Mide Balonu Hakkında Bilinenler

Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mide Balonu Nedir?

Sağlık literatürlerinde Intragastric Balloon ve Gastric Balloon olarak bilinen Mide Balonu, insanların ameliyatsız olarak kilo vermesini hedefleyen tıbbi bir cihazdır. Mide Balonunun kullanım amacı, midenin kısmi olarak doldurulması böylece devamlı bir tokluk hissi oluşmasına yardımcı olmaktır.

Şişirildiğinde 400-700 ml hacminde top biçimini alan balon, mide içerisinde azımsanmayacak bir boşluğu doldurur; böylelikle midenin dolduğunu belirten sinyalleri gönderen reseptörlerin tepki vermeye başlaması için daha az yiyecek tüketmek yeterli olur. Böylece hastalarda, tokluk hissi her zamankine göre çok daha az besinle daha önceden ortaya çıkmaktadır. Zaman içerisinde, hasta daha az miktarda yeme alışkanlığı geliştirebilir. Tedavinin devamında hasta, yeni besin alışkanlığına uyum sağlar ve bu alışkanlık, balonun çıkartılmasının ardından uzun bir süre devam edebilir.

Gastric Balloon

Mide Balonu (Gastric Balloon) günümüzde obezite ile mücadelede sıkça başvurulan bir tedavi yöntemidir. Mide balonu, ameliyatsız olarak mide içerisine yerleştirilen silikon bir balon sayesinde kişinin hızlı bir biçimde kilo vermesine dayanan bir tedavidir.

Mide Balonu Etkili midir?

Mide Balonu, mide içerisinde yer kaplayarak sanki yeni yemek yemişiz gibi bir hissiyat yaratabilmektedir. Böylece gündelik hayatımızda tükettiğimizden çok daha az besin tüketme ihtiyacı duyulması sağlanarak, bireyin kilo vermesi sağlanabilmektedir. Mide Balonları 2019 yılı dahilinde 6 aylık ve 1 yıllık kullanım seçenekleri sunmaktadır. Doktorunuz, genel muayeneden sonra, kilo ve boy parametrelerine bakarak size uygun olan süre aralığını tespit edecek ve kullanılacak balonu ona göre belirleyecektir. 

Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir?

Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından bir tanesi, hastaya ameliyatsız ve konforlu bir yöntemle uygulanabilmesidir. Şöyle ki, endoskopi ünitesine alınan hastaya, hafif sedasyon uygulanarak uyuması sağlandıktan sonra endoskop yardımıyla şişmemiş balon mideye ulaştırılır.

Kardia, fundus, korpus ve pilor olmak üzere dört alandan oluşan midenin, fundus bölgesine yerleştirlen balon; metilen mavisi içeren bir sıvıyla şişirilerek sabitlenir. Balonun son kontrolleri yapıldıktan sonra işlem sonlandırılır. Uygulama sonrasında odasına alınan hasta aynı gün rutin hayatına geri dönebilir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Mide Balonu tedavisi için hastanın beden kitle indeksinin 27 kg / m2’den fazla olması gerekmektedir. Vücut kitle indeksi 27’nin üzerinde olmasının yanı sıra ailesinde diyabet öyküsü gibi durumlar, komorbidite olmuş hastalar mide balonu uygulaması için en uygun bireylerdir. 

Eğer ki VKİ değerinizi bilmiyorsanız, sizin için daha önce hazırlamış olduğumuz yazımıza buradan ulaşabilir aynı zamanda mide balonu için uygun aralıkta olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Mide Balonu Sonuçları Kalıcı mıdır?

Mide Balonu Uygulaması hastanın fazla kilolarını vermesi için uygulayacağı diyeti kolaylaştıran yardımcı bir tedavi yöntemidir. Tedaviden sonra hasta, balon tedavisine güvenerek, yüksek kalorili gıdalar almaya devam ederse; sonuçlar kısa vadeli olabilir.

Bu nedenlerle balon tedavisi süresince hasta, yeni beslenme alışkanlıkları kazanarak uzun zaman ideal kilosunu koruyabilir.

Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar

Mide Balonu hafif sedasyon (derin uyku) altında uygulanması sebebiyle herhangi bir endoskopi işleminde oluşması muhtemel yan etkiler olabilir. Mide Balonunun endoskopik yerleşiminin ölümle sonuçlanma ihtimali yok denebilecek kadar azdır.

Balonun yerleştirilmesinden sonraki birkaç günde hasta; bulantı, midede aşırı doygunluk ve epigastrium bölgesinde rahatsızlık hissedebilir. Bu hissiyatların derecesi, hastaya bağlı olarak bireysel farklılıklar gösterebilmektedir. Midede yabancı bir cismin olması, midenin daha fazla asit salgılamasına ve mukoza zarını tahriş etmesine yol açabildiği için tüm bunların önüne geçmek amacıyla bazı özel ilaçların kullanılması gerekebilir. Genellikle, balon yerleştirilmesini takip eden 7-14 gün içerisinde hasta balonun varlığını hissetmemeye başlar böylece normal yaşamına döner.

İntragastrik balon geçici bir süre için yerleştirilmektedir. Mide Balonu uygulamasından sonraki yedi gün, bazı yan etkiler görülebilmektedir. Vücudumuz, midemize yerleştirilen protezi yabancı bir madde olarak tespit etmesi ve vücudumuzdan atmaya çalışması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Midemizin, balonu sindirilmeye çalışması 5 aşamalı bir süreçle meydana gelebilir.

1. Mide Yanması / Ülser

Mide, balonu sindirmek için asit miktarını arttırarak eritmeye çalışabilir. Bu aşamada şiddetli mide yanması, ülser gibi şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Balon midenin ürettiği tüm asitlere karşı maksimum seviyede dayanıklı olması nedeniyle herhangi bir deformasyon göstermeyecektir.

2. Mide Bulantısı / Şiddetli Öğürme

Mide, balonu eriterek sindiremediği için dışarıya atmak isteyebilir. Bu durumda sürekli olarak bulantı ve öğürme gibi hissiyatlar oluşturabilir. Balon, şişmiş durumda ve doğru yerleştirildiği taktirde mideden çıkarılamayacak biçimde tasarlanmıştır. Bu nedenle balonun istifra edilerek dışarıya atılma komplikasyonuna karşı dayanıklıdır.

3. Mide Ağrısı / Krampları

Balon dışarı atılamadığı için mide, balonu parçalamaya çalışabilir. Balonu parçalamak için kasılarak, hastaya mide krampları ve ağrı gibi şikayetlerle karşı karşıya bırakabilir. Mide Balonu, ezilme/sıkışma gibi darbelere karşı maksimum seviyede dayanıklı olduğu için bu denemede başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

4. Psikolojik Etkenler

Mide fiziksel olarak tüm denemelerle balonu sindiremediği için psikolojik olarak hastaya balonu çıkartması için kısa süreli yapay bir depresyon oluşturabilir. Bu aşamada hastanın bilinçli olması çok önemli bir değişkendir. Depresyon halinin geçici olduğunu ve bu aşamadan sonra psikolojisini bozan fazla kilolarını verebileceğini unutmaması gerekir.

5. Kabullenme

Midemiz, yabancı cisim olarak gördüğü protezi kendisine ait bir parça olarak görmeye başlayacak ve tüm şikayetler son bulacaktır. Bu aşamadan sonra Mide Balonunun tek hissiyatı; yeni yemek yemiş kadar tokluk yaşanmasıdır. Her hastada mide balonunun kabulleniş süresi farklılık gösterir. Genel itibariyle midemizin balonu kabul etme süreci 1 ile 14 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Çok Ender Görülen Diğer Yan Etkiler

 • Hazımsızlık
 • Şişkinlik
 • İshal
 • Özofajit
 • Mide Ülseri Oluşumu
 • Mide Perforasyonu

Mide Balonu Güvenli midir?

Şu anda dünyada en güvenilir devlet kurumlarından bir tanesi olarak kabul görmüş ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmış; 3 mide balonu modeli vardır. İlgili mide balonu modellerinin tamamı Endoskopi kullanılarak, yemek borusu yoluyla mideye yerleştirilmektedir. Uygulamalar ameliyatsız ve ayakta tedavi sınıfında gerçekleştirilmektedir.

Balonun patlaması durumunda, idrardan tespit edilebilmesi amacıyla metilen mavisiyle karıştırılmış bir sıvıyla şişirilmektedir. 900 ml, sıvı ile şişirilmiş bir balon, yaklaşık 700 (+/- 100) ml. hacim oluşturabilir. Bu sebeple hafif bir sızıntı bile olması durumunda direkt müdahale edilebilir. 

Midenin içine yerleştirilen balon.

Mide Balonu Fiyatları

Mide Balonu fiyatlarını değiştiren birden çok faktör vardır. Bunlar 5 ayrı maddede değerlendirilebilir.

 1. Mide Balonunun Cinsi
 2. Mide Balonunun Kullanım Süresi
 3. Uygulamanın Yapılacağı Merkez
 4. Uygulamaya Yapacak Hekimin Tecrübesi
 5. Diyetisyen Desteği

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada, Meksika, Hindistan, Guatemala, birçok Avrupa Ülkesi (Türkiye Dahil) ve Güney Amerika olmak üzere Mide Balonu fiyatlarını incelediğimizde 1.200 – 8.150 ABD Doları aralığında olduğunu görmekteyiz.

Mide Balonu Fiyatlarını belirleyen diğer faktörler sigorta, ekstra laboratuvar tahlilleri, uygulama sonrası takip prosedürleri, uygulama sonrası doktor kontrolleri, ekstra vitamin ve takviyeler olarak sıralanabilir.

Mide Balonu Sonrası Beslenme

Mide Balonu sonrası beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekebilir. Böylece tedavi süresince balondan maksimum seviyede etki görebilirsinizMide Balonuyla birlikte hayatınıza sokmanız gereken ilk besin; protein destekli sütlerdir. Marketlerde proteinli sütler olarak bilinen ürünleri kullanmanızın yanı sıra soya sütü, laktozsuz süt, yoğurt, ayran ve probiyotik süt gibi ürünlerle (kefir, probiyotik yoğurtlar vb.) beslenme seçeneklerinizi artırabilirsiniz.Sıcak besinlere geçtiğimizde destekli, protein değeri yüksek; et ve tavuk suyuna çorbalar tercih edilmelidir.

Mide Balonu Uygulaması sonrası beslenmenizi yayla ve yoğurt çorbası gibi alternatiflerle çeşitlendirebiliriz. Kahvaltılarda peynir ve yumurta gibi besinleri tüketmeye özen göstermeniz gerekebilir. Çok çekici gelmesede Mide Balonu sonrası beslenmede sebze pürelerini lifli yapıları sebebiyle tercih etmeniz gerekebilir. Yememiz gerekenler kadar yememeniz gereken besinlere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Çiğ sebzeler ve gaz oluşumuna sebep olan besinlerden uzak durmanız gerekebilir. Karnabahar, brokoli, lahana, pırasa, soğan, sarımsak ve turp gibi besinler tüketmemeye özen göstermeniz gerekebilir.

Meyve pürelerini, mide balonu sonrası beslenme listenize eklemeniz gerekebilir. Ancak meyve püreleri, ana besin yerine haftada 1-2 kere tatlı ihtiyacımızı gidermek amacıyla sınırlı miktarlarda tüketilmelidir. Meyve pürelerini hazırlarken, glisemik indeksi yüksek, midenizin ekşimesine sebep olabilecek meyveler olan; kavun, karpuz, portakal, üzüm vb. seçenekleri kullanmamalısınız.

 Operasyon sonrası beslenmede, midenin genişlemesine katkı sağlayabilecek; gazlı içeceklerden uzak durulması gerekir. Kola gibi asitli içecekler, soda ve maden suyu tüketilmemelidir. Sıcak içecekler için; açık çay ve kafeinsiz kahve tüketilebilir. Kuru baklagiller gibi seçenekler arasında, gaz yapma oranı yüksek olan; kuru fasulye, barbunya, nohut, mercimek, bakla, bulgur  pilavı gibi besinler tüketmemelisiniz. Mide Balonu, kabullenme sürecinde bahsettiğimiz mide yanması ve ekşime gibi problemleri aşmak için; ara öğünlerde 1 çay bardağı leblebi ya da ekmek içi yenilmesi uygun olabilir.

Mide Balonu Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yemek porsiyonlarınızı azaltmalı ve midenizin genişletmesine engel olmalısınız.
 • 5 – 6 öğün ve küçük porsiyonlarla beslenmeye özen göstermelisiniz.
 • Dikey pozisyonda lokmalarınızı küçük küçük alarak, uzun uzun çiğnemelisiniz.
 • İhtiyacınız olan sıvı alımını düzenlemelisiniz. Yemeklerinizden hemen önce ve sonra su içmemelisiniz.
 • Öğün aralarında olmak kaydıyla, günde 2 litre su tüketmelisiniz.
 • Uyumadan 2-3 saat öncesinde besin almayı kesmelisiniz.
 • Kremalı ve kızartma yöntemiyle pişirilmiş gıdaları tüketmemelisiniz.
 • Her türlü unlu gıdayı; pasta, börek ve rafine şeker kullanılarak (şerbetli) yapılmış gıdalardan uzak durmalısınız.

Mide Balonu Yaptıranların Yorumları

Uygulama yaptırmış hastaların yorumları, hekimlerinin tavsiye ettiği konulara dikkat edip; edilmediğine göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Dilerseniz Mide Balonu olarak kilo verme sürecine başlamış hastamızın anlatımını içeren videoya buradan ulaşabilir, mide balonun etkinliği hakkında hastamızın kişisel deneyimini anlattığı videoyu izleyebilirsiniz.

Faydalanılan Kaynaklar

 • Gaur S, Levy S, Mathus-Vliegen L, Chuttani R. “Balancing risk and reward: a critical review of the intragastric balloon for weight loss”. Gastrointestinal Endoscopy. 81: 1330–6. doi:10.1016/j.gie.2015.01.054. PMID 25887720
 • FDA approves non-surgical temporary balloon device to treat obesity”. U.S. Food and Drug Administration. July 30, 2015. Retrieved September 22, 2015.
 • Saber AA, Shoar S, Almadani MW, Zundel N, Alkuwari MJ, Bashah MM, Rosenthal RJ. “Efficacy of First-Time Intragastric Balloon in Weight Loss: a Systematic Review and Meta-analysis of Randomized Controlled Trials”. Obes Surg. 2016 Jul 27. doi:10.1007/s11695-016-2296-8. PMID 27465936
 • Fernandes FA, Carvalho GL, Lima DL, Rao P, Shadduck PP, Montandon ID, de Souza Barros J, Vieira Rodriguez IL. “Intragastric Balloon for Overweight Patients”. JSLS 2016;1:e2015.00107. 20: e2015.00107. doi:10.4293/JSLS.2015.00107. PMC 4777670. PMID 26955259
 • Caglar E, Dobrucali A, Bal K. “Gastric balloon to treat obesity: filled with air or fluid?”. Dig Endosc. 25: 502–7. doi:10.1111/den.12021. PMID 23369002
 • Commissioner, Office of the. “Safety Alerts for Human Medical Products – Liquid-filled Intragastric Balloon Systems: Letter to Healthcare Providers – Potential Risks”. www.fda.gov. Retrieved 31 August 2017.
 • “Gastric Balloon – FAQ”. The BMI Clinic. Retrieved November 18, 2016.
 • a b Al Shammari NM, Alshammari AS, Alkndari MA, Abdulsalam AJ. “Migration of an intragastric balloon: A case report”. Int J Surg Case Rep. 27: 10–12. doi:10.1016/j.ijscr.2016.08.006. PMC 4983633. PMID 27518432.
 • Rosenthal, Elisabeth (January 3, 2006). “Europeans Find Extra Options for Staying Slim”. The New York Times. Retrieved November 18, 2016.

 • “ReShape and Orbera – Two Gastric Balloon Devices for Weight Loss”. The Medical Letter on Drugs and Therapeutics. August 31, 2015. PMID 26305524. Retrieved November 18, 2016.
 • “New Weight Loss ‘Balloon’: Is It Right for You?”. Newsmax Health. July 29, 2015. Retrieved November 18, 2016.
 • Ponce J, Woodman G, Swain J, Wilson E, English W, Ikramuddin S, Bour E, Edmundowicz S, Snyder B, Soto F, Sullivan S, Holcomb R, Lahmann J, REDUCE Pivotal Trail Investigators. “The REDUCE pivotal trial: a prospective, randomized controlled pivotal trial of a dual intragastric balloon for the treatment of obesity”. Surg Obes Relat Dis. 11: 874–81. doi:10.1016/j.soard.2014.12.006. PMID 25868829.
 • Gastric Balloon Surgery: Complete Patient Guide (Annual Gastric Balloon Cost Survey), Bariatric Surgery Source, retrieved November 19, 2016
 • DeBakey M, Ochsner A (1939). “Bezoars and concretions. A comprehensive review of the literature with an analysis of 303 collected cases and a presentation of 8 additional cases”. Surgery. 5: 132–160.
 • Neiben OG, Harboe H (1982). “Intragastric balloon as an artificial bezoar for treatment of obesity”. Lancet: 198–199. doi:10.1016/s0140-6736(82)90762-0.
 • Percival WL (1984). “‘The balloon diet’: non-invasive treatment invasive treatment for morbid obesity: preliminary report on 108 patients”. Can J Surg. 27: 135–136.
 • a b Gleysteen JJ. “A history of intragastric balloons”. Surg Obes Relat Dis. Surg Obes Relat Dis. 2016 Feb;12(2):430-5. 12: 430–5. doi:10.1016/j.soard.2015.10.074. PMID 26775045.
 • “EnteroMedics: Soars after co acquires gastric balloon maker – Times of India”. The Times of India. Retrieved 2017-10-16.
 • “EnteroMedics acquires ReShape Medical in $38m cash-and-stock deal – MassDevice”. Retrieved 2017-10-16.

14 Yorumlarını okuyabilirsiniz

 1. Merhaba,
  Mide Balonu taktırmak istiyorum. Mide Balonu Kilo sınırları hakkında bilgi vermemişsiniz. Bu ameliyat için kilo sınırı var mı? Birde Mide Balonu ile zayıflayanlar var mı? Mide Balonu ile kaç kilo verilir? Bilgi alabilir miyim?

  1. Sayın Ataözden,
   Mide Balonu taktırmak için kilo sınırı değil vücut kitle indeksi sınırları mevcuttur. Vücut Kitle İndeksi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Detaylı VKİ Hesaplama aracımızı kullanarak kendi beden kitle indeksinizi bulabilirsiniz.

   Mide Balonu taktırmak için literatürler incelendiği taktirde bazı kaynaklar 25 ve üzeri bazı kaynaklar da 30 ve üzeri beden kitle indeksini sınır olarak belirtmektedir.

   Dünya genelinde Mide Balonu kullanarak kilo veren yüzbinlerce hasta vardır. Mide Balonu ile kaç kilo verileceği bireyin ne kadar bilinçli olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Uygulama sonrası beslenmesine fazla dikkat etmeyen hastalar fazla kilolarının %20 ile %30’unu verdiği gözlemlemektedir. İntragastrik Balon taktırmasıyla beraber Bariatrik Diyetisyen ve spor desteğini alan bireylerin ise fazla kilolarının %40 – %60’ini verdiği tespit edilmiştir.

   Gastric Balon Uygulamasının bir mucize olmadığının bilincinde olması gerekmektedir. Mide Balonu uygulamasından maksimum seviyede fayda sağlamak için diyet ve spor desteğini istikrarlı olarak uygulamak en doğru karar olacaktır.

   Bazı hastalarımız diyet ve sporla zaten kilo verdiğini o zaman Intragastric Balloon taktırmanın ne anlamı olduğunu sorabilmektedir. Gastric Balloon uygulaması diyet ve spor döneminin daha konforlu geçmesi için yardımcı bir yöntemdir. İlgili işlemin cerrahi bir müdahale olmadığını ayakta tedavi sınıfına girdiğini de unutmamak gerekir.

   Merak ettiğiniz diğer sorular ve MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarından randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.

 2. Öncelikle bu kadar ayrıntılı bir makale yazdığınız için teşekkür ederim. Ama kafama takılan bazı sorular var. Mide Balonu taktıran kişilerin nelere dikkat etmesi gerekiyor?

  Okuduğum kaynaklarda zamanından önce Mide Balonunu çıkarttırmak isteyen insanlar olduğunu gördüm. İnsanlar neden balon taktırdıktan hemen sonra çıkarttırmak istiyor? Mide Balonunun çıkarttırma maliyeti ne kadar? Mide Balonu taktırma fiyatlarının yanı sıra Mide Balonu çıkartma fiyatları hakkında da bilgi alabilir miyim?

  1. Sayın Atmaca,
   Mide Balonu taktıran kişiler nelere dikkat etmeli? Sorusunun yanıtını makalemizin

   • Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?
   • Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar
   • Mide Balonu Güvenli midir?
   • Mide Balonu Fiyatları
   • Mide Balonu Sonrası Beslenme
   • Mide Balonu Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

   İsimli başlık açıklamalarını okuyarak ve buraya tıklayarak MEDENLive TV üzerinden MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarının, Mide Balonu öncesi ve sonrası yaşam standartlarınızı düzenlemenize yardımcı olmak için ip uçlarını; tıp dilinden uzak ve anlaşılır önerileri ile bilgi alabilirsiniz.

   Bireyin Mide Balonunu çıkarmasının sebeplerini detaylı olarak incelediğimizde makalemizde bahsettiğimiz midemizin, balonu sindirilmeye çalışması sırasında yaşanan 5 aşamalı süreçten meydana gelebildiğini belirtebiliriz. Bu nedenle Mide Balonu çıkartma kararını vermeden önce hastanın bilinçli olması çok önemli bir faktördür. Midede yaşanan rahatsızlık hislerinin ve depresyon halinin geçici olduğunu; bu aşamalardan sonra Mide Balonunu çıkartma isteğinin geçeceğini böylece yaşama konforunu düşüren fazla kilolarını verebileceğini unutmaması gerekir.

   Mide Balonu çıkarma maliyetleri ilgili sorunuzun yanıtını net olarak belirtmek mümkün değildir. Mide Balonu takılma işleminde olduğu gibi endoskopi yöntemiyle mide içerisine indirilen özel bir aparat sayesinde söndürülür ve hastanın ağzından çıkartılır. Bu nedenle ilgili sağlık kurumlarının endoskopi ücretlerine yakın bir maliyeti olduğunu belirtebiliriz.

 3. Gördüğüm en detaylı ve anlaşılır mide balonu yazısı öncelikle bunun için tebrik ederim. Ama yazınızı okuduğumda kafamda bir sürü soru işareti oluştu. Detaylı bir diyet listesi vermişsiniz. Ben bu diyeti yapabilsem zaten balon olmadan fazla kilolarımı vererek zayıflarım. Bu diyetleri yapacaksak Mide Balonu ne işe yarar? Neden Mide Balonu taktırayım ki?

  1. Sayın Koca,
   Mide Balonu sonrası beslenme (diyet) hastaların mide balonunu kabullenme sürecini kısaltmayı hedeflemektedir.

   Mide içerisine yerleştirilen Intragastric Balloon vücudunuz tarafından bir müddet sindirilmeye çalışılacaktır. Zaten tüm gücüyle Gastric Balloon’u sindirmeye çalışan midenize sindirilmesi zor gıdalar vermek yerine Mide Balonu Diyeti kısmında belirtilen sindirilmesi kolay besinler tercih edilmesi oldukça avantaj sağlamaktadır.

   Mide Balonu ne işe yarar sorusunun yanıtı beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek olarak tanımlanabilir. Bu tanımlamanın sebebine odaklanırsak Mide Balonu olmadan yapacağınız diyetlerde hissedeceğiniz açlık hissiyatı diyetinizi bozmanız için geçerli bir sebep olabilmektedir. Ancak Mide Balonu veya Mide Botoksu gibi ameliyatsız obezite tedavi seçeneklerinde ilgili diyetleri daha rahat uygulamanızı sağlamayı hedeflemektir.

   Unutulmaması gereken en önemli konulardan bir tanesi Mide Balonu Uygulamasının hastanın fazla kilolarını vermesi için uygulayacağı diyeti kolaylaştıran yardımcı bir tedavi yöntemi olmasıdır. Tedaviden sonra hasta, balon tedavisine güvenerek, yüksek kalorili gıdalar almaya devam ederse; sonuçlar kısa vadeli olabilir.

   Bu nedenlerle balon tedavisi süresince hasta, yeni beslenme alışkanlıkları kazanarak uzun zaman ideal kilosunu koruyabilir.

   Mide Balonu ne işe yarar? Sorusunun diğer bir yanıtı ise soruyu soran birey tarafından yanıtlanabilir. Şöyle ki; hastalarımızın bariatrik tedavi seçeneklerinin desteği olmadan diyet seçeneklerini uygulayabilselerdi, şuan bu makaleyi okuyor olurlar mıydı?

   Özetle Mide Balonu veya Mide Botoxu sihirli bir değnek değildir. Sadece beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenize ve diyet programlarını konforlu olarak uygulamanıza olanak sağlayan ameliyatsız tedavi seçenekleridir.

 4. Merhaba,
  Mideye Balon Fiyatları hakkında bilgi vermişsiniz ancak sizde Intragastric Balloon fiyatı ne kadara yapılıyor? Bu konuda bilgi almak istiyorum. Ben Kıbrısta yalıyorum. İstanbul’a gelip uygulama yaptırmak istiyorum. Sizin hastanenizde Mideye Balon taktırmak çok fiyatı mı? Bunun dışında Gastric Balloon yaptırmak için yaş sınırı var mı? Aslında kilo problemim yoktu. Ama sigarayı yeni bıraktım. Sigarayı bıraktıktan sonra iştahım aşırı derecede arttı ve kilo aldım. 66 yaşındayım. Şu an83 kilo 1,77 boyundayım. Diyet uygulayamıyorum ve zayıflamak istiyorum. Mide Balonu ile zayıflayabilr miyim? Yanıtnızı bekliyorum teşekkürler.

  1. Sayın SORGUÇ,
   Beden Kitle İndeksi ve doktorlarımızın değerlendirmeleri sonucunda uygun görülmeniz durumunda Mide balonu Uygulaması yaptırmanız herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Mideye Balon Taktırmak içi yapacağınız fiyat araştırmasını kolaylaştırmak amacıyla yazımızda Mide Balonu Fiyatları başlığında Mide Balonu fiyatlarını değiştiren faktörleri detaylı biçimde belirttik. 5 ayrı maddede de değerlendirilerek verilen Intragastric Balloon fiyatlarını inceleyebilirsiniz. MEDENLive Sağlık Grubu’nda Mide Balonu işlemi yaptırmak isterseniz bize ulaşın linkine tıklayarak ücretlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.Ticari Reklam ve Ticari Uygulamalar Yönetmeliği gereğince interaktif alanlar üzerinden tıbbi uygulamalar hakkında bilgi paylaşımı yapılamamaktadır.

   Aklınıza takılan farklı sorular olması durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 5. Selamlar
  Mide Balonu Operasyonunun etkileri hakkında sorularım var. Hastanenizden muayene randevusu aldık geldik sonrasında ne zaman uygulama olabiliyoruz? Mide Balonu ameliyatını oldukran sonra normal hayatımıza dönmemiz ne kadar zaman alır?

  1. Sayın AKTOLGA,
   öncelikle bize ulaşın linkine tıklayarak hasta danışmanlarımızdan uygulama randevusu oluşturmanız gerekmektedir. Randevu gününde randevu saatinizden 20 dakika önce hastanemizde 8 saatlik aç ve susuz olarak hazır bulunmanız gerekmektedir. Randevunuza gelirken aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz hastanede işlemlerinizin daha hızlı yapılmasını sağlayacaktır.

   • Mide Balon uygulama randevunuza gelirken Kullandığınız ilaçlar varsa hazır bulundurmalısınız.
   • Tedaviler görüyorsanız doktorunuza bildirmelisiniz.
   • Kimliğinizin yanınızda olduğuna emin olmalısınız
   • 8 saat besin alımınızı kesmeniz gerekmektedir.
   • Sigortanız varsa, hasta danışmanınıza bildiriniz.
   • Tahlilleriniz varsa yanınızda olmalıdır.
   • Randevunuzdan 30 dk. önce gelmelisiniz.
   • Sorularınızı önceden not almanızı tavsiye ederiz.

   Mide Balonu tedavisinin en önemli avantajlarından bir tanesi, hastaya ameliyatsız ve konforlu bir yöntemle uygulanabiliyor olmasıdır. Sorunuzun yanıtını detaylı bir şekilde yanıtlamak gerekirse, Vücut Kitle İndeksi ve diğer kontrollerinizMEDENLive Sağlık Grubu hekimlerince detaylı olarak incelendikten sonra Mide Balonu operasyonuna uygun görülmeniz durumunda; endoskopi ünitesine alınırsınız, damar yolunuz açılarak hafif sedasyon olarak adlandırılan deri uykuya dalarsınız. Uykuya daldıktan sonra doktorunuz endoskop yardımıyla şişmemiş balonu midenize indirir.

   Kardia, fundus, korpus ve pilor olmak üzere dört alandan oluşan midenin, fundus bölgesine yerleştirlen balon; metilen mavisi içeren bir sıvıyla şişirilerek sabitlenir. Balonun güvenlik kontrolleri yapıldıktan sonra işlem sonuçlandırılır. Uygulama sonrasında müşade odasına alınırsınız ve uyandıktan 15-30 dakika sonra rutin hayatınıza geri dönersiniz.

   Intragastric Balloon ameliyatsız bir obezite tedavi seçeneği olması dolayısıyla Gastric Balloon’un uygulama süresi 2 ile 6 dakika arasındadır. Ancak muayene gerekiyorsa ekstra tahliller, uyutulmanız, midenizden alınan sıvı ve parça örneklerinin biyopsiye gönderilme işlemleri ve uyanma sürelerinin tamamını göz önünde bulundurursak hastanemizde geçireceğiniz zaman 45 dakika ile 1,5 saat arasında değişiklik gösterebilir.

   Bunlar dışında Mide Balonu Sonrası Komplikasyonlar başlığında belirttiğimiz 5 aşamalı Mide Balonu kabullenme sürecini yaşayıp yaşamayacağınıza göre operasyon sonrası istirahat süresine ihtiyaç duyabilirsiniz.Mide Yanması / Ülser, Mide Bulantısı / Öğürme, Mide Ağrısı / Krampları, Psikolojik Etkenler, Kabullenme, Hazımsızlık, Şişkinlik, İshal, Özofajit, Mide Ülseri Oluşumu ve Mide Perforasyonu gibi şikayetler yaşamanız durumunda bu etkilerin geçmesi 1-7 gün arasında zaman alabildiği gibi bu etkilerin hiç birinin gözükmemesi de ihtimal dahilindedir. Bu değişken tamamen hastanın bünyesine gör değişiklik göstermektedir. Gastric Balloon uygulaması sonrası ilgili komplikasyonları en ağır şekilde geçirme ihtimalinize karşı konforlu bir kabullenme süreci geçirmeniz için ihtiyacınız olan tüm ilaç desteği hekiminiz tarafından yazılacak ve hasta danışmanınız tarafından reçeteniz teslim edilecektir.

   Mide Balonu Uygulaması yaptıran hastalarımızın tamamını incelediğimizde 1 ile 7 gün arasında zaman geçtikten sonra yeni yemek yemiş kadar tok olma hissi yatı dışında ciddi bir rahatsızlık olmadığı belirtilmektedir.

   Aklınıza takılan farklı sorular olması durumunda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 6. Merhabalar, Mide Balon Ameliyatı yapan hastaneleri araştırırken sizi buldum. Fransa’dan ulaşmaktayım. 41 yaşındayım.3 yaşında oğlum var. 1.57 boyundayım ve 88 kiloyum! 🙁 Normalde hamilelik sırasında kilo alınırken ben doğumdan sonra aldığım kiloları diyet ve sporlara rağmen veremedim. Hatta kilo almaya devam ediyorum. Anladığım kadarıyla obezite tedavisi için ameliyatsız mide küçültmenin bir yolu balon diğer yolu mide botoksu.

  Mideye balon taktıranların yorumlarını araştırırken Ekşi Sözlük ve Kadınlar Kulübü gibi yerlerdeki yorumları okudum çok memnun olup zayıflayanlar da var, hiç işe yaramadı zayıflayamadım diyenlerde. Kafam çok karıştı.

  Fransada Mide Balonu hapı var ama etki süresi çok kısa ve çok pahalı, maliyeti düşürmenin yollarını ararken Türkiye’ye gelip tedavi olmak benim için daha ekonomik olacak gibi gözükmeye başladı. Mide Balonu Ameliyatı ile ilgili bilgi ve ücretleri öğrenmek istiyorum. Mide Balonu sonrası zararları nelerdir? Mideye Balonu nasıl yerleştiriyorsunuz? En iyi obezite cerrahıyla diğer bariatrik cerrahi doktorları da aynı şekilde mi takıyorlar? Mide Balonu ameliyatınızı izleyebileceğim herhangi bir video var mı?

  Bunun dışında Gastric Balloon yerine kilo vermek için mide ameliyatı seçeneğini de değerlendirebilir miyiz? Değerlendirebiliyorsak Mide Ameliyatı kaç para? En çabuk hangi yöntemle zayıflayabilirim? İstanbul’a gelip kaç gün kalmam gerekiyor? Mide Balonundan sonra kontrol aralıkları ne kadar oluyor? Ne kadar zaman aralıklarıyla İstanbul’a gelmeliyim? Intragastric Balloonun çıkarma zamanı geldiğinde Fransa’da çıkartabilir miyim? Yoksa onun içinde İstanbul’a mı gelmem gerekiyor?

  1. Sayın Kılıç,
   Bir seferde çok fazla soru sorduğunuz için yanıtımız gecikti. ☺️ Sırasıyla sorularınızı yanıtlayalım. Mide Balonu ve Mide Botoxu ameliyatsız mide küçültme yöntemleri değildir. İkiside konforlu olarak kilo verme ve beslenme alışkanlıklarınızı sağlıklı olarak değiştirmeniz konularında yardımcı obezite tedavi seçenekleridir. İlgili yöntemlerle birlikte bariatrik diyetisyenimizin tedavileri doğru uygulandığı taktirde ameliyatsız midenizi küçültebilirsiniz. Ancak Mide Balonu veya Mide Botoksuna güvenerek eski beslenme alışkanlıklarınızla hayatınıza devam ederseniz tedavi sürecinizin sonunda kilo vermenize rağmen daha büyük bir mideye sahip olabilirsiniz. ☺️

   Ekşi Sözlük ve Kadınlar Kulübü gibi platformalarda okuduğunuz hasta yorumlarının değişiklik göstermesi normaldir. Mide Balonu uygulamasıda Mide Botoxu uygulamasıda sihirli bir değnek değildir. İki tedavi biçiminin de başarı oranı, hastanın doktorlarımızla ne kadar koordineli olarak ilerlediğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

   Intragastric Balloonu örnek gösterirsek mideye indirilerek şişirildiğinde 400-700 ml hacminde top biçimini alan balon, mide içinde büyük bir boşluğu yemek yemişsiniz gibi dolduracaktır. Böylelikle midenin Fundus bölgesi Ghrelin isimli aminoasid orexijenik, yani açlık veya tokluk hissiyatınızı sağlayan hormonunun seviyesinin düşmesini sağlar ve beyin doyduğunuzu, daha fazla yemek yeme isteğinizin olmaması için gerekli sinyalleri alır.

   Normal bir hastanın midesinin 1000 ml olduğunu varsayarsak 700 ml alanı Gastric Balloon ile dolmuş olacaktır. Böylece balon taktırmadan önce her yemeye 1000 ml kapasite ile başlarken mide balonu taktırdıktan sonra her yemeye ortalama 300 ml mide kapasitesi ile başlayacaktır. Hasta bu avantajını değerlendirerek bariatrik diyetisyen tedavimizi istikrarlı olarak uygularsa fazla kilolularını verebilecektir. Ancak hasta 300 ml kalan mide hacmini yüksek kalorili gıdalar ile doldurursa kilo veremeyeceği gibi kilo alması dahi söz konusu olabilecektir. 300 ml mide hacmini 2000 ml mide hacmiyle bile ulaşılamayacak yüksek kalorili besinlerle doldurabilirsiniz.

   Bu gibi durumlarda Mide Balonunun etkisi değil hastanın psikolojik açlık, çapraz bağımlılık vb. psikolojik değerlendirmelere girmesi gündeme alınmalıdır.

   Hangi obezite tedavi seçeceğine uygun olduğunuzu anlamak için Detaylı Beden Kitle Hesaplama Aracımızı kullanabilirsiniz. Mide Balonu hafif sedasyon (derin uyku) altında uygulanması sebebiyle herhangi bir endoskopi işleminde oluşması muhtemel yan etkiler olabilir. Mide Balonunun endoskopik yerleşiminin ölümle sonuçlanma ihtimali yok denebilecek kadar azdır.

   BKİ oranınızı incelediğimizde 35.7 – 1. Derece Obez olduğunuzu görmekteyiz. Vücut Yağı Yüzdeniz: 46.9 – Yağsız Vücut Kitleniz: 47.00 ve Bazal Metobolizma Hızınız: 1574.0 kcal’dir. Bu değerler aralığında olan kişilerde obezite ve obezite yandaşı; şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları, karaciğer yağlanması, safra kesesi hastalıkları, ruhsal problemler başta olmak üzere birçok hastalık görülebilmektedir.

   Bu nedenle en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurarak hekim ve diyetisyen kontrolünde zayıflamanız sağlığınız için çok önemlidir. Bu aşamada uygulanabilecek cerrahi ve ameliyatsız tedaviler arasında SADI-S (Duodenal Switch) Obezite Ameliyatı, Gastrik Kol, Gastrik Bantlama, Bypass Revizyon,Gastrik Plikasyon, Sleeve Gastrektomi, Mide Balonu ve Mide Botoksu bulunmaktadır. Tedavi yöntemlerimiz hakkında bilgi almak ve muayene olmak için hemen randevu oluşturabilirsiniz.

   Mideye Balonu nasıl yerleştiriyorsunuz? ve Mide Balonu ameliyatınızı izleyebileceğim herhangi bir video var mı? Sorunlarınızın yanıtınızı MEDENLive TV‘yi izleyerek alabilirsiniz.

   En iyi obezite cerrahıyla diğer bariatrik cerrahi doktorları da aynı şekilde mi takıyorlar? Sorunuzun yanıtını vermek için öncelikle en iyi obezite cerrahı kavramını tanımlamamız gerekir. En iyi şeklinde adlandırabilecek herhangi bir cerrah örneği gösterilmesi doğru olmayacaktır. Bariatrik tedavisini yaptırmak istediğiniz cerrahın tecrübesi, tahsili ve ekibine göre tercih edebilirsiniz. Mide Balonu uygulama methodu hemen hemen tüm hekimler tarafından aynı şekilde uygulanmaktadır. Doktorların uygulama biçimleri arasında bazı farklılıkalar olabilir ancak genel itibariyle uygulama biçimi aynıdır.

   Ameliyatsız obezite tedavi seçeneklerimizde aynı gün içerisinde hastane işlemleriniz sonuçlanmaktadır. Obezite Cerrahisi seçeneklerinde ise 2 gece 3 gün hastanede misafirimiz olmanız gerekmektedir. Uygulama sonrası doktorunuzun belirteceği aralıklarla kontrole gelmeniz gerekebilir. Mide Balonunuzu çıkartmak için farklı bir merkezi de kullanabilirsiniz ancak takılan balonun markasına göre çıkartma ekipmanları da farklılık gösterebileceği için balon çıkartma işlemini de taktırdığını merkezde yaptırmanız faydalı olabilir.

   Geçmiş olsun dileklerimizle, sağlıklı günler dileriz.

 7. Merhaba,
  Gastrik Balon zayıflama tedaviniz hakkında bazı sorularım olacak. 3 haftaya kadar düğünüm var. Hızlı bir şekilde kilo vermem gerekiyor. Hızlı Zayıflatacağını düşünerek, zayıflama hap, zayıflama bandı ve çaylarını denedim ama muvaffak olamadım. Forumlarda kesin kilo vermemi sağlayacak ameliyatsız yöntem olarak mide balonu ve mide botoksunu buldum. Mide Balonu ve Mide Botoksunu devlet karşılıyor mu? Kadınlar Kulübünde mide balonunu SSK’nın karşıladığını okudum. Öyleyse SGK’lı hastalar için hastanenizde Intragastrik Balon fiyatlarınız ne kadar?

  Mide Balonu Tehlikeli mi? Midede Balon Patladığı için ölenler var mı? Ölüm riski var mı? Mide Balonundan ölenler diye araştırdım ama herhangi bir şey bulamadım. Anladığım kadarıyla böyle bir tehlikesi yok ama kesin ve hızlı olarak kilo vermemiz sağlayacak mı?

  1. Sayın Özdemir,
   Gastrik Balon zayıflama tedavisi hakkındaki sorularınızı memnuniyetle yanıtlayacağız. Hızlı kilo vermekten ziyade en sağlıklı şekilde yağ dokunuzdan kilo vermeniz gerekmektedir. Kontrolsüzce kullanılan zayıflama hapları, zayıflama bandları, zayıflama çayların ve şok diyetler vücudunuzdan su ve kas kaybına sebep olabildiği için verdiğiniz kiloluları fazlasıyla geri almanız kaçınılmaz bir son olabilir. Forumlarda okuduğunuz bilgilerin büyük çoğunluğu literatüre uymayan farazi hasta adaylarının yorumlarıdır. Bu nedenle forumlardan okuduğunuz bilgileri doğru olarak kabul etmeden önce bariatrik konuda uzmanlaşmış diyetisyen ve cerrahlardan bilgi almanız gerekmektedir.

   Mide Balonu veya Mide Botoxu işlemini SGK-Bağkur-SSK tarafından kısmi olarak karşılanabilir. Karşılanabilen kısım Endoskopi diğer ismiyle Gastrointestinal endoskopi adıyla da tanınan; yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağı ve kalın bağırsağın incelendiği tetkiklerdir.Bu tetkiklerin devlet tarafından ödenmesi için Akalazya (Achalasia), Anal Fistül, Antibiyotik Kullanımı Sonrası Gelişen ishal (Clostridium Difficiale Associated Diarreha; Psödomembranöz Enterokolit), Barrett Özofagusu, Crohn Hastalığı, Çölyak Hastalığı, Divertiküler Hastalık, Duodenal Ülser Diyeti, Duodenal Ülser Hastalığı, Ülser Hastalığı, Fekal İnkontünans (Dışkı Kaçırma), Gastroskopi İşlemi, Gaz (Şişkinlik), Ülseratif Kolit, Helikobakter Pilori, Hematemez (Üst Sindirim Kanalı Kanamaları), Kabızlık (Konstipasyon), Kalın Bağırsak Kanseri, Karaciğer Yağlanması, Kolon Polipleri, Kolonoskopi İşlemi, Mide Boşalma Güçlüğü (gastroparezis), Özofajial Manometri Testi, Periodik Kusma Sendromu (Cyclic Vomitting Sydrome: CVS), Reflü Hastalığı, Rektal Kanama, Safra Kese Taşları,Sindirim Rahatsızlıkları ve Sistem Spastik Kolit gibi geçerli bir teşhis yöntemileridir.

   Mide Balonu Tehlikeli mi? Midede Balon Patlatladığı için ölenler var mı? Ölüm riski var mı? Sorunuzun yanıtı Herhangi bir endoskopi işleminde oluşması muhtemel riskler olabilir. Mide Balonunun endoskopik yerleşiminin ölümle sonuçlanma ihtimali yok denebilecek kadar azdır. Şu anda dünyada en güvenilir devlet kurumlarından bir tanesi olarak kabul görmüş ‘ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)‘ tarafından onaylanmış; 3 mide balonu modeli vardır. İlgili mide balonu modellerinin tamamı Endoskopi kullanılarak, yemek borusu yoluyla mideye yerleştirilmektedir. Uygulamalar ameliyatsız ve ayakta tedavi sınıfında gerçekleştirilmektedir.

   Balonun patlaması durumunda, idrardan tespit edilebilmesi amacıyla metilen mavisiyle karıştırılmış bir sıvıyla şişirilmektedir. 400 – 900 ml, sıvı ile şişirilmiş bir balon, yaklaşık 700 (+/- 100) ml. hacim oluşturabilir. Bu sebeple hafif bir sızıntı bile olması durumunda direkt müdahale edilebilir. Hatta bazı Mide Balonu çeşitleri belli bir süre sonra mide tarafından sindirilerek doğal yollarla vücuttan atılabilmektedir. Kesin ve hızlı olarak kilo vermemiz sağlayacak mı? Sorunuzun yanıtı; Mide Balonu Yaptıranların Yorumlarını incelediğimizde, cerrahlarının ve bariatrik diyetisyenlerinin mide balonu sonrası beslenme listelerinde tavsiye ettiği konulara dikkat edip; edilmediğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!