Hemoroid Evreleri Nelerdir?

Hemoroid (basur) sadece modern dünyanın savaştığı bir rahatsızlık değildi. Basur; tarihi çok eskilere dayanan, Eski Mısır kitabelerinde (M.Ö 1700) tedavi yöntemlerinden bahsedilen, bilinen en eski hastalıklardan biridir. Hemoroid yani halk arasında bilinen adı ile basurun (mayasıl) cerrahi tedavisinden de yine M.Ö 400 yıllarda bahsedilmiştir. Hippocrates’in önerisine göre; kızgın demirle, anal bölgedeki oluşan memelerin eksizyonu yapılabilmektedir. Neyse ki modern dünya bize çok daha acısız ve ağrısız biçimde lazer ile hemoroid tedavisi konusunda yenilikler sunuyor.

Hemoroid evrelerini ayrıntılı olarak ele almadan önce asıl üzerinde durulması gereken, basurun aslında ne olduğudur.

HEMOROİD NEDİR?

Kanamam var! Hemoroid olabilir mi? 

Hemoroid doğal olarak anal kanalın kendi anatomik yapısında bulunan, içerisinde mukoza ve damar yumakları içeren yastıkcıklardır. Hemoroidlerin elastik olan dokusu sayesinde dışkının tutulumunda önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Günümüzde pek çok insanın, özellikle erkeklerin, en azından hayatlarında bir kez hemoroidal rahatsızlıklardan şikayet ettiği görüşü hakimdir.

Hemoridi olduğunu düşünen birçok kişi aslında anal fissür, anal fistül veya polip gibi rahatsızlıklara sahiptir. Hastalığın tespiti açısından hekim kontrolü oldukça önem arz eder.

Eğer ki diğer anal hastalıkların varlığından şüpheleniyorsanız, buradan linke tıklayarak hemoroid ve diğer hastalıkları karşılaştırdığımız yazımıza ulaşabilirsiniz. Hemoroid hastalığı iki ana gruba, bir de ikisin beraber bulunduğu bir alt gruba ayrılmaktadır; Internal hemoroid, eksternal hemoroid ve miks tip hemoroid. İnternal hemoroid yani iç hemoroidlerde; hemoroid ağı genişler ve üzerindeki mukoza tabakanın prolapsus (sarkma) olduğu görülür. Dış hemoroidlerde ise, mukoza sarkmaz, anal kanal içerisinde gelişme görülür. Anüs (makat) yakınında sert bir kit le meydana gelir.  Aynı anda hem dış hem de iç hemoroide (miks tip) sahip hastalara sıkılıkla rastlanmaktadır.

Hemoroidin (basur) en sık rastlanan belirtisi; kanama ve ele gelen şişliktir. İç hemoroid (internal) genellikle başlangıçta; ıkınma ve dışkılama sırasında açık renkli kan gelmesi ve makattan dışarıya çıkan kitlenin içeriye girmesi olarak görülür. Hastalık eğer tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde, diğer evreye ilerleyecek anüsten çıkan kitlenin geri itilemediği görülecektir.

İç hemoridler kendi içerisinde 4 evreye ayrılmaktadır. Bu 4 evreden hangisinde olduğunuzun tespitinin yapılması tedavi açısından da oldukça önem arz eder. Dış hemoroidler de ise hastalık, daha çok ele gelen şişlik seyrinde ilerlemektedir. Hemoroid rahatsızlığı bu bağlamda tedavi edilmezse ilerleyen, ileri safhalarında ise kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir sürece girmektedir. Hemoroidin hangi evrede olduğunun bilinmesi ve tedavisinin buna göre yapılması oldukça önemlidir.

Eyvah! Kanama ve ağrı şikayetlerim başladı ne yapmalıyım?

1.EVRE HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Hemoroid hastalığı; başlangıcından itibaren belirti veren, sıkıntı hissettiren bir rahatsızlıktır. Halk arasında basur ya da mayasıl denilen bu rahatsızlığın ilk belirtisinin görüldüğü evre, başlangıç evresidir. Dışkılama sırasında gelen koyu olmayan kan ve ele gelen kitle şeklinde kendini belli edebilir.

İç hemoridin birinci evresinde hemoroid anal kanal içerisinde yer alır ve dentat line denen anatomik sınırı genellikle geçmez fakat geçse bile kendiliğinden geri gider. Hemoroid muayenesinde anaskop yardımı ile görülebilir. İlk evre genellikle, ilaç ile tedavinin yapıldığı cerrahi müdahalenin önerilmediği evredir. Hastaya ilk evre hemoroidde, dışkılama alışkanlıklarının değiştirilmesi önerilir. Genellikle dışkılama sırasında uzun süreli oturma yapılmamalıdır. Fazla ıkınma anüste dirence sebep olduğundan, mukoza yastıklarının gevşemesine neden olabilmektedir. Hemoroid hastalığı; ishal, kabızlık, oturarak çalışma, ağırlık kaldırma gibi sporların bilinçsizce yapılması,yaş gibi sebeplerle bağlı olarak görülebilir. Özellikle kadınlarda gebelik hemoroid oluşumunu tetikleyebilir.

Hemoroidin 1. ve 2. evresi benzer semptomlar göstermektedir. Hemoroidin ilerlemesi ile beraber, 2. evre de hemorid anüsten çıkar ve kendiliğinden geri girer. Her iki evrede de benzer biçimde, ilk önce yeme biçimini değiştirilmesi ve hastaya düzenli bağırsak alışkanlığı kazandırılması sağlanmaya çalışılır. 1. ve 2. evre hemoroidlerde önleyici tedbirlerin yanında, rahatlamayı sağlayıcı krem ve sıcak su banyosu önerilmektedir.

AMELİYAT OLMAK ZORUNDA MIYIM?

2.EVRE HEMOROİD NASIL ANLAŞILIR?

Hemoroid hastalığının ikinci evresinde; üst hemoroid ağı genişler, dolar ve mukoza ile birlikte, dentat line denilen anüs hattını geçerek dışarı çıkması şeklinde gelişir. Dışkılama da ıkınma ile birlikte anüs hattından çıkan hemoroid, kendiliğinden içeriye girmektedir. Hemoroidin bu evresinde birinci evrede olduğu gibi dışkılamadan sonra veya esnasında açık renkli kan görülebilir. Hemoroidin bu evresinde; kan görülmese de dahi, tıpkı ilk evresinde olduğu gibi, mukozanın yarattığı ıslaklık sebebi ile kaşıntı oluşabilir. Hemoroidin ikinci safhasında; kanama, kaşıntı ve huzursuzluk hissi sıklıkla görülen şikayetlerdir. Hasta dışkılama sırasında zorlanma ve sonrasında ağrı yaşayabilir.

Hemoroid hangi evre olursa olsun; hastanın beslenme alışkanlıklarını düzenlenmesi gerekmektedir. Beslenme alışkanlıklarının düzenlemesi ve dışkılama bilincinin gelişmesi, hastalığın nüksetmesini önlemek açısından önemlidir.

Yüksek lifli yiyecekler tüketmek ve sağlıklı beslenmek bağırsak florasını düzenleyeceği için kişinin; kabız, ishal gibi hastalıklar yaşama oranını düşürecektir. Tuvallette çok oturmamak, özellikle dışkılama esnasında bir şey okumamak fazla ıkınmayı önleyecek, böylece anüsteki basınç böylelikle azalacaktır. Dışkılama bilincini geliştirmek ve doğru dışkılama alışkanlığı kazanmak ve özel bir diyet programı uygulamak hemoroidin 3. Evreye geçişini durdurabilmektedir.
Hemoroidin 2. evresinde hastalığın ilerlemesini önlemek ve hastanın sıkıntılarının giderilmesi için lazerle hemoroid tedavisi uygulanabilir. Ameliyat korkusu olan, cerrahi müdahalenin yaratabileceği komplikasyonlardan çekinen hastalar genellikle lazer ile tedavi seçeneğini tercih etmektedir. Lazerle hemoroid ameliyatı, kısa süre içerisinde yapılır ve hasta aynı gün günlük hayat rutinine kolaylıkla dönebilir. Lazerle hemoroid uygulaması hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Buradaki en önemli noktalardan biri hastalığın tedavisini geçirmemektir. Basur belirtileri arasında oldukça zorlayıcı, ağrılı süreçler bulunmaktadır.

ÇOK MU GEÇ KALDIM? 

3.EVRE HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Hemoroid Evreleri 3’e gelindiğinde; dışkılama esnasında hemoroid anüsten (makat) dışarıya çıkmaktadır. 2. safhasında olduğu gibi kendiliğinden içeriye girme durumu söz konusu değildir. El yordamı ile kitle anüs hattından içeriye itilebilir. Dışkılama sırasında diğer Hemoroid Evreleri gibi kanama, kaşıntı ve ağrı görülebilir.
Hemoroid ilerlediği için, anüs bölgesindeki lifler genişlemiştir ve ıkınmaya bağlı olarak oluşan basıncın etkisi ile yastıkçıklar gevşemiştir. Yastıkcıklardaki bu gevşeme, hemoroidin ilerleyen safhaları için geri döndürülmesi zor olan durumlardır ve bu sebeple cerrahi işlemin uygulanması daha doğru olmaktadır.
Hemoroidde rektal kanama en belirgin özellik olarak görülse bile hastalığın tam teşhisi konunun uzmanı bir doktor tarafından yapılmalıdır. Rektal kanama başka birçok hastalığın habercisi olabileceği gibi hemoroid dışında başka hemoroidal rahatsızlıklarında habercisi olabilir.
3.evre hemoroid, bir sonraki aşamaya geçmeden tedavisinin yapılması hastanın, daha acı ve ağrılı süreci yaşamasını engelleyecektir. Makattaki dolgunluk hissi, acı, akıntı gibi şikayetler yapılacak doğru müdahale ile geçirilebilmektedir.

4.EVRE HEMOROİD 

İç hemoroidlerin son evresinde; hastalık hastanın tüm yaşam kalitesini düşüren, sıkıntıların şiddetlendiği evredir ve müdahale şarttır. 4. evre hemoroidde, dışkılama esnasında hemoroid dışarıya çıkar ve anüse geri itilemez. 4. evre hemoroid; kanamanın görüldüğü, ağrı ve acının yaşandığı, bir evredir. Hemoroidin bu evresinde dışkı kaçırma, dışkı yapamama gibi çok ciddi problemler görülmektedir.
Hemoroidin son evresinde ele gelen kitle iltihap yapabilir ve hijyen kurallarına uyulmadığı taktirde kitle nekroze ve tramboze olabilmektedir. Kitlenin iltihaplanması olasılığı kişinin, çok daha sıkıntılı bir sürece girdiğini göstermektedir.

Hastalık için doğru tedavi yönteminin belirlenmesi için belirtiler görülmeye başlamasından itibaren gecikme yaşanmadan, uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com