Hemoroid Tedavisi Nedir?

Hemoroid günümüzde en sık karşılaşılan ve başlangıçta nasılsa geçer değip tedavisi ötelenen anal hastalıklardan biridir. Halk arasında basur veyahut mayasıl olarak da isimlendirilen hemoroid; çok hızlı ilerleyen ve ilerleyen evrelerinde hastanın hayat standartlarını düşüren, tuvalet alışkanlıklarını olumsuz etkileyen, oldukça ağrılı ve sancılı süreçlere yol açan bir rahatsızlıktır. Hal böyleyken Hemoroid Tedavisi olmayı geciktirmenin ana nedeni ne olabilir?

Basur hakkında o kadar çok şey yazılıp çiziliyor, o kadar çok kulaktan dolma bilgi yayılıyor ki; sebep bu duyumların hepsini doğru kabul ediyor oluşumuz olabilir mi? Hemoroid nedir? tam olarak bilmiyoruz. Basuru sürekli tekrarlayan ve tedavisi neredeyse cerrahi dışında olmayan bir hastalık olarak kabul ediyoruz. Bitkisel kürleri baş tacı edip, doktora danışmayı sürekli erteliyoruz. Komşumuzdan edindiğimiz kremleri kullanıyor, makatta kanama neden olur? diye sorduğumuzda ilk gelen cevap olan basuru doğru kabul ediyoruz.

Peki hemoroidiniz olduğuna emin misiniz? Hemoroid olduğunu düşündüğünüz rahatsızlığınız basur olmayabilir mi? Fissür ya da Fistülün de benzer belirtilere sahip olabileceğini biliyor muydunuz?

Hastalıkları Tanıyalım!

Hemoroid Nedir? Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid tedavisi hakkında genel bilgileri vermeden önce rahatsızlığın tüm ayrıntılarını bilmek, hemoroid tedavisinden neden kaçınmamamız gerektiğini net bir biçimde görmemizi sağlayacaktır. Basur hakkında toplumdaki genel yargıya bakacak olursak, makat bölgesinde şişlik ya da dışkılama sırasında kan gelmesi olarak görüldüğünü söyleyebiliriz. Fakat basur, var olan bir sistemin artık düzgün çalışmadığının göstergesidir. Vücudunuzda yanlış giden şeylerin ortaya çıkışıdır.

Hemoroid aslında vücudumuzda zaten var olan içerisinde damar ve mukoza bulunan yastıkçıklardır. Hastalık olarak ortaya çıkmasıysa tuvalet ve yeme alışkanlıklarımız sonucu tetiklenmeyle olur. Sert dışkılama, fazla ıkınma ve tuvalette fazla kalma gibi pek çok neden basurun ortaya çıkışını kolaylaştırıyor. En bilinen hemoroid belirtileriyse dışkılama esnasında kanama, makatta şişkinlik, ıslaklık ve kaşıntıdır.

Benzer belirtilere sahip diğer anal rahatsızlıklar ise fistül ve fissürdür. Anal bölgede oluşmaları, dışkılama sırasında kanama ve acıya sebep olmaları bakımından benzerdir. Fakat özünde hepsi farklı rahatsızlıklardır, oluşum, gelişim ve hastalığın seyri bakımından birbirlerinden ayrılırlar. Hastanın bu ayrımı yapabilmesi imkansızdır bu nedenle uzman bir doktor tarafından muayene olunmalı ve teşhis bilgisi alınmalıdır. MEDENLive Sağlık Grubu olarak hastalarımızın bilgilenmesi ve var olan bilgi kirliğinin giderilmesi açısından anal rahatsızlıkların farklarını içeren bir yazı dizisi hazırladık. Dilerseniz Hemoroid, Anal Fissür, Fistül ve Kondilom farkları yazımıza buradan, bilgilendirme amaçlı hazırladığımız diğer yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

Gelelim asıl konumuza Basur ameliyatı nedir? Hemoroid Tedavisi nasıl yapılır? Hemoroid ameliyatsız tedavi edilebilir mi? sorularını cevaplamaya.

Hemoroid Tedavisi Nedir? Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir şeyi tam bilmemek ondan korkmamız anlamına geliyor, insanlar yapısal olarak bilinmeyenden korkarlar. Bir tedavinin nasıl olduğunu tam olarak araştırmadan, başkasının kişisel deneyimine dayanarak, bir tedavinin iyi ya da kötü olduğunun kararını vermek; onu kendi içimizde yanlış bir yere oturtacağımız anlamına gelir. Başkasının hastalık öyküsünü tam olarak bilmiyoruz; bizden farklı bir anal rahatsızlığı daha olabilir mi?, Basurun evresi nedir?, Uygulama sonrası doktorunun dediklerini harfiyen uyguladı mı?

Bu soruların hiçbirinin cevabını bilmiyoruz ve bizimle aynı hastalığa sahip olduğunu düşünüyoruz. Onun başına gelen bizim de başımıza gelecek. Hayır! Hastalıklar kişisel öykülere sahiptir, oldukça benzer olabilirler, temelde birleşirler fakat yaptıklarımız, sahip olduğumuz diğer rahatsızlıklar bizi diğer insanlardan ayırır.

Hemoroid tedavisi olmaktan çekinmemizin nedeni, çevremizde muayeneyle ilgili yapılan şakalar, aslında gerçek olmayan varsayımsal durumlar olabilir mi? Anal bölgeyle ilgili utanma durumun nedeni sosyal ve kültürel olarak kodlanmış olmamız olabilir mi?

Bunların hepsi olabilir ya da hiçbiri olmayabilir fakat bunların hiçbiri tuvalete gidemediğiniz gerçeğini değiştirmez. Tuvalete zar zor gidiyorsunuz çünkü hastalığınız artık ilerliyor ve gittikçe daha da acı verecek. Anal muayenelerden korkmayın, doktorunuz kısa sürede teşhisi koyacak ve şu an çektiğiniz hiçbir sıkıntıya değmediğini göreceksiniz. 

Basur Lazer Tedavisi Mümkün mü?

Yukarıda üzerinde durduğumuz tedaviden kaçınma sebeplerinin bir diğer nedeni de; ameliyat korkusudur. Pek çok hasta ameliyatın yaratacağı stres ve iyileşme sürecinin görece daha uzun olması, kesi, dikiş ve pansuman süreçler inin meşakkatli olması sebebiyle cerrahi müdahale olmak istemez. Ameliyatın alternatifi bir tedavinin varlığından birçok hasta haberdar değil ve tek seçeneğin cerrahi olduğunu düşündüklerinden tedaviden kaçınıyorlar. Fakat artık lazerle basur tedavisi olabileceğinizi biliyor musunuz?

Lazer tedavisi de cerrahi müdahalede olduğu gibi, etkili ve hastanın sağlığını temel alan bir tedavi seçeneğidir. Burada önemli olan doktorunuzun hangi tedaviye karar verdiği ve sizin tedaviden ne beklediğinizdir. Eğer ki mümkün mertebe; iş kaybı yaşanmasın, uygulama sonrası sosyal yaşantıma dönüş sağlıyım ve biraz dinlendikten sonra işime döneyim diyorsanız muhtemelen doktorunuz sizi lazerle basur tedavisine yönlendirecektir. Tabii burada en önemli ana unsur; hemoroidiniz evresi ve hastalığınızın genel durumudur.

Cerrahi ya da değil önemli olan gecikmeden tedavi olmaktır, doktorunuza beklentilerinizi anlattıktan ve teşhisiniz konulduktan sonra sizin için en doğru tedavi biçimi belirlenecektir.Kendinizi herhangi bir tedavi şekliyle sınırlamayın, çok başarılı cerrahi operasyonların olduğunu unutmayın. Lazerle basur tedavisi, teknolojinin hayatımıza kattığı konfordur fakat her iki tedavide de ana unsur hemoroidin iyileşmesidir. Biri pek çok teknik kullanarak cerrahi yolla hemoroidi vücuttan alırken, lazer hemoroidi çevre dokulara zarar vermeden lazer ışınlarıyla kurutur. Buradaki ayrım, tedavi süresi ve tedaviden beklentiler üzerindedir.

Lazerle hemoroid tedavisi hakkında daha fazla teknik bilgi için buradan yazımızı okuyabilirsiniz. Cerrahi tedavilerle ilgili yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları bize sorabilir, dilerseniz MEDENlive Sağlık Grubunun deneyimli ve alanında uzman doktorlarına, anal rahatsızlığınızın net teşhisi için ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com