Meme Kanseri

Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Meme Kanserinden Korunmak Mümkün mü?

Sahiden kanserden korunulabilir mi diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Haklısınız! Bu kadar çok doğallığın yitirildiği, hareketsiz bir hayata mahkum olduğumuz bir yaşam stiliyle kansere davetiye çıkardığımız aşikar. Meme Kanseri tüm diğer kanser türlerinde olduğu gibi sağlıksız hayat biçimini benimseyen, sigara tüketen, yoğun stres altında olan ve aşırı kilosu bulunan kişilerde daha yüksek oranda rastlanan bir hastalık. Tüm bunlar her ne kadar yaşadığımız çağın olumsuz getirileri olsa bile sağlığımız için yapacağımız seçimler, bizi meme kanserinde risk grubundan çıkarabilir.

Meme Kanseri Riski Taşıyor muyum?

Benim de Başıma Gelebilir mi?

Her ne kadar sağlıklı bir hayat stilini seçsek de kimi zaman yüksek risk grubunda olabiliyoruz. Aile hikayesinde meme kanseri görülen kişilerde kanser görülme olasılığı oldukça yüksek, bu sebeple birinci ya da ikinci derece akrabalarında meme kanseri görülen kişilerin kontrollerini aksatmaması gerekir. Emzirmeyen veyahut 30 yaşından sonra gebelik yaşayan kişilerde yine erken doğum yapanlara göre daha sık görülüyor kanser. Özellikle erken yaşta (12 öncesi) adet gören kişiler ve menopoza geç giren kadınlar yine risk grubunda yer alırlar. Bu grupların herhangi birinde yer alınmıyor olsa bile her kadının kendi göğüs muayenesini yapması ve yıllık olarak doktor kontrolüne gitmesi gereklidir.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2012 yılında 1.7 milyon yeni meme kanseri vakasına rastlanmıştır. Evet hepimizin başına gelebilir! 

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? 

Eyvah! Göğsümde Kitle Var

Bir üst maddede belirtilen kişisel muayene oldukça önemli. Çünkü pek çok kanser vakası, kadınların göğüslerindeki kitleyi el muayenesi sırasında fark etmesi ile ortaya çıkıyor. Her kadının kendi göğsünü tanıması, yapısını, şeklini bilmesi olumsuzluk durumunda hemen farklılığı anlamasına yol açacaktır. Meme başında soyulma, renk kaybı, içe çekilme ve kabuklanma gibi sorunlar varsa doktora başvurmanız en doğru seçenek olacaktır.

Peki Şimdi Ne Olacak?

Ameliyat Seçenekleri Neler? 

El muayenesini yaptınız ve bir kitle fark ettiniz. Hemen panik olmayın, meme dokusunda görülen kitlelerin %80’i iyi huylu çıkmaktadır. Fakat farz edelim ki sizde öyle olmadı ve doktorunuz size olumsuz haberi verdi. Kansersiniz!

Memem tümü ile alınacak mı? Kanser yayılmış mı? Şimdi bana ne olacak? Meme Kanseri ölümcül mü?

En sık sorulan sorulardan birkaçı. Erken teşhisin önemi tam da bu sorular sorulmaya başladığında devreye giriyor, erken teşhis ile müdahale edilen hastaların iyileşme oranı oldukça yüksek. İsterse yayılma göstersin isterse tek bir kitle olarak var oluyor olsun, fark etmez! Vücudunuzdan kanserin çıkması en elzem konu.

Siz yeni bir hayata başladınız, bugünden sonra hayatınızda pek çok şey değişecek. Karşınızda üç seçenek var: Basit Mastektomi, Cilt Koruyucu Mastektomi ve Radikal Mastektomi. Doktorunuz kanserin durumuna göre ameliyata karar verecek ve buna bağlı olarak ameliyat seçeneklerinden birini seçecektir. Temel olarak hepsi; kanserli kitlenin vücuttan alınması esasına dayanır; kimisi tümü ile memeyi alır, kimisi sadece kitleyi temizler. Meme ameliyatları hakkında çok daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz MEDENLive’ın daha önce hazırlamış olduğu yazıya buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Gelelim son maddeye yani ameliyat ile yüzleştiğiniz evreye.

Her Şey Daha Yeni Başlıyor!

Meme Kanseri Onarım Ameliyatı

Öğrendiniz ki memenizin bir kısmı veyahut tamamı alınacak, bu yüzleşmesi en zor konulardan biri farkındayız. Zorlu bir tedavi yolculuğundan sonra memenizi kaybetmeniz sizi psikolojik olarak zorlayacak, bu süreçte hem çevreniz hem doktorunuzdan destek almak, pozitif olana yoğunlaşmak sizin için en doğrusu olacak.Fakat her şeyin bitmediğini hatta yeni başladığını bilmenizi istiyoruz.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çeşitli sebeplerle memesini kaybetmiş birçok hastaya meme onarım ameliyatı yapılmakta. Günümüzde birçok kadın meme kanseri ameliyatı oluyor ve birçok başarılı operasyon ile kansersiz bir hayata adım atıyorlar. Psikolojik olarak ne kadar pozitif olursanız, süreciniz o kadar sağlıklı ilerleyecektir. Görsel olarak meme formunu kaybetmek, derinden etkilese de kişiyi, çok başarılı cerrahi müdahalelerle arzu edilen meme formuna kavuşulabilir. Meme onarım ameliyatının ayrıntılarını öğrenmek ve daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı buradan  okuyabilirsiniz.

Görsel olarak tekrar meme formuna kavuşmanız zor olmayacak, siz yeni bir hayata başladınız, her anının tadını çıkarın.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com