Kasık Fıtığı Nedir?

Fıtık, çok sık duyduğumuz, halk arasında yaygın bir rahatsızlık olması sebebiyle de kulaktan dolma bilgiler ve kişisel çabayla en çok tedavi edilmeye çalışılan hastalıklardan bir tanesidir. Herkesten duyarız; kesin çözümler, mutlaka bunu yapın, sürün kesin geçecekler…

Siz siz olun, fıtık gibi ciddi bir hastalığı işin ehli olmayan kişilere emanet etmeyin! Sıklıkla haber mecralarında gördüğümüz, fıtığı olanların tedavi olmak uğruna çektikleri; acılar, tedavi olmak yerine çok daha zarar görüldüğü ve felç riskleri oluştuğu aşikar. Doğru bilgiye ulaşmak, doğru tedavi biçimlerini keşfetme anlamında oldukça kıymetli.

Gerekli uyarımızı yaptıktan sonra MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarına en sık sorulan sorular olan; Kasık Fıtığı Neden Olur? Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Kasık Fıtığı Ameliyatı Nedir? gibi sorulara tıp dilinden uzak, anlaşılır ve yalın bir biçimde verdiğimiz cevaplara odaklanalım.

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Neden Benim Başıma Geldi?

Evet, her şeyin bir nedeni var. Gün içerisinde çok fazla hareket halinde olduğumuzdan; ani mi hareket ediyoruz, taşıyamayacağımız kadar ağırlığın altına mı giriyoruz diye düşünmüyoruz. Sağlığımız için yaptığımız sporun, ya da tam tersi fazla kilolarımızın fıtığa yol açabileceğini hesaba katmıyoruz. Bunlar bizim müdahale edebileceğimiz, dikkat edersek engelleyebileceğimiz nedenler. Peki ya müdahale edemeyeceklerimiz? Kadınların büyülü dönemi hamilelik, karın içi basıncını arttırmasından ötürü fıtığa neden olabiliyorken, kronik kabızlık sonucu ve doğuştan da bu hastalığa sahip olunabiliyor.

Kasık Fıtığın oluşmaması için olabildiğince dikkatli davranabilirsiniz fakat bu önlemler yüzde yüz bir koruma sağlamayacaktır. Peki başınıza kasık fıtığı gibi bir problem geldiğinde ne yapacaksınız? İlk iş tabii ki de uzman bir doktora muayene olmak olmalı. Doktorunuz fıtığı inceledikten sonra sizin için en doğru tedavi yöntemini belirleyecektir.

Ameliyat Çözüm mü?

Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatlar her zaman gözümüzü korkutmuştur. Oysaki teknolojinin ilerlemesi beraberinde fıtığı çok daha kolay bir biçimde hayatımızdan çıkaran bir hastalık halini aldı. Kapalı (laparoskopik) olarak yapılan ameliyatlar çok daha konforlu ve ardında cilt yüzeyinde büyük bir yara izi bırakmayan bir ameliyat yöntemidir.

Hastaların aklına gelen ilk soru: Ameliyat çözüm mü?, Kasık Fıtığı tekrar eder mi? olacaktır. Günümüzde dikişle yapılan fıtık onarımlarında nüksetme oranının fazlalığı nedeniyle hastalar tarafından, ameliyata karşı ön yargı geliştiği gözlemlenir. Fakat günümüzde kasık ve göbek fıtığında yamayla onarımın yapılması, çok daha dayanıklı ve tekrar etmeyen bir tedavi imkanı sağlamıştır.

Açık yöntem ile daha önce nüksetmiş olan vakalarda bile etki eden, kapalı yöntemle yapılan uygulamalar, ameliyat sonrası dikiş problemi yaşatmadığı için de sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Yamayla yapılan onarım hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca MEDENLive hekimlerine ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com