Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Etrafınızdan herhangi bir kişiye ”fıtığım var” dediğinizde eminiz ki, size doktora gitmelisin demek yerine pek çok alternatif tedavi yöntemi sunacaktır. Kremler, evde hazırlanan pomatlar, bitkisel tedaviler ve fıtık tedavi eden (!) işin ehli olmayan tanıdıklar… Tüm bunların hastaneye gidip muayene olmaktan daha cazip gelen alternatifler gibi gözüktüğünün farkındayız, fakat bu yöntemlerin hiçbiri uzun süreli ve güvenli bir tedavi imkanı sunmaz. Kasık Fıtığının tedavisi ancak Kasık Fıtığı Ameliyatı olarak yapılabilir. Tüm bunları baz alarak yazımızda temel alacağımız başlıklar ise şöyle belirledik:

  • Kasık Fıtığı Neden Olur?
  • Kasık Fıtığı Ameliyatı Nedir?
  • Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyatının Avantajları Nelerdir?
  • Dikiş ile Fıtık Onarımı Sonrası Hastalığın Nüksetme Durumu Nedir?
  • Yamalı Kasık Fıtığı Ameliyatının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Kasık Fıtığı hakkında hastalarımızın en çok merak ettiği  konular, fıtığın oluşum nedenleri ve hangi tedavinin daha avantajlı ve konforlu olduğudur. Kasık Fıtığının doğru ve güvenilir tedavisi cerrahi müdahale olmaktan geçer. Kasık Fıtığı Ameliyatı ve yapılış yöntemleri hakkında en doğru bilgiye ulaşmanız ve kafa karışıklıklarının giderilmesi adına MEDENLive Sağlık Grubu olarak sizin için bu yazıyı, oldukça yalın bir dille  hazırladık.

Kasık Fıtığı Neden Olur? 

Kasık fıtığı tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi vermeden önce en az onun kadar önemli bir başka konuya odaklanmamız çok daha doğru olacaktır. Kasık Fıtığının neden oluştuğunu bilirsek, tedavi sonrası nüksetme olasılığını da en aza indirgemiş oluruz. Aklınıza hemen kasık fıtığı ameliyat sonrası tekrar eder mi sorusu gelmiş olabilir. Bu sorunun cevabını yamalı ve yamasız kasık fıtığı ameliyatı seçeneklerini açıkladığımız bölümde ayrıntılı olarak ele alacağız.

Şimdi gelelim asıl konumuza, kasık fıtığının oluşum nedenlerine. Kasık Fıtığı en basit ve anlaşılır tabirle, organ ya da dokunun belli sebeplerle oluşan yırtıktan dışarıya çıkması ve vücut yüzeyinde yumru şeklinde görünmesidir.Peki nedir bu sebepler?

Genel olarak kasık fıtığı rahatsızlığı erkek hastalarla özdeşleştirilmiştir. Fakat kadınlarda da nadirde olsa görülebilir. Kadınlarda hamilelik nedeniyle, erkeklerde ise ağır kaldırma,aşırı kilo alma, ani hareketler ve kronik öksürük gibi sonradan oluşan nedenlere bağlı olarak görülebilir. Hasta, bu konularda dikkatli olması halinde kasık fıtığının önüne geçebilir, tedaviden sonra tekrar etmesini engelleyebilir. Kasık Fıtığının önüne geçme olasılığınızın olmadığı oluşum sebebiyse, anne karnındayken gelişimin olmaması sebebiyle karın içinde açıklık oluşmasıdır. Bu durum genel olarak bebeklikte fark edilir kimi zamansa yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilir.

Kasık Fıtığı genel olarak, testis ya da kasıkta ağrılı yumru olarak ortaya çıkar. Şişlik ortaya çıktığında çok daha ağrılı süreçler yaratırken, zamanla ağrıda azalma gözükebilir. Hastanın en büyük yanılgıya düştüğü nokta burasıdır.

Ağrı azalınca fıtık geçmez, tam tersi, bu durum artık fıtığın ilerlediğinin işareti olarak algılanmalıdır. Eğer bulantı ve kusma gibi ağır semptomlar görülmeye başladıysa zaman kaybetmeden mutlaka uzman bir doktora tedavi olunmalıdır.

Kasık Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kasık Fıtığı Ameliyatı Nedir?

Kasık Fıtığı tedavisi cerrahi yoldan tedavi edilir fakat cerrahi yoldan da birden fazla yöntem uygulanabilir. Kasık Fıtığı uzun dönem açık ameliyatla vücuda kesi yapılarak tedavi ediliyordu, bu ameliyatlarda genel olarak dikişle, oluşan yırtık onarılmaya çalışılırdı. Dikişle yapılan onarımın zamanla yarattığı bazı handikaplardan dolayı  farklı alternatiflerin bulunması yönüne gidildi. Bu handikaplardan birincisi, hastaların çoğunun istemediği dikiş izinin oluşması, ikincisi iyileşme sürecinin kapalı ameliyatlara oranla daha uzun sürmesi ve bir diğeri ise dikişin onarımda yeterli gelmemesinden dolayı yaşanabilecek nüksetme durumlarıydı. Laparoskopik Yamalı Kasık Fıtığı Ameliyatlarının yaygınlaşması ve alınan sonuçların çok daha olumlu olmasından dolayı kapalı ameliyatlar günümüzde sıklıkla tercih edilir hale geldi.

Laparoskopik (Kapalı Teknik) ile yapılan yamalı ameliyatlarda minimum iz oluşur, iyileşme süreci çok daha konforludur.

Dikişin tek başına onarımda yeterli olmamasından mütevellit vücuda zararı olmayan, biyolojik olarak vücutla uyumlu yamalar geliştirildi. Yamanın darbeyi ve ani hareketi tolere etme kapasitesi sayesinde; var olan yırtık onarılarak, organın ya da dokunun tekrar dışarı çıkma durumunu minimuma indirgeniyor.

Laparoskopik olarak gerçekleşen bu operasyonda, üç minik kesi yapılarak karın içine giriş gerçekleştirilir. Özel medikal cihazlarla kamera görüntülemesi yapılır, aynı zamanda içeriden kasık bölgesine ilerleyerek, yama yardımıyla fıtık tamir edilir. Hem operasyon süresini kısaltması anlamında sağladığı avantajlar hem de iyileşme dönemindeki hız sebebiyle kapalı operasyonlar uzmanlar tarafından sıklıkla tercih edilirler. Yamalı Kasık Fıtığı Ameliyatını daha önce dikişle onarım ameliyatı olmuş ve nüksetme problemi yaşamış hastalarda yaptırabilirler.

İyileşme döneminde ve sonrasında hastanın; aynı yerden olmasa bile, başka bir bölgeden tekrar fıtık problemi yaşamaması için mutlak suretle doktorunun talimatlarına uyması gerekir. Kasık Fıtığı Ameliyatı sonrası en ez 2 hafta ağır spor yapmaktan kaçınmalı, ani hareketler yapmamalıdır. Kasık Fıtığının  tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce hazırladığımız yazımızı  buradan okuyabilirsiniz. Ayrıca MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarından hastalığınız hakkında net teşhis bilgisi almak isterseniz de ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com