Kasık Fıtığı Ameliyatı, Kasık Fıtığı Tedavisi, Kasık Fıtığı Korseleri, Kasık Fıtığı Patlar mı?, Kasık Fıtığı Belirtileri?, Kasık Fıtığı Nedir?, Kasık Fıtığı Zararları, Kasık Fıtığı Cinselliği Etkiler mi?, Kasık Fıtığı Nasıl Geçer?, Kasık Fıtığı Nasıl Belli Olur?, Kasık Fıtığı Doğal Tedavisi, Kasık Fıtığı Ağrısı, Kasık Fıtığı Başlangıcı, İnguinal Herni, Kasık Ağrısı Neden Olur?, Kadınlarda Kasık Fıtığı, Kasık Korsesi, Femoral Kasık Fıtığı, İndirek Kasık Fıtığı, Direkt Kasık Fıtığı, Ameliyatsız Kasık Fıtığı Tedavisi, Kasık Fıtığı Ameliyatı Ücreti, Kasık Fıtığı Ameliyatı Fiyatları, Kasık Fıtığı Tedavisi Fiyatları, Sol Kasık Fıtığı, Kasık Şişkinliği, Sağ Kasık Fıtığı, Kasık Fıtığı Bacak Ağrısı Yapar mı?, Boğulmuş Kasık Fıtığı, Bebeklerde Kasık Fıtığı, Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı, Açık Kasık Fıtığı Ameliyatı, Kasık Fıtığı Tekrarlar mı?, Kasık Fıtığının Riski, Laparoslopik (kapalı) Kasık Fıtığı Tedavisi, Yamalı Kasık Fıtığı Onarımı (Greftli İnguinal Herni), Tek Taraf Yamalı Kasık Fıtığı (Greftsiz İnguinal Herni) Ameliyatı, Laparoskopik (Kapalı) Kasık Fıtığı Ameliyatı,Kasık Fıtığı Tekrar Eder mi?

Kasık Fıtığı ve Tedavi Seçenekleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık Fıtığı Zamanla Deforme Olmuş, Kas Duvarından Dışarı Çıkan Organdır.

Kasık Fıtıkları genellikle kasıkta oluşan şişkinlik olarak tarif edilebilir. Kasık fıtıkları kas duvarı zedelenmesi, yırtılması, zamanla kas duvarının deforme olması, gibi durumlarda meydana gelen “Fıtık türüdür”. Sağ Kasık Fıtığı ve Sol Kasık Fıtığı tarzında gözlemlenebilir. Tıp dilinde İnguinal Herni olarak bilinen kasık fıtığı; zamanla deforme olmuş kas duvarından dışarıya bir çıkıntı şeklinde oluşur. Yaş farkı göz önünde bulundurmadan, toplumun dörtte üçünde görülen, günümüzde Kasık Fıtığı Tedavisi, yeni doğan bir bebeğe de yaşı ilerlemiş bir kişiye de rahatlıkla uygulanabilir.

Fıtıkların %90’ı kasık fıtığında oluşan fıtıklardır. Her on kişiden yedisinde gözlemlenen kasık fıtıkları geçmişten günümüze, geçmişte çeşitli tedaviler; Kasık Fıtığı Korseleri, kremler gibi tedavi seçenekleriyle kasık fıtığından kurtarılmak istemişlerdir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte; Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı, Açık Kasık Fıtığı Ameliyatı şeklinde birçok operasyonlar yapılmış, başarılı etkili tedaviler aranmış ve bulunmuştur.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Çeşitleri

Laparoskopik (Kapalı) ve Açık Kasık Fıtığı Ameliyatı.

Laparoslopik (Kapalı) Kasık Fıtığının Tedavisinde göbekte 3 delik delinerek yapılmaktadır. 2 tanesi 0,5 (yarım) santim, göbek üstünde açılan delik 1,5 (bir buçuk) santimdir. Teknolojik cihazlarla yapılan bu operasyon hastalarımızın daha konforlu, daha rahat. Ameliyat sonrası yaşanan ağrılar, sancılar bu yöntemle minimuma indirilmiştir. Hatta hasta o gün içerisinde taburcu edilip, gününe devam edebilmektedir. Kısa süren kapalı kasık fıtığı ameliyat sonrası iyileşme süreci oldukça kısadır. 1-2 hafta sonrasında sporunuzu devam ettirebilir, hayatı dolu dolu yaşaya bilirsiniz.

Açık Kasık Fıtığı Ameliyatı kasıklara atılan 10-15 santim arası kesikler şiddetli ağrı, sancı eşliğinde sizi aylarca takip edebiliyor. Hastaneden taburcu olma işlemi hastaların gözetim altında tutulup, ameliyat sonrası yaraların iyileşme hızına bağlı artış gösterebilir. Ameliyat sonrası 1 hafta 10 gün arası yürüme zorlukları, ayakta kalamama gibi problemlerle karşı karşıya geliyorlar. Kesikler büyük olduğu için iyileşme süreci bir o kadar da artıyor.

Her iki operasyon sonrasında ağır kaldırmak, ağır işte çalışmak ve ağır spor yapmak yasaktır. Bunun nedeni karın içi basıncın artması ve dikişlerin iyileşme sürecinde olmasıdır. Karın içi basıncın artması hastaları büyük oranda rahatsız eder. Tabi iyileşme süreci atlatıldıktan sonra eski hayatınıza kavuşur, istediğiniz sporu, işi yapabilirsiniz.

Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı, Açık Kasık Fıtığı Ameliyatı, Laparoskopik (Kapalı) Kasık Fıtığı Ameliyatı,Yamalı Kasık Fıtığı Onarımı (Greftli İnguinal Herni), Tek Taraf Yamalı Kasık Fıtığı (Greftsiz İnguinal Herni) Ameliyatı, Laparoskopik (Kapalı) Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık Fıtığı Çeşitleri Nelerdir?

İndirek Kasık Fıtığı, Direkt Kasık Fıtığı, Femoral Kasık Fıtığı Nedir?

Kasıkta oluşan fıtıklari üç grup altında inceleyebiliriz. Direkt fıtık daha genç yaşlarda olan ve kendi kendine deforme olmuş kas duvarlarından çıkan “fıtık türüdür”. Bu fıtıkların oluşumuna şu şekilde bakabiliriz. Bebeklerde Kasık Fıtığı kas yapısının tam oturmadığı zaman veya doğum esnasında oluşan hazardan kaynaklı fıtıklaşma olabilir. Gençlerde veya çocuklarda kas duvarının zedelenmesi, hasar görmesi durumunda oluşum riski taşımaktadır.

İndirek fıtık tıp dilinde adelede (iğ şeklinde kas lifleri) meydana gelen yırtılmadan çıkan iç organlardır. Aşırı ağır kaldırma, şiddetli ıkınmalar, kronik kabızlık, aniden alınan ve verilen kilolar adele yırtığına yol açan durumlardır.

Femoral fıtık denilen feromal delikten çıkan fıtık türüdür. Kadınlarda Kasık Fıtığının tek fıtık türüdür. Erkeklerde nadir görülmesi mümkün olsa da görülebilir. Diğer fıtık türlerine oranla daha az ve daha nadir bir şekilde rastlanan Feromal Fıtık, gözlemlendiği zaman uzmana başvurulmalı tedavisi yapılmalıdır.

Femoral Kasık Fıtığı, İndirek Kasık Fıtığı, Direkt Kasık Fıtığı, Bebeklerde Kasık Fıtığı

Kasık Fıtığı Kimlerde Görülür?

Kasık Fıtığı Her kes de Görülebilir. Fıtıkların %90’ını Oluşturur, En Yaygın Görülen Fıtık Türüdür.

Yeni doğanlarda, kadınlarda, erkeklerde, ileri ki yaşlarda kasık fıtığı görülebilir. Özellikle erkeklerde görülmesinin sebebi kasıkta oluşan fıtıkların %80’i – %90’ı kasık kanalının kadınlara göre erkeklerde geniş olmasıdır. 10 erkeğe karşı 1 kadında görülen kasık fıtığı son derece ciddi bir hastalıktır. Kasık fıtığının yeni doğmuş bir bebekte, 90 yaşına gelmiş erkek-kadın da görülme riski vardır. Genetik olabileceği gibi, kas duvarının zayıflaması sonucunda da meydana gelebilir.

Ciddi bir rahatsızlık durumu söz konusu değil, hastanın ameliyat olması için bir engel yok ise hasta ameliyat edilir. Hastanın ameliyat olması için bir engel söz konusu ise kasık korsesi uygulanabilir. Hangi için geçerlidir; Yaşı ilerlemiş, ameliyat masasına yatamayacak, ciddi rahatsızlıkları olan hastalar kasık fıtıkları korselerini tercih edebilir. Kasık Fıtığının yenidoğan da, erkeklerde, kadınlarda, ileri yaşlarda görülebilir, en çok erkeklerde görülmektedir. Karın kası duvarnın zedelenmesi sonucun da dışarı çıkan organlar ağrıya ve sızıya neden olmaktadır. Direkt, femoral, indirek fıtıklar şekilde ayırabiliriz.

Kasık Fıtığı Ameliyatı, Kasık Fıtığı Tedavisi, Kasık Fıtığı Korseleri, Kasık Fıtığı Patlar mı?, Kasık Fıtığı Belirtileri?, Kasık Fıtığı Nedir?, Kasık Fıtığı Zararları, Kasık Fıtığı Cinselliği Etkiler mi?, Kasık Fıtığı Nasıl Geçer?, Kasık Fıtığı Nasıl Belli Olur?, Kasık Fıtığı Doğal Tedavisi, Kasık Fıtığı Ağrısı, Kasık Fıtığı Başlangıcı, İnguinal Herni, Kasık Ağrısı Neden Olur?, Kadınlarda Kasık Fıtığı, Kasık Korsesi, Ameliyatsız Kasık Fıtığı Tedavisi, Kasık Fıtığı Ameliyatı Ücreti, Kasık Fıtığı Ameliyatı Fiyatları, Kasık Fıtığı Tedavisi Fiyatları, Sol Kasık Fıtığı, Kasık Şişkinliği, Sağ Kasık Fıtığı, Kasık Fıtığı Bacak Ağrısı Yapar mı?, Boğulmuş Kasık Fıtığı, Kasık Fıtığı Tekrarlar mı?, Kasık Fıtığının Riski, Kasık Fıtığı Tekrar Eder mi?

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

En Belirgin Özelliği Kasıkta Oluşan Şişkinliktir

Kasık fıtığı başlangıcı anlaşılması zor ve ilk evre aşamasındadır. Uzman doktorlar elle müdahale ettiği taktirde anlaşılmayabilir. Ultrasyon eşliğinde gerçekleşen muayene sonrasında, hastada Fıtık teşhisi koyulmuşsa Kasık Fıtığı Ameliyatı detayları paylaşılır. Kasıkta gözle görünen şişlik meydana gelir. Kasık da bulunun şişlik karın içi basıncın artmasıyla birlikte daha belirgin olmak bir yana, karın içi basıncın olmadı zamanlarda şişliğin geri çekilme durumu vardır. Kasık fıtığının ilk evrede, kasıklarda oluşan ağrı, sancı, bacaklar da çekilme hissi ile baş gösterebilir. Hastaların kendine koyduğu teşhis ile; Kasık Fıtığının Tedavisi, Kasık Fıtığı Patlar mı?, Kasık Fıtığının Belirtileri?, Kasık Fıtığı Nedir?, Kasık Fıtığının Zararları, Kasık Fıtığı Nasıl Geçer?, Kasık Fıtığı Nasıl Belli Olur?, Kasık Fıtığının Doğal Tedavisi, Kasıklarda şişkinlik hissi, Kasık Fıtığının Başlangıcı, Kasık Ağrısı Neden Olur?, Kadınlarda Kasık Fıtığı, Ameliyatsız Kasık Fıtığının Tedavisi, Kasık Fıtığının Ameliyatı Ücreti, Kasık Fıtığının Ameliyatı Fiyatları, Kasık Fıtığı Tedavisi Fiyatları, Kasık Şişkinliği, Kasık Fıtığı Bacak Ağrısı Yapar mı? şeklinde aramalar yaptığı gözlemlenmiştir. Yapılan aramaların bir çoğu kasık fıtığından şüphelenen insanlar tarafından yapıldığı bilinmektedir.

Kasık Fıtığı Tedavisi, Kasık Fıtığı Patlar mı?, Kasık Fıtığı Belirtileri?, Kasık Fıtığı Nedir?, Kasık Fıtığı Zararları, Kasık Fıtığı Nasıl Geçer?, Kasık Fıtığı Nasıl Belli Olur?, Kasık Fıtığı Doğal Tedavisi, Kasık Fıtığı Ağrısı, Kasık Fıtığı Başlangıcı, Kasık Ağrısı Neden Olur?, Kadınlarda Kasık Fıtığı, Ameliyatsız Kasık Fıtığı Tedavisi, Kasık Fıtığı Ameliyatı Ücreti, Kasık Fıtığı Ameliyatı Fiyatları, Kasık Fıtığı Tedavisi Fiyatları, Kasık Şişkinliği, Kasık Fıtığı Bacak Ağrısı Yapar mı?

Kasık Fıtığının Riskleri Nelerdir?

Karın İçi Basıncın Artması Hareketlerde kısıtlama, Dayanılmaz Ağrı ve Sancı.

Her rahatsızlığın kötü bir zararı vardır, ilk başlarda bu duruma alışmış olsanız da ilerleyen zamanlarda ağrılar çekmeye başlıyorsunuz. Kasık Fıtığının zararlarını ölçmek gerekirse kasık bölgesinde dış görünüş de hoşunuza gitmeyen şişlik belirtileri, ağrı, hareketinizi kısıtlaması, cinsel hayatınızı alt üst etmesi, durumlarını söyleyebiliriz. Karın içi basınç artıkça kasık bölgesinde dayanılmaz bir acı hissediyorsunuz.Araba kullanırken, otururken, ayağı kalktığınız zamanlarda fıtığın sancısına ve ağrısına maruz kalırsınız. Bu durumda sizi ciddi şekilde etkiler, hareketlerinde olan kısıtlamalar günlük hayatınız açısından sizlerin moral ve motivasyonunu düşürecek, çevrenizde olan insanlara bu durumu belli edeceksinizdir.

Biraz daha ileri safalar da oluşan şikayetlerden bahsetmem gerekirse, büyük tuvaletinizi yapamama gibi, gaz çıkartamama olduğunuzu bilmenizi isteriz. Ayağı kalktınız ve kasıkta olan şişkinlik gözünüze çarptı, sırt üstü uzandınız ve kaybolduğunu gördüğünüz zaman kasık bölgenizde oluşan yırtık nedeniyle deri altı yağ tabakasında gözlemlenen fıtık olduğunuzu anladınız.

Boğulmuş Kasık Fıtık olayına değinelim birazda, doktora gitmekten, operasyon olmaktan korkuyorsunuz. Fıtık olduğunuzu bildiğiniz halde zamana bırakıp düzelmesini beklediniz. Tam o esnada kas duvarında yırtıkta sıkışan organ olduğunu nasıl gözlemlersiniz. Sırt üstü yattınız ve şişlik inmedi elinizle müdahale edip geri ittiniz. Bu biraz daha böyle devam etti. Bir süre sonra şişlik elinizle müdahale etmiş olmanıza rağmen gitmedi, deride kızarıklık, baş dönmesi, ateş hissettiniz. Kasık fıtığınız artık son evrededir, uzman bir doktora başvurmalı ve kontrollerinizi yaptırmanız gerekmektedir.

Kasık Fıtığının Tekrarlama Riski?

Her Fıtığın Tekrarlama Riski Vardır, Kapalı Kasık Fıtığında Tekrarlama Riski Minimuma Düşürülür.

Nadir olarak görülse de fıtık türleri tekrar edebilir. Kasık fıtığının tekrarlaması ameliyat olunan bölgede gözlemlenir. Açık Kasık Fıtığı Ameliyatı sonrasında hastalar tekrarlayan fıtıklardan şikayetçilerdi. Eski kasık fıtığı yerinde tekrardan gözlemlenen şişlik söz konusu olabiliyordu. Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatında tekrarlama riski minimuma indirildi. Kasık fıtığının tekrarlamış olan hastalar Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı yöntemiyle “Kasın Fıtığı Tekrar Eder mi?” sorusuna yanıt alabildi.

MEDENLive Sağlık Grubu Genel Cerrahi hekimlerinden Doç. Dr. Gökmen ÖZTÜRK tarafından Yamalı Kasık Fıtığı Onarımı (Greftli İnguinal Herni), Tek Taraf Yamalı Kasık Fıtığı (Greftsiz İnguinal Herni) Ameliyatı ve Laparoskopik (Kapalı) Kasık Fıtığı Ameliyatı gibi tedaviler hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için buraya tıklayarak hasta danışmanlarımızla hemen bir randevu oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com