Makatta Kanama

Makatta Kanama Neden Olur?

Dışkılama sırasında makattan birden kan gelme durumu pek çok kişiyi panikletiyor. İnternet üzerinde yapılan aramalar sonucu kişi; kendisine, hepimizin aşina olduğu ”basur” tanısını koyuyor. Fakat kapsamlı bir araştırma yapılacak olursa görülecek şey; makatta kanama durumu sadece basur olarak bildiğimiz hemoroid sebebiyle olmadığıdır. Anal hastalıkların pek çoğunda ortak belirti olarak, makat bölgesinden kan gelme durumu gözlenebilir fakat ayrıldıkları birçok semptom vardır. Bu yazının ana konusu, anal rahatsızlığınızın tam olarak ne olabileceğini bilebilmeniz için hastalıkları; yalın ve öz bir biçimde tanımlamak.

Unutmayın, anal hastalıkların net teşhisi ancak alanında yetkin bir hekim tarafından konulabilir.

Makatta Kanama Hangi Anal Hastalığın Belirtisidir?

Hemoroid Nedir?

Genel olarak basur olarak bilinen kimi bölgelerde mayasıl olarak da adlandırılan hemoroid; vücudun anatomik yapısında halihazırda zaten bulunan içerisinde mukoza ve damar olan yumakları içeren yastıkçıklardır. Hastalık olarak ortaya çıkması belli sebeplere bağlıdır. Genel olarak anal rahatsızlıklar makatta kanama ile fark edilirler. Genel olarak bağırsak faaliyetleri düzenli olmayan kronik kabızlık sorunu yaşayan, fazla ıkınan ya da sert dışkılama problemi yaşamış kişilerde çok daha sık ortaya çıkar.

Hemoroid, dış basur ve iç basur olarak ikiye ayrılır. Kimi hastalarda her iki hemoroid tipi de aynı anda görülebilir. Dış hemoroidler;  anüs yakınında sert bir kitle olarak meydana gelir. İç hemoroidlerde ise durum daha farklıdır, anal iç basurda; kanal ağı genişler ve üzerindeki mukoza yapısı dışarıya sarkar. Her iki durumda da hastalığın ilerlemesi ve farklı bir evreye geçmesi söz konusudur.

Dışkılma sırasında ağrı, açık renkli kanama ve ele gelen kitle en belirgin hemoroid belirtileridir. Bu durumlardan en az biri görüldüğü taktirde mutlaka uzman bir doktora gitmelisiniz. Hemoroidin tedavisi korkulduğu gibi ağrılı ve sancılı süreçler içermez, artık ameliyat olmaktan korkan hastalar için lazerle alternatif tedaviler mevcuttur. Lazerle Basur Tedavisi hakkında bilgi almak isterseniz buradan detaylı olarak bilgi alabilirsiniz. Gelelim, Basur ile en çok karıştırılan anal bölge rahatsızlıklarından biri olan Anal Fissüre.

Anal Fissür Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anal Fissür; makat bölgesinde oluşan genellikle halk arasında anal yırtık ya da anal çatlak olarak da adlandırılan anal bölge hastalığıdır. Makat Fissürü; anal bölgede mikrotravma yaratacak durumlar nedeniyle, sert dışkılama ya da yoğun ishal, kronik hale gelen kabızlık sebebiyle de oluşabilir. Makatta kanama oluşmasına neden olabilir ve başlangıçta az olan kanama ilerleyen süreçlerde oldukça şiddetlenebilir.

Anal fissürün ayrıcı tanısı genel olarak, dışkılamanın aşırı güçlükle gerçekleşmesi sonucu olur. Var olan yırtık sebebiyle hasta dışkılamaktan genellikle kaçınır çünkü dışkılama esnasında oldukça ağrılı ve zorlayıcı süreçler yaşar. Makat çatlağı olan kişilerin tedavisini bitkisel yollarla çözmeye çalışması oldukça sık rastlanan bir hatadır. Çatlak tedavisini doktorunuzun belirlediği yöntemle yaptırmanız, ileride hastalığınızın tekrar etmemesi için oldukça önemlidir.

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir?

Bir diğer anal bölge rahatsızlığı da Fistüldür.  Makat Fistülü; vücutta daha önce bulunmayan bir kanalın sonradan oluşmaya başlaması durumuna verilen addır.  Oluşan kanal, apse şeklinde kendini gösterir ve iltihap, dışkı kaçması gibi istenmeyen sızıntıların oluşmasına neden olur. Makatta ıslaklık, kaşıntı ve dışkılamanın zorlaşması gibi oldukça zorlayıcı belirtilere sahiptir. 

Dayanamayacak kadar şiddetli kaşıntı, koku ve iltihap gibi belirtilere sahip, anal rahatsızlıkların en ağrılı ve acılı süreçleri içeren bir diğer hastalık; Makat Fistülüdür.

Anal Fistül, belirtileriyle karşılaştığınızda tedavi olmazsanız, hastalığınız hızla ilerleyecektir. Her anal bölge hastalığında olduğu gibi ve ilerleyen süreçlerde oldukça zorlayıcı problemlere neden olabilir. Dışkılama zorluğu sanıldığı gibi küçük bir problem değildir. Fistül ilerlediğinde, hastanın tüm hayat standardını düşüren ve yüksek ateş, kusmaya sebep olan bir hastalığa dönüşür. Tedaviyle ilgili çekince ve korkularınız varsa daha önce hazırladığımız yazımızı buradan okuyarak, aslında tedavinin ne kadar basit bir biçimde yapılabildiğini öğrenebilirsiniz.

Kondilom (Anal Siğil) Nedir?

Anal bölge rahatsızlıklarından hem görsel hem de belirtisel anlamda en fazla ayrışan hastalık, kondilomdur. Kondilom, daha çok makat siğili olarak da bilinir. Makat içinde ya da dışında aynı zamanda cinsel organ etrafında küçük noktalar halinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Diğer makat bölgesi hastalıklarına benzer yanıysa ağrı veya kaşıntı yapabilir olmasıdır.

Anal bölge rahatsızlıklarından kondilomu ayıran başlıca yanı, bulaşabilen bir hastalık olmasıdır. Anal kondiloma; cinsel yolla, temasla bulaşabilir bu sebeple, tedavi edilmeden başka kişilerle temasta bulunulmamalıdır. Tedavisi oldukça kolaydır fakat tedavinin ertelenmesi siğilin yayılmasına sebep verecektir.

Anal rahatsızlıkların tedavileri hakkında bilgi sahibi olmak ya da net teşhis almak için, MEDENLive Sağlık Grubunun alanında uzman hekimlerine ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com