmeniz önemli bir faktör olarak aklınızda olmalıdır.

 1. Intragastric Balloonun Cinsi
 2. Mide Balonunun Kullanım Süresi
 3. Uygulamanın Yapılacağı Merkez
 4. Uygulamaya Yapacak Hekimin Tecrübesi
 5. Diyetisyen Desteği

 Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada, Meksika, Hindistan, Guatemala, birçok Avrupa Ülkesi (Türkiye Dahil) ve Güney Amerika olmak üzere mide balonu fiyatlarını incelediğimizde 1.200 – 8.150 ABD Doları aralığında olduğunu görmekteyiz. Mideye balon takma fiyatı genel olarak hastaların odak noktası olsada bu doğru bir yaklaşım olmayabilir. Bu nedenle mide balonu takan hastaneler araştırırken mide balonu fiyatı ne kadar? veya mide balonu ücreti soruları yerine; hangi marka mide balonu, hastanenin teknik altyapısının yeterliliği ve uygulamayı yapacak hekimin yetkinliği sorgulanmalıdır.

 Mide Balonu Fiyatını belirleyen diğer faktörler sigorta, ekstra laboratuvar tahlilleri, uygulama sonrası takip prosedürleri, uygulama sonrası doktor kontrolleri, ekstra vitamin ve takviyeler olarak sıralanabilir. 

Mide Balonu Sonrası Beslenme

 Bariatrik Diyetisyen ile diyetisyen arasındaki farkın bilincinde olmalısınız.

 Mide balonu ile zayıflayanlar vincelendiğinde başarı oranının beslenme alışkanlıklarını değiştiren hastalarda daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Mide Balonu sonrası beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekebilir. Böylece tedavi süresince balondan maksimum seviyede etki görebilirsinizMide Balonuyla birlikte hayatınıza sokmanız gereken ilk besin; protein destekli sütlerdir.

 Marketlerde proteinli sütler olarak bilinen ürünleri kullanabilirsiniz. Ayrıca soya sütü, laktozsuz süt, yoğurt, ayran ve probiyotik süt gibi ürünlerle (kefir, probiyotik yoğurtlar vb.) beslenme seçeneklerinizi artırabilirsiniz.Sıcak besinlere geçtiğimizde destekli, protein değeri yüksek; et ve tavuk suyuna çorbalar tercih edilmelidir.

 Mide Balonu Uygulaması sonrası beslenmenizi yayla ve yoğurt çorbası gibi alternatiflerle çeşitlendirebiliriz. Kahvaltılarda peynir ve yumurta gibi besinleri tüketmeye özen göstermeniz gerekebilir. Çok çekici gelmesede Mide Balonu sonrası beslenmede sebze pürelerini lifli yapıları sebebiyle tercih etmeniz gerekebilir. Yememiz gerekenler kadar yememeniz gereken besinlere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Çiğ sebzeler ve gaz oluşumuna sebep olan besinlerden uzak durmanız gerekebilir. Karnabahar, brokoli, lahana, pırasa, soğan, sarımsak ve turp gibi besinler tüketmemeye özen göstermeniz gerekebilir.

 Meyve pürelerini, mide balonu sonrası beslenme listenize eklemeniz gerekebilir. Ancak meyve püreleri, ana besin yerine haftada 1-2 kere tatlı ihtiyacımızı gidermek amacıyla sınırlı miktarlarda tüketilmelidir. Meyve pürelerini hazırlarken, glisemik indeksi yüksek, midenizin ekşimesine sebep olabilecek meyveler olan; kavun, karpuz, portakal, üzüm vb. seçenekleri kullanmamalısınız.

 Operasyon sonrası beslenmede, midenin genişlemesine katkı sağlayabilecek; gazlı içeceklerden uzak durulması gerekir. Kola gibi asitli içecekler, soda ve maden suyu tüketilmemelidir. Sıcak içecekler için; açık çay ve kafeinsiz kahve tüketilebilir. Kuru baklagiller gibi seçenekler arasında, gaz yapma oranı yüksek olan; kuru fasulye, barbunya, nohut, mercimek, bakla, bulgur  pilavı gibi besinler tüketmemelisiniz. Mide Balonu, kabullenme sürecinde bahsettiğimiz mide yanması ve ekşime gibi problemleri aşmak için; ara öğünlerde 1 çay bardağı leblebi ya da ekmek içi yenilmesi uygun olabilir.

Mide Balonu Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yemek porsiyonlarınızı azaltmalı ve midenizin genişletmesine engel olmalısınız.
 • 5 – 6 öğün ve küçük porsiyonlarla beslenmeye özen göstermelisiniz.
 • Dikey pozisyonda lokmalarınızı küçük küçük alarak, uzun uzun çiğnemelisiniz.
 • İhtiyacınız olan sıvı alımını düzenlemelisiniz. Yemeklerinizden hemen önce ve sonra su içmemelisiniz.
 • Öğün aralarında olmak kaydıyla, günde 2 litre su tüketmelisiniz.
 • Uyumadan 2-3 saat öncesinde besin almayı kesmelisiniz.
 • Kremalı ve kızartma yöntemiyle pişirilmiş gıdaları tüketmemelisiniz.
 • Her türlü unlu gıdayı; pasta, börek ve rafine şeker kullanılarak (şerbetli) yapılmış gıdalardan uzak durmalısınız.

Mide Balonu Yaptıranların Yorumları

 Bilinçli hastaların yorumları rehberiniz olmalıdır.

Mide balonu yorumları, uygulama yaptırmış hastaların yorumları, hekimlerinin tavsiye ettiği konulara dikkat edip; edilmediğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Mide balonu taktıranlar, Intragastrik Balon’un sihirli bir değnek olmadığını ve kilo verme sürecinizi destekleyen ameliyatsız bir obezite tedavi seçeneği olduğunu bilmesi gerekmektir. Mideye balon takılması ve çıkartılmasına kadar geçen süre beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilmenize yardımcı olmaktadır. Mide balonu ile zayıflayanlar için asıl başarı verilen kiloluların tekrar geri alınmaması için beslenme alışkanlıklarını düzenlemeleri ciddi bir önem taşımaktadır.

Dilerseniz ameliyatsız obezite tedavisi olarak kilo verme sürecine başlamış hastamızın anlatımını içeren videoyalara buradan ulaşabilir, mide balonun etkinliği hakkında hastamızın kişisel deneyimini anlattığı videoyu izleyebilirsiniz.


Faydalanılan Kaynaklar

 • Gaur S, Levy S, Mathus-Vliegen L, Chuttani R. "Balancing risk and reward: a critical review of the intragastric balloon for weight loss". Gastrointestinal Endoscopy. 81: 1330–6. doi:10.1016/j.gie.2015.01.054. PMID 25887720
 • FDA approves non-surgical temporary balloon device to treat obesity". U.S. Food and Drug Administration. July 30, 2015. Retrieved September 22, 2015.
 • Saber AA, Shoar S, Almadani MW, Zundel N, Alkuwari MJ, Bashah MM, Rosenthal RJ. "Efficacy of First-Time Intragastric Balloon in Weight Loss: a Systematic Review and Meta-analysis of Randomized Controlled Trials". Obes Surg. 2016 Jul 27. doi:10.1007/s11695-016-2296-8. PMID 27465936
 • Fernandes FA, Carvalho GL, Lima DL, Rao P, Shadduck PP, Montandon ID, de Souza Barros J, Vieira Rodriguez IL. "Intragastric Balloon for Overweight Patients". JSLS 2016;1:e2015.00107. 20: e2015.00107. doi:10.4293/JSLS.2015.00107. PMC 4777670. PMID 26955259
 • Caglar E, Dobrucali A, Bal K. "Gastric balloon to treat obesity: filled with air or fluid?". Dig Endosc. 25: 502–7. doi:10.1111/den.12021. PMID 23369002
 • Commissioner, Office of the. "Safety Alerts for Human Medical Products - Liquid-filled Intragastric Balloon Systems: Letter to Healthcare Providers - Potential Risks". www.fda.gov. Retrieved 31 August 2017.
 • "Gastric Balloon - FAQ". The BMI Clinic. Retrieved November 18, 2016.
 • a b Al Shammari NM, Alshammari AS, Alkndari MA, Abdulsalam AJ. "Migration of an intragastric balloon: A case report". Int J Surg Case Rep. 27: 10–12. doi:10.1016/j.ijscr.2016.08.006. PMC 4983633. PMID 27518432.
 • Rosenthal, Elisabeth (January 3, 2006). "Europeans Find Extra Options for Staying Slim". The New York Times. Retrieved November 18, 2016.
 • "ReShape and Orbera - Two Gastric Balloon Devices for Weight Loss". The Medical Letter on Drugs and Therapeutics. August 31, 2015. PMID 26305524. Retrieved November 18, 2016.
 • "New Weight Loss 'Balloon': Is It Right for You?". Newsmax Health. July 29, 2015. Retrieved November 18, 2016.
 • Ponce J, Woodman G, Swain J, Wilson E, English W, Ikramuddin S, Bour E, Edmundowicz S, Snyder B, Soto F, Sullivan S, Holcomb R, Lahmann J, REDUCE Pivotal Trail Investigators. 
 • "The REDUCE pivotal trial: a prospective, randomized controlled pivotal trial of a dual intragastric balloon for the treatment of obesity". Surg Obes Relat Dis. 11: 874–81. doi:10.1016/j.soard.2014.12.006. PMID 25868829.
 • Gastric Balloon Surgery: Complete Patient Guide (Annual Gastric Balloon Cost Survey), Bariatric Surgery Source, retrieved November 19, 2016
 • DeBakey M, Ochsner A (1939). "Bezoars and concretions. A comprehensive review of the literature with an analysis of 303 collected cases and a presentation of 8 additional cases". Surgery. 5: 132–160.
 • Neiben OG, Harboe H (1982). "Intragastric balloon as an artificial bezoar for treatment of obesity". Lancet: 198–199. doi:10.1016/s0140-6736(82)90762-0.
 • Percival WL (1984). "'The balloon diet': non-invasive treatment invasive treatment for morbid obesity: preliminary report on 108 patients". Can J Surg. 27: 135–136.
 • a b Gleysteen JJ. "A history of intragastric balloons". Surg Obes Relat Dis. Surg Obes Relat Dis. 2016 Feb;12(2):430-5. 12: 430–5. doi:10.1016/j.soard.2015.10.074. PMID 26775045.
 • "EnteroMedics: Soars after co acquires gastric balloon maker - Times of India". The Times of India. Retrieved 2017-10-16.
 • "EnteroMedics acquires ReShape Medical in $38m cash-and-stock deal – MassDevice". Retrieved 2017-10-16.

106 Yorumu okuyabilirsiniz

 1. 23 yaşındayım ve kilom 80. Kiloma göre 1.60 boya sahibim. 1 yıldır da bebek tedavisi görüyorum. Bebek tedavisinde doktorum en büyük sorunun kilom olduğunu söylüyor. Acil kilo vermem gerekiyor ve midemde gastrit rahatsızlığı var. Bununla ilgili de ilaç kullanıyorum. Tüm bunlara rağmen mide balonu operasyonu geçirebilir miyim?

  1. Sayın YALÇIN,
   Mide Balonu tedavisi uyguladığımız hastalarımızda ‘Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar’ bölümünde açıkladığımız 5 aşamalı alışma sürecini dikkate almaktayız. Hastalarımızda gözlemlediğimiz sonuçlara göre gastrit vb. mide rahatsızlıklarını uzun zamandır yaşayan bireylerin bu gibi komplikasyonlara daha yüksek dayanıklı gösterdiğini gözlemlemekteyiz. Hayatında hiç gastrit rahatsızlığı yaşamamız bir hasta mide balonu uygulamasından sonra geçici de olsa bu rahatsızlıkla karşı karşıya kaldığında alışık olmadığı için daha zor bir kabullenme süreci yaşayabilmektedir.

   Bebek tedavisi gördüğünüzü belirtmişsiniz. Kısırlık tedavisi tek cümleyle genellenemeyecek kadar geniş bir tedavi alanına sahiptir. Bu nedenle rahatsızlığınızı ve gördüğünüz tedavi ayrıntılarına vâkıf olmadan yorum yapılması doğru değildir.

   Aklınıza takılan farklı sorular olması durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 2. Merhaba,
  Mide Balonu taktırmak istiyorum. Mide Balonu Kilo sınırları hakkında bilgi vermemişsiniz. Bu ameliyat için kilo sınırı var mı? Birde Mide Balonu ile zayıflayanlar var mı? Mide Balonu ile kaç kilo verilir? Bilgi alabilir miyim?

  1. Sayın Ataözden,
   Mide Balonu taktırmak için kilo sınırı değil vücut kitle indeksi sınırları mevcuttur. Vücut Kitle İndeksi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Detaylı VKİ Hesaplama aracımızı kullanarak kendi beden kitle indeksinizi bulabilirsiniz.

   Mide Balonu taktırmak için literatürler incelendiği taktirde bazı kaynaklar 25 ve üzeri bazı kaynaklar da 30 ve üzeri beden kitle indeksini sınır olarak belirtmektedir.

   Dünya genelinde Mide Balonu kullanarak kilo veren yüzbinlerce hasta vardır. Mide Balonu ile kaç kilo verileceği bireyin ne kadar bilinçli olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Uygulama sonrası beslenmesine fazla dikkat etmeyen hastalar fazla kilolarının %20 ile %30’unu verdiği gözlemlemektedir. İntragastrik Balon taktırmasıyla beraber Bariatrik Diyetisyen ve spor desteğini alan bireylerin ise fazla kilolarının %40 – %60’ini verdiği tespit edilmiştir.

   Gastric Balon Uygulamasının bir mucize olmadığının bilincinde olması gerekmektedir. Mide Balonu uygulamasından maksimum seviyede fayda sağlamak için diyet ve spor desteğini istikrarlı olarak uygulamak en doğru karar olacaktır.

   Bazı hastalarımız diyet ve sporla zaten kilo verdiğini o zaman Intragastric Balloon taktırmanın ne anlamı olduğunu sorabilmektedir. Gastric Balloon uygulaması diyet ve spor döneminin daha konforlu geçmesi için yardımcı bir yöntemdir. İlgili işlemin cerrahi bir müdahale olmadığını ayakta tedavi sınıfına girdiğini de unutmamak gerekir.

   Merak ettiğiniz diğer sorular ve MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarından randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.

 3. 69 boyunda, 90 kiloyum ve yaşım 31. Bu zamana kadar kendi diyet programlarımla kilo verdim. Ama her verdiğimde tekrar daha fazla aldım. Mide küçültme ameliyatı beni korkutuyor. Bu nedenle mide balonu ameliyatı olmayı düşünüyorum. Benim durumum için hangi ameliyat daha uygundur? İştahım çok fazla bu nedenle kesin sonuç istiyorum. Antalya’da yaşıyorum buralarda bu operasyonu yapan bir doktor var mıdır bilgi verirseniz sevinirim?

  1. Sayın YILANKAYA,
   Detaylı Vücut Kitle İndeksi Hesaplama aracımızı kullanarak, size özel tedavileri seçenekleri hakkında ön bilgi sahibi olabilirsiniz. 189 cm boy, 90 kg ağırlığınız ve 31 yaşında olduğunuz bilgileriyle Body Mass Index (BMI) 31.5 değerinize göre bel ve sırt ağrıları, tansiyon yüksekliği gibi ciddi sağlık problemleri yaratabilir. Aynı zamanda önlem alınmadığı taktirde, ciddi kilo artışı gözlemlenebileceğinden ötürü, obezitenin başlangıç evresi olarak değerlendirilmeli ve kilo kontrolü sağlanmalıdır. Bu nedenle vücut ağırlığınızı dengelemeli, bunun için aldığınız enerji ile harcadığınız enerjiyi gözden geçirerek normal ağırlığa ulaşmaya özen göstermelisiniz.

   Bu aşamada obezite cerrahisi tedavi yöntemi olarak da Laparoskopik Gastrik Plikasyon (Gastric Plication – LGP) Ameliyatı önerilebilir. Son yıllarda yapılmaya başlanan, tüp mide ameliyatına benzer bir zayıflama operasyonu olan Mide Katlama Ameliyatı (Gastrik Plikasyon) midenin geniş, sol tarafının tümüyle serbestleştirilerek dikine bir hat halinde kendi içine katlanmasıdır. Ameliyatsız obezite tedavisi seçenekleri ise Mide Balonu Uygulaması, Mide Botoksu (Gastric Botox) Uygulaması veya Kilo Verme İlaçları (Weight Loss Medications) tedavi seçenekleri değerlendirilebilir. Obezite tedaviniz hakkında daha detaylı bilgi almak ve muayene olmak için hemen randevu oluşturabilirsiniz.

 4. Merhaba, 20 yaşındayım, 90 kilo ve 1.75 boyundayım. Mide balonu operasyonu için bir ön muayene gerekli midir? Muayeneye geldikten ne kadar süre sonra operasyon olabilirim? Operasyon için bir sürecin geçmesini beklemek gerekir mi? Yoksa hızlı bir şekilde operasyona geçiliyor mu?

  1. Merhaba Naim Bey,

   Intragastrik Balon ve Gastric Balloon olarak bilinen mide balonu uygulaması; belli hacimdeki silikon ve polo etilen yapıda iki maddeden yapılmış bir balonun midenin içerisine yerleştirilerek midenin gıda alım kapasitesinin düşürülmesini ve hastanın hissetmekte olduğu tokluk hissi nedeni ile beynin doyum noktasına ulaşmış olduğu sinyalini vermesi ile çok daha rahat bir biçimde kilo vermesine yarayan bir tedavi yöntemidir. Balon mide ile ilgili merak ettiğiniz daha çok şey için lütfen tıklayınız.
   Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından bir tanesi, hastaya ameliyatsız ve konforlu bir yöntemle uygulanabilmesidir. Hastanın Mideye balon takılması için uygun görülmesi halinde hasta endoskopi ünitesine alınmasının akabinde damar yolu açılarak tıbbi literatürde hafif sedasyon adı ile yer alan derin bir uykuya dalması sağlanır. Ardından doktor, endoskopi yardımı ile şişirilmemiş balonu midesi indirir ve metilen mavisi denen sıvı ile şişirilerek hastanın midesine sabitler. Akabinde hastanın endoskopi odasındaki işi biter ve müşahede odasına alınıp kontrolleri yapılmasının akabinde, uyanmasını takip eden yaklaşık olarak yarım saat içinde günlük yaşantısına devam eder. Intragastric Balloon ameliyatsız bir obezite tedavi seçeneği olması dolayısıyla Gastric Balloon’un uygulama süresi 2 ile 6 dakika arasında seyretmektedir. Ancak bu aşamanın öncesinde Mideye Balon Uygulamasını tercih edebilmeniz için vücut kütle indeksinizin (VKİ) buna uyması gerekmektedir. Vücut Kitle İndeksi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Detaylı VKİ Hesaplama aracımızı kullanarak kendi beden kitle indeksinizi bulabilirsiniz.
   İlgili sorularınızın yanıtını görsel sizin için ayrıca MEDENLive TV‘de paylaşmıştık, dilerseniz oradan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
   Mide Balonu Uygulaması kanalımızda da açık bir şekilde izah ettiğimiz üzere vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olan hastaların midelerinin içerisine silikon bir balon yerleştirilerek midelerinin gıda alım kapasitesini düşürerek rahat ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olan Obezite tedavisi yöntemidir. Mideye Balon Takma akabinde hasta daha küçük boyutlu porsiyonlar tercih ederek ideal kilosuna hızlı bir biçimde ulaşabilmektedir.

   İyi gğnler dileriz.
   Mideye balon takılması yöntemine uygun olup olmadığınızı ancak muayene akabinde öğrenebilir ve size daha sağlıklı bilgi verebiliriz. Ücretsiz randevu almak için bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

 5. Öncelikle bu kadar ayrıntılı bir makale yazdığınız için teşekkür ederim. Ama kafama takılan bazı sorular var. Mide Balonu taktıran kişilerin nelere dikkat etmesi gerekiyor?

  Okuduğum kaynaklarda zamanından önce Mide Balonunu çıkarttırmak isteyen insanlar olduğunu gördüm. İnsanlar neden balon taktırdıktan hemen sonra çıkarttırmak istiyor? Mide Balonunun çıkarttırma maliyeti ne kadar? Mide Balonu taktırma fiyatlarının yanı sıra Mide Balonu çıkartma fiyatları hakkında da bilgi alabilir miyim?

  1. Sayın ATMACA,
   Mide Balonu taktıran kişiler nelere dikkat etmeli? Sorusunun yanıtını makalemizin

   • Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?
   • Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar
   • Mide Balonu Güvenli midir?
   • Mide Balonu Fiyatları
   • Mide Balonu Sonrası Beslenme
   • Mide Balonu Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

   İsimli başlık açıklamalarını okuyarak ve buraya tıklayarak MEDENLive TV üzerinden MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarının, Mide Balonu öncesi ve sonrası yaşam standartlarınızı düzenlemenize yardımcı olmak için ip uçlarını; tıp dilinden uzak ve anlaşılır önerileri ile bilgi alabilirsiniz.

   Bireyin Mide Balonunu çıkarmasının sebeplerini detaylı olarak incelediğimizde makalemizde bahsettiğimiz midemizin, balonu sindirilmeye çalışması sırasında yaşanan 5 aşamalı süreçten meydana gelebildiğini belirtebiliriz. Bu nedenle Mide Balonu çıkartma kararını vermeden önce hastanın bilinçli olması çok önemli bir faktördür. Midede yaşanan rahatsızlık hislerinin ve depresyon halinin geçici olduğunu; bu aşamalardan sonra Mide Balonunu çıkartma isteğinin geçeceğini böylece yaşama konforunu düşüren fazla kilolarını verebileceğini unutmaması gerekir.

   Mide Balonu çıkarma maliyetleri ilgili sorunuzun yanıtını net olarak belirtmek mümkün değildir. Mide Balonu takılma işleminde olduğu gibi endoskopi yöntemiyle mide içerisine indirilen özel bir aparat sayesinde söndürülür ve hastanın ağzından çıkartılır. Bu nedenle ilgili sağlık kurumlarının endoskopi ücretlerine yakın bir maliyeti olduğunu belirtebiliriz.

 6. Gördüğüm en detaylı ve anlaşılır mide balonu yazısı öncelikle bunun için tebrik ederim. Ama yazınızı okuduğumda kafamda bir sürü soru işareti oluştu. Detaylı bir diyet listesi vermişsiniz. Ben bu diyeti yapabilsem zaten balon olmadan fazla kilolarımı vererek zayıflarım. Bu diyetleri yapacaksak Mide Balonu ne işe yarar? Neden Mide Balonu taktırayım ki?

  1. Sayın KOCA,
   Mide Balonu sonrası beslenme (diyet) hastaların mide balonunu kabullenme sürecini kısaltmayı hedeflemektedir.

   Mide içerisine yerleştirilen Intragastric Balloon vücudunuz tarafından bir müddet sindirilmeye çalışılacaktır. Zaten tüm gücüyle Gastric Balloon’u sindirmeye çalışan midenize sindirilmesi zor gıdalar vermek yerine Mide Balonu Diyeti kısmında belirtilen sindirilmesi kolay besinler tercih edilmesi oldukça avantaj sağlamaktadır.

   Mide Balonu ne işe yarar sorusunun yanıtı beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek olarak tanımlanabilir. Bu tanımlamanın sebebine odaklanırsak Mide Balonu olmadan yapacağınız diyetlerde hissedeceğiniz açlık hissiyatı diyetinizi bozmanız için geçerli bir sebep olabilmektedir. Ancak Mide Balonu veya Mide Botoksu gibi ameliyatsız obezite tedavi seçeneklerinde ilgili diyetleri daha rahat uygulamanızı sağlamayı hedeflemektir.

   Unutulmaması gereken en önemli konulardan bir tanesi Mide Balonu Uygulamasının hastanın fazla kilolarını vermesi için uygulayacağı diyeti kolaylaştıran yardımcı bir tedavi yöntemi olmasıdır. Tedaviden sonra hasta, balon tedavisine güvenerek, yüksek kalorili gıdalar almaya devam ederse; sonuçlar kısa vadeli olabilir.

   Bu nedenlerle balon tedavisi süresince hasta, yeni beslenme alışkanlıkları kazanarak uzun zaman ideal kilosunu koruyabilir.

   Mide Balonu ne işe yarar? Sorusunun diğer bir yanıtı ise soruyu soran birey tarafından yanıtlanabilir. Şöyle ki; hastalarımızın bariatrik tedavi seçeneklerinin desteği olmadan diyet seçeneklerini uygulayabilselerdi, şuan bu makaleyi okuyor olurlar mıydı?

   Özetle Mide Balonu veya Mide Botoxu sihirli bir değnek değildir. Sadece beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenize ve diyet programlarını konforlu olarak uygulamanıza olanak sağlayan ameliyatsız tedavi seçenekleridir.

 7. Annem ve abim de olduğu gibi bende de ülser rahatsızlığı var. Sürekli açlığa bağlı mide ağrısı çekiyorum. Ayrıca bazı yiyeceklerden sonra miden inanılmaz şekilde ağrıyor. Midem de ya da bağırsaklarımda bir rahatsızlık varsa operasyon sona erer mi? Yani bir müdahale yapmadan ameliyat bırakılır mı? 2. Sorum ise mide balonu ameliyatından sonra deride bir sarkma durumu oluyor mu?

  1. İyi günler Binnaz Çetin,

   Mideye balon takılması, hastaların mevcut kiloları, metabolizma hızları, cinsiyet, yaş, metabolik ve hormonal hastalıkları, diyete uyumu, fiziksel aktivitelere katılımları, alkol-sigara kullanımı, hastanın psikolojik olarak ruh hali gibi faktörlerden etkilenen bir yöntemdir. MEDENLive Sağlık Grubu olarak alkol problemi yahut mevcut bir uyuşturucu bağımlılığı olan hastalarımız ile zihinsel bozukları olanlar ve antikoagülan ve sistemik kortikosteroid kullananlar, majör laparaskopik ameliyat geçirenler, özofajitis, ülser gibi gastro intestinal sorunları olan hastalarımıza mideye balon takmanın münasip bir yöntem olmadığını dile getirmektedir.
   Mikrobalon kullananların tamamını incelediğimizde Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar başlığında da belirttiğimiz üzere 5 aşamalı Mide Balonu kabullenme sürecini yaşayıp yaşamadıklarına göre operasyon sonrası istirahat süresine ihtiyaç duyabilmektedirler.
   Mideye balon takma işleminin akabinde Mide Yanması / Ülser, Mide Bulantısı / Öğürme, Mide Ağrısı / Krampları, Psikolojik Etkenler, Kabullenme, Hazımsızlık, Şişkinlik, İshal, Özofajit, Mide Ülseri Oluşumu ve Mide Perforasyonu gibi şikayetler yaşadıkları gözlemlenen hastalarımızın bu etkileri bertaraf edebilmeleri için 1 ila 7 güne ihtiyaç duymaktadırlar. Mikrobalon kullananlar 1 ile 7 gün arasında zaman geçtikten sonra yeni yemek yemiş kadar tok olma hissi dışında ciddi bir rahatsızlık yaşamamaktadırlar. Ancak unutmamanız gerekmektedir ki bu etkilerin yaşanmaması da muhtemeldir. Bu durum tamamen hastanın bünyesine göre değişkenlik ihtiva etmekte olup Gastric Balloon uygulaması sonrası ilgili komplikasyonları en ağır şekilde geçirme ihtimalinize karşı konforlu bir kabullenme süreci geçirmeniz için ihtiyacınız olan tüm ilaç desteği hekiminiz tarafından yazılacak ve hasta danışmanınız tarafından reçeteniz teslim edilecektir.
   Mideye balon yerleştirme akabinde hastalarımızda gözlemlediğimiz sonuçlara göre gastrit vb. mide rahatsızlıklarını uzun zamandır yaşayan bireylerin bu gibi komplikasyonlara daha yüksek dayanıklı gösterdiğini gözlemlemekteyiz. Hayatında hiç gastrit rahatsızlığı yaşamamış bir hasta mide balonu uygulamasından sonra geçici de olsa bu rahatsızlıkla karşı karşıya kaldığında alışık olmadığı için daha zor bir kabullenme süreci yaşayabilmektedir.

   Hastalığınızın ne düzeyde seyir izlediğini ve kullandığınız ilaçların dozlarını, isimlerini, hastalığınızın ilerleme hızını ve vücudunuz ile sağlığınız üzerindeki etkisini tam olarak bilmememiz ve tedavi ayrıntılarınıza vakıf olmamamız hasebi ile bu sorunuza cevap vermemiz etik ve sağlıklı olmayacaktır.
   Bu nedenle en kısa zamanda hekiminize danışmalı ve durumu kontrol altına almalısınız. Tedavi yöntemlerimiz hakkında bilgi almak ve muayene olarak sorularınıza yanıt almak istiyor iseniz hemen randevu oluşturabilirsiniz. Randevunuza gelirken kullandığınız ilaçlar var ise bunları da hazır bulundurmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca operasyonu yarım bırakma gibi bir durumun oluşabilmesi bir yana söz konusu operasyonun hastaya uygulanabilirliği noktasında ciddi bir muayene süzgecimiz bulunmaktadır. Keza yanlış bilinen bir gerçektir ki İntragastrik Balon; mide balonu ameliyatı diye tabir ediliyor olsa da tıbbi literatürde bu doğru değildir. Keza mide balonu ameliyat değildir. Mide balonu, cerrahi bir yöntem gerektirmeyen, konforlu ve sağlıklı bir Obezite tedavi yöntemi olarak ayakta işleyen bir süreçtir. Bu nedenle herhangi bir sarkma da söz konusu olamamakta ancak bu başarı hekim ile hasta işbirliğinin sıkı bir şekilde korunabilmesi ile ilgili bir husustur. Bilinçli hastaların bariatrik hasta ve diyetisyenlerimizin reçeteli talimatlarını uygulamaları neticesinde hiçbir sarkma söz konusu olmyacaktır.

   Geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve en yakın zamanda sağlığınıza kavuşmanızı dileriz.

 8. Merhaba,
  Mideye Balon Fiyatları hakkında bilgi vermişsiniz ancak sizde Intragastric Balloon fiyatı ne kadara yapılıyor? Bu konuda bilgi almak istiyorum. Ben Kıbrısta yalıyorum. İstanbul’a gelip uygulama yaptırmak istiyorum. Sizin hastanenizde Mideye Balon taktırmak çok fiyatı mı? Bunun dışında Gastric Balloon yaptırmak için yaş sınırı var mı? Aslında kilo problemim yoktu. Ama sigarayı yeni bıraktım. Sigarayı bıraktıktan sonra iştahım aşırı derecede arttı ve kilo aldım. 66 yaşındayım. Şu an83 kilo 1,77 boyundayım. Diyet uygulayamıyorum ve zayıflamak istiyorum. Mide Balonu ile zayıflayabilr miyim? Yanıtnızı bekliyorum teşekkürler.

  1. Sayın SORGUÇ,
   Beden Kitle İndeksi ve doktorlarımızın değerlendirmeleri sonucunda uygun görülmeniz durumunda Mide balonu Uygulaması yaptırmanız herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Mideye Balon Taktırmak içi yapacağınız fiyat araştırmasını kolaylaştırmak amacıyla yazımızda Mide Balonu Fiyatları başlığında Mide Balonu fiyatlarını değiştiren faktörleri detaylı biçimde belirttik. 5 ayrı maddede de değerlendirilerek verilen Intragastric Balloon fiyatlarını inceleyebilirsiniz. MEDENLive Sağlık Grubu’nda Mide Balonu işlemi yaptırmak isterseniz bize ulaşın linkine tıklayarak ücretlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.Ticari Reklam ve Ticari Uygulamalar Yönetmeliği gereğince interaktif alanlar üzerinden tıbbi uygulamalar hakkında bilgi paylaşımı yapılamamaktadır.

   Aklınıza takılan farklı sorular olması durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 9. Mide balonu ile ilgili pek çok araştırma yaptım. Bu araştırmaların pek çoğu operasyonu geçirenlerin yorumları. Benim merak ettiğim soru ise mide balonu operasyonundan sonra sürekli sıvı yiyecekler mi tüketmek gerekir? Ayrıca sıvı tüketmek gerekirse ne kadar süre yalnızca sıvı ile beslenmeliyiz? Ne kadarlık bir süreden sonra eski halimize ve düzenimize dönebiliriz? 

  1. İyi günler Pınar Hanım,

   Öncelikle hayırlı olmasını ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilmeniz yönündeki dileklerimizi tarafınıza iletiyoruz.
   Mideye Balon Takılması halinde, mide içerisine, fundus bölgesine yerleştirilen bu cismi mide normal bir gıda olarak algılamakta ve onu sindirmek için çalışmaktadır. Bu esnada midede kasılmalar gerçekleşmekte ve midede ağrı oluşumu gözlenmektedir. O yüzden bizler mide balonu taktıranlara bu bulantı ve ağrılarını ortadan kaldırabilmek için hem asidi azaltan hem de bunu sağlayan ilaçlar vermekteyiz.

   Mide Balonu İle Zayıflayanları incelediğimizde başarının büyük bir kısmının Mideye Balon Takılmasının değiştirilen beslenme alışkanlıkları ile desteklenmesidir. Böylece tedavi süresince balondan maksimum seviyede etki görebilecek ve sağlıklı bir sonuca kavuşmuş olacaksınız.
   Mide Balonu ile birlikte hayatınıza sokmanız gereken ilk besin; protein destekli sütlerdir (soya sütü, laktozsuz süt, yoğurt, ayran, kefir, probiyotik yoğurtlar vb.). Tabii bununla da yetinmeyip protein değeri yüksek; et ve tavuk suyuna çorbaları öğünlerinizde tercih etmelisiniz. Kahvaltılarınızda peynir ve yumurta gibi besin değeri yüksek gıdaları tercih etmeniz önem teşkil etmektedir.
   Ayrıca çiğ sebzelerden ve gaz oluşumuna sebep olan besinler ile gazlı içeceklerden uzak durmanız da oldukça önemlidir. Karnabahar, brokoli, lahana, pırasa, soğan, sarımsak ve turp gibi besinler bu kategoridedir.
   Mide Balonu, kabullenme sürecinde bahsettiğimiz mide yanması ve ekşime gibi problemleri aşmak için; ara öğünlerde 1 çay bardağı leblebi ya da ekmek içi yenilmesi uygun olabilir.
   Mide Balonu Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı bölümüzü okur iseniz öğün aralarında olmak kaydı ile 2 litre su tüketmeniz gerektiği aşikar olacaktır.
   Keza Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından biri ameliyat gibi bir cerrahi müdahale teşkil etmediğinden Mideye Balon Takılması işleminin ameliyatsız ve konforlu bir yöntem ile uygulanabiliyor olmasıdır. İzahatını yapacak olursak özetle; hasta endoskopi ünitesine alınır ve hafif sedasyon olarak tıbbi literatürlere geçmiş uyku haline geçişi sağlandıktan sonra endoskopi yardımı ile balon mideye ulaştırılır ve midede metilen mavisi ihtiva eden sıvı ile şişirilerek midenin fundus –iştah bölgesi- bölgesine sabitlenir. Kontrolleri yapıldıktan sonra hasta odasına alınır ve aynı gün rutin hayatına geri döner. Bunu sizin için hazırlamış olduğumuz videodan da ayrıntılı bir şekilde dinleyebilirsiniz.
   Aklınıza takılan herhangi bir soru olduğunda bizimle iletişime geçmenizi tavsiye etmekteyiz.

 10. Selamlar
  Mide Balonu Operasyonunun etkileri hakkında sorularım var. Hastanenizden muayene randevusu aldık geldik sonrasında ne zaman uygulama olabiliyoruz? Mide Balonu ameliyatını oldukran sonra normal hayatımıza dönmemiz ne kadar zaman alır?

  1. Sayın AKTOLGA,
   öncelikle bize ulaşın linkine tıklayarak hasta danışmanlarımızdan uygulama randevusu oluşturmanız gerekmektedir. Randevu gününde randevu saatinizden 20 dakika önce hastanemizde 8 saatlik aç ve susuz olarak hazır bulunmanız gerekmektedir. Randevunuza gelirken aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz hastanede işlemlerinizin daha hızlı yapılmasını sağlayacaktır.

   Mide Balon uygulama randevunuza gelirken Kullandığınız ilaçlar varsa hazır bulundurmalısınız.
   Tedaviler görüyorsanız doktorunuza bildirmelisiniz.
   Kimliğinizin yanınızda olduğuna emin olmalısınız
   8 saat besin alımınızı kesmeniz gerekmektedir.
   Sigortanız varsa, hasta danışmanınıza bildiriniz.
   Tahlilleriniz varsa yanınızda olmalıdır.
   Randevunuzdan 30 dk. önce gelmelisiniz.
   Sorularınızı önceden not almanızı tavsiye ederiz.

   Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından bir tanesi, hastaya ameliyatsız ve konforlu bir yöntemle uygulanabiliyor olmasıdır. Sorunuzun yanıtını detaylı bir şekilde yanıtlamak gerekirse, Vücut Kitle İndeksi ve diğer kontrollerinizMEDENLive Sağlık Grubu hekimlerince detaylı olarak incelendikten sonra Mide Balonu operasyonuna uygun görülmeniz durumunda; endoskopi ünitesine alınırsınız, damar yolunuz açılarak hafif sedasyon olarak adlandırılan deri uykuya dalarsınız. Uykuya daldıktan sonra doktorunuz endoskop yardımıyla şişmemiş balonu midenize indirir.

   Kardia, fundus, korpus ve pilor olmak üzere dört alandan oluşan midenin, fundus bölgesine yerleştirlen balon; metilen mavisi içeren bir sıvıyla şişirilerek sabitlenir. Balonun güvenlik kontrolleri yapıldıktan sonra işlem sonuçlandırılır. Uygulama sonrasında müşade odasına alınırsınız ve uyandıktan 15-30 dakika sonra rutin hayatınıza geri dönersiniz.

   Intragastric Balloon ameliyatsız bir obezite tedavi seçeneği olması dolayısıyla Gastric Balloon’un uygulama süresi 2 ile 6 dakika arasındadır. Ancak muayene gerekiyorsa ekstra tahliller, uyutulmanız, midenizden alınan sıvı ve parça örneklerinin biyopsiye gönderilme işlemleri ve uyanma sürelerinin tamamını göz önünde bulundurursak hastanemizde geçireceğiniz zaman 45 dakika ile 1,5 saat arasında değişiklik gösterebilir.

   Bunlar dışında Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar başlığında belirttiğimiz 5 aşamalı Mide Balonu kabullenme sürecini yaşayıp yaşamayacağınıza göre operasyon sonrası istirahat süresine ihtiyaç duyabilirsiniz.Mide Yanması / Ülser, Mide Bulantısı / Öğürme, Mide Ağrısı / Krampları, Psikolojik Etkenler, Kabullenme, Hazımsızlık, Şişkinlik, İshal, Özofajit, Mide Ülseri Oluşumu ve Mide Perforasyonu gibi şikayetler yaşamanız durumunda bu etkilerin geçmesi 1-7 gün arasında zaman alabildiği gibi bu etkilerin hiç birinin gözükmemesi de ihtimal dahilindedir. Bu değişken tamamen hastanın bünyesine gör değişiklik göstermektedir. Gastric Balloon uygulaması sonrası ilgili komplikasyonları en ağır şekilde geçirme ihtimalinize karşı konforlu bir kabullenme süreci geçirmeniz için ihtiyacınız olan tüm ilaç desteği hekiminiz tarafından yazılacak ve hasta danışmanınız tarafından reçeteniz teslim edilecektir.

   Mide Balonu Uygulaması yaptıran hastalarımızın tamamını incelediğimizde 1 ile 7 gün arasında zaman geçtikten sonra yeni yemek yemiş kadar tok olma hissi yatı dışında ciddi bir rahatsızlık olmadığı belirtilmektedir.

   Aklınıza takılan farklı sorular olması durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 11. Bir havayolu şirketinde kabin memuru olarak görevliyim. Şuan kilom 82 ve boyum 1.70. Kilolarımdan hızlı ve acısız şekilde kurtulmak istiyorum. Mide balonu ameliyatı olsam kaç gün içerisinde iş hayatıma dönebilirim? Yani 3 ay içerisinde göreve dönsem ve uçuşa başlasam operasyon açısından risk oluşturur mu?

  1. İyi ve sağlıklı günler dileriz.
   Evleviyetle Mideye balon taktırmanın cerrahi bir işlem olmadığını size vurgulamak isteriz. Bu nedenle Mide Balonu Ameliyatı tabiri, hastalar tarafından çoğunlukla tercih edilse de yanlış bir kullanımdır keza Intragastrit Balloon; mide içerisine endoskopik yöntemle yerleştirilen silikon bir balon yardımı ile midenin gıda alım kapasitesini düşürmeye yarayan ve böylece hastanın çok daha rahat bir biçimde kilo vermesine yarayan bir tedavi yöntemidir. Uygulama sırasında hasta, genel anestezi altında olmamakta ve yöntem de cerrahi bir işlem teşkil etmemektedir. Bu haseple hastalar, operasyon sonrası çok daha konforlu ve sağlıklı bir biçimde rutin hayatlarına devam edebilmektedirler.
   Intragastrik Balon ameliyatsız bir obezite tedavi seçeneği olması ayrıcalığı ile Gastric Balloon’un uygulama süresi 2 ile 6 dakika arasında değişmektedir. Ancak muayene gerekiyorsa ekstra tahliller, uyutulmanız, midenizden alınan sıvı ve parça örneklerinin biyopsiye gönderilme işlemleri ve uyanma sürelerinin tamamını göz önünde bulundurursak hastanemizde geçireceğiniz zaman 45 dakika ile 1,5 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir.
   Genellikle de Mideye Balon Taktıranların Yorumlarında da görüldüğü üzere mideye balon takmayı takip eden 7-14 gün içerisinde hasta balonun varlığını hissetmemeye başlamakta ve rutin yaşamına dönebilmektedir.Bunu sizin için hazırlamış olduğumuz videodan da ayrıntılı bir şekilde dinleyebilirsiniz.
   Bu şekilde midenin, fundus bölgesine yerleştirilen balon; metilen mavisi içeren bir sıvıyla şişirilerek sabitlenmekte ve mide balonunun emniyeti sağlandıktan sonra işlem sonuçlandırılmaktadır. Uygulama sonrasında müşahede odasına alınmanız akabinde uyanmanızı takip eden 15-30 dakika sonra rutin hayatınıza geri dönebilmektesiniz. Intragastrik Balonun uygulama süresi 2 ile 6 dakika arasında sürmekte olup totalde muayene gerekiyorsa ekstra tahliller, uyutulmanız, midenizden alınan sıvı ve parça örneklerinin biyopsiye gönderilme işlemleri ve uyanma sürelerinin tamamını göz önünde bulundurursak 45 dakika ile 1,5 saat sonrasında hastaneden ayrılabilmektesiniz.
   Mide Balonu Taktıranların Yorumları, mideye balon takılması esnasında hiçbir acı hissetmedikleri yönündedir. Dilerseniz mide balonu takma işlemini değerlendiren hasta videomuzu izleyebilirsiniz.

   Mutlu günler.

 12. Merhabalar, Mide Balon Ameliyatı yapan hastaneleri araştırırken sizi buldum. Fransa’dan ulaşmaktayım. 41 yaşındayım.3 yaşında oğlum var. 1.57 boyundayım ve 88 kiloyum! 🙁 Normalde hamilelik sırasında kilo alınırken ben doğumdan sonra aldığım kiloları diyet ve sporlara rağmen veremedim. Hatta kilo almaya devam ediyorum. Anladığım kadarıyla obezite tedavisi için ameliyatsız mide küçültmenin bir yolu balon diğer yolu mide botoksu.

  Mideye balon taktıranların yorumlarını araştırırken Ekşi Sözlük ve Kadınlar Kulübü gibi yerlerdeki yorumları okudum çok memnun olup zayıflayanlar da var, hiç işe yaramadı zayıflayamadım diyenlerde. Kafam çok karıştı.

  Fransada Mide Balonu hapı var ama etki süresi çok kısa ve çok pahalı, maliyeti düşürmenin yollarını ararken Türkiye’ye gelip tedavi olmak benim için daha ekonomik olacak gibi gözükmeye başladı. Mide Balonu Ameliyatı ile ilgili bilgi ve ücretleri öğrenmek istiyorum. Mide Balonu sonrası zararları nelerdir? Mideye Balonu nasıl yerleştiriyorsunuz? En iyi obezite cerrahıyla diğer bariatrik cerrahi doktorları da aynı şekilde mi takıyorlar? Mide Balonu ameliyatınızı izleyebileceğim herhangi bir video var mı?

  Bunun dışında Gastric Balloon yerine kilo vermek için mide ameliyatı seçeneğini de değerlendirebilir miyiz? Değerlendirebiliyorsak Mide Ameliyatı kaç para? En çabuk hangi yöntemle zayıflayabilirim? İstanbul’a gelip kaç gün kalmam gerekiyor? Mide Balonundan sonra kontrol aralıkları ne kadar oluyor? Ne kadar zaman aralıklarıyla İstanbul’a gelmeliyim? Intragastric Balloonun çıkarma zamanı geldiğinde Fransa’da çıkartabilir miyim? Yoksa onun içinde İstanbul’a mı gelmem gerekiyor?

  1. Sayın Kılıç,
   Bir seferde çok fazla soru sorduğunuz için yanıtımız gecikti. ☺️ Sırasıyla sorularınızı yanıtlayalım. Mide Balonu ve Mide Botoxu ameliyatsız mide küçültme yöntemleri değildir. İkiside konforlu olarak kilo verme ve beslenme alışkanlıklarınızı sağlıklı olarak değiştirmeniz konularında yardımcı obezite tedavi seçenekleridir. İlgili yöntemlerle birlikte bariatrik diyetisyenimizin tedavileri doğru uygulandığı taktirde ameliyatsız midenizi küçültebilirsiniz. Ancak Mide Balonu veya Mide Botoksuna güvenerek eski beslenme alışkanlıklarınızla hayatınıza devam ederseniz tedavi sürecinizin sonunda kilo vermenize rağmen daha büyük bir mideye sahip olabilirsiniz. ☺️

   Ekşi Sözlük ve Kadınlar Kulübü gibi platformalarda okuduğunuz hasta yorumlarının değişiklik göstermesi normaldir. Mide Balonu uygulamasıda Mide Botoxu uygulamasıda sihirli bir değnek değildir. İki tedavi biçiminin de başarı oranı, hastanın doktorlarımızla ne kadar koordineli olarak ilerlediğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

   Intragastric Balloonu örnek gösterirsek mideye indirilerek şişirildiğinde 400-700 ml hacminde top biçimini alan balon, mide içinde büyük bir boşluğu yemek yemişsiniz gibi dolduracaktır. Böylelikle midenin Fundus bölgesi Ghrelin isimli aminoasid orexijenik, yani açlık veya tokluk hissiyatınızı sağlayan hormonunun seviyesinin düşmesini sağlar ve beyin doyduğunuzu, daha fazla yemek yeme isteğinizin olmaması için gerekli sinyalleri alır.

   Normal bir hastanın midesinin 1000 ml olduğunu varsayarsak 700 ml alanı Gastric Balloon ile dolmuş olacaktır. Böylece balon taktırmadan önce her yemeye 1000 ml kapasite ile başlarken mide balonu taktırdıktan sonra her yemeye ortalama 300 ml mide kapasitesi ile başlayacaktır. Hasta bu avantajını değerlendirerek bariatrik diyetisyen tedavimizi istikrarlı olarak uygularsa fazla kilolularını verebilecektir. Ancak hasta 300 ml kalan mide hacmini yüksek kalorili gıdalar ile doldurursa kilo veremeyeceği gibi kilo alması dahi söz konusu olabilecektir. 300 ml mide hacmini 2000 ml mide hacmiyle bile ulaşılamayacak yüksek kalorili besinlerle doldurabilirsiniz.

   Bu gibi durumlarda Mide Balonunun etkisi değil hastanın psikolojik açlık, çapraz bağımlılık vb. psikolojik değerlendirmelere girmesi gündeme alınmalıdır.

   Hangi obezite tedavi seçeceğine uygun olduğunuzu anlamak için Detaylı Beden Kitle Hesaplama Aracımızı kullanabilirsiniz. Mide Balonu hafif sedasyon (derin uyku) altında uygulanması sebebiyle herhangi bir endoskopi işleminde oluşması muhtemel yan etkiler olabilir. Mide Balonunun endoskopik yerleşiminin ölümle sonuçlanma ihtimali yok denebilecek kadar azdır.

   BKİ oranınızı incelediğimizde 35.7 – 1. Derece Obez olduğunuzu görmekteyiz. Vücut Yağı Yüzdeniz: 46.9 – Yağsız Vücut Kitleniz: 47.00 ve Bazal Metobolizma Hızınız: 1574.0 kcal’dir. Bu değerler aralığında olan kişilerde obezite ve obezite yandaşı; şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları, karaciğer yağlanması, safra kesesi hastalıkları, ruhsal problemler başta olmak üzere birçok hastalık görülebilmektedir.

   Bu nedenle en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurarak hekim ve diyetisyen kontrolünde zayıflamanız sağlığınız için çok önemlidir. Bu aşamada uygulanabilecek cerrahi ve ameliyatsız tedaviler arasında SADI-S (Duodenal Switch) Obezite Ameliyatı, Gastrik Kol, Gastrik Bantlama, Bypass Revizyon,Gastrik Plikasyon, Sleeve Gastrektomi, Mide Balonu ve Mide Botoksu bulunmaktadır. Tedavi yöntemlerimiz hakkında bilgi almak ve muayene olmak için hemen randevu oluşturabilirsiniz.

   Mideye Balonu nasıl yerleştiriyorsunuz? ve Mide Balonu ameliyatınızı izleyebileceğim herhangi bir video var mı? Sorunlarınızın yanıtınızı MEDENLive TV‘yi izleyerek alabilirsiniz.

   En iyi obezite cerrahıyla diğer bariatrik cerrahi doktorları da aynı şekilde mi takıyorlar? Sorunuzun yanıtını vermek için öncelikle en iyi obezite cerrahı kavramını tanımlamamız gerekir. En iyi şeklinde adlandırabilecek herhangi bir cerrah örneği gösterilmesi doğru olmayacaktır. Bariatrik tedavisini yaptırmak istediğiniz cerrahın tecrübesi, tahsili ve ekibine göre tercih edebilirsiniz. Mide Balonu uygulama methodu hemen hemen tüm hekimler tarafından aynı şekilde uygulanmaktadır. Doktorların uygulama biçimleri arasında bazı farklılıkalar olabilir ancak genel itibariyle uygulama biçimi aynıdır.

   Ameliyatsız obezite tedavi seçeneklerimizde aynı gün içerisinde hastane işlemleriniz sonuçlanmaktadır. Obezite Cerrahisi seçeneklerinde ise 2 gece 3 gün hastanede misafirimiz olmanız gerekmektedir. Uygulama sonrası doktorunuzun belirteceği aralıklarla kontrole gelmeniz gerekebilir. Mide Balonunuzu çıkartmak için farklı bir merkezi de kullanabilirsiniz ancak takılan balonun markasına göre çıkartma ekipmanları da farklılık gösterebileceği için balon çıkartma işlemini de taktırdığını merkezde yaptırmanız faydalı olabilir.

   Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 13. Merhaba,
  Gastrik Balon zayıflama tedaviniz hakkında bazı sorularım olacak. 3 haftaya kadar düğünüm var. Hızlı bir şekilde kilo vermem gerekiyor. Hızlı Zayıflatacağını düşünerek, zayıflama hap, zayıflama bandı ve çaylarını denedim ama muvaffak olamadım. Forumlarda kesin kilo vermemi sağlayacak ameliyatsız yöntem olarak mide balonu ve mide botoksunu buldum. Mide Balonu ve Mide Botoksunu devlet karşılıyor mu? Kadınlar Kulübünde mide balonunu SSK’nın karşıladığını okudum. Öyleyse SGK’lı hastalar için hastanenizde Intragastrik Balon fiyatlarınız ne kadar?

  Mide Balonu Tehlikeli mi? Midede Balon Patladığı için ölenler var mı? Ölüm riski var mı? Mide Balonundan ölenler diye araştırdım ama herhangi bir şey bulamadım. Anladığım kadarıyla böyle bir tehlikesi yok ama kesin ve hızlı olarak kilo vermemiz sağlayacak mı?

  1. Sayın ÖZDEMİR,
   Gastrik Balon zayıflama tedavisi hakkındaki sorularınızı memnuniyetle yanıtlayacağız. Hızlı kilo vermekten ziyade en sağlıklı şekilde yağ dokunuzdan kilo vermeniz gerekmektedir. Kontrolsüzce kullanılan zayıflama hapları, zayıflama bandları, zayıflama çayları ve şok diyetler vücudunuzdan su ve kas kaybına sebep olabildiği için verdiğiniz kiloluları fazlasıyla geri almanız kaçınılmaz bir son olabilir. Forumlarda okuduğunuz bilgilerin büyük çoğunluğu literatüre uymayan farazi hasta adaylarının yorumlarıdır. Bu nedenle forumlardan okuduğunuz bilgileri doğru olarak kabul etmeden önce bariatrik konuda uzmanlaşmış diyetisyen ve cerrahlardan bilgi almanız gerekmektedir.

   Mide Balonu veya Mide Botoxu işlemini SGK-Bağkur-SSK-Özel Sigorta tarafından kısmi olarak karşılanabilir. Karşılanabilen kısım Endoskopi diğer ismiyle Gastrointestinal endoskopi adıyla da tanınan; yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağı ve kalın bağırsağın incelendiği tetkiklerdir.Bu tetkiklerin devlet tarafından ödenmesi için Akalazya (Achalasia), Anal Fistül, Antibiyotik Kullanımı Sonrası Gelişen ishal (Clostridium Difficiale Associated Diarreha; Psödomembranöz Enterokolit), Barrett Özofagusu, Crohn Hastalığı, Çölyak Hastalığı, Divertiküler Hastalık, Duodenal Ülser Diyeti, Duodenal Ülser Hastalığı, Ülser Hastalığı, Fekal İnkontünans (Dışkı Kaçırma), Gastroskopi İşlemi, Gaz (Şişkinlik), Ülseratif Kolit, Helikobakter Pilori, Hematemez (Üst Sindirim Kanalı Kanamaları), Kabızlık (Konstipasyon), Kalın Bağırsak Kanseri, Karaciğer Yağlanması, Kolon Polipleri, Kolonoskopi İşlemi, Mide Boşaltma Güçlüğü (gastroparezis), Özofajial Manometri Testi, Periodik Kusma Sendromu (Cyclic Vomitting Sydrome: CVS), Reflü Hastalığı, Rektal Kanama, Safra Kese Taşları,Sindirim Rahatsızlıkları ve Sistem Spastik Kolit gibi geçerli bir teşhis yöntemleridir.

   Mide Balonu Tehlikeli mi? Midede Balon Patlatladığı için ölenler var mı? Ölüm riski var mı? Sorunuzun yanıtı Herhangi bir endoskopi işleminde oluşması muhtemel riskler olabilir. Mide Balonunun endoskopik yerleşiminin ölümle sonuçlanma ihtimali yok denebilecek kadar azdır. Şu anda dünyada en güvenilir devlet kurumlarından bir tanesi olarak kabul görmüş ‘ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)‘ tarafından onaylanmış; 3 mide balonu modeli vardır. İlgili mide balonu modellerinin tamamı Endoskopi kullanılarak, yemek borusu yoluyla mideye yerleştirilmektedir. Uygulamalar ameliyatsız ve ayakta tedavi sınıfında gerçekleştirilmektedir.

   Balonun patlaması durumunda, idrardan tespit edilebilmesi amacıyla metilen mavisiyle karıştırılmış bir sıvıyla şişirilmektedir. 400 – 900 ml, sıvı ile şişirilmiş bir balon, yaklaşık 700 (+/- 100) ml. hacim oluşturabilir. Bu sebeple hafif bir sızıntı bile olması durumunda direkt müdahale edilebilir. Hatta bazı Mide Balonu çeşitleri belli bir süre sonra mide tarafından sindirilerek doğal yollarla vücuttan atılabilmektedir. Kesin ve hızlı olarak kilo vermemiz sağlayacak mı? Sorunuzun yanıtı; Mide Balonu Yaptıranların Yorumlarını incelediğimizde, cerrahlarının ve bariatrik diyetisyenlerinin mide balonu sonrası beslenme listelerinde tavsiye ettiği konulara dikkat edip; edilmediğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

   Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 14. Mide operasyonu geçirmek istediğimi çoğu kez dile getirdiğimde yaşımla ilgili sıkıntı olabileceği söylendi. Yaşım 22 ve genellikle kilom 69 ile 72 arasında değişir. Boyum ise 1.72 olarak biliyorum. Benim isteğim kilo olarak 55 kiloya düşebilmek. Bu şartlar altında mide balonu ameliyatı olabilir miyim? Ben bu operasyon için uygun bir aday mıyım?

  1. Merhaba Burcu Kuyumcuoğlu,

   Mideye balon takılması, hastaların mevcut kiloları, metabolizma hızları, cinsiyet, yaş, metabolik ve hormonal hastalıkları, diyete uyumu, fiziksel aktivitelere katılımları, alkol-sigara kullanımı, hastanın psikolojik olarak ruh hali gibi faktörlerden etkilenen bir yöntemdir.
   Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir? Sorusunun cevabı da daimi olarak esasında bu soruların cevaplanması ile ortaya çıkacaktır. Mide Balonu Yaptıranlar tam olarak nasıl bir şekilde yaşamlarına devam ediyorlar sorunuza yanıt bulmak için tıklamanız yeterli olacaktır.
   Intragastrik Balon, diyet ve spor döneminizin daha konforlu geçmesine yardımcı olan bir obezite tedavi yöntemidir. Mikrobalon Kullananların bilmesi gereken en önemli husus ilgili işlemin cerrahi bir müdahale niteliğini haiz olmadığı ve ayakta tedavi sınıfına giren bir obezite tedavisi seçeneklerinden bir tanesi olduğudur.Mideye balon taktırma yönteminin uygulanabilmesi için kilo, yaş sınırı değil, vücut kitle indeksi sınırları mevzubahistir. Beden Kitle İndeksi ve doktorlarımızın değerlendirmeleri sonucunda uygun görülmeniz durumunda Mide Balonu Yaptıranlar kategorisine dâhil olmanız herhangi bir menfi durum teşkil etmeyecektir. Vücut Kitle İndeksi hakkında bilgi almak için arzu etmeniz halinde buraya tıklayabilirsiniz. Mideye Balon taktırma için literatürler incelendiği taktirde bazı kaynaklarda bu indeksin 25 ve üzeri bazı kaynaklarda ise 30 ve üzeri olarak giriş yapıldığı tarafınızca da fark edilecektir.
   Aklınıza takılan farklı sorular olması durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 15. Kilolarımdan dolayı mide balonu ameliyatı olmak istiyorum. Ameliyattan sonra normal ve günlük hayata dönmek istiyorum. Fakat sürecin nasıl işlediği hakkında bilgim yok. Operasyon sonrasında günlük hayatıma dönmek çok zaman alır mı? Ameliyatın öncesi ve sonrasındaki etkiler nelerdir? Yani mideye balon ameliyatı sonrası kaç ay dinlenilmelidir?

  1. Sayın İsmail Usta,

   Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından biri şüphesiz ameliyat gibi bir cerrahi müdahale teşkil etmediğinden Mideye Balon Takılması işleminin ameliyatsız ve konforlu bir yöntem ile uygulanabiliyor olmasıdır. Mide Balonu Taktıranlar , operasyon esnasında endoskopi ünitesine alınır ve hafif sedasyon olarak tıbbi literatürlere geçmiş uyku haline geçişi sağlandıktan sonra endoskopi yardımı ile balon mideye ulaştırılır ve midede metilen mavisi ihtiva eden sıvı ile şişirilerek midenin fundus –iştah bölgesi- bölgesine sabitlenir. Kontrolleri yapıldıktan sonra hasta odasına alınır ve aynı gün rutin hayatına geri döner. Bunu sizin için hazırlamış olduğumuz videodan da ayrıntılı bir şekilde dinleyebilirsiniz.
   Bu şekilde midenin, fundus bölgesine yerleştirilen balon; metilen mavisi içeren bir sıvıyla şişirilerek sabitlenmekte ve mide balonunun emniyeti sağlandıktan sonra işlem sonuçlandırılmaktadır. Uygulama sonrasında müşahede odasına alınmanız akabinde uyanmanızı takip eden 15-30 dakika sonra rutin hayatınıza geri dönebilmektesiniz.
   Intragastrik Balonun uygulama süresi 2 ile 6 dakika arasında sürmekte olup totalde muayene gerekiyorsa ekstra tahliller, uyutulmanız, midenizden alınan sıvı ve parça örneklerinin biyopsiye gönderilme işlemleri ve uyanma sürelerinin tamamını göz önünde bulundurursak 45 dakika ile 1,5 saat sonrasında hastaneden ayrılabilmektesiniz.

   Mide Balonu Taktıranların Yorumları, mideye balon takılması esnasında hiçbir acı hissetmedikleri yönündedir. Dilerseniz mide balonu takma işlemini değerlendiren hasta videomuzu izleyebilirsiniz.

   Mikrobalon kullananların tamamını incelediğimizde Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar başlığında da belirttiğimiz üzere 5 aşamalı Mide Balonu kabullenme sürecini yaşayıp yaşamadıklarına göre operasyon sonrası istirahat süresine ihtiyaç duyabilmektedirler.
   Mideye balon takma işleminin akabinde Mide Yanması / Ülser, Mide Bulantısı / Öğürme, Mide Ağrısı / Krampları, Psikolojik Etkenler, Kabullenme, Hazımsızlık, Şişkinlik, İshal, Özofajit, Mide Ülseri Oluşumu ve Mide Perforasyonu gibi şikayetler yaşadıkları gözlemlenen hastalarımızın bu etkileri bertaraf edebilmeleri için 1 ila 7 güne ihtiyaç duymaktadırlar. Mikrobalon kullananlar 1 ile 7 gün arasında zaman geçtikten sonra yeni yemek yemiş kadar tok olma hissi dışında ciddi bir rahatsızlık yaşamamaktadırlar. Ancak unutmamanız gerekmektedir ki bu etkilerin yaşanmaması da muhtemeldir. Bu durum tamamen hastanın bünyesine göre değişkenlik ihtiva etmekte olup Gastric Balloon uygulaması sonrası ilgili komplikasyonları en ağır şekilde geçirme ihtimalinize karşı konforlu bir kabullenme süreci geçirmeniz için ihtiyacınız olan tüm ilaç desteği hekiminiz tarafından yazılacak ve hasta danışmanınız tarafından reçeteniz teslim edilecektir.

   Mideye balon yerleştirme akabinde hastalarımızda gözlemlediğimiz sonuçlara göre gastrit vb. mide rahatsızlıklarını uzun zamandır yaşayan bireylerin bu gibi komplikasyonlara daha yüksek dayanıklı gösterdiğini gözlemlemekteyiz. Hayatında hiç gastrit rahatsızlığı yaşamamış bir hasta mide balonu uygulamasından sonra geçici de olsa bu rahatsızlıkla karşı karşıya kaldığında alışık olmadığı için daha zor bir kabullenme süreci yaşayabilmektedir.

   Obezite Cerrahisi ve Ameliyatsız Kilo Verme Uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Online olarak kendinize en uygun bariatrik tedavi çeşitlerini öğrenmek için kullanabileceğiniz detaylı vücut kitle analizi hesaplama aracımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
   Konusunda uzman MEDENLive Doktorlarına muayene olarak size en uygun obezite tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayarak randevu alabilirsiniz.

   Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 16. Küçük yaşlardan itibaren aşırı kiloya sahibim. Özellikle sigarayı bıraktıktan sonra daha çok kilo aldım. Bu nedenle mide balon ameliyatı yaptırmak istiyorum. Ama yaşım 50 yaş üstü. Yaşım mide balonu yaptırmak için engel mi? Kilolar mideye balon takma fiyatı etkiliyor mu?

  1. İyi Günler Mehmet Bey,

   Mideye Balon Takılması sonrası dikkat etmeniz gereken pek çok konu var, bunlar hakkında bilgi almak isterseniz MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarının sizin için hazırladığı videoları buradan izleyebilirsiniz.
   Mide balonu ücretleri ise son derece değişkenlik göstermekte olup bu sorunuzun net bir cevabı yoktur. Hakeza kullanılan mide balonu cinsi, müdahaleyi yapacak doktorun tecrübesi, akabinde kullanılacak ilaçlar, mide balonunun ne kadar süre fundus denen midenizin iştah açıcılık işlevini üstlenmiş olan bölümünde duracağı, alkol- sigara kullanıp kullanmama durumunuz, metabolizmanızın hızı, yaşınız, vücut kütle indeksiniz dahi mide balonu İstanbul ücretlerini değiştirmektedir. Bu nedenle mide balonu ücreti diye araştırma yapmak yerine mide balonu takan hastaneler arasında yukarıda tarafınıza belirtmiş olduğumuz hususların ne derece kalite ihtiva ettiğini araştırmanız daha büyük önem arz etmektedir. Mideye Balon Taktırmak için fiyat araştırması yapar iken makalemizin Mide Balonu Fiyatları başlığında yer almakta olup 5 aşamada belirttiğimiz Mide Balonu fiyatlarını değiştiren faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

   Mideye Balon Yerleştirmenin sizin açınızdan mümkün olup olmayacağını sizi muayene etmeden dile getirmemiz etik olarak uygun olmayacaktır.

   Mideye balon taktırma yönteminin uygulanabilmesi için yaş sınırı değil, vücut kitle indeksi sınırları mevzubahistir. Beden Kitle İndeksi ve doktorlarımızın değerlendirmeleri sonucunda uygun görülmeniz durumunda Mide Balonu Yaptıranlar kategorisine dâhil olmanız herhangi bir menfi durum teşkil etmeyecektir. Vücut Kitle İndeksi hakkında bilgi almak için arzu etmeniz halinde buraya tıklayabilirsiniz. Mideye Balon taktırma için literatürler incelendiği taktirde bazı kaynaklarda bu indeksin 25 ve üzeri bazı kaynaklarda ise 30 ve üzeri olarak giriş yapıldığı tarafınızca da fark edilecektir.

   Intragastrik Balon fiyatları hakkında bilgi edinmek istemeniz ve aklınıza takılan farklı sorular olması durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 17. 38 yaşında bir kız çocuğu annesiyim. Kız çocuğum 3 yaşına gelmesine rağmen bir türlü kilolarımdan kurtulamadım. Şuan 90 kilo ve 1,58 boyundayım. Özellikle hamilelik sürecinde aldığım kilolardan bir türlü kurtulamadım. Bu durum hayatımı çok fazla etkiliyor. Halen kilo almaya devam ediyorum ve artık psikolojik açıdan yıpranmaya başladım. Eskişehir’de ikamet ediyorum. Operasyon için İstanbul’da yaşamam şart mıdır? Eskişehir’de mideye balon yerleştirme operasyonu olmam mümkün değil mi? Ayrıca mide balonu operasyonu ile ilgili detaylı bilgi ve operasyon fiyatı hakkında bilgi almak istiyorum.

  1. İyi Günler Pınar Hanım,

   Intragastrik Balon ve Gastric Balloon olarak bilinen mide balonu uygulaması; belli hacimdeki silikon ve polo etilen yapıda iki maddeden yapılmış bir balonun midenin içerisine yerleştirilerek midenin gıda alım kapasitesinin düşürülmesini ve hastanın hissetmekte olduğu tokluk hissi nedeni ile beynin doyum noktasına ulaşmış olduğu sinyalini vermesi ile çok daha rahat bir biçimde kilo vermesine yarayan bir tedavi yöntemidir. Mide balonu, mide ameliyatı yöntemi değildir, hastanın ziyadesi ile sağlıklı ve konforlu bir biçimde kilo vermesine ve beslenme alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirmesine profesyonel bir biçimde yardımcı olan obezite tedavi yöntemidir. Balon mide ile ilgili merak ettiğiniz daha çok şey için lütfen tıklayınız.

   Mide balonu yönteminin etkin bir tedavi yöntemi olabilmesi hastadan hastaya farklılık teşkil etmektedir. Keza bu husus diğer obezite cerrahisi yöntemlerinde de bu şekilde kendini göstermektedir. Diyet yaptığınızda yahut sportif faaliyetlere iştirak ettiğinizde de tamamı ile size odaklı olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Ancak tespit ettiğimiz üzere 100 hastamızın 50’si ideal kilosuna bu yöntem ile ulaşabilmektedir. Bu tedavi biçiminde başarı oranı hasta ve doktor arasında kurulacak efektif bir koordinasyona bağlı olarak değişkenlik arz etmekte olup ne kadar iş birliği içerisinde süreç takip edilirse o kadar hızlı ve etkili başarıya ulaşılacaktır. Hasta bariatrik diyetisyenimizin kendisine tavsiyelerini dosdoğru bir biçimde uyguladığı takdirde bu mutlu son kaçınılmaz olacaktır.

   Mide balonu ile zayıflayanları incelediğimizde tedavi boyunca balon mide uygulamasından etkili bir sonuç görenlerin, protein destekli sütleri yani soya sütü, laktozsuz süt, yoğurt, ayran, probiyotik süt (kefir, yoğurt vb.) kullanarak protein değeri yüksek olan et ve tavuk suyuna çorbalar tercih edenler oldukları gözlerden kaçmamaktadır. Konu ile ilgili mideye balon uygulanması akabinde diyetisyenimiz sizi fazlası ile aydınlatacaktır. Keza bu tedavi süresinde yemeniz gerekenler besinler olduğu kadar yememeniz gerekenler de mevcuttur. Bu haseple diyetisyenimiz etkili bir beslenme yöntemi konusunda size gerektiğinde daha fazla yardımcı olacaktır. Ancak unutmanız gereken bir gerçek vardır ki o da; mide balonuna duyduğunuz yüksek güvenin sizi daha fazla yemek yemeye yahut beslenme alışkanlıklarınızı aynı düzeyde seyrettirmeye yönlendirmemesidir. Takdir edersiniz ki hayatınıza bu şekilde devam etmeniz ve herhangi bir şekilde hekimlerimizin önerilerini dikkate almayışınız daha geniş bir mideye sahip olmanızın önünü açarak kilo vermenize yardımcı olmayacağı gibi kilo almanızı dahi sağlayabilecektir.

   Mide balonu fiyatlarına baktığımızda bu husus değişkenlik arz etmektedir. Keza mideye balon yerleştirilmesi ve devamındaki 6ay-1yıllık süreç mide balonu maliyetini etkileyen en önemli faktörlerdir. Burada makalemizin mide balonu fiyatı başlıklı bölümünü okuduğunuz takdirde daha makul bir bilgiyi haiz olabileceksiniz. Ancak şu hususları dile getirmemizde fayda vardır. Doktorlarımız kilo boy parametlerine bakarak makul süreyi belirleyecek ve size bu konuda yardımcı olacaklardır. Eğer kendi Vücut Kütle İndeksinizi öğrenmek istiyorsanız lütfen tıklayınız. Ancak hastaların pek çoğunda ilk akla gelen sorunun bu yönde seyir izlemesi makul bir yol izleme haritası olmamaktadır; keza takdir edeceksiniz ki esas sorulması gereken mide balonunun cinsi, mideye balon takılması ve bunun kullanım süresi, hekim tecrübesi, uygulamanın yapılacağı merkez, diyetisyen desteği, beden kitle indeksidir. Mideye balon taktırma fiyatlarını araştırırken mide balonu fiyatları 2018 yılında açıklanan bilgiler olup olmadığını kontrol etmeniz önemli bir faktördür.

   Aklınıza takılan her konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz, sağlıkla ve mutlulukla kalın.

 18. Myastenia gravis hastası olduğum için sürekli kortizon kullanıyorum. Bu nedenle mide ameliyatı olmamın çok sakıncalı olduğu doktorum tarafından söylendi. Fakat fazla kilolarımdan kısa sürede kurtulmak istiyorum. Kendi doktorum da bana mideye balon taktırma ameliyatını söyledi. Hastalığım ve kullandığım ilaçlar mide balonu ameliyatı olmama engel teşkil eder mi? Ben de bu rahatsızlığa rağmen mide balonu ameliyatı olabilir miyim?

  1. Merhaba Feyza Mesutlu,

   Merhabalar, mideye balon yerleştirme yöntemini uygulamadan lütfen hekiminizle ya da MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarımız ile iletişime geçiniz. Keza sağlığınız bizim için çok önemli. Sağlıklı ve hızlı bir biçimde beslenme alışkanlığınıza yön vererek zayıflamanıza yardımcı olmak isterken sağlığınızdan olmanızı istemeyiz ve bu yüzden tıbbi değerler çerçevesinde size/ vücut kitle indeksinize en uygun obezite tedavisi yöntemini önerecek doktorlarımıza kullandığınız ilaçları, geçirdiğiniz ameliyatları, yaşamış yahut yaşamakta olduğunuz hastalıkları anlatmaktan çekinmeyiniz. Mide Balonu randevunuza gelirken lütfen kullandığınız ilaçlar varsa onları da yanınızda getiriniz.

   Mide balonu ameliyatı olanlar vücut kitle indekslerinin mideye balon taktırmak için uygun olup olmadıklarını öğrenmek için hekimlerimize ücretsiz muayene oldular. Mideye balon yerleştirme ameliyat olmadığı için herhangi bir cerrahi müdahale barındırmayan bu yöntem 20-30 dakika içinde tamamlanmaktadır. Mide balonu yaptıranlarda ortak kabul edilen midede herhangi bir yara olmaması gerektiğidir.

   Obezite ile tedavi yöntemleri günümüzde farklılıklar arz etmektedir. Ancak bilinmelidir ki bunlar tek bir çıkış yolundan ibaret olmayıp bu aşamada uygulanabilecek cerrahi ve ameliyatsız tedaviler arasında SADI-S (Duodenal Switch) Obezite Ameliyatı, Gastrik Kol, Gastrik Bantlama, Bypass Revizyon,Gastrik Plikasyon, Sleeve Gastrektomi, Mide Balonu ve Mide Botoksu yer almaktadır. Obezite tedavi seçeneklerini anlatmış olduğumuz canlı yayının yazılı halini görmek için lütfen tıklayınız. Söz konusu tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak ve hekim – hasta işbirliği sağlamak amacı ile muayene olmak için hemen randevu oluşturabilirsiniz.
   Tüp Mide Ameliyatı iştah hormonumuz dâhil midemizin yaklaşık %80lik bir kısmının, midenin besin alım kapasitesinin düşürülerek hastanın daha az miktarda besinle doyum noktasına ulaşmasını sağlamak kastı ile alınması yöntemidir. Ancak bu ameliyatı olabilmeniz için vücut kitle indeksinizin (VKİ) 35 ve üzerinde olması gerekmekte iken Mideye Balon taktırmak için hastanın beden kitle indeksinin 27 kg / m2’den fazla olması gerekmektedir. Eğer VKİ değerinizi bilmiyor iseniz buraya tıklayarak öğrenebilir ve hangi yöntemi seçmeniz gerektiği hususunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

   Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından bir tanesi, hastaya ameliyatsız ve konforlu bir yöntemle uygulanabilmesidir. Hastanın Mideye balon takılması için uygun görülmesi halinde hasta endoskopi ünitesine alınmasının akabinde damar yolu açılarak tıbbi literatürde hafif sedasyon adı ile yer alan derin bir uykuya dalması sağlanır. Ardından doktor, endoskopi yardımı ile şişirilmemiş balonu midesi indirir ve metilen mavisi denen sıvı ile şişirilerek hastanın midesine sabitler. Akabinde hastanın endoskopi odasındaki işi biter ve müşahede odasına alınıp kontrolleri yapılmasının akabinde, uyanmasını takip eden yaklaşık olarak yarım saat içinde günlük yaşantısına devam eder. Intragastric Balloon ameliyatsız bir obezite tedavi seçeneği olması dolayısıyla Gastric Balloon’un uygulama süresi 2 ile 6 dakika arasında seyretmektedir.

   Hastalığınız hakkında detaylı bilgilere sahip olmadan ve sizi muayene etmeden ve Vücut Kütle İndeksinizi bilmeden Mide Ameliyatı yöntemini mi yoksa Balon Mide yöntemini mi tercih etmeniz gerektiği nezdinde yorum yapmak tıbben sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle size, uzman doktorlarımız ile iletişime geçmenizi ve muayene olmanın akabinde bu soruları hekiminiz ile birlikte yanıtlamanızı önermekteyiz.

   İlgili sorularınızın yanıtını görsel sizin için ayrıca MEDENLive TV‘de paylaşmıştık, dilerseniz oradan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 19. Merhaba, yaşım 27 ama sürekli kilo alıp veriyorum. 1.80 boyum var ve 83 kiloyum. Daha önceleri 110 kilodan kendi çabalarımla 68 kiloya kadar düşmüştüm. Şimdi ise kilo vermem zorlaştığı için mide balonu taktırmak istiyorum. Ama gastrit rahatsızlığım var ve bu durum beni çok endişelendiriyor. Bu rahatsızlığa rağmen mide balonu ameliyatı olabilir miyim?

  1. Hayırlı ve sağlıklı günler dileklerimizle…

   Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından bir tanesi, hastaya ameliyatsız ve konforlu bir yöntemle uygulanabilmesidir. Hastanın Mideye balon takılması için uygun görülmesi halinde hasta endoskopi ünitesine alınmasının akabinde damar yolu açılarak tıbbi literatürde hafif sedasyon adı ile yer alan derin bir uykuya dalması sağlanır. Ardından doktor, endoskopi yardımı ile şişirilmemiş balonu midesi indirir ve metilen mavisi denen sıvı ile şişirilerek hastanın midesine sabitler. Akabinde hastanın endoskopi odasındaki işi biter ve müşahede odasına alınıp kontrolleri yapılmasının akabinde, uyanmasını takip eden yaklaşık olarak yarım saat içinde günlük yaşantısına devam eder. Intragastric Balloon ameliyatsız bir obezite tedavi seçeneği olması dolayısıyla Gastric Balloon’un uygulama süresi 2 ile 6 dakika arasında seyretmektedir. Bu soruların yanıtını görsel olarak sizin için ayrıca MEDENLive TV‘de paylaşmıştık, dilerseniz oradan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

   Mide balonu tehlikeli mi sorusu mideye balon taktıranların yorumlarını fazlası ile meşgul eden gündem sorusudur. Mide balonu zararları dâhilinde tahmin ettiğiniz gibi her müdahalenin kendine münhasır riskleri mevcuttur, keza herhangi bir endoskopi işleminde oluşması muhtemel riskler olacaktır. Ancak diğer müdahale yöntemlerine göre riskleri çok daha az olmakla birlikte balonun mide içerisinde patlama ihtimali ilk 6 ay içerisinde yok denecek kadar azdır. Ancak temelde balon içerisine yerleştirdiğimiz sıvı sayesinde idrarda bir renk değişikliği meydana geldiği için hasta bunu fark ederek hekimimize başvurduğunda gerekli müdahale hızlı bir şekilde yapılabilecektir.
   Gastrit hastalığınızın ne düzeyde seyir izlediğini ve kullandığınız ilaçların dozlarını, isimlerini, hastalığınızın ilerleme hızını ve vücudunuz ile sağlığınız üzerindeki etkisini tam olarak bilmememiz ve tedavi ayrıntılarınıza vakıf olmamamız hasebi ile bu sorunuza cevap vermemiz etik ve sağlıklı olmayacaktır.
   Bu nedenle en kısa zamanda hekiminize danışmalı ve durumu kontrol altına almalısınız. Tedavi yöntemlerimiz hakkında bilgi almak ve muayene olarak sorularınıza yanıt almak istiyor iseniz hemen randevu oluşturabilirsiniz. Randevunuza gelirken kullandığınız ilaçlar var ise bunları da hazır bulundurmanızı tavsiye ederiz.
   Keza, Mideye Balon taktırmak için hastanın beden kitle indeksinin 27 kg / m2’den fazla olması gerekmektedir. Eğer VKİ değerinizi bilmiyor iseniz buraya tıklayarak öğrenebilir ve hangi yöntemi seçmeniz gerektiği hususunda bilgi sahibi olabilirsiniz.
   Geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve en yakın zamanda sağlığınıza kavuşmanızı dileriz.

  2. İyi günler, sorduğunuz sorulara yönelik sizi aydınlatmaya çalışacağız. Şimdi sırası ile sorularınızı cevaplayalım.
   Mideye balon takma mevcut düzlemde en güvenilir devlet kurumlarından bir tanesi olarak kabul görmüş ‘ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)‘ tarafından onaylanmış 3 mide balonu ile ameliyatsız ve ayakta yapılmakta olan bir obezite tedavisi yöntemidir. Mideye Balon Uygulamasını tercih edebilmeniz için vücut kütle indeksinizin (VKİ) buna uyması gerekmektedir. Vücut Kitle İndeksi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Detaylı VKİ Hesaplama aracımızı kullanarak kendi beden kitle indeksinizi bulabilirsiniz.
   Mide balonu takma ile Mide Ameliyatı için de büyük bir önem ihtiva eden husus şudur. Hastaların daha önce pek çok kez sportif faaliyetlere iştirak etme, beslenme alışkanlıklarını değiştirerek kilosunu kontrol etmeye çalışma gibi yöntemleri denemiş ancak başarısız olmuş yahut başarılı olmuş; lakin bu minimal düzeyde bir etkiyi haiz olmuş ve akabinde verilen kiloların geri alınmış olmasıdır.
   Mide Balonu Uygulaması; kanalımızda da açık bir şekilde izah ettiğimiz üzere vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olan hastaların midelerinin içerisine silikon bir balon yerleştirilerek midelerinin gıda alım kapasitesini düşürerek rahat ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olan Obezite tedavisi yöntemidir. Mideye Balon Takma akabinde hasta daha küçük boyutlu porsiyonlar tercih ederek ideal kilosuna hızlı bir biçimde ulaşabilmektedir.
   Reflü hastalığınızın ne düzeyde seyir izlediğini ve kullandığınız ilaçların dozlarını, isimlerini, hastalığınızın ilerleme hızını ve vücudunuz ile sağlığınız üzerindeki etkisini tam olarak bilmememiz ve tedavi ayrıntılarınıza vakıf olmamamız hasebi ile bu sorunuza cevap vermemiz etik ve sağlıklı olmayacaktır.
   Bu nedenle en kısa zamanda hekiminize danışmalı ve durumu kontrol altına almalısınız. Tedavi yöntemlerimiz hakkında bilgi almak ve muayene olarak sorularınıza yanıt almak istiyor iseniz hemen randevu oluşturabilirsiniz. Randevunuza gelirken kullandığınız ilaçlar var ise bunları da hazır bulundurmanızı tavsiye ederiz.
   Geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve en yakın zamanda sağlığınıza kavuşmanızı dileriz.

 20. 1.60 boyundayım ve 79 kiloya sahibim. Fazla kilolarım olduğunu düşünüyorum. Her geçen gün de kilo almaya devam ediyorum. Kilolarım nedeni ile psikolojik açıdan da yıprandım. Mideye balon taktırmak konusunda operasyonlar yapıldığını duydum. Bana yardımcı olmanızı istiyorum. Kiloma ve boyumun durumuna göre ben de mide balon ameliyatı olabilir miyim?

  1. İyi günler Buket Taşar,

   İntragastrik Balon tekniği şeklinde de adlandırılan mide balonu hastaların kolaylıkla yeme alışkanlıklarını değiştirerek kilo vermelerin sağlayan obezite tedavi yöntemidir. Ancak bunun başarıya ulaştırılabilmesi tamamı ile uyum sürecinin nasıl geçtiği ve hastanın mideye balon takılması akabinde nasıl bir süreç izlediği, psikolojik olarak kendisini nasıl hissettiği ile ilgilidir. Unutmamalısınız ki hiçbir yöntem sihirli bir değnek gibi siz bir şey yapmadan mucizevi bir etki ihtiva etmeyecektir. Doktorunuzun verdiği tüm talimatlara uymanız gerekmektedir.

   Mideye balon taktırma yönteminin uygulanabilmesi için kilo sınırı değil, vücut kitle indeksi sınırları mevzubahistir. Beden Kitle İndeksi ve doktorlarımızın değerlendirmeleri sonucunda uygun görülmeniz durumunda Mide Balonu Yaptıranlar kategorisine dâhil olmanız herhangi bir menfi durum teşkil etmeyecektir. Vücut Kitle İndeksi hakkında bilgi almak için arzu etmeniz halinde buraya tıklayabilirsiniz.

   Mideye balon yerleştirme Uygulaması veya Mide ameliyatı dâhil herhangi bir uygulamanın size uygun olup olmadığı hakkında genel bir kanıya varmadan önce vücut kitle indeksinizi bilmeniz gerekmektedir. Keza Mideye balon takılması için vücut kütle indeksinin 25’in üzerinde olması önemlidir. Vücut Kitle İndeksiniz, boy kilo dengenizi ölçen bir ölçüt olup bunu bilmemeniz halinde buradan öğrenmenizi tavsiye ederiz.

   Bilmeniz gerekmektedir ki Mide Balonu cerrahi bir işlem değildir. Intragastric Balloon; mide içerisine endoskopik olarak silikon bir balon yerleştirilmesi ile midenin gıda alım kapasitesinin düşürülmeye çalışılmasını kapsayan bir tedavi yöntemidir. 6-12 ay içerisinde mideden çıkarılan balon ile mide hacmi küçüldüğü için hasta daha küçük porsiyonları tüketmeyi tercih etmektedir.

   Doktorlarımız kilo boy parametlerine bakarak makul süreyi belirleyecek ve size bu konuda yardımcı olacaklardır.

 21. Mideye balon operasyonu olmak istiyorum ama birkaç endişem var. Özellikle duyduklarıma göre mide balonunun patlama riski de varmış. Bu risk hayati bir olarak adlandırılabilir mi? Gerçekten ameliyat sonrasında mide balonunun midede patlama durumu söz konusu mudur? Eğer böyle bir durum olursa ne gibi sonuçlar ortaya çıkıyor? 

  1. İyi günler Tuba Sarışen Hanım,

   Mideye Balon Yerleştirme, mide içerisine silikon bir balonun yerleştirilmesi akabinde mavi bir sıvı ile endoskopi yardımı alınarak balon midenin fundus (iştah) bölgesinde şişirilerek sabitlenir ve kontrolleri yapıldıktan sonra hastanın uyanması beklenir.

   Mideye Balon Takılması ile midenin gıda alım kapasitesi düşürülür ve böylece hasta daha rahat ve kolay bir biçimde kilo verir. Mide balonu (Intragastrik Balon), ameliyatsız bir Obezite tedavisi yöntemidir. Mide balonu Takma için vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olması aranmaktadır. Bazı kaynaklarda 30 olarak da ifade edilmektedir. Bunu en iyi hekiminiz bilecektir. Eğer ki VKİ değerinizi bilmiyorsanız, sizin için daha önce hazırlamış olduğumuz yazımıza buradan ulaşabilir aynı zamanda mide balonu için uygun aralıkta olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

   Balon Mide içerisine yerleştirildikten sonra mide balonu yaptıranlar, bulantı, midede aşırı doygunluk ve epigastrium bölgesinde rahatsızlık hissedebilir. Bu rahatsızlıkların şiddet derecesi elbette hastaya bağlı olarak değişkenlik ihtiva etmektedir. Mide balonu tehlikeli mi sorunuzun yanıtını burada vermemiz icap olmaktadır. Mide uhdesinde bulunan balonun yabancı bir cisim olması nedeni ile daha fazla asit salgılayabildiği için bu etki mukoza zarını tahriş edebilir. Bu nedenle bizler hastalarımıza bu durumu engelleyici birtakım özel ilaçların kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Mideye Balon Takma işlemini takip eden 7-14 gün içerisinde de hasta balonun varlığını hissetmemeye başlayarak normal yaşamına dönebilmektedir.

   İntragastrik Balon; mide balonu ameliyatı diye tabir ediliyor olsa da tıbbi literatürde bu doğru değildir. Keza mide balonu ameliyat değildir. Mide balonu, cerrahi bir yöntem gerektirmeyen, konforlu ve sağlıklı bir Obezite tedavi yöntemi olarak ayakta işleyen bir süreçtir.

   Mide Balonu Zararları noktasında şunu dile getirebiliriz. Dünyanın en güvenilir devlet kurumlarından bir tanesi olarak kabul görmüş ‘ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)‘ tarafından onaylanmış 3 mide balonu modelinden birinin, endoskopik yöntemle yemek borusu yoluyla mideye yerleştirilmesini kapsayan Mide Balonu, mide tarafından sindirilmeye çalışılır ve bu 5 aşama şeklinde bir süreç takip eder. Balonun patlaması durumunda, idrardan tespit edilebilmesi amacıyla metilen mavisiyle karıştırılmış bir sıvıyla şişirilmektedir. 900 ml, sıvı ile şişirilmiş bir balon, yaklaşık 700 (+/- 100) ml. hacim oluşturabilir. Bu sebeple hafif bir sızıntı bile olması durumunda direkt müdahale edilebilir.

   Keza Mide balonu tehlikeli mi sorusu mideye balon taktıranların yorumlarını fazlası ile meşgul eden gündem sorusudur. Mide balonu zararları dâhilinde tahmin ettiğiniz gibi her müdahalenin kendine münhasır riskleri mevcuttur, keza herhangi bir endoskopi işleminde oluşması muhtemel riskler olacaktır. Ancak diğer müdahale yöntemlerine göre riskleri çok daha az olmakla birlikte balonun mide içerisinde patlama ihtimali ilk 6 ay içerisinde yok denecek kadar azdır.

   Tedavi yöntemlerimiz hakkında bilgi almak ve muayene olarak sorularınıza yanıt almak istiyor iseniz hemen randevu oluşturabilirsiniz. Randevunuza gelirken kullandığınız ilaçlar var ise bunları da hazır bulundurmanızı tavsiye ederiz.

   Geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve en yakın zamanda sağlığınıza kavuşmanızı dileriz.

 22. Mide balonu operasyonu geçirmek istiyorum. Ama mide balonu 6 aydan sonra duyduğuma göre çıkartılıyormuş. Mide balonunu 6 ay sonra çıkartsak yeterli kilo kaybı olmadıysa yeniden taktırabiliyor muyuz? Ya da mide balonunun 6 aydan fazla kalması bir sıkıntıya yol açar mı? Mide balonunun kalma süresi ne kadar olmalıdır?

  1. İyi günler, sorduğunuz sorulara yönelik sizi aydınlatmaya çalışacağız. Şimdi sırası ile sorularınızı cevaplayalım.

   Intragastrik Balon ve Gastric Balloon olarak bilinen mide balonu uygulaması; belli hacimdeki silikon ve polo etilen yapıda iki maddeden yapılmış bir balonun midenin içerisine yerleştirilerek midenin gıda alım kapasitesinin düşürülmesini ve hastanın hissetmekte olduğu tokluk hissi nedeni ile beynin doyum noktasına ulaşmış olduğu sinyalini vermesi ile çok daha rahat bir biçimde kilo vermesine yarayan bir tedavi yöntemidir. Mide balonu, mide ameliyatı yöntemi değildir, hastanın ziyadesi ile sağlıklı ve konforlu bir biçimde kilo vermesine ve beslenme alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirmesine profesyonel bir biçimde yardımcı olan obezite tedavi yöntemidir. Balon mide ile ilgili merak ettiğiniz daha çok şey için lütfen tıklayınız.

   Mide balonu yönteminin etkin bir tedavi yöntemi olabilmesi hastadan hastaya farklılık teşkil etmektedir. Keza bu husus diğer obezite cerrahisi yöntemlerinde de bu şekilde kendini göstermektedir. Diyet yaptığınızda yahut sportif faaliyetlere iştirak ettiğinizde de tamamı ile size odaklı olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Ancak tespit ettiğimiz üzere 100 hastamızın 50’si ideal kilosuna bu yöntem ile ulaşabilmektedir. Bu tedavi biçiminde başarı oranı hasta ve doktor arasında kurulacak efektif bir koordinasyona bağlı olarak değişkenlik arz etmekte olup ne kadar iş birliği içerisinde süreç takip edilirse o kadar hızlı ve etkili başarıya ulaşılacaktır. Hasta bariatrik diyetisyenimizin kendisine tavsiyelerini dosdoğru bir biçimde uyguladığı takdirde bu mutlu son kaçınılmaz olacaktır.

   Mideye Balon taktırmak için hastanın beden kitle indeksinin 27 kg / m2’den fazla olması gerekmektedir. Eğer VKİ değerinizi bilmiyor iseniz buraya tıklayarak öğrenebilir ve hangi yöntemi seçmeniz gerektiği hususunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

   Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından bir tanesi, hastaya ameliyatsız ve konforlu bir yöntemle uygulanabilmesidir. Hastanın Mideye balon takılması için uygun görülmesi halinde hasta endoskopi ünitesine alınmasının akabinde damar yolu açılarak tıbbi literatürde hafif sedasyon adı ile yer alan derin bir uykuya dalması sağlanır. Ardından doktor, endoskopi yardımı ile şişirilmemiş balonu midesi indirir ve metilen mavisi denen sıvı ile şişirilerek hastanın midesine sabitler. Akabinde hastanın endoskopi odasındaki işi biter ve müşahede odasına alınıp kontrolleri yapılmasının akabinde, uyanmasını takip eden yaklaşık olarak yarım saat içinde günlük yaşantısına devam eder. Intragastric Balloon ameliyatsız bir obezite tedavi seçeneği olması dolayısıyla Gastric Balloon’un uygulama süresi 2 ile 6 dakika arasında seyretmektedir.

   Mideye balon takma yönteminde hastanın psikolojik olarak hazır olması ila fiziksel açıdan kendisini nasıl motive ettiği ve bu sayede kilo vermesine yardımcı olan kolay ve kısa süreli 6 ay – 1 yıllık bir süreçtir.

   Mide balonu midede 6 ay – 1 yıl süre ile kalabilmektedir. Ne kadar çok tutma, o kadar çok kilo kaybı gibi bir düşünce kabul edilemez. Kilo vermek için lütfen sağlığınızı riske atmayınız.

   Mide balonu ile kaç kilo verilir sorunuza yanıt verebilmek için bizimle iletişime geçmeye davet ederiz.
   Hayırlı ve sağlıklı günler geçirmenizi temenni ediyoruz.

   İlgili sorularınızın yanıtını görsel sizin için ayrıca MEDENLive TV‘de paylaşmıştık, dilerseniz oradan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 23. Sürekli kilo alıyorum. Özellikle küçük yaşlardan itibaren kilo problemi yaşıyorum. Şimdi mide balonu ameliyatı olmak istiyorum. Mide balonu operasyonunda bir alt sınır var mıdır? Aynı şekilde operasyon için bir üst sınır belirlenebilir mi?

  1. Merhaba Selen Perker Hanım,

   Öncelikle çoğunluk tarafından kullanılmakta Mide balonu ameliyatı olanlar şeklinde bir tabir kullanılmamalıdır. Keza Mide Balonu Ameliyatı diye bir şey olmamakla birlikte Balon Mide uygulaması cerrahi bir operasyon olma niteliğini haiz de değildir.
   Mideye balon taktırma yönteminin uygulanabilmesi için kilo sınırı değil, vücut kitle indeksi sınırları mevzubahistir. Beden Kitle İndeksi ve doktorlarımızın değerlendirmeleri sonucunda uygun görülmeniz durumunda Mide Balonu Yaptıranlar kategorisine dâhil olmanız herhangi bir menfi durum teşkil etmeyecektir. Vücut Kitle İndeksi hakkında bilgi almak için arzu etmeniz halinde buraya tıklayabilirsiniz. Mideye Balon taktırma için literatürler incelendiği taktirde bazı kaynaklarda bu indeksin 25 ve üzeri bazı kaynaklarda ise 30 ve üzeri olarak giriş yapıldığı tarafınızca da fark edilecektir.

   Aklınıza takılan farklı sorular olması durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 24. 165 boyum var ve 92 kiloyum. 36 yaşındayım ama bu zamana kadar hep kilo problemi ile uğraştım. Bir türlü istediğim kilolara gelemedim. Mideye balon taktırma fiyatları hakkında bilgi alabilir miyim? Kilo ve yaşıma göre fiyat bilgisi değişmekte midir?

  1. Merhaba Ebru Hanım,

   Mide Balonu Fiyatı 2019 yılıyla birlikte ülkemizdeki kur değişikliklerine bağlı olarak artmıştır. Bu nedenle Mideye Balon Taktırma Fiyatlarını araştırırken Mide Balonu Fiyatları 2018 ve Mide Balonu Fiyatları 2017 yılında açıklanan bilgiler olup olmadığını kontrol etmeniz önemli bir faktör olarak aklınızda olmalıdır. Keza mideye balon yerleştirilmesi ve devamındaki 6ay-1yıllık süreç mide balonu maliyetini etkileyen en önemli faktörlerdir. Burada makalemizin mide balonu fiyatı başlıklı bölümünü okuduğunuz takdirde daha makul bir bilgiyi haiz olabileceksiniz. Ancak şu hususları dile getirmemizde fayda vardır. Doktorlarımız kilo boy parametlerine bakarak makul süreyi belirleyecek ve size bu konuda yardımcı olacaklardır. Eğer kendi Vücut Kütle İndeksinizi öğrenmek istiyorsanız lütfen tıklayınız. Ancak hastaların pek çoğunda ilk akla gelen sorunun bu yönde seyir izlemesi makul bir yol izleme haritası olmamaktadır.

   Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada, Meksika, Hindistan, Guatemala, birçok Avrupa Ülkesi (Türkiye Dâhil) ve Güney Amerika olmak üzere Mide Balonu Maliyeti incelendiğinde 1.200 – 8.150 ABD Doları aralığında olduğunu görmekteyiz. Mideye balon takma fiyatı genel olarak hastaların odak noktası olsa da bu doğru bir yaklaşım olmayabilir. Bu nedenle mide balonu takan hastaneleri araştırırken mide balonu fiyatı ne kadar veya mide balonu ücreti soruları yerine; mide balonunun cinsi, mideye balon takılması ve bunun kullanım süresi, hekim tecrübesi, uygulamanın yapılacağı merkez, diyetisyen desteği, beden kitle indeksidir.

   Mide Balonu Fiyatlarını belirleyen diğer faktörler sigorta, ekstra laboratuvar tahlilleri, uygulama sonrası takip prosedürleri, uygulama sonrası doktor kontrolleri, ekstra vitamin ve takviyeler olarak sıralanabilir.

   Mide balonu ameliyatı fiyatları şeklinde değil, Mide Balonunun Cinsi, Mide Balonunun Kullanım Süresi, Uygulamanın Yapılacağı Merkez, Uygulamaya Yapacak Hekimin Tecrübesi, Diyetisyen Desteği gibi faktörlere bağlı araştırma yapmalısınız. Bu nedenle mide balonu takan hastaneler araştırmanızı yaparken mide balonu fiyatı ne kadar? mide balonu ücreti soruları yerine hangi marka mide balonu kullanıldığı, hastanenin teknik altyapısının yeterliliği ve uygulamayı yapacak hekimin yetkinliğini sorgulamanız tarafımızca önerilmektedir. Ayrıca Mideye Balon Takılması Fiyatı ile ilgili bilgi edinmeye çalışır iken Mide Balonu Fiyatı 2018 ve Mide Balonu Fiyatı 2017 uyum göstermesine dikkat etmeniz de büyük bir önem arz etmektedir.

   Mideye Balon Takılması sonrası dikkat etmeniz gereken pek çok konu var, bunlar hakkında bilgi almak isterseniz MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarının sizin için hazırladığı videoları buradan izleyebilirsiniz.

   Mide balonu İstanbul ücretleri ise son derece değişkenlik göstermekte olup bu sorunuzun net bir cevabı yoktur. Hakeza kullanılan mide balonu cinsi, müdahaleyi yapacak doktorun tecrübesi, akabinde kullanılacak ilaçlar, mide balonunun ne kadar süre fundus denen midenizin iştah açıcılık işlevini üstlenmiş olan bölümünde duracağı, alkol- sigara kullanıp kullanmama durumunuz, metabolizmanızın hızı, yaşınız, vücut kütle indeksiniz dahi mide balonu İstanbul ücretlerini değiştirmektedir. Bu nedenle mide balonu ücreti diye araştırma yapmak yerine mide balonu takan hastaneler arasında yukarıda tarafınıza belirtmiş olduğumuz hususların ne derece kalite ihtiva ettiğini araştırmanız daha büyük önem arz etmektedir.
   Mideye Balon Yerleştirmenin sizin açınızdan mümkün olup olmayacağını sizi muayene etmeden dile getirmemiz etik olarak uygun olmayacaktır. Bu cihetle lütfen bizimle iletişime geçiniz.

   Aklınıza takılan farklı sorular olması durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz.

   Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 25. Karaciğerimde aşırı derecede yağlanma problemim var. Bu nedenle 3 defa akut pankreatit geçirdim. Ayrıca yüksek tansiyon rahatsızlığım da mevcut. Bu nedenle bazı ilaçlar kullanıyorum. Şuan kilom 110, yaşım 39, boyum ise 1.82 Kilo endeksim ise 34.2 olarak hesaplandı. Mide balonu operasyonu geçirsem bana faydalı olur mu? Ayrıca operasyonla ilgili bilgi ve fiyat almak için iletişim numaranızı paylaşır mısınız?

  1. Hayırlı günler dileriz.

   Öncelikle geçmiş olsun diler, en kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanızı temenni ederiz. Yüksek kiloların hastalarda tansiyona ve karaciğerde yağlanmaya neden olduğu aşikardır. Bu düzlemde evleviyetle hekiminize başvurmanızı ve muayene olmanızın akabinde bu sorularınızın yanıtını beklemenizi tavsiye ederiz, bize ulaşın linkine tıklayarak hasta danışmanlarımızdan randevunuzu alabilirsiniz. Lütfen kullandığınız herhangi bir ilaç var ise bunu yanınızda bulundurun ve herhangi bir nedenle görmekte olduğunuz tedaviyi doktorunuzdan gizlemeyin.

   Mideye balon takma mevcut düzlemde en güvenilir devlet kurumlarından bir tanesi olarak kabul görmüş ‘ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)‘ tarafından onaylanmış 3 mide balonu ile ameliyatsız ve ayakta yapılmakta olan bir obezite tedavisi yöntemidir. Mideye Balon Uygulamasını tercih edebilmeniz için vücut kütle indeksinizin (VKİ) buna uyması gerekmektedir. Vücut Kitle İndeksi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

   Detaylı VKİ Hesaplama aracımızı kullanarak kendi beden kitle indeksinizi bulabilirsiniz. Mide Balonu Uygulaması kanalımızda da açık bir şekilde izah ettiğimiz üzere vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olan hastaların midelerinin içerisine silikon bir balon yerleştirilerek midelerinin gıda alım kapasitesini düşürerek rahat ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olan Obezite tedavisi yöntemidir. Mideye Balon Takma akabinde hasta daha küçük boyutlu porsiyonlar tercih ederek ideal kilosuna hızlı bir biçimde ulaşabilmektedir.

   Tansiyon hastalığınızın ne düzeyde seyir izlediğini ve kullandığınız ilaçların dozlarını, isimlerini, hastalığınızın ilerleme hızını ve vücudunuz ile sağlığınız üzerindeki etkisini tam olarak bilmememiz ve tedavi ayrıntılarınıza vakıf olmamamız hasebi ile bu sorunuza cevap vermemiz etik ve sağlıklı olmayacaktır.
   Bu nedenle en kısa zamanda hekiminize danışmalı ve durumu kontrol altına almalısınız. Tedavi yöntemlerimiz hakkında bilgi almak ve muayene olarak sorularınıza yanıt almak istiyor iseniz hemen randevu oluşturabilirsiniz. Randevunuza gelirken kullandığınız ilaçlar var ise bunları da hazır bulundurmanızı tavsiye ederiz.

   Mide balonu fiyatlarına baktığımızda bu husus net bir cevaba sahip değildir. Keza mideye balon yerleştirilmesi ve devamındaki 6ay-1yıllık süreç mide balonu maliyetini etkileyen en önemli faktörlerdendir. Burada makalemizin mide balonu fiyatı başlıklı bölümünü okumanızı tavsiye ederiz. Şu hususu size hatırlatmamızda da fayda vardır ki mide balonunun cinsi, mideye balon takılması ve bunun kullanım süresi, hekim tecrübesi, uygulamanın yapılacağı merkez, diyetisyen desteği, beden kitle indeksi mide balonu ücretini fazlası ile etkilemektedir. Ayrıca Mideye balon taktırma fiyatlarını araştırırken mide balonu fiyatları 2018 yılında açıklanan bilgiler olup olmadığını kontrol etmeniz önemli bir faktördür. Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada, Meksika, Hindistan, Guatemala, birçok Avrupa Ülkesi (Türkiye Dâhil) ve Güney Amerika olmak üzere Mide Balonu Maliyeti incelendiğinde 1.200 – 8.150 ABD Doları aralığında olduğunu görmekteyiz. Mideye balon takma fiyatı genel olarak hastaların odak noktası olsa da bu doğru bir yaklaşım olmayabilir. Bu nedenle mide balonu takan hastaneleri araştırırken mide balonu fiyatı ne kadar veya mide balonu ücreti soruları yerine; hangi marka mide balonu, hastanenin teknik altyapısının yeterliliği ve uygulamayı yapacak hekimin yetkinliği sorgulanmalıdır.

   Geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve en yakın zamanda sağlığınıza kavuşmanızı dileriz.

 26. 120 kiloya ve 1,75 boya sahibim. Fazla kilolarımın yanı sıra şeker hastalığım da var. Mide balonu operasyonu ile fazla kilolarımdan kurtulmak istiyorum. Mide balonu ameliyatı olsam bu durum şeker hastalığımı olumlu yönde etkiler mi? Özellikle kilo vermeye başladıktan sonra şeker hastalığımla ilgili olumlu yönde bir düzelme söz konusu olabilir mi?

  1. Merhaba Emre Bey,

   Mide Balonu Uygulaması, hastaların doktorları ile nasıl iş birliği içerisinde ve koordineli bir iletişim yakalayabildikleri sorusuna göre şekillenmekte ve hatta Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir? Sorusunun cevabı da buna göre anlam kazanmaktadır. Mideye balon taktırma yönteminin mi yoksa diğer obezite tedavi yöntemlerinin mi sizin için daha sağlıklı ve kalıcı olacağını anlamak için Detaylı Beden Kitle Hesaplama Aracımızı kullanabilirsiniz.
   Şeker hastalığınızın ne düzeyde seyir izlediğini ve kullandığınız ilaçların dozlarını, isimlerini, hastalığınızın ilerleme hızını ve vücudunuz ile sağlığınız üzerindeki etkisini tam olarak bilmememiz ve tedavi ayrıntılarınıza vakıf olmamamız hasebi ile bu sorunuza cevap vermemiz etik ve sağlıklı olmayacaktır.
   Bu nedenle en kısa zamanda hekiminize danışmalı ve durumu kontrol altına almalısınız. Tedavi yöntemlerimiz hakkında bilgi almak ve muayene olarak sorularınıza yanıt almak istiyor iseniz hemen randevu oluşturabilirsiniz. Randevunuza gelirken kullandığınız ilaçlar var ise bunları da hazır bulundurmanızı tavsiye ederiz.

   Geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve en yakın zamanda sağlığınıza kavuşmanızı dileriz.

 27. 1.60 boyundayım ve şuan 106 kiloya kadar ulaştım. Bir dönem safra kesesi ameliyatı geçirdim. Ayrıca, midede reflüm gibi rahatsızlıklarım var. Tüm bu rahatsızlıklara rağmen mide balonu ameliyatı olabilir miyim? Rahatsızlıklarım ameliyat olmama bir engel teşkil ediyor mu? Rahatsızlıklarımı göz önüne aldığımda mide balonu tehlikeli mi?

  1. Merhaba Firdevs Hanım,

   Mide balonu ekşide
   çok farklı hasta yorumları bulunmakta, bunlardan bazıları gerçek yorumları teşkil eder iken bazıları gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak takdir edersiniz ki Mideye balon taktırmak, hastaların mevcut kiloları, metabolizma hızları, cinsiyet, yaş, metabolik ve hormonal hastalıkları, diyete uyumu, fiziksel aktivitelere katılımları, alkol-sigara kullanımı, hastanın psikolojik olarak ruh hali gibi faktörlerden etkilenen bir yöntemdir. Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir? Sorusunun cevabı da daimi olarak esasında bu soruların cevaplanması ile ortaya çıkacaktır. Mide Balonu Yaptıranlar tam olarak nasıl bir şekilde yaşamlarına devam ediyorlar sorunuza yanıt bulmak için tıklamanız yeterli olacaktır.

   Intragastrik Balon, diyet ve spor döneminizin daha konforlu geçmesine yardımcı olan bir obezite tedavi yöntemidir. Mikrobalon Kullananların bilmesi gereken en önemli husus ilgili işlemin cerrahi bir müdahale niteliğini haiz olmadığı ve ayakta tedavi sınıfına giren bir obezite tedavisi seçeneklerinden bir tanesi olduğudur.

   İzahatını yapacak olursak özetle; hasta endoskopi ünitesine alınır ve hafif sedasyon olarak tıbbi literatürlere geçmiş uyku haline geçişi sağlandıktan sonra endoskopi yardımı ile balon mideye ulaştırılır ve midede metilen mavisi ihtiva eden sıvı ile şişirilerek midenin fundus –iştah bölgesi- bölgesine sabitlenir. Kontrolleri yapıldıktan sonra hasta odasına alınır ve aynı gün rutin hayatına geri döner. Bunu sizin için hazırlamış olduğumuz videodan da ayrıntılı bir şekilde dinleyebilirsiniz.
   Mide Balonu Tehlikeli Mi? Mide Balonu Riskleri nedir? Diye sorduğunuzda makalemizin Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar kısmında 5 aşamalı bir süreç halinde kaleme aldığımız yazımıza değinmemiz gerektiği izahtan varestedir.
   • Mide Yanması / Ülser
   • Mide Bulantısı / Şiddetli Öğürme
   • Mide Ağrısı / Krampları
   • Psikolojik Etkenler
   • Kabullenme
   Bu aşamadan sonra Mide Balonunun tek hissiyatı; yeni yemek yemiş kadar tokluk yaşatacak olmasıdır. Her hastada mide balonunun kabulleniş süresi farklılık göstermekte midenin balonu kabul etme süreci 1 ila 14 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.
   Çok Ender Görülen Diğer Yan Etkiler ise;
   • Hazımsızlık
   • Şişkinlik
   • İshal
   • Özofajit
   • Mide Ülseri Oluşumu
   • Mide Perforasyonu
   Şeklinde sıralanabilmektedir.
   Ancak unutulmamalıdır ki bu şikâyetlerden herhangi birinin meydana gelme ihtimali olduğu gibi hiçbirisinin üzerinizde tecelli bulamayabileceği de unutulmamalıdır.

   Mide balonu ameliyatı olanlar vücut kitle indekslerinin mideye balon taktırmak için uygun olup olmadıklarını öğrenmek için hekimlerimize ücretsiz muayene oldular. Mideye balon yerleştirme ameliyat olmadığı için herhangi bir cerrahi müdahale barındırmayan bu yöntem 20-30 dakika içinde tamamlanmaktadır. Mide balonu yaptıranlarda ortak kabul edilen midede herhangi bir yara olmaması gerektiğidir.

   Mide balonu yerleştirilmesi halinde evvelki safra ameliyatı operasyonunuz ile etkileşime geçip geçmeyeceğinden ziyade burada sorulması gereken soru mide balonu uygulayanlar kategorisine dahil olabilecek misiniz sorusudur. Bunu vücut kütle indeksinizi bilmiyor iseniz (link) tıklayarak öğrenebilirsiniz. Mideye balon taktırma için kilo sınırlaması olmasa da VKİ’nin 25 ve üzerinde olması aranmaktadır.

   Mide Balonu uygulanışı hakkında detaylı bilgilere, daha önce MEDENLive Sağlık Grubu olarak hazırlamış olduğumuz yazı ile ulaşabilirsiniz.

   Reflü hastalığınızın ne düzeyde seyir izlediğini ve kullandığınız ilaçların dozlarını, isimlerini, hastalığınızın ilerleme hızını ve vücudunuz ile sağlığınız üzerindeki etkisini tam olarak bilmememiz ve tedavi ayrıntılarınıza, meliyatınızın nasıl sonuçlandığına vakıf olmamamız hasebi ile bu sorunuza cevap vermemiz etik ve sağlıklı olmayacaktır. mideye balon takılması yöntemine uygun olup olmadığınızı ancak muayene akabinde öğrenebilir ve size daha sağlıklı bilgi verebiliriz. Ücretsiz randevu almak için bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

   İyi günler dileriz.

 28. Fazla kilolara ulaşmam sebebi ile mide balonu ameliyatı olmak istiyorum. Operasyonla ilgili bir araştırma yaptığımda mide balonu operasyonunun bazı durumlarda işe yaramadığını öğrendim. Bu operasyonu geçirsem kesin sonuç alabilir miyim? Yani operasyon sonrasında hızlı bir şekilde kilo vermeye başlar mıyım? Mide balonu operasyonu için garantili bir sonuç vermek mümkün müdür?

  1. İyi günler dileriz. Mikrobalon kullananların tamamını incelediğimizde Mide balonu ile zayıflayanlar, Mideye Balon Taktırma Sonrası Komplikasyonlar başlığında da belirttiğimiz üzere 5 aşamalı kabullenme sürecini yaşayıp yaşamadıklarına göre operasyon sonrası istirahat süresine ihtiyaç duyabilmektedirler.
   mide balonu ameliyatı, bir ameliyat süreci değil; kolay ve sağlıklı kilo vermeye yarayan ayakta ve cerrahi olmayan bir Obezite tedavi yöntemidir. Mide Balonu Uygulaması ise kanalımızda da açık bir şekilde izah ettiğimiz üzere vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olan hastaların midelerinin içerisine silikon bir balon yerleştirilerek midelerinin gıda alım kapasitesini düşürerek rahat ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olan Obezite tedavisi yöntemidir. Mideye Balon Takma akabinde hasta daha küçük boyutlu porsiyonlar tercih ederek ideal kilosuna hızlı bir biçimde ulaşabilmektedir.
   Mide balonu taktıranların yorumlarını incelediğimizde; hasta, hekim ile iş birliği içerisinde olmak için çabalar, doktoru tarafından kendisine verilen reçeteye tam anlamı ile uyar ve Bariatrik Diyetisyeninin anekdotlarına uyma ile spor desteği almayı eksik etmez ise fazla kilolarının %40 ila %60’ını verebilmektedir; ancak tedavi sonrasında yeme alışkanlıklarını değiştirmesi gereken yerde Mideye Balon Yerleştirme tedavisine duyduğu güven nedeni ile yüksek kalorili gıdalar almaya devam eder ise sonuçları kalıcılık arz etmek bir yana kısa vadeli bir etki doğurmaktadır.
   Lütfen Mide Balonu taktırmanın yardımcı bir yöntem olduğunu unutmayınız ve tedavi sonrasında yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gereken yerde Mideye Balon Yerleştirme tedavisine duyduğunuz güven nedeni ile yüksek kalorili gıdalar almaya devam etmeyiniz. Aksi halde sonuçlarınız kalıcılık arz etmek bir yana kısa vadeli bir etki doğuracaktır. Eğer uzun zaman ideal kilonuzu korumak istiyor iseniz; yeni beslenme alışkanlıkları kazanmanız gerekecektir:
   • 5 – 6 öğün ve küçük porsiyonlarla beslenmelisiniz.
   • Lokmalarınızı küçük küçük alarak, uzun süre çiğnemelisiniz.
   • Yemeklerinizden hemen önce ve sonra su içmemeli günde 2 litre su tüketmelisiniz.
   • Uyumadan 2-3 saat öncesinde besin almayı kesmelisiniz.
   • Kremalı ve kızartma yöntemiyle pişirilmiş ve pasta, börek gibi unlu gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız.
   6 aylık ve 1 yıllık kullanım seçenekleri sunmakta olan bu yöntem hakkında daha fazla bilgiye erişmek için Mide Balonu Uygulaması Nedir adlı videomuzu izleyebilir ve:
   Mide Balonu Uygulaması nedir?
   Mide Balonu Uygulaması kimler için uygundur?
   • Neden kilo alıyoruz?
   Mide Balonu gerçekten çözüm mü?
   Mide Balonu Uygulaması sonrası neler olacak?
   Şeklindeki sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz başka hususlar var ise yahut MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarımızdan randevu almak istiyor iseniz bize ulaşın linkine tıklayabilirsiniz.

 29. Çok fazla iştahlı olmadığım halde sürekli ve hızlı olarak kilo alıyorum. Ayrıca aldığım kiloları da bir türlü veremiyorum. Kilom şuan 118 ve boyum 1.70 Mide balonu ameliyatı ile kilolarımdan kurtulmak istiyorum. Kilo ve boy durumuna göre ben de mide balonu ameliyatı olabilir miyim? Mideme balon taktırmak için hangi şartları taşımam gerek?

  1. Öncelikle sağlıklı ve mutlu günler dileriz Cengiz Bey,
   Kilo verme isteğinizi anlıyoruz ve bizler de mutlu sona kavuşmanızı arzu ediyoruz. Ancak istediğim kadar kilo verme tabiri yanlış bir şekilde kullanılmakta olup sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyor iseniz vermeniz gereken kiloyu sağlıklı bir şekilde vermeyi arzu etmelisiniz.
   Mideye balon takılması halinde Mide Balonu ile Kaç Kilo Verilir? Sorunuza %100 ve net bir cevap vermek olanaksızdır. Mideye Balon Yerleştirme, hastanın bilinçli olmasına göre de değişkenlik ihtiva eden başarı oranlarını haizdir. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyip aynı şekilde yahut mideye balon takmaya güvenerek daha fazla gıda alımı yapan hastalar fazla kilolarının %20 ile %30’unu verebilirken İntragastrik Balon uygulaması ile Bariatrik Diyetisyen ve spor desteğini örtüştürenlerde bu oran %40 – %60 oranında tecelli etmektedir.
   Mide balonu yaptıranları, kimi zaman bulantı, midede aşırı doygunluk ve epigastrium bölgesinde rahatsızlık gibi şikâyetler bekleyebilmektedir. Ancak bilinmelidir ki bu hissiyatların derecesi, hastaya bağlı olarak bireysel farklılıkları haiz olabilmekte ve midenin bu mide balonunu yabancı madde olarak algılaması nedeni ile midenin daha fazla asit salgılamasına ve mukoza zarını tahriş etmesine yol açabilmektedir. Ancak bu etkilerden uzak kalabilmeniz için size ilaç tedavisi uygulamaktayız. Genellikle de Mideye Balon Taktıranların Yorumlarında da görüldüğü üzere mideye balon takmayı takip eden 7-14 gün içerisinde hasta balonun varlığını hissetmemeye başlamakta ve rutin yaşamına dönebilmektedir.
   Mideye Balon Takılması ile midenin gıda alım kapasitesi düşürülür ve böylece hasta daha rahat ve kolay bir biçimde kilo verir. Mide balonu (Intragastrik Balon), ameliyatsız bir Obezite tedavisi yöntemidir. Mide balonu Takma için vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olması aranmaktadır. Bazı kaynaklarda 30 olarak da ifade edilmektedir. Bunu en iyi hekiminiz bilecektir. Eğer ki VKİ değerinizi bilmiyorsanız, sizin için daha önce hazırlamış olduğumuz yazımıza buradan ulaşabilir aynı zamanda mide balonu için uygun aralıkta olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
   Aklınıza takılan farklı sorular olması durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 30. Merhaba, 36 yaşında bir anneyim. Yeni doğum yaptığım için şuan emziren bir anneyim. Kilom 105, boyum ise 1.62’dir. Kilolarımdan kurtulmak için ben de mide balonu ameliyatı olmak istiyorum. Emzirmeme rağmen mide balonu ameliyatı olmamın bir sakıncası var mı?

  1. İyi günler Makbule Hanım,

   Mideye Balon Yerleştirmenin en büyük avantajı, Vücut Kitle İndeksi ve diğer tüm kontroller MEDENLive Sağlık Grubu hekimlerince detaylı olarak incelendikten sonra Mideye Balon Takma yöntemine hastanın uygun görülmesi halinde; ameliyatsız ve konforlu bir yöntem olan endoskop yardımıyla hastanın hafif sedasyon uygulanarak uyumasının sağlanmasının akabinde şişmemiş balonun mideye ulaştırılmasıdır.
   Kardia, fundus, korpus ve pilor olmak üzere dört alandan oluşan midenin, fundus bölgesine yerleştirilen balon mide; metilen mavisi içeren bir sıvı ile şişirilerek sabitlenmekte ve işlemin sonlandırılmasının akabinde alınan hasta aynı gün rutin hayatına geri dönebilmektedir.
   Intragastrik Balon ameliyatsız bir obezite tedavi seçeneği olması ayrıcalığı ile Gastric Balloon’un uygulama süresi 2 ile 6 dakika arasında değişmektedir. Ancak muayene gerekiyorsa ekstra tahliller, uyutulmanız, midenizden alınan sıvı ve parça örneklerinin biyopsiye gönderilme işlemleri ve uyanma sürelerinin tamamını göz önünde bulundurursak hastanemizde geçireceğiniz zaman 45 dakika ile 1,5 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir.

   Mideye balon takılması, hastaların mevcut kiloları, metabolizma hızları, cinsiyet, yaş, metabolik ve hormonal hastalıkları, diyete uyumu, fiziksel aktivitelere katılımları, alkol-sigara kullanımı, hastanın psikolojik olarak ruh hali gibi faktörlerden etkilenen bir yöntemdir. Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir? Diye sormadan önce şu hususa değinmemiz büyük bir önem ihtiva edecektir. MEDENLive Sağlık Grubu olarak alkol problemi yahut mevcut bir uyuşturucu bağımlılığı olan hastalarımız ile zihinsel bozukları olanlar ve antikoagülan ve sistemik kortikosteroid kullananlar, majör laparaskopik ameliyat geçirenler, özofajitis, ülser gibi gastro intestinal sorunları olan hastalarımıza mideye balon takmanın münasip bir yöntem olmadığını dile getirmekte ve gebeler ile gebelik şüphesi olanlara da uygulamamaktayız. Ayrıca sizin gibi emziren annelerimize de bebeğin ve annenin sağlığı açısından emzirme döneminin sona ermesi akabinde bu yöntemi tercih etmelerini tavsiye etmekteyiz.
   VKİ’nizin Mideye Balon Taktırma yöntemi için uygun olup olmadığınız hususunda sizi aydınlatmamızı talep ediyorsanız; bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 31. Fazla kilolardan kurtulmak için pek çok araştırma yaptım. Bu araştırmaların bazıları operasyonlara bağlı gözüküyor. Özellikle etkili ve kalıcı bir zayıflama yöntemine başvurmak istiyorum. Araştırmalar sonrasında mide balonu ameliyatı en mantıklı ve etkili ameliyat olarak gözüküyor. Gerçekten de mide balonu ameliyatı etkili ve kalıcı sonuçlar sunabilir mi?

  1. Merhaba Feriha Hanım,

   Obezite ile tedavi yöntemleri günümüzde farklılıklar arz etmektedir. Ancak bilinmelidir ki bunlar tek bir çıkış yolundan ibaret olmayıp bu aşamada uygulanabilecek cerrahi ve ameliyatsız tedaviler arasında SADI-S (Duodenal Switch) Obezite Ameliyatı, Gastrik Kol, Gastrik Bantlama, Bypass Revizyon,Gastrik Plikasyon, Sleeve Gastrektomi, Mide Balonu ve Mide Botoksu yer almaktadır. Obezite tedavi seçeneklerini anlatmış olduğumuz canlı yayının yazılı halini görmek için lütfen tıklayınız. Söz konusu tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak ve hekim – hasta işbirliği sağlamak amacı ile muayene olmak için hemen randevu oluşturabilirsiniz.

   Tüp Mide Ameliyatı iştah hormonumuz dâhil midemizin yaklaşık %80lik bir kısmının, midenin besin alım kapasitesinin düşürülerek hastanın daha az miktarda besinle doyum noktasına ulaşmasını sağlamak kastı ile alınması yöntemidir. Ancak bu ameliyatı olabilmeniz için vücut kitle indeksinizin (VKİ) 35 ve üzerinde olması gerekmekte iken Mideye Balon taktırmak için hastanın beden kitle indeksinin 27 kg / m2’den fazla olması gerekmektedir. Eğer VKİ değerinizi bilmiyor iseniz buraya tıklayarak öğrenebilir ve hangi yöntemi seçmeniz gerektiği hususunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

   Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından bir tanesi, hastaya ameliyatsız ve konforlu bir yöntemle uygulanabilmesidir. Hastanın Mideye balon takılması için uygun görülmesi halinde hasta endoskopi ünitesine alınmasının akabinde damar yolu açılarak tıbbi literatürde hafif sedasyon adı ile yer alan derin bir uykuya dalması sağlanır. Ardından doktor, endoskopi yardımı ile şişirilmemiş balonu midesi indirir ve metilen mavisi denen sıvı ile şişirilerek hastanın midesine sabitler. Akabinde hastanın endoskopi odasındaki işi biter ve müşahede odasına alınıp kontrolleri yapılmasının akabinde, uyanmasını takip eden yaklaşık olarak yarım saat içinde günlük yaşantısına devam eder. Intragastric Balloon ameliyatsız bir obezite tedavi seçeneği olması dolayısıyla Gastric Balloon’un uygulama süresi 2 ile 6 dakika arasında seyretmektedir.

   İlgili sorularınızın yanıtını görsel sizin için ayrıca MEDENLive TV‘de paylaşmıştık, dilerseniz oradan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

   Mideye Balon Takılması ile kilo vermiş pek çok hatta sayısı yüzbinleri aşmış hasta bulunmaktadır. Sizin de merak ettiğiniz üzere Mide Balonu ile kaç kilo verilir? Sorusu muayene esnalarında yanıtı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Evleviyetle unutmamamız gereken bir husus vardır ki o da hiçbir yöntemin sihirli bir değnek gibi bizi istediğimiz kiloya ışınlamayacağıdır. Eğer hasta, hekim ile iş birliği içerisinde olmak için çabalar, doktorunuz tarafından size verilen reçeteye tam anlamı ile uyar ve Bariatrik Diyetisyeninizin anekdotlarına uyma ile spor desteği almayı eksik etmez iseniz fazla kilolarınızın %40 ila %60’ını verebilirsiniz. Tüm bunları yaparken lütfen Mide Balonu taktırmanın yardımcı bir yöntem olduğunu unutmayınız ve tedavi sonrasında yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gereken yerde Mideye Balon Yerleştirme tedavisine duyduğunuz güven nedeni ile yüksek kalorili gıdalar almaya devam etmeyiniz. Aksi halde sonuçlarınız kalıcılık arz etmek bir yana kısa vadeli bir etki doğuracaktır. Eğer uzun zaman ideal kilonuzu korumak istiyor iseniz; yeni beslenme alışkanlıkları kazanmanız gerekecektir:

   • 5 – 6 öğün ve küçük porsiyonlarla beslenmelisiniz.
   • Lokmalarınızı küçük küçük alarak, uzun süre çiğnemelisiniz.
   • Yemeklerinizden hemen önce ve sonra su içmemeli günde 2 litre su tüketmelisiniz.
   • Uyumadan 2-3 saat öncesinde besin almayı kesmelisiniz.
   • Kremalı ve kızartma yöntemiyle pişirilmiş ve pasta, börek gibi unlu gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız.

   6 aylık ve 1 yıllık kullanım seçenekleri sunmakta olan bu yöntem hakkında daha fazla bilgiye erişmek için Mide Balonu Uygulaması Nedir adlı videomuzu izleyebilir ve:
   Mide Balonu Uygulaması nedir?
   Mide Balonu Uygulaması kimler için uygundur?
   • Neden kilo alıyoruz?
   Mide Balonu gerçekten çözüm mü?
   Mide Balonu Uygulaması sonrası neler olacak?
   Şeklindeki sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz başka hususlar var ise yahut MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarımızdan randevu almak istiyor iseniz bize ulaşın linkine tıklayabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 32. boyum, 85 kilom var, yaşım ise 47. Kilolarımdan hızlı şekilde kurtulmak ve mide balonu ameliyatı olmak istiyorum. Operasyon sonrasında bazı yan etkiler de söz konusu oluyormuş. Özellikle ilk haftalar kusma ve kramp durumları gibi. Gözümle ilgili yüksek miyop rahatsızlığına sahiptir. Lazer uygulaması yapıldıktan sonra doktorum retinada hasar olduğunu söyledi. Bu nedenle asla kusmamaya dikkat etmelisin dedi. Bu operasyonu geçirdikten sonra bana yardımcı olabilir misiniz?

  1. Geçmiş olsun Berrin Hanım, evleviyetle sağlıklı günler dileriz.

   Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından biri ameliyat gibi bir cerrahi müdahale teşkil etmediğinden Mideye Balon Takılması işleminin ameliyatsız ve konforlu bir yöntem ile uygulanabiliyor olmasıdır. İzahatını yapacak olursak özetle; hasta endoskopi ünitesine alınır ve hafif sedasyon olarak tıbbi literatürlere geçmiş uyku haline geçişi sağlandıktan sonra endoskopi yardımı ile balon mideye ulaştırılır ve midede metilen mavisi ihtiva eden sıvı ile şişirilerek midenin fundus –iştah bölgesi- bölgesine sabitlenir. Kontrolleri yapıldıktan sonra hasta odasına alınır ve aynı gün rutin hayatına geri döner. Bunu sizin için hazırlamış olduğumuz videodan da ayrıntılı bir şekilde dinleyebilirsiniz.

   Mide Balonu Tehlikeli Mi? Mide Balonu Riskleri nedir? Diye sorduğunuzda makalemizin Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar kısmında 5 aşamalı bir süreç halinde kaleme aldığımız yazımıza değinmemiz gerektiği izahtan varestedir.
   • Mide Yanması / Ülser
   • Mide Bulantısı / Şiddetli Öğürme
   • Mide Ağrısı / Krampları
   • Psikolojik Etkenler
   • Kabullenme
   Bu aşamadan sonra Mide Balonunun tek hissiyatı; yeni yemek yemiş kadar tokluk yaşatacak olmasıdır. Her hastada mide balonunun kabulleniş süresi farklılık göstermekte midenin balonu kabul etme süreci 1 ila 14 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

   Çok Ender Görülen Diğer Yan Etkiler ise;
   • Hazımsızlık
   • Şişkinlik
   • İshal
   • Özofajit
   • Mide Ülseri Oluşumu
   • Mide Perforasyonu
   Şeklinde sıralanabilmektedir.

   Ancak bu şikâyetlerden herhangi birinin meydana gelme ihtimali olduğu gibi hiçbirisinin üzerinizde tecelli bulamayabileceği de unutulmamalıdır. Bu esnada Mideye Balon Takılması halinde, mide içerisine, fundus bölgesine yerleştirilen bu cismi mide normal bir gıda olarak algılamakta ve onu sindirmek için çalışmaktadır. Bu esnada midede kasılmalar gerçekleşmekte ve midede ağrı oluşumu gözlenmektedir. O yüzden bizler mide balonu taktıranlara bu bulantı ve ağrılarını ortadan kaldırabilmek için hem asidi azaltan hem de bunu sağlayan ilaçlar vermekteyiz. Ancak tabii ki bu konuda özensiz davranmamanızı ve hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz.

   Tedavi yöntemlerimiz hakkında bilgi almak ve muayene olarak sorularınıza yanıt almak istiyor iseniz hemen randevu oluşturabilirsiniz. Randevunuza gelirken kullandığınız ilaçlar var ise bunları da hazır bulundurmanızı tavsiye ederiz.

   Geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve en yakın zamanda sağlığınıza kavuşmanızı dileriz.

 33. Yaşım 39, boyum 1.53 ve 110 kiloya ulaştım. Kiloma bağlı olarak sosyal hayatımda bazı sıkıntılar yaşamaya başladım. Sürekli kilo aldığım için bir an önce kilo vermek istiyorum. Artık sağlık açısından da fazla kilolarım hayatımı olumsuz yönde etkilemeye başladı. Balon mide ameliyatı olmak istiyorum. Mide balonu ameliyatı nasıl bir ameliyattır ve etkileri nelerdir? Bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba Ercan Bey,

   Mikrobalon kullananların tamamını incelediğimizde Mide balonu ile zayıflayanlar, Mideye Balon Taktırma Sonrası Komplikasyonlar başlığında da belirttiğimiz üzere 5 aşamalı kabullenme sürecini yaşayıp yaşamadıklarına göre operasyon sonrası istirahat süresine ihtiyaç duyabilmektedirler.

   Mide balonu tehlikeli mi sorunuzun yanıtı şu şekilde değişkenlik göstermektedir:

   Mideye balon takma işleminin akabinde Mide Yanması / Ülser, Mide Bulantısı / Öğürme, Mide Ağrısı / Krampları, Psikolojik Etkenler, Kabullenme, Hazımsızlık, Şişkinlik, İshal, Özofajit, Mide Ülseri Oluşumu ve Mide Perforasyonu gibi şikayetler yaşadıkları gözlemlenen hastalarımızın bu etkileri bertaraf edebilmeleri için 1 ila 7 güne ihtiyaç duymaktadırlar. Mikrobalon kullananlar 1 ile 7 gün arasında zaman geçtikten sonra yeni yemek yemiş kadar tok olma hissi dışında ciddi bir rahatsızlık yaşamamaktadırlar. Ancak unutmamanız gerekmektedir ki bu etkilerin yaşanmaması da muhtemeldir. Bu durum tamamen hastanın bünyesine göre değişkenlik ihtiva etmekte olup Gastric Balloon uygulaması sonrası ilgili komplikasyonları en ağır şekilde geçirme ihtimalinize karşı konforlu bir kabullenme süreci geçirmeniz için ihtiyacınız olan tüm ilaç desteği hekiminiz tarafından yazılacak ve hasta danışmanınız tarafından reçeteniz teslim edilecektir.

   Mideye balon yerleştirme akabinde hastalarımızda gözlemlediğimiz sonuçlara göre gastrit vb. mide rahatsızlıklarını uzun zamandır yaşayan bireylerin bu gibi komplikasyonlara daha yüksek dayanıklı gösterdiğini gözlemlemekteyiz. Hayatında hiç gastrit rahatsızlığı yaşamamış bir hasta mide balonu uygulamasından sonra geçici de olsa bu rahatsızlıkla karşı karşıya kaldığında alışık olmadığı için daha zor bir kabullenme süreci yaşayabilmektedir.

   Bu durumda mide balonu ameliyatı, bir ameliyat süreci değil; kolay ve sağlıklı kilo vermeye yarayan ayakta ve cerrahi olmayan bir Obezite tedavi yöntemidir.

   Mide balonu taktıranların yorumlarıincelediğimizde; hasta, hekim ile iş birliği içerisinde olmak için çabalar, doktoru tarafından kendisine verilen reçeteye tam anlamı ile uyar ve Bariatrik Diyetisyeninin anekdotlarına uyma ile spor desteği almayı eksik etmez ise fazla kilolarının %40 ila %60’ını verebilmektedir; ancak tedavi sonrasında yeme alışkanlıklarını değiştirmesi gereken yerde Mideye Balon Yerleştirme tedavisine duyduğu güven nedeni ile yüksek kalorili gıdalar almaya devam eder ise sonuçları kalıcılık arz etmek bir yana kısa vadeli bir etki doğurmaktadır.

   İyi günler dileriz.

 34. Merhaba, uzun zamandır MS hastasıyım. Bu rahatsızlıkla ilgili tedavi görüyorum. Kilolarım da fazla olduğu için bir an önce kilolarımdan kurtulmak istiyorum. MS hastası olmam mide balonu operasyonu için bir sorun mudur? Kilolarımla ilgili farklı bir öneri ya da tavsiye de bulunabilir misiniz?

  1. İyi günler dileriz.

   Mideye Balon Yerleştirme, mide içerisine silikon bir balonun yerleştirilmesi akabinde mavi bir sıvı ile endoskopi yardımı alınarak balon midenin fundus (iştah) bölgesinde şişirilerek sabitlenir ve kontrolleri yapıldıktan sonra hastanın uyanması beklenir.

   Mideye Balon Takılması ile midenin gıda alım kapasitesi düşürülür ve böylece hasta daha rahat ve kolay bir biçimde kilo verir. Mide balonu (Intragastrik Balon), ameliyatsız bir Obezite tedavisi yöntemidir. Mide balonu Takma için vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olması aranmaktadır. Bazı kaynaklarda 30 olarak da ifade edilmektedir. Bunu en iyi hekiminiz bilecektir. Eğer ki VKİ değerinizi bilmiyorsanız, sizin için daha önce hazırlamış olduğumuz yazımıza buradan ulaşabilir aynı zamanda mide balonu için uygun aralıkta olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

   Balon Mide içerisine yerleştirildikten sonra mide balonu yaptıranlar, bulantı, midede aşırı doygunluk ve epigastrium bölgesinde rahatsızlık hissedebilir. Bu rahatsızlıkların şiddet derecesi elbette hastaya bağlı olarak değişkenlik ihtiva etmektedir. Mide balonu tehlikeli mi sorunuzun yanıtını burada vermemiz icap olmaktadır. Mide uhdesinde bulunan balonun yabancı bir cisim olması nedeni ile daha fazla asit salgılayabildiği için bu etki mukoza zarını tahriş edebilir. Bu nedenle bizler hastalarımıza bu durumu engelleyici birtakım özel ilaçların kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Mideye Balon Takma işlemini takip eden 7-14 gün içerisinde de hasta balonun varlığını hissetmemeye başlayarak normal yaşamına dönebilmektedir.

   İntragastrik Balon; mide balonu ameliyat
   ı diye tabir ediliyor olsa da tıbbi literatürde bu doğru değildir. Keza mide balonu ameliyat değildir. Mide balonu, cerrahi bir yöntem gerektirmeyen, konforlu ve sağlıklı bir Obezite tedavi yöntemi olarak ayakta işleyen bir süreçtir.

   Mide Balonu Zararları noktasında şunu dile getirebiliriz. Dünyanın en güvenilir devlet kurumlarından bir tanesi olarak kabul görmüş ‘ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)‘ tarafından onaylanmış 3 mide balonu modelinden birinin, endoskopik yöntemle yemek borusu yoluyla mideye yerleştirilmesini kapsayan Mide Balonu, mide tarafından sindirilmeye çalışılır ve bu 5 aşama şeklinde bir süreç takip eder. Balonun patlaması durumunda, idrardan tespit edilebilmesi amacıyla metilen mavisiyle karıştırılmış bir sıvıyla şişirilmektedir. 900 ml, sıvı ile şişirilmiş bir balon, yaklaşık 700 (+/- 100) ml. hacim oluşturabilir. Bu sebeple hafif bir sızıntı bile olması durumunda direkt müdahale edilebilir.

   Obezite ile tedavi yöntemleri günümüzde farklılıklar arz etmektedir. Ancak bilinmelidir ki bunlar tek bir çıkış yolundan ibaret olmayıp bu aşamada uygulanabilecek cerrahi ve ameliyatsız tedaviler arasında SADI-S (Duodenal Switch) Obezite Ameliyatı, Gastrik Kol, Gastrik Bantlama, Bypass Revizyon,Gastrik Plikasyon, Sleeve Gastrektomi, Mide Balonu ve Mide Botoksu yer almaktadır. MS hastalığınızın ne düzeyde seyir izlediğini ve kullandığınız ilaçların dozlarını, isimlerini, hastalığınızın ilerleme hızını ve vücudunuz ile sağlığınız üzerindeki etkisini tam olarak bilmememiz ve tedavi ayrıntılarınıza vakıf olmamamız hasebi ile bu hangi yöntemin sizin için uygun olduğuna dair sorunuza cevap vermemiz etik ve sağlıklı olmayacaktır.

   Bu nedenle en kısa zamanda hekiminize danışmalı ve durumu kontrol altına almalısınız. Tedavi yöntemlerimiz hakkında bilgi almak ve muayene olarak sorularınıza yanıt almak istiyor iseniz hemen randevu oluşturabilirsiniz. Randevunuza gelirken kullandığınız ilaçlar var ise bunları da hazır bulundurmanızı tavsiye ederiz.

   Geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve en yakın zamanda sağlığınıza kavuşmanızı dileriz.

 35. 1.70 boyundayım ve 78 kiloya sahibim. Her ne yaptıysam fazla kilolarımdan kurtulamadım. Özellikle doğumdan sonra kilo vermem daha da zorlaştı. Şimdi emziren bir anneyim ve bu operasyonla ilgili endişelerim var. Mide balonu operasyonu emziren anneler için uygun mudur? Emziren anneler için farklı bir öneriniz var mı?

  1. Mutlu ve sağlıklı günler Meryem Taniş,

   Mideye Balon Yerleştirmenin en büyük avantajı, Vücut Kitle İndeksi ve diğer tüm kontroller MEDENLive Sağlık Grubu hekimlerince detaylı olarak incelendikten sonra Mideye Balon Takma yöntemine hastanın uygun görülmesi halinde; ameliyatsız ve konforlu bir yöntem olan endoskop yardımıyla hastanın hafif sedasyon uygulanarak uyumasının sağlanmasının akabinde şişmemiş balonun mideye ulaştırılmasıdır.

   Kardia, fundus, korpus ve pilor olmak üzere dört alandan oluşan midenin, fundus bölgesine yerleştirilen balon mide; metilen mavisi içeren bir sıvı ile şişirilerek sabitlenmekte ve işlemin sonlandırılmasının akabinde alınan hasta aynı gün rutin hayatına geri dönebilmektedir.

   Intragastrik Balon ameliyatsız bir obezite tedavi seçeneği olması ayrıcalığı ile Gastric Balloon’un uygulama süresi 2 ile 6 dakika arasında değişmektedir. Ancak muayene gerekiyorsa ekstra tahliller, uyutulmanız, midenizden alınan sıvı ve parça örneklerinin biyopsiye gönderilme işlemleri ve uyanma sürelerinin tamamını göz önünde bulundurursak hastanemizde geçireceğiniz zaman 45 dakika ile 1,5 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir.

   Hiçbir yöntemde olmadığı gibi mide balonu yönteminde de hastanın, %100 başarılı bir sonuca ulaşacağını taahhüt etmek tıbben etik ve sağlıklı olmayacaktır. Keza dünya literatüründe Mide Balonu yöntemi ile kilo veren on milyonlarca hasta yer almasına rağmen Mide Balonu ile Kaç Kilo Verilir? Sorusunun yanıtı net olmamakta ve hastanın bilinçli olmasına göre de değişkenlik ihtiva etmektedir. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyip aynı şekilde yahut mideye balon takmaya güvenerek daha fazla gıda alımı yapan hastalar fazla kilolarının %20 ile %30’unu verebilirken İntragastrik Balon uygulaması ile Bariatrik Diyetisyen ve spor desteğini örtüştürenlerde bu oran %40 – %60 oranında tecelli etmektedir.

   Hastalarımız ilgili Mideye Balon Yerleştirme işleminin cerrahi bir müdahale olmadığını, ayakta tedavi sınıfına girdiğini unutmamalı, Intragastrik Balon Uygulamasından maksimum seviyede fayda sağlamak için diyet ve spor desteğini istikrarlı olarak uygulayarak hayal ettikleri mutlu sona ulaşmalılar.

   Mideye balon takılması, hastaların mevcut kiloları, metabolizma hızları, cinsiyet, yaş, metabolik ve hormonal hastalıkları, diyete uyumu, fiziksel aktivitelere katılımları, alkol-sigara kullanımı, hastanın psikolojik olarak ruh hali gibi faktörlerden etkilenen bir yöntemdir. Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir? Diye sormadan önce şu hususa değinmemiz büyük bir önem ihtiva edecektir. MEDENLive Sağlık Grubu olarak alkol problemi yahut mevcut bir uyuşturucu bağımlılığı olan hastalarımız ile zihinsel bozukları olanlar ve antikoagülan ve sistemik kortikosteroid kullananlar, majör laparaskopik ameliyat geçirenler, özofajitis, ülser gibi gastro intestinal sorunları olan hastalarımıza mideye balon takmanın münasip bir yöntem olmadığını dile getirmekte ve gebeler ile gebelik şüphesi olanlara da uygulamamaktayız. Ayrıca sizin gibi emziren annelerimize de bebeğin ve annenin sağlığı açısından emzirme döneminin sona ermesi akabinde bu yöntemi tercih etmelerini tavsiye etmekteyiz.

   Mide Balonu Tehlikeli mi? Mide Balonu Riskleri nelerdir? Her endoskopi işleminde oluşması muhtemel olan riskler mevcudiyetini muhafaza etmektedir. Ancak bu noktada unutulmamalıdır ki dünyanın en güvenilir devlet kurumlarından bir tanesi olarak kabul görmüş ‘ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ‘tarafından onaylanmış; 3 mide balonu modeli ile yapılan bu ameliyatsız ve ayakta tedavi ölüm riskini bünyesinde ihtiva etmemektedir. Mide Balonu Yaptıranların Yorumlarını incelediğimiz zaman hastaların, cerrahlarının ve bariatrik diyetisyenlerinin mide balonu sonrası beslenme listelerinde tavsiye ettiği konulara dikkat etmelerinin zaruri olduğundan bahsedildiğini görmekteyiz.

   Mideye Balon Takılması Fiyatı ile ilgili bilgi almak istiyor iseniz ve VKİ’nizin Mideye Balon Taktırma yöntemi için uygun olup olmadığınız hususunda sizi aydınlatmamızı talep ediyorsanız; bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Sağlıklı günler..

 36. Kilolarım nedeniyle uzun zamandır sağlık problemi yaşıyorum. Doktorlar acil şekilde kilo vermemi söyledi. En iyi yol ise mide balonu olduğu önerisinde bulundular. Ama mide balonu ameliyatında mide balonu fiyatı yaşa ve kişinin rahatsızlığına göre değişiyormuş. Yaşım 52 ve 102 kilodayım. Yaşım ve kilom nedeniyle mide balonu ameliyatı için daha fazla bir fiyat ödemek zorunda kalır mıyım? Mideye balon taktırma fiyatları hakkında en doğru bilgiye nasıl ulaşırım?

  1. İyi Günler,

   Mide balonu fiyatlarına baktığımızda bu husus değişkenlik arz etmektedir. Keza mideye balon yerleştirilmesi ve devamındaki 6ay-1yıllık süreç mide balonu maliyetini etkileyen en önemli faktörlerdir. Burada makalemizin mide balonu fiyatı başlıklı bölümünü okuduğunuz takdirde daha makul bir bilgiyi haiz olabileceksiniz. Ancak şu hususları dile getirmemizde fayda vardır. Doktorlarımız kilo boy parametlerine bakarak makul süreyi belirleyecek ve size bu konuda yardımcı olacaklardır. Eğer kendi Vücut Kütle İndeksinizi öğrenmek istiyorsanız lütfen tıklayınız. Ancak hastaların pek çoğunda ilk akla gelen sorunun bu yönde seyir izlemesi makul bir yol izleme haritası olmamaktadır; keza takdir edeceksiniz ki esas sorulması gereken mide balonunun cinsi, mideye balon takılması ve bunun kullanım süresi, hekim tecrübesi, uygulamanın yapılacağı merkez, diyetisyen desteği, beden kitle indeksidir. Ayrıca Mideye Balon Takılması Fiyatı ile ilgili bilgi edinmeye çalışır iken Mide Balonu Fiyatı 2018 ile uyum göstermesine dikkat etmeniz de büyük bir önem arz etmektedir.

   Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada, Meksika, Hindistan, Guatemala, birçok Avrupa Ülkesi (Türkiye Dâhil) ve Güney Amerika olmak üzere Mide Balonu Maliyeti incelendiğinde 1.200 – 8.150 ABD Doları aralığında olduğunu görmekteyiz. Mideye balon takma fiyatı genel olarak hastaların odak noktası olsa da bu doğru bir yaklaşım olmayabilir. Bu nedenle mide balonu takan hastaneleri araştırırken mide balonu fiyatı ne kadar veya mide balonu ücreti soruları yerine; hangi marka mide balonu, hastanenin teknik altyapısının yeterliliği ve uygulamayı yapacak hekimin yetkinliği sorgulanmalıdır.

   Mide Balonu Fiyatlarını belirleyen diğer faktörler sigorta, ekstra laboratuvar tahlilleri, uygulama sonrası takip prosedürleri, uygulama sonrası doktor kontrolleri, ekstra vitamin ve takviyeler olarak sıralanabilir.

   Aklınıza takılan farklı sorular olması durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 37. Sürekli kilo almaya devam ediyorum. Şimdi düşüncem mideye balon uygulaması için operasyon olmak. Ama ameliyattan sonra kilo vermeye başlayınca herhangi bir diyet programı kullanmak gerekiyor mu? Yani bir beslenme programıyla kilolarımı korumak istiyorum. Ameliyatı yapan doktor tarafından mide balon ameliyatı sonrasında kişiye göre hazırlanan bir beslenme programı veriliyor mu?

  1. İyi günler Irmak Hanım,

   Intragastrit Balloon; mide içerisine endoskopik yöntemle yerleştirilen silikon bir balon yardımı ile midenin gıda alım kapasitesini düşürmeye yarayan ve böylece hastanın çok daha rahat bir biçimde kilo vermesine yarayan bir tedavi yöntemidir. Uygulama sırasında hasta, genel anestezi altında olmamakta ve yöntem de cerrahi bir işlem teşkil etmemektedir. Bu haseple hastalar, operasyon sonrası çok daha konforlu ve sağlıklı bir biçimde rutin hayatlarına devam edebilmektedirler.

   Mideye Balon Takılması ile kilo vermiş pek çok hatta sayısı yüzbinleri aşmış hasta bulunmaktadır. Sizin de merak ettiğiniz üzere Mide Balonu ile kaç kilo verilir? Sorusu muayene esnalarında yanıtı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Evleviyetle unutmamamız gereken bir husus vardır ki o da hiçbir yöntemin sihirli bir değnek gibi bizi istediğimiz kiloya ışınlamayacağıdır. Eğer hasta, hekim ile iş birliği içerisinde olmak için çabalar, doktorunuz tarafından size verilen reçeteye tam anlamı ile uyar ve Bariatrik Diyetisyeninizin anekdotlarına uyma ile spor desteği almayı eksik etmez iseniz fazla kilolarınızın %40 ila %60’ını verebilirsiniz. Tüm bunları yaparken lütfen Mide Balonu taktırmanın yardımcı bir yöntem olduğunu unutmayınız ve tedavi sonrasında yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gereken yerde Mideye Balon Yerleştirme tedavisine duyduğunuz güven nedeni ile yüksek kalorili gıdalar almaya devam etmeyiniz. Aksi halde sonuçlarınız kalıcılık arz etmek bir yana kısa vadeli bir etki doğuracaktır. Eğer uzun zaman ideal kilonuzu korumak istiyor iseniz; yeni beslenme alışkanlıkları kazanmanız gerekecektir:

   • 5 – 6 öğün ve küçük porsiyonlarla beslenmelisiniz.
   • Lokmalarınızı küçük küçük alarak, uzun süre çiğnemelisiniz.
   • Yemeklerinizden hemen önce ve sonra su içmemeli günde 2 litre su tüketmelisiniz.
   • Uyumadan 2-3 saat öncesinde besin almayı kesmelisiniz.
   • Kremalı ve kızartma yöntemiyle pişirilmiş ve pasta, börek gibi unlu gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız.

   Mide balonu, mide ameliyatı yöntemi değildir, hastanın ziyadesi ile sağlıklı ve konforlu bir biçimde kilo vermesine ve beslenme alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirmesine profesyonel bir biçimde yardımcı olan obezite tedavi yöntemidir. Balon mide ile ilgili merak ettiğiniz daha çok şey için lütfen tıklayınız.

   Mide balonu yönteminin etkin bir tedavi yöntemi olabilmesi hastadan hastaya farklılık teşkil etmektedir. Keza bu husus diğer obezite cerrahisi yöntemlerinde de bu şekilde kendini göstermektedir. Diyet yaptığınızda yahut sportif faaliyetlere iştirak ettiğinizde de tamamı ile size odaklı olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Ancak tespit ettiğimiz üzere 100 hastamızın 50’si ideal kilosuna bu yöntem ile ulaşabilmektedir. Bu tedavi biçiminde başarı oranı hasta ve doktor arasında kurulacak efektif bir koordinasyona bağlı olarak değişkenlik arz etmekte olup ne kadar iş birliği içerisinde süreç takip edilirse o kadar hızlı ve etkili başarıya ulaşılacaktır. Hasta bariatrik diyetisyenimizin kendisine tavsiyelerini dosdoğru bir biçimde uyguladığı takdirde bu mutlu son kaçınılmaz olacaktır.


   Mide balonu ile zayıflayanları
   incelediğimizde tedavi boyunca balon mide uygulamasından etkili bir sonuç görenlerin, protein destekli sütleri yani soya sütü, laktozsuz süt, yoğurt, ayran, probiyotik süt (kefir, yoğurt vb.) kullanarak protein değeri yüksek olan et ve tavuk suyuna çorbalar tercih edenler oldukları gözlerden kaçmamaktadır. Konu ile ilgili mideye balon uygulanması akabinde diyetisyenimiz sizi fazlası ile aydınlatacaktır. Keza bu tedavi süresinde yemeniz gerekenler besinler olduğu kadar yememeniz gerekenler de mevcuttur. Bu haseple diyetisyenimiz etkili bir beslenme yöntemi konusunda size gerektiğinde daha fazla yardımcı olacaktır. Ancak unutmanız gereken bir gerçek vardır ki o da; mide balonuna duyduğunuz yüksek güvenin sizi daha fazla yemek yemeye yahut beslenme alışkanlıklarınızı aynı düzeyde seyrettirmeye yönlendirmemesidir. Takdir edersiniz ki hayatınıza bu şekilde devam etmeniz ve herhangi bir şekilde hekimlerimizin önerilerini dikkate almayışınız daha geniş bir mideye sahip olmanızın önünü açarak kilo vermenize yardımcı olmayacağı gibi kilo almanızı dahi sağlayabilecektir.

   Sağlıklı günler dileriz.

 38. Bu zamana kadar farklı zayıflama yöntemlerini denedim. Şuan 130 kilodayım ve zayıflayamıyorum. Artık kesin ve hızlı sonuçlar istiyorum. Bu açıdan mide balonu fiyatı hakkında bilgi almak istiyorum. Mide balonu fiyatı 2018 yılına baktığımda oldukça yüksek fiyatlar söz konusu. Mide balonu fiyatı 2018 yılından bu yana sürekli artar mı? Mide balonu taktırma fiyatları her hastanede aynı mıdır? Yoksa mideye balon takılması fiyatı hastaneden hastaneye değişir mi? Mide balonu ameliyatı fiyatları en doğru şekilde nereden öğrenebilirim? Mideye balon takılması fiyatı her doktor için farklı mıdır? Yani mideye balon takılması fiyatı için sabit bir fiyat tarifesi yok mudur? Mide balonu ameliyatı fiyatları için telefonda bilgi alabilir miyim?

  1. Sayın Ayhan Bektaşlı,

   Mideye balon takma fiyatı şeklinde sormuş olduğunuz soru hakkında net bir yanıt vermenin mümkün olmadığını size belirtmekte fayda olduğunu görüyoruz. Keza yalnız olmadığınızı da belirtirken hastaların %90’ının odaklanmış oldukları noktanın mide balonu fiyatı ne kadar? Kapsamında toplandığına şahit olmaktayız. Oysaki mide balonu takan hastaneleri araştırırken yahut mide balonu ücreti yönünde veri elde etmeye çalışırken hangi marka mide balonu, hastanenin teknik altyapısının yeterliliği ve uygulamayı yapacak hekimin yetkinliğini sorgulamanız daha sağlıklı olacak ve geleceğinizi size taahhüt eder bir nitelik ihtiva edecektir. Keza bilmelisiniz ki Mide Balonu Fiyatını sigorta, ekstra laboratuvar tahlilleri, uygulama sonrası takip prosedürleri, uygulama sonrası doktor kontrolleri, ekstra vitamin ve takviyeler de etkileyebilmektedir.

   Ayrıca Mideye Balon Takılması Fiyatı ile ilgili bilgi edinmeye çalışır iken Mide Balonu Fiyatı 2018 ile uyum göstermesine dikkat etmeniz de büyük bir önem arz etmektedir.

   Mide balonu fiyatları 2018 yılında olduğu gibi 2019 dâhilinde de 6 aylık ve 1 yıllık kullanım seçenekleri çerçevesinde değişkenlik arz etmektedir. Mide Balonu Fiyatları başlığında Mide Balonu fiyatlarını değiştiren faktörleri 5 ayrı madde olacak şekilde detaylı biçimde belirtmiştik. Intragastric Balloon fiyatlarını MEDENLive Sağlık Grubu olarak bize ulaşın linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

   Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

 39. Mideye balon yerleştirme uygulamasında cildimde kalıcı bir iz olacak mı? Çünkü, henüz 26 yaşındayım ve derimde kalıcı bir iz istemiyorum. Araştırmalarımdan sonra İntragastrik balon uygulamasında bu risklerin daha azaldığını duydum. Mideye balon uygulaması için nasıl bir yol izlemeliyim? Bu arada kilom 88 boyum ise 1.78. İntragastrik balon uygulamasında daha hızlı kilo vermek mümkün müdür? 

  1. İyi ve sağlıklı günler dilerim.

   Öncelikle kilo vermek istiyorsanız bunu hızlı bir şekilde yapmanızı tavsiye etmediğimizi, bunu yağ dokunuzdan kilo verecek şekilde sağlıklı bir şekilde yapmanızı uygun bulduğumuzu ve kontrolsüz bir şekilde internet sitelerinden öğrendiğiniz diyetleri ve aldığınız zayıflama haplarını, zayıflama bantlarını bilinçsizce kullanmanızın vücudunuzdan su ve kas kaybına sebep olabildiği için verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri alabileceğinizi belirtmek isteriz. Bu nedenle bariatrik konuda uzmanlaşmış diyetisyen ve cerrahlardan bilgi almanız gerektiğini önemle belirtmek isteriz.

   Mideye balon yerleştirme Uygulaması veya Mide ameliyatı dâhil herhangi bir uygulamanın size uygun olup olmadığı hakkında genel bir kanıya varmadan önce vücut kitle indeksinizi bilmeniz gerekmektedir. Keza Mideye balon takılması için vücut kütle indeksinin 25’in üzerinde olması önemlidir. Vücut Kitle İndeksiniz, boy kilo dengenizi ölçen bir ölçüt olup bunu bilmemeniz halinde buradan öğrenmenizi tavsiye ederiz.

   Bilmeniz gerekmektedir ki Mide Balonu cerrahi bir işlem değildir. Intragastric Balloon; mide içerisine endoskopik olarak silikon bir balon yerleştirilmesi ile midenin gıda alım kapasitesinin düşürülmeye çalışılmasını kapsayan bir tedavi yöntemidir. 6-12 ay içerisinde mideden çıkarılan balon ile mide hacmi küçüldüğü için hasta daha küçük porsiyonları tüketmeyi tercih etmektedir.

   Mide Ameliyatında ise mide içerisine yahut dış kısmına herhangi bir şekilde cihaz yerleştirilmemekte, mide tüpü ibaresinde her ne kadar tüp kelimesi geçmekte ise de böyle bir yerleştirme söz konusu değildir. Midenin aldığı şekilden dolayı bu şekilde isimlendirilen ameliyat sindirim sisteminde herhangi bir değişikliğe sebebiyet vermeksizin midenizin küçültülmesi işlemi gerçekleştirilmektedir. Aynı şekilde beyninizin iştah bölgesindeki reseptörlerin uyarılmasıyla iştahımızı arttıran bir peptit olan Ghrelin olarak tanınan mide dokusu çıkarıldığı için iştahınız da otomatik olarak azalmış olacaktır.

   Mide balonu ameliyatı olanlar vücut kitle indekslerinin mideye balon taktırmak için uygun olup olmadıklarını öğrenmek için hekimlerimize ücretsiz muayene oldular. Mideye balon yerleştirme ameliyat olmadığı için herhangi bir cerrahi müdahale barındırmayan bu yöntem 20-30 dakika içinde tamamlanmaktadır. Mide balonu yaptıranlarda ortak kabul edilen midede herhangi bir yara olmaması gerektiğidir.

   Mideye balon taktırma yönteminin etkin bir tedavi olabilmesinin hastadan hastaya farklılık teşkil etmesine verilen Mide balonu yorumlarında da mevcuttur. Keza bu husus diğer Obezite cerrahisi yöntemlerinde de bu şekilde kendini göstermektedir. Diyet yaptığınızda yahut sportif faaliyetlere iştirak ettiğinizde de tamamı ile size odaklı olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Ancak tespit ettiğimiz üzere 100 hastamızın 50’si ideal kilosuna bu yöntem ile ulaşabilmektedir. Bu tedavi biçiminde başarı oranı hasta ve doktor arasında kurulacak efektif bir koordinasyona bağlı olarak değişkenlik arz etmekte olup ne kadar iş birliği içerisinde süreç takip edilirse o kadar hızlı ve etkili başarıya ulaşılacaktır. Hasta bariatrik diyetisyenimizin kendisine tavsiyelerini dosdoğru bir biçimde uyguladığı takdirde bu mutlu son kaçınılmaz olacaktır.

   Mide balonu ile zayıflayanları incelediğimizde tedavi boyunca balon mide uygulamasından etkili bir sonuç görenlerin, protein destekli sütleri yani soya sütü, laktozsuz süt, yoğurt, ayran, probiyotik süt (kefir, yoğurt vb.) kullanarak protein değeri yüksek olan et ve tavuk suyuna çorbalar tercih edenler oldukları gözlerden kaçmamaktadır. Konu ile ilgili mideye balon uygulanması akabinde diyetisyenimiz sizi fazlası ile aydınlatacaktır. Keza bu tedavi süresinde yemeniz gerekenler besinler olduğu kadar yememeniz gerekenler de mevcuttur. Bu haseple diyetisyenimiz etkili bir beslenme yöntemi konusunda size gerektiğinde daha fazla yardımcı olacaktır. Ancak unutmanız gereken bir gerçek vardır ki o da; mide balonuna duyduğunuz yüksek güvenin sizi daha fazla yemek yemeye yahut beslenme alışkanlıklarınızı aynı düzeyde seyrettirmeye yönlendirmemesidir. Takdir edersiniz ki hayatınıza bu şekilde devam etmeniz ve herhangi bir şekilde hekimlerimizin önerilerini dikkate almayışınız daha geniş bir mideye sahip olmanızın önünü açarak kilo vermenize yardımcı olmayacağı gibi kilo almanızı dahi sağlayabilecektir.

   Mide Balonu Uygulaması cerrahi bir operasyon değildir. Bu sebeple kesi, dikiş ve pansuman gibi durumlar yaşanmamaktadır.
   Mide Balonu Uygulaması endoskopik olarak gerçekleşir ve balonun şişirilmesinin ardından işlem tamamlanır. Bu sebeple öncesinde ve sonrasında vücut yüzeyinde iz kalma olasılığı olmamaktadır.

   İyi günler dileriz.

 40. Midemde uzun zamandır sıkıntı yaşıyorum. Özellikle yemek sonralarında sürekli mide ağrısı çekiyorum. Fakat kilolarım da var ve bir an önce kurtulmak istiyorum. Mide rahatsızlığım varken mide balonu tehlikeli mi olur? Mideye balon takma uygulamasından sonra ne kadar sürede istediğim kiloya inebilirim? Mide balon ameliyatı geçiren kişiler bu sürenin kişiden kişiye değiştiğini söylüyor. Mide balonu ile kaç kilo verilir? bu sorunun net bir cevabı verilir mi?

  1. Merhaba Dilek Hanım,

   Mideye Balon Takılması ile kilo vermiş pek çok hatta sayısı yüzbinleri aşmış hasta bulunmaktadır. Sizin de merak ettiğiniz üzere Mide Balonu ile kaç kilo verilir? Sorusu muayene esnalarında yanıtı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Evleviyetle unutmamamız gereken bir husus vardır ki o da hiçbir yöntemin sihirli bir değnek gibi bizi istediğimiz kiloya ışınlamayacağıdır. Eğer hasta, hekim ile iş birliği içerisinde olmak için çabalar, doktorunuz tarafından size verilen reçeteye tam anlamı ile uyar ve Bariatrik Diyetisyeninizin anekdotlarına uyma ile spor desteği almayı eksik etmez iseniz fazla kilolarınızın %40 ila %60’ını verebilirsiniz. Tüm bunları yaparken lütfen Mide Balonu taktırmanın yardımcı bir yöntem olduğunu unutmayınız ve tedavi sonrasında yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gereken yerde Mideye Balon Yerleştirme tedavisine duyduğunuz güven nedeni ile yüksek kalorili gıdalar almaya devam etmeyiniz. Aksi halde sonuçlarınız kalıcılık arz etmek bir yana kısa vadeli bir etki doğuracaktır. Eğer uzun zaman ideal kilonuzu korumak istiyor iseniz; yeni beslenme alışkanlıkları kazanmanız gerekecektir:

   • 5 – 6 öğün ve küçük porsiyonlarla beslenmelisiniz.
   • Lokmalarınızı küçük küçük alarak, uzun süre çiğnemelisiniz.
   • Yemeklerinizden hemen önce ve sonra su içmemeli günde 2 litre su tüketmelisiniz.
   • Uyumadan 2-3 saat öncesinde besin almayı kesmelisiniz.
   • Kremalı ve kızartma yöntemiyle pişirilmiş ve pasta, börek gibi unlu gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız.

   6 aylık ve 1 yıllık kullanım seçenekleri sunmakta olan bu yöntem hakkında daha fazla bilgiye erişmek için Mide Balonu Uygulaması Nedir adlı videomuzu izleyebilir ve:

   • Mide Balonu Uygulaması nedir?
   • Mide Balonu Uygulaması kimler için uygundur?
   • Neden kilo alıyoruz?
   • Mide Balonu gerçekten çözüm mü?
   • Mide Balonu Uygulaması sonrası neler olacak?

   Şeklindeki sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

   Mide balonu ameliyatı olanlar vücut kitle indekslerinin mideye balon taktırmak için uygun olup olmadıklarını öğrenmek için hekimlerimize ücretsiz muayene oldular. Mideye balon yerleştirme ameliyat olmadığı için herhangi bir cerrahi müdahale barındırmayan bu yöntem 20-30 dakika içinde tamamlanmaktadır. Mide balonu yaptıranlarda ortak kabul edilen midede herhangi bir yara olmaması gerektiğidir.

   Mideye balon takılması, hastaların mevcut kiloları, metabolizma hızları, cinsiyet, yaş, metabolik ve hormonal hastalıkları, diyete uyumu, fiziksel aktivitelere katılımları, alkol-sigara kullanımı, hastanın psikolojik olarak ruh hali gibi faktörlerden etkilenen bir yöntemdir. MEDENLive Sağlık Grubu olarak alkol problemi yahut mevcut bir uyuşturucu bağımlılığı olan hastalarımız ile zihinsel bozukları olanlar ve antikoagülan ve sistemik kortikosteroid kullananlar, majör laparaskopik ameliyat geçirenler, özofajitis, ülser gibi gastro intestinal sorunları olan hastalarımıza mideye balon takmanın münasip bir yöntem olmadığını dile getirmekte ve gebeler ile gebelik şüphesi olanlara da uygulamamaktayız.

   Mide hastalığınızın ne düzeyde seyir izlediğini ve kullandığınız ilaçların dozlarını, isimlerini, hastalığınızın ilerleme hızını ve vücudunuz ile sağlığınız üzerindeki etkisini tam olarak bilmememiz ve tedavi ayrıntılarınıza vakıf olmamamız hasebi ile bu sorunuza cevap vermemiz etik ve sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle merak ettiğiniz hususların cevaplarını bulmak için MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarımızdan randevu almak üzere bize ulaşın linkine tıklayabilirsiniz. Doktorlarımıza kullandığınız ilaçları, geçirdiğiniz ameliyatları, yaşamış yahut yaşamakta olduğunuz hastalıkları anlatmaktan çekinmeyiniz. Mide Balonu randevunuza gelirken lütfen kullandığınız ilaçlar varsa onları da yanınızda getiriniz.

   Sağlıklı günler dileriz.

 41. Merhaba ben 36 yaşındayım ve İzmir’de yaşıyorum. Sürekli kilo alıp veren bir yapım var. Fakat yaşım ilerledikçe kilolarımı veremiyorum. Bazı depresyon ilaçları kullandım. Özellikle bu ilaçlardan sonra kilo vermem daha da zorlaştı. Mide balonu İzmir ilinde ameliyat durumu var mı? Mide balonu izmir ilinde Yani yaşadığım şehirde de bu ameliyatı olabilir miyim? İkinci sorum ise mide balonu ücreti ile ilgili. Mideye balon takma fiyatı muayene aşamasında mı belli olur? Telefondan mide balonu ücreti öğrenmek mümkün değil midir? Çünkü tanıdığım 2017 yılında bir operasyon geçirdi. O dönemlerde mide balonu fiyatları 2017 yılında yani, oldukça fazlaydı. Şimdilerde mide balonu fiyatları 2017 yılına göre daha uygun mudur? Bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba Sezin Aksaray,

   Mide balonu (Intragastrik Balon), ameliyatsız bir Obezite tedavisi yöntemidir. Mide balonu Takma için vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olması aranmaktadır. Bazı kaynaklarda 30 olarak da ifade edilmektedir. Bunu en iyi hekiminiz bilecektir. Eğer ki VKİ değerinizi bilmiyorsanız, sizin için daha önce hazırlamış olduğumuz yazımıza buradan ulaşabilir aynı zamanda mide balonu için uygun aralıkta olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

   İntragastrik Balon; mide balonu ameliyatı diye tabir ediliyor olsa da tıbbi literatürde bu doğru değildir. Keza mide balonu ameliyat değildir. Mide balonu, cerrahi bir yöntem gerektirmeyen, konforlu ve sağlıklı bir Obezite tedavi yöntemi olarak ayakta işleyen bir süreçtir.

   Mide balonu ücretini değiştiren birden çok faktör vardır. Mide Balonu Fiyatı farklılıklarını 5 ayrı maddede değerlendirir isek;
   1. Mide Balonunun Cinsi
   2. Mide Balonunun Kullanım Süresi
   3. Uygulamanın Yapılacağı Merkez
   4. Uygulamaya Yapacak Hekimin Tecrübesi
   5. Diyetisyen Desteği
   Şeklinde özetleyebiliriz.

   Mide Balonu Fiyatı 2019 yılıyla birlikte ülkemizdeki kur değişkenlerine bağlı olarak artmıştır. Bu nedenle Mideye Balon Taktırma Fiyatlarını araştırırken Mide Balonu Fiyatları 2018 ve Mide Balonu Fiyatları 2017 yılında açıklanan bilgiler olup olmadığını kontrol etmeniz önemli bir faktör olarak aklınızda olmalıdır.

   Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada, Meksika, Hindistan, Guatemala, birçok Avrupa Ülkesi (Türkiye Dâhil) ve Güney Amerika olmak üzere Mide Balonu Maliyeti incelendiğinde 1.200 – 8.150 ABD Doları aralığında olduğunu görmekteyiz. Mideye balon takma fiyatı genel olarak hastaların odak noktası olsa da bu doğru bir yaklaşım olmayabilir. Bu nedenle mide balonu takan hastaneleri araştırırken mide balonu fiyatı ne kadar veya mide balonu ücreti soruları yerine; hangi marka mide balonu, hastanenin teknik altyapısının yeterliliği ve uygulamayı yapacak hekimin yetkinliği sorgulanmalıdır.

   Mide Balonu Fiyatlarını belirleyen diğer faktörler sigorta, ekstra laboratuvar tahlilleri, uygulama sonrası takip prosedürleri, uygulama sonrası doktor kontrolleri, ekstra vitamin ve takviyeler olarak sıralanabilir.

   Mide balonu İzmir’de de Mide balonu İstanbul’da da mide balonu Ankara’da ve hatta dünyanın her yerinde muadil yöntemlerle uygulanmaktadır.

   Mide balonu İzmir’de hangi hastanelerde yapılmaktadır sorunuzun cevabının doğruluğundan emin olabilmek için yaptığınız araştırmaların Mide balonu ameliyatı fiyatları şeklinde değil, Mide Balonunun Cinsi, Mide Balonunun Kullanım Süresi, Uygulamanın Yapılacağı Merkez, Uygulamaya Yapacak Hekimin Tecrübesi, Diyetisyen Desteği gibi faktörlere bağlı araştırma yapmalısınız. Bu nedenle mide balonu takan hastaneler araştırmanızı yaparken mide balonu fiyatı ne kadar? mide balonu ücreti soruları yerine hangi marka mide balonu kullanıldığı, hastanenin teknik altyapısının yeterliliği ve uygulamayı yapacak hekimin yetkinliğini sorgulamanız tarafımızca önerilmektedir. Ayrıca Mideye Balon Takılması Fiyatı ile ilgili bilgi edinmeye çalışır iken Mide Balonu Fiyatı 2018 ve Mide Balonu Fiyatı 2017 uyum göstermesine dikkat etmeniz de büyük bir önem arz etmektedir.

   Aklınıza takılan farklı sorular olması durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 42. 10 yıldır fazla kilolarımla sorun yaşıyorum. Özellikle iş hayatında fazla kilolu olmak çok zor hale geldi. Bu nedenle kısa sürede zayıflamak istiyorum. Pek çok site de mide balonu fiyat ve ameliyatını gördüm. Ama konu hakkında herhangi bir bilgim yok. Mide balonu nedir? ve nasıl uygulanmaktadır, İntragastrik mide balonu nedir? Hangi koşullarda mideye balon taktırma işlemi yapılmalıdır? Ayrıca mide balonu fiyatı ne kadar?

  1. Merhabalar! İyi günler Ayhan Bektaş,

   Mide balonu takma ile Mide Ameliyatı için de büyük bir önem ihtiva eden husus şudur. Hastaların daha önce pek çok kez sportif faaliyetlere iştirak etme, beslenme alışkanlıklarını değiştirerek kilosunu kontrol etmeye çalışma gibi yöntemleri denemiş ancak başarısız olmuş yahut başarılı olmuş; lakin bu minimal düzeyde bir etkiyi haiz olmuş ve akabinde verilen kiloların geri alınmış olmasıdır.

   İntragastrik Balon tekniği şeklinde de adlandırılan mide balonu hastaların kolaylıkla yeme alışkanlıklarını değiştirerek kilo vermelerin sağlayan obezite tedavi yöntemidir. Ancak bunun başarıya ulaştırılabilmesi tamamı ile uyum sürecinin nasıl geçtiği ve hastanın mideye balon takılması akabinde nasıl bir süreç izlediği, psikolojik olarak kendisini nasıl hissettiği ile ilgilidir. Unutmamalısınız ki hiçbir yöntem sihirli bir değnek gibi siz bir şey yapmadan mucizevi bir etki ihtiva etmeyecektir. Doktorunuzun verdiği tüm talimatlara uymanız gerekmektedir.

   Bilinçli bir hasta olarak size, yeme biçiminizden vazgeçmeniz ve bu şekilde hızlı/ sağlıklı bir biçimde kilo vermeniz noktasında yardımcı olan mide balonu takılması yönteminin akabinde, sürdürülebilir bir beslenme biçimi geliştirmek için evleviyetle doktorunuz tarafında verilen diyet listesine harfiyen uymaz iseniz gastric baloon akabinde kilo alımı veya midenin tekrar büyümesi şikayetleriniz ile karşılaşabilirsiniz.

   Mide balonu ile zayıflayanları incelediğimizde bariatrik diyetisyenimizin kendisine tavsiyelerini dosdoğru bir biçimde uygulayan hastalarımızın mutlu sona ulaştığı, buna dikkat etmeyenlerin ise verdikleri kilolarını geri alabildikleri gibi bunun da üstüne çıkabildikleri gözlemlenmiş bulunmaktadır. Yorumlar için tıklayınız.

   Mide balonu yönteminin etkin bir tedavi yöntemi olabilmesi hastadan hastaya farklılık teşkil etmektedir. Keza bu husus diğer obezite cerrahisi yöntemlerinde de bu şekilde kendini göstermektedir. Diyet yaptığınızda yahut sportif faaliyetlere iştirak ettiğinizde de tamamı ile size odaklı olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Ancak tespit ettiğimiz üzere 100 hastamızın 50’si ideal kilosuna bu yöntem ile ulaşabilmektedir. Bu tedavi biçiminde başarı oranı hasta ve doktor arasında kurulacak efektif bir koordinasyona bağlı olarak değişkenlik arz etmekte olup ne kadar iş birliği içerisinde süreç takip edilirse o kadar hızlı ve etkili başarıya ulaşılacaktır. Hasta bariatrik diyetisyenimizin kendisine tavsiyelerini dosdoğru bir biçimde uyguladığı takdirde bu mutlu son kaçınılmaz olacaktır.

   Mide balonu ile zayıflayanları incelediğimizde tedavi boyunca balon mide uygulamasından etkili bir sonuç görenlerin, protein destekli sütleri yani soya sütü, laktozsuz süt, yoğurt, ayran, probiyotik süt (kefir, yoğurt vb.) kullanarak protein değeri yüksek olan et ve tavuk suyuna çorbalar tercih edenler oldukları gözlerden kaçmamaktadır. Konu ile ilgili mideye balon uygulanması akabinde diyetisyenimiz sizi fazlası ile aydınlatacaktır. Keza bu tedavi süresinde yemeniz gerekenler besinler olduğu kadar yememeniz gerekenler de mevcuttur. Bu haseple diyetisyenimiz etkili bir beslenme yöntemi konusunda size gerektiğinde daha fazla yardımcı olacaktır. Ancak unutmanız gereken bir gerçek vardır ki o da; mide balonuna duyduğunuz yüksek güvenin sizi daha fazla yemek yemeye yahut beslenme alışkanlıklarınızı aynı düzeyde seyrettirmeye yönlendirmemesidir. Takdir edersiniz ki hayatınıza bu şekilde devam etmeniz ve herhangi bir şekilde hekimlerimizin önerilerini dikkate almayışınız daha geniş bir mideye sahip olmanızın önünü açarak kilo vermenize yardımcı olmayacağı gibi kilo almanızı dahi sağlayabilecektir.

   Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından bir tanesi, hastaya ameliyatsız ve konforlu bir yöntemle uygulanabilmesidir. Hastanın Mideye balon takılması için uygun görülmesi halinde hasta endoskopi ünitesine alınmasının akabinde damar yolu açılarak tıbbi literatürde hafif sedasyon adı ile yer alan derin bir uykuya dalması sağlanır. Ardından doktor, endoskopi yardımı ile şişirilmemiş balonu midesi indirir ve metilen mavisi denen sıvı ile şişirilerek hastanın midesine sabitler. Akabinde hastanın endoskopi odasındaki işi biter ve müşahede odasına alınıp kontrolleri yapılmasının akabinde, uyanmasını takip eden yaklaşık olarak yarım saat içinde günlük yaşantısına devam eder. Intragastric Balloon ameliyatsız bir obezite tedavi seçeneği olması dolayısıyla Gastric Balloon’un uygulama süresi 2 ile 6 dakika arasında seyretmektedir.

   İlgili sorularınızın yanıtını görsel sizin için ayrıca MEDENLive TV‘de paylaşmıştık, dilerseniz oradan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. VKİ öğrenimi için mezkur linke tıklayabilirsiniz.

 43. Mideye balon takma ameliyatı olmak istiyorum. Ameliyatla ilgili sürekli araştırma yapıyorum. Mide balonu ekşi sözlük ya da mide balonu ekşi sözlük benzeri diğer sitelere baktığımda faydalarının çok etkili olmadığı söyleniyor. Mide balonu ameliyatı olanlar gerçekten yüzde kaç başarı elde ediyor? Ameliyat yerine mikrobalon kullananlar gibi bu tedaviye başlasam daha mı etkili olur. Çünkü kilom 150’ye yaklaşmış durumda. Mide balonu taktıranların yorumları bu aşamada oldukça çelişkili. Ayrıca kilom oldukça fazla bu kiloya rağmen mide balonu fiyatı ne kadar? Mikrobalon kullananlar ve etkileri hakkında bilgi alabilir miyim? Teşekkürler. 

  1. Merhaba! İyi Günler İpek Siliv,

   Mide Balonu Ekşide ve bilumum internet sitelerinde Mide Balonu Yaptıranların Yorumlarının farklılıklar ihtiva etmesi oldukça makuldür. Keza Mide Balonu Uygulaması hastaların, doktorları ile nasıl iş birliği içerisinde ve koordineli bir iletişim yakalayabildikleri sorusuna göre şekillenmekte ve hatta Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir? Sorusunun cevabı da buna göre anlam kazanmaktadır.

   Mide Balonu Takma ameliyatsız ve konforlu bir obezite tedavisidir. Balon mide ile ilgili merak ettiğiniz daha çok şey için lütfen tıklayınız.

   Mide balonu taktıranların yorumları incelendiğinde bu yöntemin daimilik teşkil etmesinin tamamen hastaya bağlı olduğu gözlenmekte olup hem psikolojik hem de fiziksel bir beslenme değişikliği-sportif faaliyetlere iştirak etme gibi etmenlerle desteklendiğinde Mide Balonu ile Kaç kilo Verilir? Şeklinde bir soru ile zihninizi meşgul etmeniz gerekmeksizin 100 hastamızın 50’si gibi siz de ideal kilonuza ulaştığınızı fark edeceksiniz. Mide balonu ile zayıflayanları incelediğimizde bariatrik diyetisyenimizin kendisine tavsiyelerini dosdoğru bir biçimde uygulayan hastalarımızın mutlu sona ulaştığı, buna dikkat etmeyenlerin ise verdikleri kilolarını geri alabildikleri gibi bunun da üstüne çıkabildikleri gözlemlenmiş bulunmaktadır. Yorumlar için tıklayınız.

   Obezite ile tedavi yöntemleri günümüzde farklılıklar arz etmektedir. Ancak bilinmelidir ki bunlar tek bir çıkış yolundan ibaret olmayıp bu aşamada uygulanabilecek cerrahi ve ameliyatsız tedaviler arasında SADI-S (Duodenal Switch) Obezite Ameliyatı, Gastrik Kol, Gastrik Bantlama, Bypass Revizyon,Gastrik Plikasyon, Sleeve Gastrektomi, Mide Balonu ve Mide Botoksu yer almaktadır. Obezite tedavi seçeneklerini anlatmış olduğumuz canlı yayının yazılı halini görmek için lütfen tıklayınız. Söz konusu tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak ve hekim – hasta işbirliği sağlamak amacı ile muayene olmak için hemen randevu oluşturabilirsiniz. Mideye balon taktırma yönteminin mi yoksa diğer obezite tedavi yöntemlerinin mi sizin için daha sağlıklı ve kalıcı olacağını anlamak için Detaylı Beden Kitle Hesaplama Aracımızı kullanabilirsiniz.

   Mide balonu fiyatlarına baktığımızda bu husus değişkenlik arz etmektedir. Keza mideye balon yerleştirilmesi ve devamındaki 6ay-1yıllık süreç mide balonu maliyetini etkileyen en önemli faktörlerdir. Burada makalemizin mide balonu fiyatı başlıklı bölümünü okuduğunuz takdirde daha makul bir bilgiyi haiz olabileceksiniz. Ancak şu hususları dile getirmemizde fayda vardır. Doktorlarımız kilo boy parametlerine bakarak makul süreyi belirleyecek ve size bu konuda yardımcı olacaklardır. Ancak hastaların pek çoğunda ilk akla gelen sorunun bu yönde seyir izlemesi makul bir yol izleme haritası olmamaktadır; keza takdir edeceksiniz ki esas sorulması gereken mide balonunun cinsi, mideye balon takılması ve bunun kullanım süresi, hekim tecrübesi, uygulamanın yapılacağı merkez, diyetisyen desteği, beden kitle indeksidir. Mideye balon taktırma fiyatlarını araştırırken mide balonu fiyatları 2018 yılında açıklanan bilgiler olup olmadığını kontrol etmeniz önemli bir faktördür.

   Balon mide fiyatlarını incelediğimizde bunun 1.200 ila 8.150 arasında değişkenlik ihtiva ettiğine şahit olmaktayız. Ancak sizi bir konuda uyarmak isteriz ki mideye balon takma fiyatı odak noktanız olmasın Keza bu oldukça büyük bir önemi haiz obezite tedavi süreci olması nedeni ile mide balonu fiyatı ne kadar veya mide balonu maliyeti bana ne kadara mal olur diye kafanızı meşgul etmek yerine, mide balonu takan hastaneleri araştırırken; hangi marka mide balonu, hastanenin teknik altyapısının yeterliliği ve uygulamayı yapacak hekimin yetkinliğini sorgulamanız önem arz etmektedir.

   İyi ve sağlıklı günler dileriz.

 44. Bir arkadaşım hızlı ve etkili kilo vermek için mideye balon taktırarak zayıflamayı tercih etti. Fakat mideye balon takılması bazı sorunları da beraberinde getirmiş. Mide balonu ile zayıflayanlar daha sonradan kilo aldıklarını da söylüyor. Mideye balon taktırmak sürekli yeme bozukluğu yapıyormuş. Özellikle bazı katı yiyecekleri tüketmek zararlı olabiliyormuş. Mide balonu taktıranlar arasında yapılan bu yorumlar gerçek midir? Mide balonu taktıranlar için bu rahatsızlıklar görülür mü? Ayrıca mide balonu taktıran kişi nelere dikkat etmelidir?

  1. Sayın Sacide Acar,
   Mideye balon taktırma yönteminin etkin bir tedavi olabilmesinin hastadan hastaya farklılık teşkil etmesine verilen Mide balonu yorumlarında da mevcuttur. Keza bu husus diğer Obezite cerrahisi yöntemlerinde de bu şekilde kendini göstermektedir. Diyet yaptığınızda yahut sportif faaliyetlere iştirak ettiğinizde de tamamı ile size odaklı olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Ancak tespit ettiğimiz üzere 100 hastamızın 50’si ideal kilosuna bu yöntem ile ulaşabilmektedir. Bu tedavi biçiminde başarı oranı hasta ve doktor arasında kurulacak efektif bir koordinasyona bağlı olarak değişkenlik arz etmekte olup ne kadar iş birliği içerisinde süreç takip edilirse o kadar hızlı ve etkili başarıya ulaşılacaktır. Hasta bariatrik diyetisyenimizin kendisine tavsiyelerini dosdoğru bir biçimde uyguladığı takdirde bu mutlu son kaçınılmaz olacaktır.
   Mide balonu ile zayıflayanları incelediğimizde tedavi boyunca balon mide uygulamasından etkili bir sonuç görenlerin, protein destekli sütleri yani soya sütü, laktozsuz süt, yoğurt, ayran, probiyotik süt (kefir, yoğurt vb.) kullanarak protein değeri yüksek olan et ve tavuk suyuna çorbalar tercih edenler oldukları gözlerden kaçmamaktadır. Konu ile ilgili mideye balon uygulanması akabinde diyetisyenimiz sizi fazlası ile aydınlatacaktır. Keza bu tedavi süresinde yemeniz gerekenler besinler olduğu kadar yememeniz gerekenler de mevcuttur. Bu haseple diyetisyenimiz etkili bir beslenme yöntemi konusunda size gerektiğinde daha fazla yardımcı olacaktır. Ancak unutmanız gereken bir gerçek vardır ki o da; mide balonuna duyduğunuz yüksek güvenin sizi daha fazla yemek yemeye yahut beslenme alışkanlıklarınızı aynı düzeyde seyrettirmeye yönlendirmemesidir. Takdir edersiniz ki hayatınıza bu şekilde devam etmeniz ve herhangi bir şekilde hekimlerimizin önerilerini dikkate almayışınız daha geniş bir mideye sahip olmanızın önünü açarak kilo vermenize yardımcı olmayacağı gibi kilo almanızı dahi sağlayabilecektir.
   Mide balonu riskleri; konusunda ise şu hususları söylemekte fayda olduğunu görmekteyiz. Mide balonu zararları dahilinde tahmin ettiğiniz gibi her müdahalenin kendine münhasır riskleri mevcuttur, keza herhangi bir endoskopi işleminde oluşması muhtemel riskler olacaktır. Ancak diğer müdahale yöntemlerine göre riskleri çok daha az olmakla birlikte balonun mide içerisinde patlama ihtimali ilk 6 ay içerisinde yok denecek kadar azdır. Ancak temelde balon içerisine yerleştirdiğimiz sıvı sayesinde idrarda bir renk değişikliği meydana geldiği için hasta bunu fark ederek hekimimize başvurduğunda gerekli müdahale hızlı bir şekilde yapılabilecektir.
   Bilinçli bir hasta olarak size, yeme biçiminizden vazgeçmeniz ve bu şekilde hızlı/ sağlıklı bir biçimde kilo vermeniz noktasında yardımcı olan mide balonu takılması yönteminin akabinde, sürdürülebilir bir beslenme biçimi geliştirmek için evleviyetle doktorunuz tarafında verilen diyet listesine harfiyen uymaz iseniz gastric baloon akabinde kilo alımı veya midenin tekrar büyümesi, yemiçe problemleri şikayetleriniz ile karşılaşabilirsiniz.
   Mideye Balon Takılması sonrası dikkat etmeniz gereken pek çok konu var, bunlar hakkında bilgi almak isterseniz MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarının sizin için hazırladığı videoları buradan izleyebilirsiniz.
   Doktorlarına muayene olarak kendinize en uygun Obezite tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayarak randevu almaya davet ediyoruz. Online olarak kendinize en uygun bariatrik tedavi çeşitlerini öğrenmek için kullanabileceğiniz detaylı vücut kitle analizi hesaplama aracımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

   Aklınıza takılan her konuda bizlere danışabilirsiniz, hiçbir tereddüdünüz olmasın. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 45. Merhaba, 158 boyum var ve 95 kiloyum. Bu kilo ve boy durumuna göre uygun bir aday mıyım? Mide balonu ameliyatında beni ne gibi riskler bekliyor? Ayrıca fiyat bilgisi hakkında bilgi almak istiyorum. Ne gibi unsurlara göre fiyatlar değişir? Ayrıca cerrahi bir operasyon olarak bakıldığında mide balonu tehlikeli mi?

  1. Nur Yalçın Hanım,

   Mide Balonu tedavisi için hastanın beden kitle indeksinin bazı kaynaklara göre 25 kg / m2’den bazı kaynaklara göre ise 30 kg/m2’den fazla olması gerekmektedir. Buna ilaveten; ailesinde diyabet öyküsü gibi durumlar, komorbidite olmuş hastalar mideye balon takılma uygulaması için en uygun bireylerdir. Vücut Kitle İndeksi ve hastanın özel rahatsızlıkları olması mideye balon takılması fiyatı gibi faktörlere etki etmektedir.

   Tüp Mide Ameliyatı olabilmeniz için ise vücut kitle indeksinizin (VKİ) 35 ve üzerinde olması gerekir. VKİ veya BKİ değeriniz size, hangi kilo aralığında olduğunuzu ve olmanız gereken kilo aralığının ne olması gerektiğini söyleyecektir.

   Tüp Mide Ameliyatı, midenin gıda alım kapasitesini düşürerek az miktar yemekle hastanın doymasını sağlamak saiki ile midede iştah hormonunun salgılandığı fundus bölgesi de dâhil olmak üzere midenin yaklaşık %80’inin alınmasını kapsayan bir operasyondur.
   Size mideye balon taktıranların yorumlarından ziyade Mideye Balon Takılmasının mı yoksa mide ameliyatının mı sizin için daha uygulanabilir bir yöntem olduğunun izahatını yapmamız için sizi muayene etmemiz gerekmektedir.

   MEDENLive Sağlık Grubu’nda Mide Balonu işlemi yaptırmak isterseniz bize ulaşın linkine tıklayarak mideye balon taktırılması ve Mideye Balon Takılması Fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz.

   Mide Balonu Sonrası Ağrı Olacak mı? , Mide Balonu Mide Bulantısı Yapar mı? Mide Balonu Tehlikeli Mi? Mide Balonu Riskleri nedir? Soruları herkes tarafından merak edilen sorulardandır. Unutmayınız ki mideniz içerisine endoskopik yöntem ile yerleştirilen balonu kabullenmek için sizden biraz süre talebinde bulunacaktır. Bu süre içerisinde onu bir gıda olarak algılaması makul olduğu için bu süreçte sindirme faaliyetleri nedeni ile mide krampları ve kasılmalar yaşayabilir, makalemizin Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar kısmında 5 aşamalı bir süreç halinde kaleme aldığımız gibi
   Mide Yanması / Ülser;
   Mide Bulantısı / Şiddetli Öğürme;
   Mide Ağrısı / Krampları;
   Psikolojik Etkenler;
   Kabullenme gibi aşamalardan geçebilirsiniz; ancak bu semptomların hiçbirisini yaşamayacak kadar şanslı da olabilirsiniz.

   Muayene etmeden etkileşimler hakkında ve sonrasında meydana gelmesi muhtemel hususların ne şekilde cereyan edeceği ile ne çeşit menfi etkilere sebep olacağı hususlarında sizi bilgilendirmemiz takdir edersiniz ki etik ve sağlıklı olmayacaktır.

   Mide balonu Ankara, Mide Balonu İstanbul, Mide Balonu İzmir ve bilimum Mide Balonu ücretleri ise son derece değişkenlik göstermekte olup bu sorunuzun net bir cevabı yoktur. Hakeza kullanılan mide balonu cinsi, müdahaleyi yapacak doktorun tecrübesi, akabinde kullanılacak ilaçlar, mide balonunun ne kadar süre fundus denen midenizin iştah açıcılık işlevini üstlenmiş olan bölümünde duracağı, alkol – sigara kullanıp kullanmama durumunuz, metabolizmanızın hızı, yaşınız, vücut kütle indeksiniz dahi mide balonu İstanbul ücretlerini değiştirmektedir. Bu nedenle mide balonu ücreti diye araştırma yapmak yerine mide balonu takan hastaneler arasında yukarıda tarafınıza belirtmiş olduğumuz hususların ne derece kalite ihtiva ettiğini araştırmanız daha büyük önem arz etmektedir. Ayrıca Mideye Balon Takılması Fiyatı ile ilgili bilgi edinmeye çalışır iken Mide Balonu Fiyatı 2018 ve Mide Balonu Fiyatı 2017 uyum göstermesine dikkat etmeniz de büyük bir önem arz etmektedir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 46. 2014 yılında 108 kiloya sahiptim. Sağlık sorunlarım olduğu için acil kilo vermem gerekiyordu. Fakat mide küçültme ameliyatını riskli gördüm. Bu nedenle mide balonu tedavisi görerek 75 kiloya kadar indim. Şuan 82 kilodayım ve halen sağlık problemlerin devam ediyor. 20 kilo daha vermem gerekiyor. Bu nedenle tekrar mide balonu tedavisi görmek istiyorum. İkinci bir mide balonu tedavisi bedenim için bir sorun oluşturur mu? Eğer ikinci tedavi bir risk oluşturursa, mide balonu zararları nelerdir?

  1. İyi Günler Damla Olcay!

   İntragastrik Balon tekniği şeklinde de adlandırılan mide balonu hastaların kolaylıkla yeme alışkanlıklarını değiştirerek kilo vermelerin sağlayan obezite tedavi yöntemidir. Ancak bunun başarıya ulaştırılabilmesi tamamı ile uyum sürecinin nasıl geçtiği ve hastanın mideye balon takılması akabinde nasıl bir süreç izlediği, psikolojik olarak kendisini nasıl hissettiği ile ilgilidir. Unutmamalısınız ki hiçbir yöntem sihirli bir değnek gibi siz bir şey yapmadan mucizevi bir etki ihtiva etmeyecektir. Doktorunuzun verdiği tüm talimatlara uymanız gerekmektedir.

   Bilinçli bir hasta olarak size, yeme biçiminizden vazgeçmeniz ve bu şekilde hızlı/ sağlıklı bir biçimde kilo vermeniz noktasında yardımcı olan mide balonu takılması yönteminin akabinde, sürdürülebilir bir beslenme biçimi geliştirmek için evleviyetle doktorunuz tarafında verilen diyet listesine harfiyen uymaz iseniz şikayetinizde görüldüğü üzere gastric baloon akabinde kilo alımı veya midenin tekrar büyümesi şikayetleriniz ile karşılaşabilirsiniz.

   Mideye Balon Takılması sonrası dikkat etmeniz gereken pek çok konu var, bunlar hakkında bilgi almak isterseniz MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarının sizin için hazırladığı videoları buradan izleyebilirsiniz.

   Lütfen mideye balon yerleştirme yöntemini tekraruygulamadan hekiminizle ya da MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarımız ile iletişime geçiniz. Keza sağlığınız bizim için çok önemli. Sağlıklı ve hızlı bir biçimde beslenme alışkanlığınıza yön vererek zayıflamanıza yardımcı olmak isterken sağlığınızdan olmanızı istemeyiz ve bu yüzden tıbbi değerler çerçevesinde size/ vücut kitle indeksinize en uygun obezite tedavisi yöntemini önerecek doktorlarımıza kullandığınız ilaçları, geçirdiğiniz ameliyatları, yaşamış yahut yaşamakta olduğunuz hastalıkları anlatmaktan çekinmeyiniz. Mide Balonu randevunuza gelirken lütfen kullandığınız ilaçlar varsa onları da yanınızda getiriniz.

   İkinci kez mide balonu Mideye Balon Yerleştirmenin mümkün olup olmayacağını sizi muayene etmeden dile getirmemiz etik olarak uygun olmayacağı için sizleri, konusunda uzman MEDENLive Doktorlarına muayene olarak kendinize en uygun Obezite tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayarak randevu almaya davet ediyoruz. Online olarak kendinize en uygun bariatrik tedavi çeşitlerini öğrenmek için kullanabileceğiniz detaylı vücut kitle analizi hesaplama aracımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

   İkinci kez mide balonu Mideye Balon Yerleştirmenin mümkün olup olmayacağını sizi muayene etmeden dile getirmemiz etik olarak uygun olmayacaktır. Bu cihetle lütfen bizimle iletişime geçiniz.

   Aklınıza takılan her konuda bizlere danışabilirsiniz, hiçbir tereddüdünüz olmasın.. Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz..

 47. Merhaba, ben Ankara’da yaşıyorum. Mide balonu taktıranların yorumları hep olumlu yönde. Bende özellikle hamile kaldıktan sonra kilolarımdan kurtulamadım. Mide balonu ameliyatı olanlar hep iyi sonuçlar almış. Bu yüzden mide balonu ameliyatı olmak istiyorum. Mide balonu yaptıranlar hızlı şekilde kilo verdiklerini söylediler. Mide balonu ile kaç kilo verilir? Fakat ben ikinci kez anne olmak istiyorum. Balon ameliyatı hamilelik sürecinde zararlı olur mu? Hem bebeğim için hem de benim için mide balonu zararları nelerdir? Mide balonu yaptıranlar için bir öneriniz var mı?

  1. Merhaba Emre Çelikel,

   Evleviyetle Mideye balon taktırmanın cerrahi bir işlem olmadığını size vurgulamak isteriz. Bu nedenle Mide Balonu Ameliyatı tabiri, hastalar tarafından çoğunlukla tercih edilse de yanlış bir kullanımdır keza Intragastrit Balloon; mide içerisine endoskopik yöntemle yerleştirilen silikon bir balon yardımı ile midenin gıda alım kapasitesini düşürmeye yarayan ve böylece hastanın çok daha rahat bir biçimde kilo vermesine yarayan bir tedavi yöntemidir. Uygulama sırasında hasta, genel anestezi altında olmamakta ve yöntem de cerrahi bir işlem teşkil etmemektedir. Bu haseple hastalar, operasyon sonrası çok daha konforlu ve sağlıklı bir biçimde rutin hayatlarına devam edebilmektedirler.

   Mideye Balon Takılması ile kilo vermiş pek çok hatta sayısı yüzbinleri aşmış hasta bulunmaktadır. Sizin de merak ettiğiniz üzere Mide Balonu ile kaç kilo verilir? Sorusu muayene esnalarında yanıtı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Evleviyetle unutmamamız gereken bir husus vardır ki o da hiçbir yöntemin sihirli bir değnek gibi bizi istediğimiz kiloya ışınlamayacağıdır. Eğer hasta, hekim ile iş birliği içerisinde olmak için çabalar, doktorunuz tarafından size verilen reçeteye tam anlamı ile uyar ve Bariatrik Diyetisyeninizin anekdotlarına uyma ile spor desteği almayı eksik etmez iseniz fazla kilolarınızın %40 ila %60’ını verebilirsiniz. Tüm bunları yaparken lütfen Mide Balonu taktırmanın yardımcı bir yöntem olduğunu unutmayınız ve tedavi sonrasında yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gereken yerde Mideye Balon Yerleştirme tedavisine duyduğunuz güven nedeni ile yüksek kalorili gıdalar almaya devam etmeyiniz. Aksi halde sonuçlarınız kalıcılık arz etmek bir yana kısa vadeli bir etki doğuracaktır. Eğer uzun zaman ideal kilonuzu korumak istiyor iseniz; yeni beslenme alışkanlıkları kazanmanız gerekecektir:

   • 5 – 6 öğün ve küçük porsiyonlarla beslenmelisiniz.
   • Lokmalarınızı küçük küçük alarak, uzun süre çiğnemelisiniz.
   • Yemeklerinizden hemen önce ve sonra su içmemeli günde 2 litre su tüketmelisiniz.
   • Uyumadan 2-3 saat öncesinde besin almayı kesmelisiniz.
   • Kremalı ve kızartma yöntemiyle pişirilmiş ve pasta, börek gibi unlu gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız.

   6 aylık ve 1 yıllık kullanım seçenekleri sunmakta olan bu yöntem hakkında daha fazla bilgiye erişmek için Mide Balonu Uygulaması Nedir adlı videomuzu izleyebilir ve:

   • Mide Balonu Uygulaması nedir?
   • Mide Balonu Uygulaması kimler için uygundur?
   • Neden kilo alıyoruz?
   • Mide Balonu gerçekten çözüm mü?
   • Mide Balonu Uygulaması sonrası neler olacak?

   Şeklindeki sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz başka hususlar var ise yahut MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarımızdan randevu almak istiyor iseniz bize ulaşın linkine tıklayabilirsiniz.

   Mideye balon takılması halinde Mide Balonu ile Kaç Kilo Verilir? Sorunuza %100 ve net bir cevap vermek olanaksızdır. Mideye Balon Yerleştirme, hastanın bilinçli olmasına göre de değişkenlik ihtiva eden başarı oranlarını haizdir. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyip aynı şekilde yahut mideye balon takmaya güvenerek daha fazla gıda alımı yapan hastalar fazla kilolarının %20 ile %30’unu verebilirken İntragastrik Balon uyglaması ile Bariatrik Diyetisyen ve spor desteğini örtüştürenlerde bu oran %40 – %60 oranında tecelli etmektedir.

   Hamilelik ve gebelik sürecinin detaylarını bilmeden Mideye Balon Takılması akabinde nasıl bir güçlükle karşılaşacağınızı tahmin etmemiz takdir edersiniz ki etik olmayacaktır. Ayrıca hamile kalma sürecinizde herhangi bir tedavi görüyor musunuz, bebek tedavisi yöntemlerinden hangisini uyguluyorsunuz gibi detay bilgilere sahip olmadan ve sizi muayene etmeden ve Vücut Kütle İndeksinizi bilmeden Mide Ameliyatı yöntemini mi yoksa Balon Mide Mide Balonu Uygulaması Nedir? | Doç. Dr. Gökmen ÖZTÜRK | MEDENLive TVyöntemini mi tercih etmeniz gerektiği nezdinde yorum yapmak tıbben sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle size, uzman doktorlarımız ile iletişime geçmenizi ve muayene olmanın akabinde bu soruları hekiminiz ile birlikte yanıtlamanızı önermekteyiz.

   Aklınıza takılan farklı sorular olması durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 48. 21 yaşındayım ve Kayseri’de yaşıyorum. Mide balonu ameliyatı ile kilo vermek istiyorum. Ama ameliyat hakkında araştırma yaptığımda mide balonu İstanbul hastaneleri çıkıyor. Mide balonu takan hastaneler nerededir? İstanbul’a gitme şansım yok mide balonu Ankara bölgesinde ameliyat olmam mümkün değil mi? Eğer mide balonu Ankara ilinde operasyon geçirirsem bu ilde mide balonu takan hastaneler hangileridir?

  1. Merhaba! Melih Tuğtağ!

   Mideye balon taktıranların yorumları bu alanda çok büyük bir önem ihtiva edecektir, keza Mide Balonu İstanbul’da da, Mide Balonu Ankara’da da, Mide Balonu İzmir’de de yahut Türkiye ‘nin herhangi bir yerinde de aynı yöntem ve ABD tarafından güvenilirlikleri onaylanmış üç balon ile mideye balon taktırma yöntemi gerçekleştirilmektedir.

   Mide Balonu Ankara’da da diğer bariatrik cerrahi doktorları ile uygulama metodu olarak genel itibarı ile birtakım farklılıklar barındırsa da aynılık teşkil etmektedir. Bu nedenle mide balonu takan hastaneler araştırırken yahut mide balonu ücreti yönünde veri elde etmeye çalışırken Mide Balonu Ankara’da hangi hastane tarafından yapılmaktadır sorusu yerine; hangi marka mide balonu, hastanenin teknik altyapısının yeterliliği ve uygulamayı yapacak hekimin yetkinliğin sorgulamanız daha sağlıklı olacak ve geleceğinizi size taahhüt eder bir nitelik ihtiva edecektir. Keza bilmelisiniz ki Mide Balonu Fiyatını sigorta, ekstra laboratuvar tahlilleri, uygulama sonrası takip prosedürleri, uygulama sonrası doktor kontrolleri, ekstra vitamin ve takviyeler de etkileyebilmektedir.

   Mide balonu Ankara’da hangi doktor tarafından en iyi uygulanmaktadır?” sorunuzun yanıtını ise ne yazık ki vermemiz etik olmayacaktır. Keza en iyi tabiri doktorların başarılarını kıyaslama noktasında uygun düşecek bir terim olmamaktadır. Tavsiyemiz Mide Balonunun Cinsi, Mide Balonunun Kullanım Süresi, Uygulamanın Yapılacağı Merkez, Uygulamaya Yapacak Hekimin Tecrübesi, Diyetisyen Desteği çerçevesinde odaklanmanız yönünde olacaktır. Bu şekilde mide balonu Ankara’da yerleştiren hastaneleri inceleyebilirsiniz.

   Aklınıza takılan farklı sorular olması durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz.

   Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 49. Mide balonu ameliyatında mide balonu yorumları için hızlı şekilde kilo verdirdiğini duydum. Ama hızlı bir çözüm olduğu için mide balonu fiyatları da oldukça fazladır diye düşünüyorum. Mide balonu yorumları bana oldukça güzel geldi. Çünkü mide balonu ile zayıflayanlar operasyondan oldukça memnun kalmış. Fakat mide balonu fiyat ve operasyon süreci ile ilgili bir bilgim yok. Mide balonu maliyeti nedir ve bu mide balonu maliyeti hastanelerde düşürülür mü? Doktor, muayene ve operasyon için mide balonu fiyatları ayrı ayrı mı ödenir?

  1. Merhaba Nevin Aytan!

   Mideye balon taktıranların yorumlarının değişkenlik ihtiva etmesi gayet normalidir. Keza mideye balon taktırma tedavisini yaptıranların sayısı yüzbinleri aşar vaziyettedir. Hal böyle olunca da çok farklı görüşler açığa çıkmakta ve bunlar menfi yorumları da kapsamaktadır. Size tavsiyemiz her bireyin bünyesinin ve vücut fonksiyonlarının şahsına münhasır olduğunu unutmamanız ve tüm olumsuzlukların sizde de gerçekleşeceği yönünde kesin inanç taşımamanız olacaktır.

   Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından bir tanesi, hastaya ameliyatsız ve konforlu bir yöntemle uygulanabilmesidir. Hastanın Mideye balon takılması için uygun görülmesi halinde hasta endoskopi ünitesine alınmasının akabinde damar yolu açılarak tıbbi literatürde hafif sedasyon adı ile yer alan derin bir uykuya dalması sağlanır. Ardından doktor, endoskopi yardımı ile şişirilmemiş silikon bir balonu midesi indirir ve metilen mavisi denen sıvı ile şişirilerek hastanın midenin fundus –iştah bölgesi- bölgesine sabitlenir. Akabinde hastanın endoskopi odasındaki işi biter ve müşahede odasına alınıp kontrolleri yapılmasının akabinde, uyanmasını takip eden yaklaşık olarak yarım saat içinde günlük yaşantısına devam eder.

   Bunu sizin için hazırlamış olduğumuz videodan da ayrıntılı bir şekilde dinleyebilirsiniz.

   Intragastric Balloon ameliyatsız bir obezite tedavi seçeneği olması dolayısıyla Gastric Balloon’un uygulama süresi 2 ile 6 dakika arasında seyretmektedir. Bu şekilde midenin gıda alım kapasitesinin düşürülmeye çalışılmasını kapsayan bir tedavi yöntemi olan Intragastrik Balon, 6-12 ay içerisinde mideden çıkarılan balon ile mide hacmi küçüldüğü için hasta daha küçük porsiyonları tüketmeyi tercih etmektedir.

   İlgili sorularınızın yanıtını görsel sizin için ayrıca MEDENLive TV‘de paylaşmıştık, dilerseniz oradan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

   Mide Balonu Uygulaması Sonrasında Akla İlk gelenler Mide Balonu Sonrası Ağrı Olacak mı? , Mide Balonu Mide Bulantısı Yapar mı? Mide Balonu Tehlikeli Mi? Mide Balonu Riskleri nedir? gibi faktörlerdir. Unutmayınız ki mideniz içerisine endoskopik yöntem ile yerleştirilen balonu kabullenmek için sizden biraz süre talebinde bulunacaktır. Bu süre içerisinde onu bir gıda olarak algılaması makul olduğu için bu süreçte sindirme faaliyetleri nedeni ile mide krampları ve kasılmalar yaşayabilir, makalemizin Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar kısmında 5 aşamalı bir süreç halinde kaleme aldığımız gibi Mide Yanması / Ülser; Mide Bulantısı / Şiddetli Öğürme; Mide Ağrısı / Krampları; Psikolojik Etkenler; Kabullenme gibi aşamalardan geçebilirsiniz; ancak bu semptomların hiçbirisini yaşamayacak kadar şanslı da olabilirsiniz.

   Mide balonu zararları incelendiğinde her müdahalede olduğu gibi Mideye Balon Takma Yönteminin de münferit birtakım riskleri mevcuttur; ancak bilinmelidir ki sandığınız gibi balonun mide içerisinde patlama ihtimali ilk 6 ay içerisinde oldukça minimal düzeydedir. Keza mide içerisinde şişirilen balon içerisine yerleştirilen mavi sıvı sayesinde idrarınızın renginde herhangi bir değişiklik olduğunda hasta olarak bunu fark eder ve hemen hekimimize başvurarak gerekli müdahalenin yapılmasını iş birliği ile sağlayabiliriz.

   Mide balonu taktıranların yorumları incelendiğinde bu yöntemin daimilik teşkil etmesinin tamamen hastaya bağlı olduğu gözlenmekte olup hem psikolojik hem de fiziksel bir beslenme değişikliği-sportif faaliyetlere iştirak etme gibi etmenlerle desteklendiğinde Mide Balonu ile Kaç kilo Verilir? Şeklinde bir soru ile zihninizi meşgul etmeniz gerekmeksizin 100 hastamızın 50’si gibi siz de ideal kilonuza ulaştığınızı fark edeceksiniz. Mide balonu ile zayıflayanları incelediğimizde bariatrik diyetisyenimizin kendisine tavsiyelerini dosdoğru bir biçimde uygulayan hastalarımızın mutlu sona ulaştığı, buna dikkat etmeyenlerin ise verdikleri kilolarını geri alabildikleri gibi bunun da üstüne çıkabildikleri gözlemlenmiş bulunmaktadırYorumlar için tıklayınız.

   Mide balonu fiyatlarına
   baktığımızda bu husus değişkenlik arz etmektedir. Keza mideye balon yerleştirilmesi ve devamındaki 6ay-1yıllık süreç mide balonu maliyetini etkileyen en önemli faktörlerdir. Burada makalemizin mide balonu fiyatı başlıklı bölümünü okuduğunuz takdirde daha makul bir bilgiyi haiz olabileceksiniz. Ancak şu hususları dile getirmemizde fayda vardır. Doktorlarımız kilo boy parametlerine bakarak makul süreyi belirleyecek ve size bu konuda yardımcı olacaklardır. Eğer kendi Vücut Kütle İndeksinizi öğrenmek istiyorsanız lütfen tıklayınız. Ancak hastaların pek çoğunda ilk akla gelen sorunun bu yönde seyir izlemesi makul bir yol izleme haritası olmamaktadır; keza takdir edeceksiniz ki esas sorulması gereken mide balonunun cinsi, mideye balon takılması ve bunun kullanım süresi, hekim tecrübesi, uygulamanın yapılacağı merkez, diyetisyen desteği, beden kitle indeksidir. Mideye balon taktırma fiyatlarını araştırırken mide balonu fiyatları 2018 yılında açıklanan bilgiler olup olmadığını kontrol etmeniz önemli bir faktördür.

   Balon Mide içerisine yerleştirildikten sonra mide balonu yaptıranlar, bulantı, midede aşırı doygunluk ve epigastrium bölgesinde rahatsızlık hissedebilir. Bu rahatsızlıkların şiddet derecesi elbette hastaya bağlı olarak değişkenlik ihtiva etmektedir. Mide balonu tehlikeli mi sorunuzun yanıtını burada vermemiz icap olmaktadır. Mide uhdesinde bulunan balonun yabancı bir cisim olması nedeni ile daha fazla asit salgılayabildiği için bu etki mukoza zarını tahriş edebilir. Bu nedenle bizler hastalarımıza bu durumu engelleyici birtakım özel ilaçların kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Mideye Balon Takma işlemini takip eden 7-14 gün içerisinde de hasta balonun varlığını hissetmemeye başlayarak normal yaşamına dönebilmektedir.

   Mide balonu ücretini değiştiren birden çok faktör vardır. Mide Balonu Fiyatı farklılıklarını 5 ayrı maddede değerlendirir isek;
   1. Mide Balonunun Cinsi
   2. Mide Balonunun Kullanım Süresi
   3. Uygulamanın Yapılacağı Merkez
   4. Uygulamaya Yapacak Hekimin Tecrübesi
   5. Diyetisyen Desteği
   Şeklinde özetleyebiliriz.

   Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada, Meksika, Hindistan, Guatemala, birçok Avrupa Ülkesi (Türkiye Dâhil) ve Güney Amerika olmak üzere Mide Balonu Maliyeti incelendiğinde 1.200 – 8.150 ABD Doları aralığında olduğunu görmekteyiz. Mideye balon takma fiyatı genel olarak hastaların odak noktası olsa da bu doğru bir yaklaşım olmayabilir. Bu nedenle mide balonu takan hastaneleri araştırırken mide balonu fiyatı ne kadar veya mide balonu ücreti soruları yerine; hangi marka mide balonu, hastanenin teknik altyapısının yeterliliği ve uygulamayı yapacak hekimin yetkinliği sorgulanmalıdır.
   Mide Balonu Fiyatlarını belirleyen diğer faktörler sigorta, ekstra laboratuvar tahlilleri, uygulama sonrası takip prosedürleri, uygulama sonrası doktor kontrolleri, ekstra vitamin ve takviyeler olarak sıralanabilir.

   Tedavi yöntemlerimiz hakkında bilgi almak ve muayene olarak sorularınıza yanıt almak istiyor iseniz hemen randevu oluşturabilirsiniz. Randevunuza gelirken kullandığınız ilaçlar var ise bunları da hazır bulundurmanızı tavsiye ederiz.

   Geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve en yakın zamanda sağlığınıza kavuşmanızı dileriz.

 50. 1.60 boyundayım ve 4 yıldır hızlı şekilde kilo alıyorum. 90 kiloyu aşmak üzereyim şimdilerde. Mideye balon taktıranların yorumları beni çok heveslendirdi. Çünkü mide balonu yaptıranların yorumları hızlı kilo verdikleri ile ilgili. Bu zamana kadar diyetisyen programları da uyguladım ama etkili olmadı. Şimdi mide balon ameliyatı olmak istiyorum. Ama çevremden mide balonu yaptıranların yorumları hakkında çok uyarı aldım. Ameliyattan sonra ne gibi riskler beni bekliyor? Mide balonu taktıran kişi nelere dikkat etmelidir? Ayrıca mide balon uygulamasından sonra balon mide tekrar alınmalı mıdır?

  1. İyi ve sağlıklı günler dilerim.

   Öncelikle kilo vermek istiyorsanız bunu hızlı bir şekilde yapmanızı tavsiye etmediğimizi, bunu yağ dokunuzdan kilo verecek şekilde sağlıklı bir şekilde yapmanızı uygun bulduğumuzu ve kontrolsüz bir şekilde internet sitelerinden öğrendiğiniz diyetleri ve aldığınız zayıflama haplarını, zayıflama bantlarını bilinçsizce kullanmanızın vücudunuzdan su ve kas kaybına sebep olabildiği için verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri alabileceğinizi belirtmek isteriz. Bu nedenle bariatrik konuda uzmanlaşmış diyetisyen ve cerrahlardan bilgi almanız gerektiğini önemle belirtmek isteriz.

   Mideye balon yerleştirme Uygulaması veya Mide ameliyatı dâhil herhangi bir uygulamanın size uygun olup olmadığı hakkında genel bir kanıya varmadan önce vücut kitle indeksinizi bilmeniz gerekmektedir. Keza Mideye balon takılması için vücut kütle indeksinin 25’in üzerinde olması önemlidir. Vücut Kitle İndeksiniz, boy kilo dengenizi ölçen bir ölçüt olup bunu bilmemeniz halinde buradan öğrenmenizi tavsiye ederiz.

   Bilmeniz gerekmektedir ki Mide Balonu cerrahi bir işlem değildir. Intragastric Balloon; mide içerisine endoskopik olarak silikon bir balon yerleştirilmesi ile midenin gıda alım kapasitesinin düşürülmeye çalışılmasını kapsayan bir tedavi yöntemidir. 6-12 ay içerisinde mideden çıkarılan balon ile mide hacmi küçüldüğü için hasta daha küçük porsiyonları tüketmeyi tercih etmektedir.

   Mide Ameliyatında ise mide içerisine yahut dış kısmına herhangi bir şekilde cihaz yerleştirilmemekte, mide tüpü ibaresinde her ne kadar tüp kelimesi geçmekte ise de böyle bir yerleştirme söz konusu değildir. Midenin aldığı şekilden dolayı bu şekilde isimlendirilen ameliyat sindirim sisteminde herhangi bir değişikliğe sebebiyet vermeksizin midenizin küçültülmesi işlemi gerçekleştirilmektedir. Aynı şekilde beyninizin iştah bölgesindeki reseptörlerin uyarılmasıyla iştahımızı arttıran bir peptit olan Ghrelin olarak tanınan mide dokusu çıkarıldığı için iştahınız da otomatik olarak azalmış olacaktır.

   Mide balonu taktıranların yorumları incelendiğinde bu yöntemin daimilik teşkil etmesinin tamamen hastaya bağlı olduğu gözlenmekte olup hem psikolojik hem de fiziksel bir beslenme değişikliği-sportif faaliyetlere iştirak etme gibi etmenlerle desteklendiğinde Mide Balonu ile Kaç kilo Verilir? Şeklinde bir soru ile zihninizi meşgul etmeniz gerekmeksizin 100 hastamızın 50’si gibi siz de ideal kilonuza ulaştığınızı fark edeceksiniz. Mide balonu ile zayıflayanları incelediğimizde bariatrik diyetisyenimizin kendisine tavsiyelerini dosdoğru bir biçimde uygulayan hastalarımızın mutlu sona ulaştığı, buna dikkat etmeyenlerin ise verdikleri kilolarını geri alabildikleri gibi bunun da üstüne çıkabildikleri gözlemlenmiş bulunmaktadır. Yorumlar için tıklayınız.

   Mide Balonu Uygulaması Sonrasında Akla İlk gelenler sizin de merak ettiğiniz üzere Mide Balonu Sonrası Ağrı Olacak mı? , Mide Balonu Mide Bulantısı Yapar mı? Mide Balonu Tehlikeli Mi? Mide Balonu Riskleri nedir? gibi faktörlerdir. Unutmayınız ki mideniz içerisine endoskopik yöntem ile yerleştirilen balonu kabullenmek için sizden biraz süre talebinde bulunacaktır. Bu süre içerisinde onu bir gıda olarak algılaması makul olduğu için bu süreçte sindirme faaliyetleri nedeni ile mide krampları ve kasılmalar yaşayabilir, makalemizin Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar kısmında 5 aşamalı bir süreç halinde kaleme aldığımız gibi Mide Yanması / Ülser; Mide Bulantısı / Şiddetli Öğürme; Mide Ağrısı / Krampları; Psikolojik Etkenler; Kabullenme gibi aşamalardan geçebilirsiniz; ancak bu semptomların hiçbirisini yaşamayacak kadar şanslı da olabilirsiniz.

   Mide balonu zararları incelendiğinde her müdahalede olduğu gibi Mideye Balon Takma Yönteminin de münferit birtakım riskleri mevcuttur; ancak bilinmelidir ki sandığınız gibi balonun mide içerisinde patlama ihtimali ilk 6 ay içerisinde oldukça minimal düzeydedir. Keza mide içerisinde şişirilen balon içerisine yerleştirilen mavi sıvı sayesinde idrarınızın renginde herhangi bir değişiklik olduğunda hasta olarak bunu fark eder ve hemen hekimimize başvurarak gerekli müdahalenin yapılmasını iş birliği ile sağlayabiliriz.

   Mideye balon takma yönteminde hastanın psikolojik olarak hazır olması ila fiziksel açıdan kendisini nasıl motive ettiği ve bu sayede kilo vermesine yardımcı olan kolay ve kısa süreli mideye balon taktırma yöntemine nasıl yardımcı olduğudur. Tüm bu izahlarımız hasebi ile sizden ikinci bir mide balonu tedavisi görebilir miyim, ikinci mide balonu tehlikeli mi gibi soruları düşünmemenizi; bilhassa mideye balon yerleştirme tedavisine kendinizi hazırlamak için ne yapmanız gerektiğini ve mideye balon taktırılması akabinde verilen reçeteye uyum sağlayacağınızı düşünmeniz gerekmektedir. Bu şekilde kendinizi psikolojik olarak hazırlamış olduğunuz tedavi yöntemine bedensel olarak da hazırlanabilirsiniz.

   Mide balonunu riskli olarak değerlendiren, mideye balon taktıranların yorumlarının değişkenlik ihtiva etmesi gayet normalidir. Keza mideye balon taktırma tedavisini yaptıranların sayısı yüzbinleri aşar vaziyettedir. Hal böyle olunca da çok farklı görüşler açığa çıkmakta ve bunlar menfi yorumları da kapsamaktadır. Size tavsiyemiz her bireyin bünyesinin ve vücut fonksiyonlarının şahsına münhasır olduğunu unutmamanız ve tüm olumsuzlukların sizde de gerçekleşeceği yönünde kesin inanç taşımamanız olacaktır.

   Mide Balonu Uygulamasında hasta ve hekim iş birliği başrol oynamakta bariatrik doktorların reçeteleri ve beslenme ile fiziksel aktivite önerileri de Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir? Sorusuna verilen cevapta büyük bir önemi haiz olmaktadır.

   Mide Balonu İle Zayıflayanları incelediğimizde başarının büyük bir kısmının Mideye Balon Takılmasının değiştirilen beslenme alışkanlıkları ile desteklenmesidir. Böylece tedavi süresince balondan maksimum seviyede etki görebilecek ve sağlıklı bir sonuca kavuşmuş olacaksınız.

   Mide Balonu ile birlikte hayatınıza sokmanız gereken ilk besin; protein destekli sütlerdir (soya sütü, laktozsuz süt, yoğurt, ayran, kefir, probiyotik yoğurtlar vb.). Tabii bununla da yetinmeyip protein değeri yüksek; et ve tavuk suyuna çorbaları öğünlerinizde tercih etmelisiniz. Kahvaltılarınızda peynir ve yumurta gibi besin değeri yüksek gıdaları tercih etmeniz önem teşkil etmektedir.

   Ayrıca çiğ sebzelerden ve gaz oluşumuna sebep olan besinler ile gazlı içeceklerden uzak durmanız da oldukça önemlidir. Karnabahar, brokoli, lahana, pırasa, soğan, sarımsak ve turp gibi besinler bu kategoridedir.

   Mide Balonu, kabullenme sürecinde bahsettiğimiz mide yanması ve ekşime gibi problemleri aşmak için; ara öğünlerde 1 çay bardağı leblebi ya da ekmek içi yenilmesi uygun olabilir.
   Mide Balonu Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı bölümüzü okur iseniz öğün aralarında olmak kaydı ile 2 litre su tüketmeniz gerektiği aşikar olacaktır.

   Sağlıklı günler dileriz.

 51. 40 yaşındayım ve sürekli yüksek tansiyon üzerine ilaçlar kullandım. Şuan da kullanmaya devam ediyorum. İlaçlar nedeniyle hızlı kilo almaya başladım. Şimdi bu yaşımda mide balonu ameliyatı olsam sorun olur mu? Mide balonu riskleri benim için nelerdir? 100 kiloya ulaştım mide balonu ile kaç kilo verilir? Mide balonu yaptıranlar hızlı şekilde sonuç aldıklarını söylüyorlar.

  1. İiy günler Mine Özışık,

   Mideye balon yerleştirme, diğer cerrahi ve ameliyatsız tedavilerden SADI-S (Duodenal Switch) Obezite Ameliyatı, Gastrik Kol, Gastrik Bantlama, Bypass Revizyon,Gastrik Plikasyon, Sleeve Gastrektomi, Mide Botoksu gibi teknik bir tedavi yöntemidir. Bahsi geçen Mideye balon takma yöntemi de diğer Obezite tedavi seçenekleri gibi başlı başına, hastaların metabolizma hızları, yaşları, VKİ (vücut kitle indeksi), alkol- sigara kullanımı gibi hususlara göre uygun olup olmadığı belirlenecek olan bir tedavi yöntemidir. Mide balonu yorumları kapsamında Obezite tedavi seçeneklerini anlatmış olduğumuz canlı yayının yazılı halini görmek için lütfen tıklayınız.

   Intragastrik Balon ve Gastric Balloon olarak bilinen mide balonu uygulaması; belli hacimdeki silikon ve polo etilen yapıda iki maddeden yapılmış bir balonun midenin içerisine yerleştirilerek midenin gıda alım kapasitesinin düşürülmesini ve hastanın hissetmekte olduğu tokluk hissi nedeni ile beynin doyum noktasına ulaşmış olduğu sinyalini vermesi ile çok daha rahat bir biçimde kilo vermesine yarayan bir tedavi yöntemidir. Mide balonu, mide ameliyatı yöntemi değildir, hastanın ziyadesi ile sağlıklı ve konforlu bir biçimde kilo vermesine ve beslenme alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirmesine profesyonel bir biçimde yardımcı olan obezite tedavi yöntemidir. Balon mide ile ilgili merak ettiğiniz daha çok şey için lütfen tıklayınız.

   Mide balonu yönteminin etkin bir tedavi yöntemi olabilmesi hastadan hastaya farklılık teşkil etmektedir. Keza bu husus diğer obezite cerrahisi yöntemlerinde de bu şekilde kendini göstermektedir. Diyet yaptığınızda yahut sportif faaliyetlere iştirak ettiğinizde de tamamı ile size odaklı olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Ancak tespit ettiğimiz üzere 100 hastamızın 50’si ideal kilosuna bu yöntem ile ulaşabilmektedir. Bu tedavi biçiminde başarı oranı hasta ve doktor arasında kurulacak efektif bir koordinasyona bağlı olarak değişkenlik arz etmekte olup ne kadar iş birliği içerisinde süreç takip edilirse o kadar hızlı ve etkili başarıya ulaşılacaktır. Hasta bariatrik diyetisyenimizin kendisine tavsiyelerini dosdoğru bir biçimde uyguladığı takdirde bu mutlu son kaçınılmaz olacaktır.

   Mide balonu ile zayıflayanları incelediğimizde tedavi boyunca balon mide uygulamasından etkili bir sonuç görenlerin, protein destekli sütleri yani soya sütü, laktozsuz süt, yoğurt, ayran, probiyotik süt (kefir, yoğurt vb.) kullanarak protein değeri yüksek olan et ve tavuk suyuna çorbalar tercih edenler oldukları gözlerden kaçmamaktadır. Konu ile ilgili mideye balon uygulanması akabinde diyetisyenimiz sizi fazlası ile aydınlatacaktır. Keza bu tedavi süresinde yemeniz gerekenler besinler olduğu kadar yememeniz gerekenler de mevcuttur. Bu haseple diyetisyenimiz etkili bir beslenme yöntemi konusunda size gerektiğinde daha fazla yardımcı olacaktır. Ancak unutmanız gereken bir gerçek vardır ki o da; mide balonuna duyduğunuz yüksek güvenin sizi daha fazla yemek yemeye yahut beslenme alışkanlıklarınızı aynı düzeyde seyrettirmeye yönlendirmemesidir. Takdir edersiniz ki hayatınıza bu şekilde devam etmeniz ve herhangi bir şekilde hekimlerimizin önerilerini dikkate almayışınız daha geniş bir mideye sahip olmanızın önünü açarak kilo vermenize yardımcı olmayacağı gibi kilo almanızı dahi sağlayabilecektir.

   Mide balonu fiyatlarına baktığımızda bu husus değişkenlik arz etmektedir. Keza mideye balon yerleştirilmesi ve devamındaki 6ay-1yıllık süreç mide balonu maliyetini etkileyen en önemli faktörlerdir. Burada makalemizin mide balonu fiyatı başlıklı bölümünü okuduğunuz takdirde daha makul bir bilgiyi haiz olabileceksiniz. Ancak şu hususları dile getirmemizde fayda vardır. Doktorlarımız kilo boy parametlerine bakarak makul süreyi belirleyecek ve size bu konuda yardımcı olacaklardır. Eğer kendi Vücut Kütle İndeksinizi öğrenmek istiyorsanız lütfen tıklayınız. Ancak hastaların pek çoğunda ilk akla gelen sorunun bu yönde seyir izlemesi makul bir yol izleme haritası olmamaktadır; keza takdir edeceksiniz ki esas sorulması gereken mide balonunun cinsi, mideye balon takılması ve bunun kullanım süresi, hekim tecrübesi, uygulamanın yapılacağı merkez, diyetisyen desteği, beden kitle indeksidir. Mideye balon taktırma fiyatlarını araştırırken mide balonu fiyatları 2018 yılında açıklanan bilgiler olup olmadığını kontrol etmeniz önemli bir faktördür.

   Aklınıza takılan her konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz, sağlıkla ve mutlulukla kalın.

 52. Diyetisyenimle görüştüğümde mide balonu ameliyatı olmamı önerdi. Çünkü iştahım çok fazla değil ama buna rağmen sürekli kilo alıyorum. Fakat mide balonu ameliyatından da çok korkuyorum ve mide balonu hapı kullanmak istiyorum. Mideye balon taktıranların yorumları hapların da çok etkili olduklarını söyledi. Bu nedenle mide balonu hapı kullansam etkili olur mu? Mide balonu hapı kullananlar ameliyat kadar etkili olmadığını söyledi. Mide balonu uygulaması hap tedavisine göre daha fazla etkiye mi sahiptir?Mide balonu hapı kullananlar için mide balonu riskleri azalır mı?

  1. Sayın ÇELİK,
   öncelikle mide balonu tedavisinin bir ameliyat olmadığını ve ayakta tedavi sınıfına giren obezite tedavi seçeneklerinden bir tanesi olduğunu hatırlatmak isteriz. Mide Balonu hapı henüz Türkiye’de yaygın olarak kullanılmamaktadır. Dünya genelini incelediğimizde de mide balonu hapı tedavisinin sonuçları henüz tam olarak ispatlanamamamıştır.

   Mide Balonunun zayıflatma konusundaki etkileri literatür kaynaklarınca sabit olarak görünmektedir. Mide Balonu tedavisiyle kilo vermek isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken en önemli kısım makalemizde 5 aşamada açıkladığımız alışma sürecidir. Mide Balonu Tedavisi ile Tüp Mide Küçültme Ameliyatını kıyasladığımızda aralarında önemli ölçüde farklılıklar dikkat çekmektedir. Mide Küçültme Ameliyatı, balon tedavisine göre daha uzun süre etki mekanizmasına sahiptir.

   Sleeve Gastrektomi halk arasında Tüp Mide veya Mide Küçültme Ameliyatı olarak da adlandırılan Sleeve Gastrectomy Ameliyatının temel hedefi daha önce kilo verme çalışmalarına girişmiş ancak başarılı olamamış veya başarılı olsa dahi kalıcı olarak kilosunu koruyamamış kişilere özel olarak hazırlanmış bir obezite cerrahisi çeşididir. Mide Küçültme Ameliyatında midenizin büyük kenarının kesilip çıkartılması sonucunda yaklaşık hacmi %75-80 oranında küçültülmüş olması hedeflenir.

   Zayıflama Ameliyatı sonrası, mide bir tüpe benzetilir. Mide içine ya da çevresine dışarıdan herhangi bir materyal takılmamaktadır, sadece ameliyat sonrası kalan midenin şeklinin tüpe benzemesinden dolayı “Tüp Mide” olarak adlandırılmaktadır. Tüp Mide Ameliyatının en önemli özelliklerinden bir tanesi de sindirim sisteminizin, mevcut sisteminin bozulmuyor olmasıdır. Kısaca özetlemek gerekirse, sindirim sistemi güzergahında herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Böylece Gastric Bypass (Roux-en-Y) gibi ameliyatlarda görülmesi muhtemel mineral ya da vitamin takviyesi ihtiyacına gerek duyulmayabilir. Mide Küçültme Ameliyatı ile Mini Gastric Bypass (Roux-en-Y) ile Mide Küçültme Ameliyatı arasında en dikkat çekici fark; midenizin küçültülmesi ve sindirim sisteminizin doğal işleyişine herhangi bir müdahalede bulunulmamasıdır.

   Ayrıca Ghrelin olarak tanınan bir peptid üreten mide dokusu çıkarıldığından dolayı hormonsal bir değişiklik sonucunda da kilo verilmesi desteklenmesidir. Ghrelin, beyininizin iştah bölgesindeki reseptörlerin uyarılmasıyla iştahımızı arttıran bir peptittir. Tüp Mide Ameliyatında Ghrelin üretilen midenin fundus bölgesi çıkarıldığı için iştahınızda da otomatik olarak azalmış olabilir. Böylece beslenme düzeninizi değiştirmenize destek olunabilmektedir.

   Tüp Mide Ameliyatı, 2 sebeple kilo vererek zayıflamanızı sağlayabilir.

   • Mide hacminin küçültülmesi ile hacimsel bir kısıtlanma
   • Fundus bölgesinin de alınmasından oluşan iştah kaybı

   Mide Balonu Uygulaması, Mide Balonu Hapı obezite tedavisine göre daha kısa ve minimal bir etkiye sahiptir. Mide Balonu Hapı kullananlar için mide balonu tedavisi görmüş hastalara göre risk farkı gözetilmemektedir. İki obezite tedavi çeşidi için de; herhangi bir endoskopi işleminde oluşması muhtemel yan etkiler olabilir. Mide Balonu veya Mide Balonu Hapı endoskopik yerleşiminin ölümle sonuçlanma ihtimali yok denebilecek kadar azdır.

   Obezite Cerrahisi ve Ameliyatsız Kilo Verme Uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Online olarak kendinize en uygun bariatrik tedavi çeşitlerini öğrenmek için kullanabileceğiniz detaylı vücut kitle analizi hesaplama aracımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

   Konusunda uzman MEDENLive Doktorlarına muayene olarak size en uygun obezite tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayarak randevu alabilirsiniz.

   Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com