Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

MEDENLive Sağlık Grubu olarak, bugüne kadar hastalarımızın kafasında soru işareti yaratan pek çok konuyu aydınlatmaya ve var olan bilgi kirliliğini en aza indirgemek için çeşitli yazı dizileri hazırladık. Bu hafta odaklanacağımız konuysa anal rahatsızlıkların en çok bilineni Basurun yani Hemoroid Tedavisi hakkında en merak edilen 5 soruyu cevaplayacağız.

İşte Hemoroid Tedavisi Hakkında Merak Edilen 5 Soru:

 1. Hemoroid nasıl geçer?
 2. Hemoroid Tedavisi nasıl yapılır?
 3. Hemoroid için hangi bölüme gidilir?
 4. Basur Ameliyatı nasıl yapılır?
 5. Basur lazer tedavisi mümkün mü?

Hemoroid Nedir?

Hemoroid nasıl geçer?

Hemoroidin tedavisinin çok daha net anlaşılabilmesi için en önce hastalığı net bir biçimde tanımlamak gerekir. Hastamızın Basur ya da Mayasıl olarak adlandırdığı hastalık Hemoroid olmayabilir. Anal rahatsızlıklar genellikle birbirlerine benzetilirler ve genel olarak hastalarımızın internette yaptıkları aramalar sonucu, makatta kanama neden olur sorusuna basur cevabını almalarından kaynaklı yanılgılara düşebilirler. Anal rahatsızlıkları birbirinden ayıran pek çok durum vardır. Eğer net bir teşhis almadıysanız öncelikle buradan anal hastalıkları açıkladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Hemoroid aslında vücudun kendi öz yapısında bulunan, içerisinde damar ve mukoza bulunan yastıkçıklardır. Hastalık olarak hemoroid tanımlaması yaptığımızda genel olarak, dışkılama esnasında ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak nitelendirebiliriz. Hemoroid, hastalığın en başında belirti verir ve giderek belirtiler şiddetlenir. Basurun genel beliritileri; sert dışkılma ya da fazla ıkınma sonucu kanama, ağrı, kaşıntı ve şişkinlik olarak sayabiliriz. Eğer ayrıntılı bir hemoroid belirtisi yazısı okumak isterseniz buradaki linkten yazımıza ulaşabilir, basur belirtilerini hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hastalarımızın en büyük yanılgısı hemoroidin kendiliğinden geçmesi beklemek oluyor. Basur kendiliğinden geçmez, Hemoroid Tedavisi yapılmadığı taktirde tekrar eder ve çok daha şiddetli semptomlar gösterir.

Hemoroid Kendiliğinden Geçer mi?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi basurun ya da diğer anal bölge hastalıklarının kendiliğinden geçmesini beklemek büyük bir yanılgıdır. Eğer hastalık ortaya çıktığı ilk anda doktorunuza başvurursanız ilaç ya da çeşitli reçetelerde hastalığınız giderilebilir fakat ilerleyen basurun tedavi edilmesi şarttır.

Hastaların duydukları ilaçları kullanarak ya da yağlardan medet umarak geliştirdikleri tedavileri uygulamaları neticesinde çok daha ağrılı ve zor süreçler yaşadıklarını görüyoruz. Hemoroid Tedavisi uzman bir doktor tarafından sizin hastalığınıza en uygun tedavinin belirlenmesiyle yapılır.

Hemoroid Tedavisi nasıl yapılır?

Hemoroid Tedavisi, çok uzun süredir cerrahi olarak yapılıyordu. Cerrahi tedaviler genel anesteziyle yapılan hemoroidin çeşitli (kesi,boğma,asma gibi) metotlarla alınması esasına dayanan uygulamaları içerirler. Genel olarak kesiyle hemoroidin alınması sonrası, dikiş ve pansuman süreçlerinin uzun ve zahmetli bir iyileşme süreci yaşatmasından kaynaklı olarak görece çok daha kısa sürede tedavi imkanı sağlayan lazerle hemoroid tedavisi gibi alternatiflere talep yoğunlaşmıştır.

Burada önemli olan doktorunuzun sizin için hangi tedaviyi uygun gördüğüdür. Çünkü basurun evreleri olan bir hastalıktır, çok ilerlemiş bir hemoroidin tedavisiyle başlangıç aşamasındaki hemoroidin tedavisi aynı olmayabilir.

Hemoroid için hangi bölüme gidilir?

Hastalarımızın pek çok kez sorduğu bir diğer soruda, basur hangi bölüm bakar ya da basur muayenesi için nereye gitmeliyim oluyor. Hemoroid Tedavisi için başvurmanız gereken departman Genel Cerrahi birimidir. Daha önce pek çok kez işlem gerçekleştirmiş, tüm tedavilere hakim ve alanında yetkin genel cerrahi uzmanına gitmeniz sizin için en doğru seçenek olacaktır.

Basur Ameliyatı nasıl yapılır?

Klasik basur cerrahisi yani tıbbi adıyla Hemoroidektomi; hemoroidin kesi yoluyla alınması esasını içeren tedavi şeklidir. Aynı zamanda çok uzun yıllar boyunca basurun tedavisinde güvenle kullanılan bir yöntemdir. Genel anestezi altında gerçekleşir ve işlem sonrası hastanın oldukça hassas davranması gerekir.

Kişi, bir süre dinlendikten sonra iş yaşamına geri dönebilir. İlk dönemde ağrı ve sızı görülmesi normal olup, zamanla ağrıda azalma meydana gelecektir. Hasta pansumanını ihmal etmemeli ve dikiş yapılan bölgeyi zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır. Eğer bölgede istenmeyen bir durum ya da kanama meydana gelirse direkt doktorunuza başvurmalısınız.

Basur lazer tedavisi mümkün mü?

Lazer pek çok anal bölge hastalığın tedavisinde güvenle kullanılıyor. Alınan sonuçların etkinliği ve iyileşme sürecindeki ağrı ve acının minimum düzeyde olması lazeri, cazip bir tedavi alternatifi haline getiriyor. İşten mahrum olma sürecinin azalması, pansumana gerek duyulmaması; lazerle hemoroid tedavisinin bir diğer artısı.

Lazerle hemoroid tedavisi, kombin tedavi olarak da kullanılabilir. Birden fazla anal rahatsızlığı olan kişiler aynı anda her iki tedaviyi de lazerle gerçekleştirebilirler. Lazerle Basur Tedavisi öncesi hastanın herhangi bir ameliyat hazırlığı yapmasına gerek yok. Genel anestezi olmadan, sedasyon yani uyku halindeyken işlem çok kısa bir sürede gerçekleştirilir. Hastanın işlem sonrası hastanede yatış yapmasına gerek yoktur, sadece birkaç saat dinlenmenin ardından günlük hayat rutinine dönebilir. 

Lazer ya da cerrahi fark etmeksizin en önemli nokta hastalığın ilerlemesini beklemeden, sizin için en uygun tedaviyi belirleyecek hekime başvurmanızdır. Lazerle basur tedavisi olan hastalarımızın yorumlarını öğrenmek için buradaki linke tıklayabilir ve deneyimlerini içeren videoları izleyebilirsiniz. Tedavi hakkında daha fazla bilgi almak ve hastalığınızın net teşhisi için MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarına ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz.

 

2 Yorumu okuyabilirsiniz

 1. Merhaba şu anda askerim izin alip lazerli basur tedavisi olmak istiyorum ssk ile anlasmani var mi fiyat hakknda bilgi alablrmiyim

  1. Merhaba Salih Bey,
   SGK anlaşmamız bulunmaktadır. Hemoroid tedavisi hakkında buraya tıklayarak bize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com