Kasık Fıtığı

Kasık Fıtığı Hakkında En Merak Edilen Sorular

Kasık Fıtığı; ani hareketler, taşıyamayacağımız kadar ağır yüklerin altına girmek ve daha birçok nedene bağlı olarak gelişebiliyor. Hastalarımızın pek çoğu MEDENLive Sağlık Grubu hekimlerine başvurduklarında, hastalıklarının neden kaynaklandığını ya da nasıl bir tedavi sürecini geçireceklerini bilmiyor oluyorlar. Biz de hastalarımızdan ve bu rahatsızlıktan muzdarip kişilerden gelen soruları derleyerek, size; hastalık hakkında kapsamlı bir soru cevap makalesi hazırladık. İşte o en çok sorulan sorular:

 Bunları biliyor musunuz?

  1. Kasık Fıtığı nedir ve nasıl oluşur?
  2. Kasık Fıtığı tehlikeli bir hastalık mı?
  3. Kasık Fıtığı nasıl tedavi edilir?
  4. Kasık Fıtığı Ameliyatında neden yama tercih edilir?
  5. Kasık Fıtığı Ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim? 

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık Fıtığı Nasıl Oluşur?

Kasık fıtığı, karın duvarındaki yırtıktan veyahut oluşan delikten dışarıya çıkan organların ya da dokunun oluşturduğu yumrudur. Yumru ilk ortaya çıktığında ağrılıdır, fakat hastalık ilerledikçe ağrı azalır. Bu noktada en önemli durum; hastalığın geçtiğinin düşünülmesidir. Fıtık kendiliğinden ortadan kaybolmaz, tedavi edilmezse illaki tekrar eder. Ağrının geçmesinin ya da azalmasının asıl nedeni hastalığın artık yerleşmiş olmasıdır ve mutlaka daha da fazla gecikmeden tedavi olunmalıdır.

Başlangıçta da belirttiğimiz gibi kasık fıtığı; ani hareketlerde, şiddetli öksürük, ağır kaldırma sonucu oluşabilir. Fıtığınız, doğumsal ya da sonradan oluşan bir yırtık sonucu da meydana gelebilir. Genel olarak erkeklerde yoğunlukta görülür fakat kadınlarda özellikle hamilelik döneminde sıklıkla rastlanır.

Kasık Fıtığı tehlikeli bir hastalık mı?

Her hastalığı uzman bir doktor tedavi etmelidir, her hastalığın minimumda bile olsa tedavi edilmediği taktirde tehlikeli sonuçlar doğurabildiği görülür. Hastalığın tedavisinin ihmal edilmesinin olası zor sonuçları; hareket kabiliyetinizi kısıtlaması, birden fazla fıtık oluşumu, ağrılı süreçler ve bilinçsizce içilen ilaçların yan etkileri olarak gösterilebilir.

Kasık fıtığının boyutu kişiden kişiye değişebilir. Kimi kişilerde küçük bir yumru olarak ortaya çıkabilecekken bazı kişilerde oldukça büyük fıtıklar gözlemlenebilir. Fıtık sadece ağrılı süreçler yaratıp kişinin yaşam kalitesini düşürmez aynı zamanda görsel olarak da oldukça rahatsız edici bir hal alabilir. Günümüzde kasık fıtığı nüksetme durumunu minimuma indiren Yamalı Kasık Fıtığı Ameliyatıyla oldukça rahat bir biçimde tedavi edilebilmektedir.

Kasık Fıtığı nasıl tedavi edilir?

Fıtık ameliyatı, klasik cerrahi yöntemler tercih edilerek yapıldığında genel anesteziyle gerçekleştirilir. Günümüzde laparoskopik yani kapalı ameliyatlarda doktorunuzun tercihine göre lokal anestezi uygulaması da yapılmaktadır. Anestezi seçimi ve hangi tekniğin uygulanacağı, doktorunuzun genel muayenesinden sonra belirlenecektir. Kasık Fıtığının çözümü cerrahidir, önceden fıtıkların onarımı dikişle yapılıyordu fakat günümüzde cilde dost yamalarla çok daha sağlıklı bir onarım gerçekleştirilebiliyor.

Ameliyat süresi, ameliyatın yapılacağı tekniğine göre, kasık fıtığının o anki durumuna göre ve birden fazla fıtığın olup olmamasına göre değişim göstermektedir. Genel olarak 45 dk ile 2 saat arasında ameliyatınız sürebilir. Ameliyat sonrasında bir gün dinlendirildikten ve kontrollerimiz yapıldıktan sonra taburcu olabilirsiniz.

Kasık Fıtığı Ameliyatında neden yama tercih edilir?

Klasik fıtık ameliyatlarında genel olarak dikişle onarım yapıldığını fakat nüksetme ya da görece sağlamlığının çok daha az olması sebebiyle günümüzde yamayla onarımın çok daha fazla tercih edildiğini söylemiştik. Ciltte iritasyon yapmayan, çok daha dayanıklı, hastalığın tekrar etme olasılığını en aza indirgeyen; sentetik, biyolojik vb. yamalar  kasık fıtığının tedavisini kolaylaştırmıştır.

Yamayla onarım yapılırsa iyileşme süreciniz çok daha kısalacak ve konforlu hale gelecektir. Ameliyatın ertesi günü zor olmayan rutin işlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz, aynı hafta içerisinde işinize dönebilirsiniz fakat doktorunuzun talimatlarına uymalı ve kendinizi zorlayacak hareketlerden kaçınmalısınız.

Kasık Fıtığı Ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim? 

Kapalı olarak gerçekleşen ameliyatlarda büyük bir kesi işlemi yapılmaz, bu sebeple iyileşme süreci açık ameliyata oranla oldukça rahat ve konforludur. Ameliyatınızın ardından 2-3 gün içerisinde kendinizi zorlamamak şartıyla günlük aktivitelerinizi yerine getirebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi işinize dönebilirsiniz fakat işiniz ağır vücut eforu gerektiren bir işse mutlaka tam olarak iyileştikten sonra iş başlangıcı yapmalısınız.

Ameliyat sonrası, büyük bir kesi ya da dikiş izi olmadığından, hareket kabiliyetiniz de azalmayacak, var olan küçük izlerinde iyileşmesi çok kısa sürede gerçekleşecektir. Bu süreçte doktor kontrolünüzü atlamamanız ve doktorunuzun talimatlarına uymanız yeterli olacaktır. İyileşme döneminde, yürüyüş gibi hafif sporlar yapmanızda herhangi bir sakınca bulunmaz fakat ağır sporlar yapmaktan kaçınmanız çok daha doğru olacaktır. 

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak daha önce hazırladığımız yazımıza ulaşabilirsiniz.  Ayrıca hastalığınız hakkında net teşhis bilgisi almak için MEDENLive Sağlık Grubu hekimlerine ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com