MEDENLive Ligasure Hemorid Tedavisi Uygulaması

Ligasure Yöntemi ile Yapılan Hemoroid Basur Tedavisi Güvenli mi?

Ligasure Yöntemi ile Hemoroid Tedavisi

Ligasure adı verilen yöntemde neoLaser, SmartLaser vb. tedavi yöntemlerinin aksine, klasik hemoroidektomi ameliyatında kullanılan neşter gibi; kesilecek yeri yakarak kesen MEDENLive Ligasure Hemorid Tedavisi Uygulamasıbir nevi neşter işlevi gören, bir uygulama yapmaktadır. Deri epidermis, dermis ve deri altı dokusu (pannikulus) olmak üzere 3 ayrı katmandan oluşmaktadır. Derinin altındaki 3 tabakanın kalınlığı vücudumuzda anatomik bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; epidermisin en ince olduğu alan, 0.1 mm ölçüsüyle göz kapaklarımızda bulunmaktadır. Kalın olduğu alanlar ise 1.5 mm ölçüleriyle avuç içi ve ayak tabanıdır. Dermisin vücudumuzdaki en kalın katmanı ise sırt derisinde yer almaktadır. Ligasure ultrafision ve klasik cerrahi yöntemlerde, makat bölgesindeki ağrılı bölgeye uygulanma  yaptığından, 10 hastanın 8’inde postoperatif (ameliyat sonrası) 3 haftaya kadar süren şiddetli ağrı, kanama oluşturmaktadır. Oluşan bu ağrı; oturma banyoları ve ağrı kesici kremlerle sonlandırılmaya çalışılmaktadır. Bunun sebebi anal bölgedeki  2 cm’lik ilk kısım (dentat line)  ağrılı bölgedir.

Bu alan iç ve dış hemoroidlerin bulunduğu bölgeden kaynaklanmaktadır. Kesmek veya çıkarmak şeklinde yapılan hemoroid müdahalelerinde sonuç mutlaka ağrılı olmaktadır.  Dentat line bölgesi sinirlerin çok fazla bulunduğu aynı zamanda çok katlı, yassı epitel ile örtülü bölge olması sebebiyle ağrılı bölge olarak kabul edilmiştir. Diğer 3 yöntemde longo, THD ve lazer; dentat line üzerinde uygulandığından ve bu bölge otonom sinir sistemi ile innerve edildiğinden, bu bölgede yapılan cerrahi işlemler ağrısız olmaktadır.

Ligasure Avantajları

 • Ameliyat sırasında kanama minimumdur.
 • Dikiş atmayı gerektirmez.
 • Kullanılan alet birden fazla hastada kullanılması sebebiyle normal cerrahiye göre çok ucuzdur.

Ligasure Dezavantajları

 • Dermis tabakası üzerinde işlem yapılması sebebiyle operasyon sonrası ağrı.
 • Normal ameliyattan 2 gün sonraki kanama, iltihap gibi dezavantajları bu yöntemde de yaklaşık aynıdır.
 • Dokudaki yanma sebebiyle ameliyat sonrası ödem fazla olabilir.
 • Dokuda oluşan yanık gelecekte makat darlığına sebep yapabilir.
 • Ligasure doku nekrozunun meydana gelmesi.
 • Makat anatomisinin bozulması.

Hastalarına neoLaser uyguladığını iddia ederek, ligasure yöntemini uygulayan hekimlerin, sağlık etiği prensiplerinin dışına çıktığı, adli mercilerin vereceği bir karar olmasına rağmen; bu durumu çalıştığı hastane veya sağlık şirketlerine bildirmeyen hekimler hakkında gerekli aksiyonlar alınmaya başlanmıştır.

Ligasure Yöntemi Kullanılarak Yapılan Hemoroid Tedavisinin Sakıncaları

Klasik cerrahi de veya ligasure ile uygulanan hemoroid cerrahisinde, hemoroidal atar damarların olduğu 3, 7 ve 11 hizasındaki basur memecikleri çıkartılır. Bu uygulamada MEDENLive Sağlık Grubu Uyarıçepeçevre (360°) tedavi (Whitehead Yöntemi) yapılabilir. 1950’ler sonrası uygulanmaya başlanmış ancak sonrasında iki ayrı sebeple kullanılması uygun görülmemiştir.

 1. Bağırsağın iç mukozası hemoroid paketleri (yastıkçıkları) olmaz ise; mukoza dış deri ile ağızsızlaşır. Bu sebeple hastalarda istikrarlı olarak, anal ıslaklık (anal wet) oluşmaktadır. Anal ıslaklık nedeni ile ilgili yöntem terk edilmiştir.
 2. Eğer uygulama sırasında aralarda atlama bölgeleri bırakılmadan uygulama yapılırsa, bir serçe parmağın bile makata giremediği, anal darlık olduğu, istikrarlı olarak tespit edilir. Bu neticede hemoroid tedavisi yapılmak için operasyon geçiren hastalar; anal genişletme operasyonu geçirmeleri zorunluluğunun doğacağından haberdar olamamaktadır.

İlgili nedenlerle; klasik hemoroid tedavisi veya ligasure ile hemoroid tedavisi ehil ellere (en iyi biçimde yapacak düzeyde bilgisi, tecrübesi olan uzman, yeterli ve yetkili kimse)  sahip olan hekimler tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Dünyada hemoroid cerrahisinin standartlarının konulduğu St Mark’s Hospital(Hastanesi), bünyesinde ilgili yöntem bu sebeplerle 100 yıla yakın bir zamandır uygulanmamaktadır.

MEDENLive Ligasure Hemorid Tedavisi UygulamasıSaat 3, 7 ve 11 yönündeki hemoroid pakeleri çıkartıldığında, arada kalan atlama bölgeleri ileride hekimlerin karşısına tekrar eden Hemoroidal Hastalıklar olarak çıkabilmektedir. Longo, Trans Hemoroidal Doppler (THD) ve son teknoloji olarak neoLaser yöntemlerinde ise işlem 360° tüm hemoroid pakelerine uygulanmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası nüksetme (tekrar) olasılığı klasik cerrahide uygulanan (klasik cerrahi, lasure, ultracision yöntemlerine göre neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu üç yöntemde yani longo, THD ve neoLazer yöntemleri makat anatomisinin (doğal görünüşünün) korunduğu, en başarılı olduğu yöntemlerdir.

Klasik cerrahi, Lasure, Ultracision yöntemleri ile uygulanan ameliyatların sonrasında en fazla korkulan durum ağrı oluşmasıdır. İlgili yöntemlerde ağrı probleminin oluşmasının sebebi dokularda oluşan nekrozdur. Klasik Yöntem, Ultracision ve Ligasure makat bölgesinde oluşturduğu nekroz (doku beslenmesine bağlı oluşan yara) longo, THD ve lazer yöntemlerinde kesinlikle görülmemektedir.

neoLaser, longo, THD ve Lazer dünyada Hemoroid Cerrahisinde literatüre girmiştir. Uzman hekim ellerinde uygulandığında mükemmel tedavi sonuçları elde edilmektedir. Bu üç yöntemden Longo, 1996 yılında Profesör Antonio Longo tarafından İtalya’da Palermo Üniversitesinde bulunmuştur. 1997’de daha geniş hekim kitlelerince kullanılan yöntem makat dışında bir yara oluşturmadığı ve makat içerisinde gerçekleştiği için makat derisine (anoderm) oranla tamamen sinir ağından daha fakir olması nedeniyle, ameliyat sonrasında hastanın ağrı duyma oranı oldukça azaltır.

Dikkat çeken ayrı bir konu ise makat sarkması (Rektal Mukozal Prolapsus) durumunda ve daha ileri derecedeki hemoroidlerde (üçüncü ve dördüncü evre), neoLazer ve Longo Tekniğinin en başarılı sonuçları verdiği literatüre giren önemli ayrıntılardan bir tanesidir. Longo ile hemoroid tedavisi ameliyatı ülkemizde 1999 yılından beri uygulanmaktadır. (Bknz. Morgagni JB. Seats and Causes of Disease. Letter 32, Article 10, Alexander B (trans), Lon-don, 2, p 105, 1769.-Grecea F, Hores M.M, Nevah E, Alexander W.J, Keighley M.R.B.)

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com