Ameliyatsız Fenolle Kıl Dönmesi Tedavisi, Ameliyatsız Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi, Kıl Dönmesi (Pilanidal Sinüs Eksizyonu) Ameliyatı, Epilasyon Aletleri, Kıl Dönmesi, Tüy Dökücü Krem, Kuyruk Sokumu Ağrısı, Epilasyon, Kıl Dönmesi Ameliyatı, Kıl Dönmesi Belirtileri, Kıl Dönmesi Tedavisi, Kıl Dönmesi Nasıl Olur?, Pilonidal Sinüs, Kıl Dönmesi Neden Olur?, Kıl Dönmesi Nedir?, Göbek Deliği İltihabı, Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?, Bacakta Kıl Dönmesi, Kıl Batması, Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?, Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi, Kıl Dönmesi Nerede Olur, Kıl Dönmesi Başlangıcı, Kıl Dönmesi Apsesi, Koltuk Altı Kıl Dönmesi, Popoda Kıl Dönmesi, Makatta Kıl Dönmesi, Dermoid Kist Ameliyatı, Kıl Dönmesi Nedenleri?, Kasıkta Kıl Dönmesi, Lazerle Kıl Dönmesi Ameliyatı, Batık tüy

Kıl Dönmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl Dönmesi Deri Altında Bulunan Kılın İçeride Büyümesidir.

Tıp dilinde “Pilonidal Sinüs”, insan vücudundan dışarı çıkmayı başaramamış derinin altında büyüyen kıldır “kıl dönmesidir”. Kılın İçeride büyüyüp zamanla derinin, kılı eritmek istemesiyle birtakım sıvılar salgılamaya başlar. Vücut tarafından salgılanan sıvı içe dönmüş kılı, eritmek için mücadele eder. Sıvı salgılandıkca kıl dönmesi oluşan bölge şişmeye başlar, şişen bölge acı, ağrı ve dayanılmaz kaşıntıyla sıvıyı dışarı atmaya çalışır. Kuyruk sokumu bölgesinde veya göbek bölgesinde kıl dönmeleri meydana gelir. Kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmeleri, aşırı kilo, genetik, aşırı terleme, oturarak çalışma etkenlerinden meydana gelmektedir. Göbekte oluşan kıl dönmesini; Göbek bölgesinde bulunan kılların göbek deliğine doğru dönerek batmasından, içeride büyüyüp gelişmesi sonucunda oluşmaktadır. İçerde büyümeye devam eden kıl ve kıl kökleri vücutta kıl kapsülü oluşturur. Kıl kapsülü içinde birçok kıl ve kıl kökünü barındırır.

Ameliyatsız Fenolle Kıl Dönmesi Tedavisi, Ameliyatsız Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi, Kıl Dönmesi (Pilanidal Sinüs Eksizyonu) Ameliyatı, Epilasyon Aletleri, Kıl Dönmesi, Tüy Dökücü Krem, Kuyruk Sokumu Ağrısı, Epilasyon, Kıl Dönmesi Ameliyatı, Kıl Dönmesi Belirtileri, Kıl Dönmesi Tedavisi, Kıl Dönmesi Nasıl Olur?, Pilonidal Sinüs, Kıl Dönmesi Neden Olur?, Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Derinin Altında Bulunan Kılın Dış Yüzey Yerine İç Deride Büyümesinden Kaynaklanır.

Sırttan dökülen kıllar veya vücuttan çıkamayan kıllar deriye batarak vücut içinde büyüyüp, derinin zayıf olduğu noktalardan kendilerine yol açar. Kıl açtığı yoldan büyümeye devam eder. Kılın dönme belirtileri ise bu noktada yavaş yavaş kendini göstermiştir. Göbek deliği iltihabi, göbekte bulunan kılların içeriye dönüp batması ve kendine yol açarak orada birikmesinden sonra oluşan apsedir. Kıl batması veya pilonidal sinüs sadece kuyruk sokumu, göbek deliği gibi yerlerde değil insan vücudunun her yerinde olabilir. Kendi çabamızla ulaşıp alabildiğimiz kıllar ve alamadığımız kıllar, vücudumuzun arka yüzeyini görmediğimiz için ne olup bittiğini anlamamız mümkün değildir. Görmediğimiz kuyruk sokumu bölgesi kıl yatağıdır. Büyüyüp gelişen kıllar ve kıl yumakları, deri altına girerek veya hiç derinin altından çıkmayarak gelişimlerini sürdürürler. Gelişimi devam eden kıllar bir kapsül oluşturur. Oluşan kıl kapsülünün içinde apse oluşumuna neden olur. Vücudumuzu tüy dökücü kremler veya epilasyon aletleri (epilasyon) tercih ederek kıllardan kurtulmamız gerekmektedir.

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür?

Daha Çok Erkeklerde Görülen Kıl Batması, Kıl Dönmesi Rahatsızlık Kadınlarda da Gözlemlenebilir.

Kıl dönmesi tıp dilinde “Pilonidal Sinüs” erkeklerde çok yoğun bir şekilde görülmektedir. Vücudumuza özenle bakmak, kıllı olan yerleri kıllardan arındırmak, bizi kılların oluşumdan uzak tutacaktır. Masa başı çalışanlarda, öğrencilerde, saatleri oturarak geçen kişilerde genel olarak görülür. Deri altı kıl dönmesi kendi imkanlarımızla çıkartamayacağımız kıllardır. Esmer kişilerde, kıl yoğunluğu fazla olan kişilerde, bayanlarda, hormonsal yapısı ilerlemiş küçük yaşta erkek veya kadınlarda, fazla kilolu olan kişilerde, kuyruk sokumu bölgesinin aşırı terlemesi, giyilen pantolonların, şortların, sıkı ve basınç uygular etkide olması kuyruk sokumunda kıl dönmesine neden olabilir. Yaş aralığı verecek olursak 15 ila 35 yaşlarına kadar kıl batması sorunu pilonidal sinüs olma endişesi yüksektir. Aramalara bakılınca “popo da ve makatta kıl dönmesinin de” aratıldığı gözlemlendi.

Kıl Dönmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kuyruk Sokumunda Ağrısı, Apse Oluşumu Belirtilerden Bir Tanesidir.

Genel olarak kuyruk sokumu bölgesinde gözlemlenir, kıl yoğunluğu fazladır. Kuyruk sokumunda kılın içeri batması sokucu ağızcıklar açılır, açılan ağızçıklardan içeri kıl girintileri oluşur. Ağızcıklardan içeriye doğru büyüyen kıllar kendine bir oda hazırlar ve orada büyüyüp gelişmeye devam ederler. Vücut kılları dışarıya atmak istediği zaman sıvı salgılanır bu sıvı apseye dönüştüğü zaman kıl dönmesi tam olarak anlaşılır. Kılın tam anlamıyla içeride büyüyüp artık dışarı çıkmak istemesiyle akan sıvı ile birtakım kötü kokular bu kokuların iç çamaşıra bulaşmış olmasından anlaşılabilir. Kuyruk sokumunda oluşan ağızcık veya ağızcıklar içinde yoğun kıl kütleleri bulundurur. Ağızcıklardan salgılanan sıvı, kötü koku aslında ilk belirtilerinden bir tanesidir. “Kıl Dönmesi Nerede Olur” sorusunun başlıca cevabı kuyruk sokumu bölgesidir. Görmediğimiz yerlerimizden bir tanesi olduğu için belirtilere dikkat etmemiz gerekmektedir.

Peki “Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır”, apse oluşumu, kaşıntı, kötü kokular, sıvı salgılaması ile anlaşılabilir. Bazı kıl batmaları da vardır ki; Apse oluşumu gözlenmez, akıntı olmaz. Bu tür kıl dönmeleri, koltuk altında, bacakta, kasıkta yani derinin hassas olduğu bölgelerde görülme olasılığı yüksektir.

Göbek Deliği İltihabı, Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?, Bacakta Kıl Dönmesi, Kıl Batması, Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?, Kuyruk Sokumu Kıl Dönmesi, Kıl Dönmesi Nerede Olur, Kıl Dönmesi Başlangıcı, Kıl Dönmesi Apsesi, Koltuk Altı Kıl Dönmesi, Popoda Kıl Dönmesi, Makatta Kıl Dönmesi, Dermoid Kist Ameliyatı, Kıl Dönmesi Nedenleri?, Kasıkta Kıl Dönmesi, Lazerle Kıl Dönmesi Ameliyatı, Batık tüy

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Oluşan Apse Boşaltılmalı ve Tedavi Süreci Başlatılmalıdır.

Pilanidal Sinüs Tedavisi apsenin boşaltılması ile ilk adımları atılmış olur. Apse boşaltıldıktan sonra içerisi dezenfekte edilir. Sonraki süreçte Kıl Dönmesi Ameliyatı için zemin hazırlanmış olur. İçeride bulunan kılın veya kılların yapmış olduğu kapsül alınır. Ameliyatsız Fenolle Kıl Dönmesi Tedavisi Ameliyatsız Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi, Kıl Dönmesi (Pilanidal Sinüs Eksizyonu) Ameliyatı tedavi seçeneklerinin birkaç tanesidir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrasında her lavabo sonrası, kuyruk sokumunu ve bölgesini güzelce yıkayıp dezenfekte etmektesiniz. Operasyon seçeneklerine göre hastanede yatışınız, kuyruk sokumunda oluşan ağrılarınız, iyileşme süreciniz çeşitlilik gösterecektir. Kıl Dönmesi Tedavi seçenekleri genel anlamda lokal anestezi yöntemiyle yapılmaktadır.

Kıl Dönmesi Tekrar (Nüks) Eder mi?

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kuyruk sokumunda ağrı, apse kıl dönmesinin farkında oldunuz, aklınızda “Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Tekrardan Oluşur Mu?” %40 oranla tekrar etme riski vardır. Ciddi temizlik ve bakım gerekmektedir. Tıp dilinde Dermoid Kist Ameliyatı, “Kıl Dönmesi Ameliyatı” olduktan sonra en az iki “2” yıl boyunca, kalçalarda ve kuyruk sokumu bölgesinde olan kılları, Tüy Dökücü Kremle veya tıraş ederek alınması gerekir. Kılların temizlenme işlemi iki veya 3 haftada bir yapılması, tekrar riskinin minimuma indirilmesi için yeterlidir. Giydiğimiz iç çamaşırları günlük olarak temizleri ile değiştirilmeli, olabildiğince temizliğimize dikkat ederek, vücutta bulunan kılları vücuttan uzaklaştırmamız gerekmektedir. Temizliğe dikkat etmemizin en büyük etkisi, Pilanidal Sinüsun tekrar etmesini minimuma indirmektir.

Kıl Dönmesi Riskleri Var mıdır?

Sürekli Olarak Apse Akıntısı, Şiddetli Ağrılar, Nadir Olarak da Görülse Cilt Kanserini Tetikler.

Kıl içeri girip dönme başlangıcı rahatsız edecek bir durum olmayacağı için pek önemsenmeyecek bir durum gibi görünür. Oysaki kıl deri altından ilerleyip kıl büyüyüp, gelişip apse oluşana kadar, apse oluşumundan sonra oturmakta güçlük çekilir. Genel kıl dönmelerinin kuyruk sokumunda meydana geldiği bilinir, kuyruk sokumu ağrısı, acı hissi ve bir takım tatlı kaşıntılar eşlik eder. Tedavi olunmaz ise nadir de görülse cilt kanserine yol açma riski vardır.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com