Ameliyatsız Fenolle Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazer ve Fenol ile Kıl Dönmesi Tedavisi

Pilodinal Sinüs, kulağınıza tanıdık gelmedi öyle değil mi? Peki ya Kıl Dönmesi desek? Hayatınızın herhangi bir evresinde bu sorunu yaşayan birini tanıdınız öyle değil mi? Veyahut kuvvetle muhtemel siz de bu hastalıktan muzdarip oldunuz. Kıl Dönmesi rahatsızlığını; önemsemediniz, geçiştirdiniz ta ki; kıl dönmesi, sizin geçiştiremeyeceğiniz kadar büyük bir sorun haline gelene kadar. Fakat unutmamalıdır ki, bugün kolaylıkla geçiştirdiğiniz probleminiz, yarın cerrahi müdahale gerektirecek kadar büyük bir sorun halini alabilir. 

Jip Hastalığı mı? Kıl Dönmesi mi? Pilonidal Sinüs mü?

Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur? 

Kıl Dönmesinin oturarak çalışan, ofis çalışanlarının hastalığı olduğu gibi bir genel yargı vardır. Bu bilginin doğruluk payının olmasının yanında, kıl dönmesi, modern ofis hayatının çok daha öncesinde tanımlanmış bir hastalıktır. 1883 yılında Mayo tarafından tanımı yapıldığında, tıp çevreleri bu hastalığın genetik olduğu yönünde çetin tartışmalar yaşamaktadır. Neyse ki 20. yüzyıl başında konjenital (genetik) olmadığı ve herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlık olduğu görüşü hakimiyet kazanmıştır.

Evet, oturmak bu hastalığı tetikliyor, hatta 78 bin asker II. Dünya Savaşı sırasında bu hastalıktan muzdarip olduklarında, uzun süre jip üzerinde oturmalarından dolayı başlarına kıl dönmesi geldiği düşünüldü ve bu yüzden hastalığa uzun süre jip hastalığı denildi. Hatta o dönem, askerlerin askerlik yaşamlarına hızla geri dönmesinin gerekliliğinden ötürü, kıl dönmesi cerrahisi de bu sayede gelişme göstermiştir. Nasıl olur da fazla oturmaktan dolayı kıl dönmesi oluşur dediğinizi duyar gibiyiz. Tek sebep tabi ki de oturmak değil, birçok farklı problemin tetiklenmesi ile kıl dönmesi oluşur. O zaman tedavi seçeneklerini ve korunma yollarını aktarmadan önce Kıl Dönmesi Nedir?  ve Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur? sorularının cevaplarına bir bakalım.

Kıl Dönmesi Nedir?

Tek Çare Gerçekten Ameliyat mı?

Pilodinal Sinüs; vücuttaki kılların cilt yüzeyine çıkamayarak, cildin alt tabakasında sarmal bir şekilde büyümesiyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genital bölge,koltuk altı gibi bölgelerde görülmekle birlikte sıklıkla intergluteal bölgede (iki kalça arası) görülmektedir. Her ne kadar erkeklerin sıklıkla karşılaştığı bir sorun olarak bilinse de cinsiyet fark etmeksizin her yaştan bireyin yaşayabileceği bir problem kıl dönmesi.

Kıl dönmesi tekrar edebilen, ilerleyen, ilerleyen evrelerinin ise oldukça ağrılı olduğu bir rahatsızlıktır. Nükse etki genel itibarı ile kıl oranı, daha önce ameliyat olmuşsa tam çıkarılamayan sinüs ve derin natal oluktur. Teknolojinin ilerlemesi beraberinde lazer, birçok hastalığın tedavisinde etkili bir seçenek halini almıştır. Kıl dönmesinde cerrahi müdahale sonrası görülen; ağrı, pansuman zorunluluğu,işten bir kaç gün alıkoyma gibi problemler görülmemektedir. Ayrıntılı olarak tedavi seçeneklerine bakılmadan önce bilinmesi gereken bir diğer husus, hastalığın belirtileri ve sık yapılan yanlışlardır.

Kıl Dönmesi Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Ben Nerede Hata Yaptım?

Pilonidial Sinüsün ilk evrelerinde yapılan en büyük hata, kişisel olarak kılları yüzeye çıkarmaya çalışmaktır. Cilt altındaki kıl yumağı genel olarak sanıldığından daha derindedir ve uzman olmayan bir kişinin bunu çıkarmaya çalışması cilt dokularında zarara hatta daha fazla iltihap oluşmasına sebep olabilir. Hastalıkta doğru tedavi oldukça önemlidir.

Hastalık ortaya çıktığı anda yapılan en büyük hatalardan bir diğeri hatta en sık yapılanı; önemsememek, kulaktan dolma bilgiler ve kişisel çaba ile tedaviye çalışmaktır. Pilodinal Sinüs rahatsızlığı, batık ile karıştırılmamalıdır. Batık çok daha yüzeysel bir problemken kıl dönmesi çok daha derinde yer alır. O sebeple bitkisel tedaviler bu süreçte işe yaramayacaktır. Ameliyat olmaktan çekinen ve sürekli problemi erteleyen kişilerin, aslında sorunu çok daha büyük hale getirdiği görülmektedir. Kıl dönmesi genellikle; oturarak çalışan,kilo problemi olan,normal dışı terleme sorunu olan, dar pantolon giyen, sert ve sık kıl yapısına sahip, intergluteal bölgede travması olan kişilerde çok daha sık görülmektedir.

Genel itibarıyla kıl dönmesi genellikle önemsenmez fakat sonrasında ateş, şiddetli ağrı ve şişkinlik oluştuğunda doktora başvurulur. İlk evrelerde sinüsteki apseyi kişi, kendi yöntemleri ile boşaltamaya çalışır, fakat apsenin boşalmış olması, kıl dönmesinin iyileştiği anlamına gelmez. Genellikle hastalık tekrar eder ve bu durum kısır döngüye sebep olur.

Pilodinal Sinüsün en bilinen tedavi yöntemi cerrahidir fakat birçok kişide tekrar etmesi, operasyon sonrası yaşanan, ağrılı pansuman süreci ve ameliyat izi kişinin, ameliyattan çekinmesine sebep olmaktadır. Smart Lazer, neolaser ve Fenol gibi yenilikçi, modern ve güvenilir yöntemler ile ağrılı, sızılı ameliyat sonrası süreçlerinde önüne geçilmektedir.

Smart Lazer, neoLaser, Fenolle Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Ameliyatsız lazerle kıl dönmesi tedavisi; MEDENLive bünyesinde sıklıkla uygulanan, lazer teknolojisi (neoLazer,Smatlazer gibi) ile birlikte cerrahi operasyon stresi yaşamadan, ağrısız ve sızısız bir biçimde tedavi olmayı mümkün hale getiren bir tedavi seçeneğidir. Tedavide hastanın genel anestezi olmasına gerek yoktur. Lokal anestezi işleminin ardından, kıl dönmesinin bulunduğu bölge kıldan arındırılır, NeoLazer, Smart lazer gibi gelişmiş, FDA onaylı cihazlarla, kıl dönmesi olan bölgedeki kıllar, kızıl ötesi ışınlar ile temizlenir. Sonrasında doktorunuzun uygun görülmesi halinde kıl dönmesinin bulunduğu alan fenol ile kapatılır. Ameliyat sonrasında herhangi bir kesi işlemi olmadığı için komplikasyon görülmesi söz konusu değildir. Ameliyatların aksine, pansuman zorunluluğu ve dikiş problemi olmadığı için kişi, hemen günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Ameliyatsız olarak kıl dönmesi tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için buradan ilgili linke tıklayarak daha önce hazırlamış olduğumuz makalemize ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com