MEDENLaser Hemoroid Basur Rahatsızlığı ve Tedavileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hemoroid (Basur) Rahatsızlığı ve Tedavileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hemoroid ( Basur ) Nedir?

Makattan kan gelmesi Hemoroid’in habercisi mi?

Makattan kan gelmesi, akıntı, kaşınma ve yanma gibi şikayetlerle karşı karşıya kalan hastalar internetten; makattan neden kan gelirMakatta kanama, makatta kanama neden olur? Makattan kan gelmesi hemoroid’in habercisi mi? Gibi aramalar yaparak şikayetlerine çözüm ve tedavi seçeneklerini araştırmaya başlıyorlar. Peki bu şikayetlerin olması basur rahatsızlığının teşhisi için yeterli midir? Haydi gelin hemoroid rahatsızlığının ne olduğunu öğrenelim. Makat çevresinde ve daha yukarısında yer alan varisleri andıran şişmiş damarların oluşturduğu rahatsızlığa hemoroid ya da halk arasındaki adı ile basur denilmektedir. Hemoroid farklı pek çok etkenle oluşabilir. Ancak genel olarak neden kaynaklandığı tam olarak tespit edilemez. Toplumunun dörtte birinde görülen bu rahatsızlık, oldukça yaygındır. En çok 20 ile 50 yaş aralığında rastlanır. Genel olarak rahatsızlık hissi, kaşıntı ve kanama ile ortaya çıkar. Özellikle basur içinde kan pıhtısı oluşmuş ise şiddetli ağrılar oluşturabilir. Bu durumlarda hemoroid tedavisi yapılırken pıhtının içinin boşaltılması amaçlanır.

Hemoroidler hem içte, hem de dışta olabilir. Tedavi aşamasında etkili sonuçlar veren pek çok seçenek bulunuyor. Hatta pek çok kişi evde uygulanabilecek tedaviler ile hemoroid şikayetlerini geçici olarak dindirebiliyorlar. Ancak hemoroid tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu, hastalığın geçici olarak mı? Kalıcı olarak mı? Tedavi edildiğidir. Bu yazımızda basur şikayetlerinde uygulanan tüm tedavi yöntemlerini inceleyeceğiz. Her bireyde var olan hemoroid dokusu, yaşam kalitesi açısından çok önemlidir. Bu doku bağırsağın bittiği alanda bulunur. Anüsün başladığı alandaki damarsal doku istemediğimiz durumda sıvı ve gaz çıkışana da engel olabilecektir. Hasta büyük tuvaletini yaparken de bu doku kolaylık sağlayabilmektedir. Bu kısımda yaşanan rahatsızlıklar özellikle dışkılama sırasında büyük sorunlar meydana getirebilir.

Hemoroid ( Basur ) Çeşitleri Nelerdir?

İç, Dış Basur ve Hemoroid Evrelerinin Özellikleri

Hemoroid çeşitleri aynı değildir. Bulundukları yere ve belirtilerine göre gruplandırılırlar. Temelde basur rahatsızlığı ikiye ayrılmaktadır. Bunlar İç Hemoroid ve Dış Hemoroid olarak adlandırılmaktadırlar. Peki iç ve dış basur rahatsızlıklarının farkları nelerdir? Kalın bağırsağın üçte birlik kısmına rektum adı verilmektedir. İnce bağırsaktan gelen dışkı bu alanda geçici olarak depolanmaktadır. Rektumunun üçte birinde ortaya çıkan toplardamarlar iç basur olarak tanımlanır. Anüsün dış kısmında bulunan deri altında gelişen rahatsızlık ise dış basur olarak adlandırılabilir. İlgili rahatsızlıklar kaşıntılı ve ağrılı şikayetler yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu bölgeler mavimsi bir renk gösterebilmektedir. İç basurun anüsten dışarı sarkması durumunda prolapse basur oluşabilmektedir. Bunun yanında basur içerisinde kan pıhtısı olursa tromboze görülmektedir.

Günlük hayatını etkileyecek ağrılar, kaşıntılar veya akıntılar gibi rahatsızlıklar olmadıkça pek çok insan basur hastalığını fazla önemsemez hatta gizlemeye çalışırlar. Ancak zamanında tedavi edilmeyen hemoroidler zamanla ileri evrelere ulaşarak hastaların şikâyetlerinin artmasına sebebiyet göstermektedir. Bu rahatsızlıktan hemen ve sessiz bir şekilde kurtulmak için Hemoroid Hastanesi, Makat Hastanesi, hemoroid için hangi bölüme gidilir? Hemoroid hangi bölüm bakar? Hemoroid hangi bölüm? Hemoroid doktoru, basur hangi bölüm bakar? gibi aramalarla araştırmalar yapmaya başlarlar. Direkt olarak bir hastaneye gitmek yerine detaylı araştırma yapmalarının temel sebebi şikayetin mahrem bir bölgede gerçekleşmesinden dolayı gizli ve kalıcı bir tedavi aranmaktadır. Bu durumda hasta ağrılar nedeni ile gün geçtikçe yaşam kalitesini de kaybedecektir.

İç Hemoroid ( Basur ) Nedir?

Makatta Dışarıdan Bakıldığında Fark Edilmeyen Basur

İç Hemoroid makat bölgesine dıştan bakıldığında fark edilmeyen düzeydeki memeler sadece dışkılama sırasında ortaya çıkabilir. Bu şekilde ortaya çıkan şikayete iç basur denilir. Genel olarak iç basur daha az şikayet oluşturabilir. Dışkılama sırasında oluşan baskıyla dışarı çıkan hemoroid memelerinin yüzeyi hassaslaştıkça kanama artabilir. Eğer meme dışarı çıkmaya başlamışsa riskli bir hemoroid ile karşı karşıya kalınması söz konusu olabilir. Özellikle dışarı çıkan basur pakeleri, makat tarafından sıkıştırıldığında; hastayı şiddetli ağrılarla karşı karşıya bırakabilmektedir. Hemoroid birinci ve ikinci evrelerinde Lazerle Basur Tedavisi yeterli olabilmektedir. Ancak hemoroid evresi 3. ve 4. seviyeye ulaştıktan sonra MEDENLaserneoLaser, Smart Laser, Trans Hemoroid Doppler ( THD ) ve Longo tedavileriyle kombin edilmesi gerekebilir. Standart lazerle hemoroid tedavisi, ilgili bölgeye yakma yöntemiyle uygulayabildiği gibi neoLaser kurutma tekniğiyle ameliyatsız tedavi seçeneklerini oluşturmaktadır. Smart Laser tedavisini incelediğimizde sağlıklı dokuyla basurlu dokuyu ayırt ederek, sadece hemoroidle bölgelere atış yapılmasını sağlayabilmektedir. Türkiye’de en gelişmiş hemoroid yöntemlerinin başında gelen diğer bir teknik ise MEDENLaser’dir. MEDENLaser’ın hemoroid tedavisindeki farkı ise sadece hemoroidli bölgeye yakmadan kurutma teknolojisiyle ameliyatsız bir tedavi seçeneği sunmasıdır.

Genellikle ayakta çalışılan mesleklere sahip olan bireyler bu hastalığa daha fazla maruz kalabilmektedir. Ayrıca uzun süre hareketsiz şekilde oturarak çalışan bireylerde de basur daha sık ortaya çıkabilmektedir. Bunlar dışında yanlış tuvalet alışkanlıkları hemoroid sarkmalarına neden olabilir. Fazla ıkınma ya da uzun süreli oturma da bu tip sorunlarla karşılaşılmasına yol açabilir.

Dış Hemoroid ( Basur ) Nedir?

Anüse Dışarıdan Bakıldığında Fark Edilebilen Hemoroid

Anüste bulunan memeler; nohut kadar da olabilir, yumurta kadar da olabilir. Bunlar dış hemoroid olarak adlandırılır. Estetik olarak rahatsızlık vermesinin dışında herhangi bir kanama, acı, ağrı ya da yanma oluşturmayabilirler. Eğer hastada kanama varsa sorun iç basur ya da bu hastalığa eşlik eden farklı bir hastalığın habercisi olabilir.

Makat çevresinde hemoroid oluşması, bağırsak duvarında meydana gelen zayıflamadan kaynaklanabilir. Venlerin sarkması da aynı sorunla sonuçlanabilir. Dış hemoroidler, iç hemoroidlere göre kolay tanımlanabilir. Doğru tedavi seçenekleriyle alanında tecrübeli cerrahlar tarafından basit bir şekilde tedavi edilebileceği gibi yanlış tedavilerle daha ileri rahatsızlıklar oluşturulmasına sebep oluşturulabilir. Makatın yanında bulunan damarda pıhtının birikmesi ödemi daha fazla ortaya çıkartabilir. Dış hemoroid genetik ve çevresel faktörlerle ortaya çıkabilir. Uzun süren kabızlık ya da ishal sorunları dış hemoroid ( basur ) şikayetlerinin nedeni olabilir.

Doğum, hamilelik, ağır kaldırma ya da aşırı egzersizlerde damarlara normalden fazla basınç uygulanmasına neden olabilir. Dış hemoroid diğer makat hastalıkları olan makat çatlağı, anal fistül, anal fissür ve makat siğili vb. rahatsızlıklarla karıştırılabiliyor. Hemoroid, Anal Fissür, Fistül ve Kondilom FARKLARI Nelerdir? isimli yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilir böylece; makat siğili, makat çatlağı, hemoroid rahatsızlıklarının farkları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İlgili şikayeti olan birey İstanbul’da ikâmet ediyorsa tedavi merkezlerinin çeşitliliğinin yüksek seviyede olması nedeniyle hemoroid doktoru araştırmalarını yaparken daha fazla araştırma yapması gerekebilir. Hastanın basur tedavisi için tercih ettiği merkezi seçerken kurumun güvenilirliği, hekimin bilgi birikimi ve tecrübesi dikkat etmesi gereken en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Günümüzde oldukça yaygın bir problem olan hemoroid sorunu hastanın günlük yaşam konforunu etkilediği için psikolojisini de çok ciddi oranlarda bozabilmektedir. Hemoroid rahatsızlığını en konforlu ve kesin olarak tedavi ettirebilmek için basur evrelerini ve tedavi seçeneklerinin özelliklerini öğrenmesi gerekmektedir. Bu nedenle öncelikle Hemoroid ( Basur ) evrelerinin belirtilerini sonrasında tedavi seçeneklerinin özelliklerini incelemeye ne dersiniz?

Hemoroid ( Basur ) Evreleri ve Belirtileri Nelerdir?

Tuvalet Kağıdınızı Atmadan İncelemelisiniz.

Hemoroid ( Basur ) Evreleri hakkında fikir sahibi olmak için tuvalet kağıdınızı atmadan evvel gözlemlemeniz erken müdahale için çok faydalı olacaktır. Tuvalet kağıdınızda, parlak renkli kan gelmesi; hastaların en sık gördüğü erken teşhis uyarıcılarından bir tanesidir. Eğer hemoroid kanalları tıkanmış ise ağrı oranında artış gözükmesi muhtemeldir. Genel olarak hastalarda ortaya çıkan belirtiler; yanma, anüste rahatsızlık ve kaşıntı olabilmektedir.

Hemoroid rahatsızlığının en sık görünen sebeplerinden bir tanesi kabızlıktır. Özellikle bağırsak içi enfeksiyonları, tahriş edici aşırı acılı gıdaların tüketimi, içki ve yetersiz hijyende basura neden olabilir. Anüsten kan gelmesi gibi şikayetlerle hekime başvurduğunuzda, anal kanala muayenesi gerekli görülmesi durumunda ışıklı görüntüleme cihazları ile kanal içi hekim tarafından muayene edilebilir. Böylece basur rahatsızlığınızın çeşidi ve derecesi teşhis edilebilir. Yaşam standardınızı düşüren hatta sürekli olarak psikolojinizi bozan bir hastalık ile yaşamanızla kıyaslandığında, saniyeler sürecek bir işlem olan muayeneden utandığınız için doktora başvurmamanız; hemoroid rahatsızlığınızı çok daha ileri seviyelere getirmenize sebep olabilir.

Dikkate Almanızı Öneriyoruz.

Hatta mahrem bölge muayenesinden utanan hastanın, tedaviyi geciktirmesi nedeniyle hemoroid rahatsızlığı altında yatan bağırsak/rektum kanserlerinin teşhis edilmesinin de önüne geçilmesi de sıkça rastlanan ölümcül bir hastalıkla karşılaşılmasını sağlayabilir. Basurun en sık rastlanan komplikasyonlarından bir tanesi kanamadır. Bazı hastalarda ilk belirti olarak ortaya çıkabildiği gibi bazı hastalıkların herhangi bir aşamasında ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle kanam dışında kolay iltihaplanmada basurun oluşmasına etken riskler arasında yer alabilir. İltihap oluşması basur memelerini gerginleştirir. Genişleyen, şişen ve gerildiği için hastaya çok fazla ağrı veren bu durum yapay bir dışkılama duygusu ortaya çıkartabilir. Dışkılama oluştuğunda dayanılmaz olan ağrı daha da artabilir, hatta hastanın ateşini yükselebilir.

Basur ile birlikte makatta çatlaklar (Anal Fissür) meydana gelebilir. Özellikle iç basurda mukoza sarkması ve boğulması oluşabildiği için iltihaplar hemoroid memelerinin sık sık sarkmasına neden olabilir. Basur memeleri boğuldukça şiddetli ağrı ve morarma ortaya çıkabilmektedir. Kasılmalar sonucunda ülserler oluşabilir bu aşama genel olarak hemoroid 4. evrenin habercisidir. Hemoroid rahatsızlığınızı bu evrelere getirmemek için Hemoroid ( Basur ) evrelerinin belirtilerini sonrasında tedavi seçeneklerinin özelliklerini öğrenmek ister misiniz?

1. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) Nedir?

En kolay ve zamanında tedavi seviyesi olabilir.

Basurun ilk evresinde hemoroid memesi yoktur. Bu nedenle en rahat ameliyatsız basur lazer tedavisi gibi tedavilerin tek başına uygulanabildiği aşamadır. Bilinçli hastaların bu aşamayı farkederek hemen yüksek teknolojilerle tedavi uygulayan merkezlere başvurduğu evredir. 1. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) dışkılama sırasında ortaya çıkan hemoroid memesinin sonrasında kendiliğinden içeri girerek kaybolduğu aşamadır. Bu nedenle fazlaca belirtisi ve şikayeti olmayabilir. 1. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) belirtileri arasında makat ve çevresindeki kaşıntılar öne çıkabilmektedir.

1. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) kaşıntıları rahatsız etmeyebilir. Hasta tuvaletini giderip, kalktığında ihtiyacını tam olarak giderememiş gibi bir hisse kapılabilir. Bazı durumlarda düşük ağrılı ve ağrısız kanamalar oluşabilir. Hemoroidin birinci evresinde kanamalar ve ağrılar çok nadir görülmektedir. Hemen hemen herkeste bu şekilde hemoroidin birinci evre belirtileri en önemli uyarı aşamalarıdır. 1. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) belirtileriyle karşılaşıldığında telaşlanmadan ve gizlemeden güvenilir bir tedavi merkezine başvurmanız çok önemlidir, çünkü ilk ve en hızlı tedavi için kaçırılmaması gereken aşamadır. Bu evrede sizi rahatsız etmeyen durum, ileriki evrelerde günlük yaşantınızı aksatabilen tedavilerle hemoroid tedavinizi yaptırmak zorunda kalmanıza neden olabilir.

2. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) Nedir?

Ameliyatsız tedaviden için son uyarı olabilir.

2. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) geçtiğinde artık makattan sarkan memeler ele gelmeye başlar. Kaşıntılar ve kanamaların yanında hafif hafif ağrılar ortaya çıkamaya başlayabilir. Bu evrede iç çamaşırınızda kan lekeleri ve akıntı görebilirsiniz. 2. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) konusunda tecrübeli bir uzmana görünerek, MEDENLaserneoLaser, Smart Laser, Trans Hemoroid Doppler ( THD ) ve Longo vb. tedavi seçenekleri hakkında bilgi almanız önemlidir. 2. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) tedavi yollarını araştırırken hastalığınızın bir sonraki aşamaya ilerlememesi gerekmektedir. 2. evreden 3. evrene geçişte en dikkat çeken belirtiler, dışarı sarkan memelerin daha fazla kaşıntılı, hem de daha fazla ağrılı olması örnek gösterilebilir. İç çamaşırınızda akıntı lekelerini daha sık görüyor olamanızın yanı sıra özellikle tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra makatınızda rahatsızlık oluşturan bir dolgunluk hissinin devamlılığı üçüncü evreye geçişin habercisi olabilir.

3. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) Nedir?

Geçici tedavilerin yetersiz kaldığı aşama. 

3. Evre (Derece) Hemoroidle hastanın yaşam standartları daha da olumsuz bir şekilde etkilenmeye başlar. Artan kanamalar ve kendini iyiden iyiye hissettiren üçüncü evre hemoroid, bireyin rahatsızlığını saklayamamaya hatta yeni sorunlarla karşılaşmaya başladığı aşamadır. Üçüncü evredeki kanamaları durdurmak çok uzun zaman alabilir. Bu aşamadaki hemoroid belirtileri arasında elinizle içeri itmek zorunda kaldığınız memeler de bulanabilir. Ciddi derecede ağrılı aşamaları olan dışkılamalar aynı zamanda hemoglobin seviyenizi etkileyecek şekilde kanamalara da sebep olabilir. İç çamaşırınızda doğrudan kan lekeleri gördüğünüz zamanlar değil görmediğiniz zamanlar yok denecek kadar azalabilir. Bu aşamada iç basur belirtileri daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkabilir. 

4. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) Nedir?

Hastalığınızı gizleme lüksünüze veda ettiğiniz seviye.

Hemoroidin son evresi olan 4. Evre Hemoroid’de dışarı çıkan basur memeleri el ile ittirilerek bile gizlenemeyecektir. Parmaklarınızla gizleyebilecek olsanız bile üçüncü evreye göre dokunamayacağınız kadar hassas bir seviyeye ulaşabilir. 4. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) hastalar için tuvalet ihtiyaçları sadece bir ızdırap olarak adlandırılmaya başlayabilir. Bu şikâyetlerin yanında kanamalar o kadar ciddi bir boyuttadır ki, kansızlık nedeniyle yeni hastalıkların oluşmasına davetiye çıkartabilir. Bu evredeki hastalar genellikle oturamaz ve konforlu biçimde yatamayacak durumdadır. Hatta yürümekte bile zorlanabilirler. 

4. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) hastalar, ağrılı ve kanamalı dışkılamalarla karşı karşıya kaldıklarını belirtmesinin yanında anüs memelerine el değdiremeyecek kadar hassasiyet yaşadıklarını sıkça dile getirilmektedir. Yürürken bile ağrı hissiyatlarından hatta oturamadığı gibi sırt üstü de yatamadıklarından bahsetmektedirler. Bu şikayetlerinin yanında anüste tatlı kaşıntılar ile başlayan hemoroid pakeleri, ele gelen iri meme oluşumlarından bahsedilmektedir. 4. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) tuvaletini tam yapmamış hissiyatını sürekli yaşadıkları için tuvalete bile gitmek istemediğini belirtebilmektedirler.

4. Evre (Derece) Hemoroid ( Basur ) hastalarının iç çamaşırında, ilk etapta sarımtırak renkler olurken sonraki aşamalarda; kan lekeleri istikrarlı olarak görülmeye başlar. Dışkılama sırasında ağrılı durumların ortaya çıkması, ağrılı ya da ağrısız kanamaların oluşması da dördüncü seviye hemoroidin ciddi boyutlara ulaştığını gösterir. Son aşamada oturma, sırt üstü yatma, yürüme sırasında da gerilme hissi ve ciddi ağrılar artık hastayı günlük aktivitelerinden alıkoyar bir hale gediği için hastaların en yakın hastaneye başvurmaktan başka seçenekleri bulunmamaktadır. Hemoroid rahatsızlığının tüm aşamalarını detaylı olarak öğrendik, basur tedavi seçeneklerinin özelliklerini detaylı olarak öğrenmeye ne dersiniz?

Hemoroid ( Basur ) Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

İç, Dış Basur ve Hemoroid Evrelerinin Özellikleri

Günümüzde tıbbi olanaklar oldukça gelişmiştir. Bu nedenle belirtilerine göre basur ameliyat yapılarak ya da ameliyatsız tedavi seçenekleride kullanılabiliyor. Basur hastaları internette yaptığı; basur ameliyatıbasur ameliyatı fiyatları, basur ameliyatsız nasıl geçer? Basur lazer tedavisibasur lazer tedavisi fiyathemoroid ameliyathemoroid ameliyatsızHemoroid nasıl geçer? Hemoroid tedavisilazer hemoroid ameliyatı, lazer ile hemoroid ameliyatılazerle basur tedavisilazerle hemoroid ameliyatı fiyatılazerli hemoroid ameliyatı aramalarıyla makat ameliyatı seçeneklerini öğrenmeye çalışabilir.

Makat hastalıkları ile benzer şikayetleri olan yandaş makat hastalıklara sahip olan bireylerin bunu farketmek için vakit ayırması her zaman karşılaşılan bir durum değildir. Hemoroid tedavisi olmak için muayeneye giden hastaya genellikle, diz dirsek pozisyonunda durulması istenmektedir. Parmak ya da ağrı oluşturmayan bir cihazla ağrısız olarak muayene yapılır. Muayene çok kısa bir süre içinde gerçekleştirilir sonrasında teşhis konulur. Eğer hastanın ağrısı çok ise anüsün görülebilmesi gereklidir. Kanama şikayeti ile gelinmiş ise de daha ileriyi görüntüleyebilen kameralar ile tetkikler yapılır. Bu şekilde yapılan teşhise kolonoskopi deniliyor. Ve bu şekilde poliğ, kolit ya da ülser gibi hastalıklar çok pratik bir şekilde teşhis edilebiliyor. Kolonoskopi anestezi altında uygulanıyor. Hasta aynı gün evine dönebiliyor. Hemoroid hastalığının teşhis edilmesinde hastalar hemoroid hangi bölüm bakar? Araştırmaları yapabiliyor. Makat hastalıklarının tamamı için hastalar Genel Cerrahi Proctoloji bölümüne başvurmaları gereklidir. 

Klasik Cerrahi Hemoroid ( Basur ) Tedavisi Nedir?

Yılların eskitemediği basur ameliyatı.

Yüzlerce yıldan bu yana Hemoroid hastalığı için cerrahi tedavisi uygulanıyor. Cerrahi yöntemlerin tümü internal oakelerin kesip çıkarılmasına dayanıyor. Ameliyat sonrasında o bölgede bağ dokusu oluşuyor. Bu yeni dokular kayıp dokuların yerini alarak tedavi sağlanıyor. Genel olarak hemoroidal doku yastıkçıklardan oluşur. Ve bu yastıkçıklar anal kanalın anatomik yapısını taşır. Normal şartlarda ise valf sistemi oluştururlar. Özellikle anal kanalın boşluğunu kapatmak için şişer ve sıvı, dışkı sızmasının önüne geçilir.

 Bu tedavinin uygulanabilmesi için ağrı hastalığın ağrılı olması, anemi riskine neden olan kanamalara maruz kalınması, tuzaklama olasılığı olması gereklidir. Cerrahi müdahaleden önce iltihaplanmanın ortadan kaldırılma süreci vardır. Sonraki aşamada ise ödeme çıkarılacaktır. En son aşamada ise hastanın ameliyat edilip edilememesine karar verilir.

 Cerrahi aşamada hazırlık için hekim kapsamlı bir inceleme yapar. Kontrendikasyon olup olmadığına bakar. Hemoroide eşlik eden hastalıkların tanımlanması çok önemlidir. Ameliyata karar verildiğinde bir önceki gün bağırsakların temizlenmesi için önlemler alınır. Hastalar şunu unutmamalıdır. Her cerrahi müdahale komplikasyonlara neden olabilir. Bu durumda tedavinin avantajlarını ortadan kaldırır. Hekim yaptığı hazırlıklar sonunda bilinen yöntemler arasında en uygununu seçer. Yapılan istatistiklerde en çok uygulanan hemoroid ameliyatı Hal Rar yöntemidir.

 Bazı durumlarda iç hemoroidlerin cerrahi tedavisi dışsal olarak yapılmaz. Hamilelik sırasında cerrahi önerilmez. Farklı cerrahi tedaviler bulunur. Özellikle cerrahi yenilikler sayesinde hemoroid rahatsızlığı çok daha hızlı ve ağrısız bir şekilde ortadan kaldırılabiliyor.

Ligasure Hemoroid ( Basur ) Tedavisi Nedir?

Ekonomik hemoroid tedavi seçeneği.

Bu yöntemde klasik amliyatlarda kullanılan neşter gibi bir cihaz kullanılır. Kesilecek kısmı yakarak kesen bu cihaz bir nevi neşter görevi görür. Genel olarak deri epidermiş, dermiş, deri alt dokusundan oluşur. Vücudumuzdaki bölgelere göre bu tabakaların kalınlığı değişir. Anal bölgede deri 2 cm kalınlığındadır. Bu nedenle yapılan müdahaleler sonrasında birkaç hafta boyunca şiddetli ağrılar görülebilir. Kanama olması da normaldir. Bunları gidermek için oturma banyoları ve ağrı kesici kremler kullanılabilir. İç ve dış hemoroidlerin bulunduğu kısımda çıkarmak ya da kesmek şeklinde yapılan müdahaleler genel olarak ağrılı olur. Çünkü bu bölgede çok fazla sinirler bulunur. Ligasure iç hemoroid tedavisi avantajları arasında ameliyat sırasında minimum kanam, dikiş atmanın gereksiz olması ve normal cerrahiye göre çok ucuz olması bulunuyor.

Tedavinin dezavantajları arasında ise operasyon sonrasındaki ağrılar, dokuda oluşan yanma ile ameliyat sonrasında ödem fazlalığı sayılabilir. Ayrıca makat anatomisinin bozulması ve makat darlığı da ortaya çıkabilir. Anal ıslaklık ve anal darlık nedeni ile çok fazla tercih edilmez.

Band Ligasyonu Hemoroid ( Basur ) Tedavisi Nedir?

En hızlı ameliyatsız basur tedavi seçeneği.

Cerrahi işlem gerektirmeden yapılabilen Band Ligasyon operasyonu halk arasında bağlama olarak ta bilinir. Hastalığın üçüncü evresine kadar olan basur çeşitlerinde ameliyatsız olarak uygulanabilir. Hemoroid hastalarının yüzde doksanı ameliyatsız tedaviler ile tedavi ediliyor. Band Ligasyon yöntemi de en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Bu yöntemde Band ligasyon aleti aspiratöre bağlı olarak çalışır. Aletin uç kısmı ile hemoroid yüzeyi vakumlanır. Son aşamada hemoroid boğacak tarzda bırakılacaktır. Sonrasında lazer ile hemoroid kenarlarında bulunan kılcal damarlar kurutulacaktır. 5 ile 7 gün içerisinde hemoroidler düşer. Ameliyat sonrasında yaşanabilecek ağrı ve kanama gibi durumlardan korkan hastalar için bağlama yöntemi cerrahi işlem gerektirmeden uygulanıyor.

Trans Hemoroid Doppler ( THD ) Basur Tedavisi Nedir?

Kesi ve dikişsiz yüksek başarı oranıyla aynı gün tedavi seçeneği.

Basur ameliyatı olması gereken kişiler sonrasında yaşanabilecek ağrılı durumlardan çok korkar. Bu da klasik ameliyatların tercih edilmemesine neden olur. Özellikle hastalar hemoroid ameliyatı en iyi hastane araştırmalarında daha teknolojik imkanlarla öne çıkan hastanelerden yana tercih kullanırlar. THD yönteminde ise teknolojik imkanlar öne çıkıyor. Bu şekilde ağrı minimalize ediliyor. Bu yöntemde hastanın eski yaşam kalitesine dönmesi çok kısa oluyor. Bu tedavinin pek çok avantajı bulunuyor.

Bu yöntemde makat bölgesinde kesme ya da dikme işlemi olmaz. Bu nedenle ağrı çok azdır. Bir ya da iki gün içinde işe dönülebilir. Ameliyat sonrasında iltihap çok az rastlanır. Kanama hemen hemen hiç olmaz. Bu nedenle tedavi sonrasında yara bakımı için pansuman yapılmaz. Dışkı ya da gaz kaçırma riski hiç olmaz. Bunların yanında makatta darlıkta oluşmayacaktır. Yaşanan bu avantajlar basur hangi bölüm bakar? Araştırmaları yapan hastaları bu yönteme çeker. Hastalar Genel Cerrahi Proktoloji bölümü için randevu alır.

 Genel olarak belden aşağı uyuşturma ile yapılan THD yöntemi doğum pozisyonunda uygulanır. Hasta bu pozisyonda iken makatta görünen memeler 6- 8 cm yukarıda olur. Damarın arka kısmında geçirilen ip yardımı ile kan akımı durdurulmaktadır. Kan akımı kesildiği için meme büzülmeye başlar. Operasyon 30 dakika sürebiliyor. Ameliyat sonrasında hasta kısa bir süre dinlendirilir ve yürüyerek evine gönderilir. Ancak 2- 3 gün istirahat önerilir. Kabızlığın önlenmesini tavsiye eden hekimler bunun haricinde ciddi bir diyet uygulamaz. Bu uygulamanın en önemli avantajlardan biri hastalar tekrar aynı sorunları yaşamazlar. Ciddi ağrılar yaşamazlar ve işlemin hemen ardından sarkmaların düzeldiği görülebilir. 

Longo Hemoroid ( Basur ) Tedavisi Nedir?

En Gelişmiş Ülkelerin Hemoroid Tedavisi. 

Bir diğer adı ile PPH hemoroidopeksi Logo Hemoroid, devrim niteliğinde bir metotdur. Bu yöntemde hiç anal kanala dokunulmaz. Üst seviyeye zımbalama yapılır. Bu şekilde sarkan hemoroidler yukarı çekilir. Bu metotta hiç ağrı oluşmaz. Bu da yöntemi ön plana çıkarıyor. Hemen hemen herkeste bulunan hemoroidal hastalıklar, kanamalar meydana getirdiğinde bant ligasyonunda boğulur ve az bir miktar yukarı çekilir. Bu yöntem dejenere olan vakalarda ileri durumlarda sarkan dokunun çıkarılması şeklinde uygulanır. Bu hemoroid ameliyat yönteminde hemoroitlere hiç dokunulmuyor. Daha üst kısımda bulunan rektum çıkarılır. Ve sarkan tüm anal kanallar yukarı çekilir. Bu yöntemde özel zımbalama cihazları kullanılır. Uygulama yapacak hekimin tekniği çok iyi öğrenmesi gereklidir. Uygulama sonrasında bölge eski anatomik yapısına geri dönmektedir.

İç hemoroidin kesilmeden ve yakılmadan tam iyileşmesi sağlanan longo yöntemi oldukça avantajlı bir tedavidir. Tedavi sonrasında makat anatomisi düzelir. Klasik ameliyatlara göre çok daha kısa dönemde normal hayata dönülmektedir. Klasik ameliyatlara göre yok denecek kadar az ağrı, kaşıntı ve kanama olur. Ameliyat sonrasında dışkı tutamama ve gaz kaçırma gibi sorunlar oluşmayacaktır.

Lazer ( Basur ) Tedavisi Nedir?

Gündelik Yaşama Aynı Gün Dönüş.

Ameliyatsız olarak uygulanan bir yöntemde lazerle hemoroid tedavisi olmaktadır. Genel olarak iç basur birinci ve ikinci aşamalarda olan hastalara uygulanabiliyor. Özellikle birinci ve ikinci derece hastalıklarda etkili sonuçlar sağlamaktadır. Özellikle ikinci derece basur rahatsızlığında ilaç tedavisi işe yaramaz. Lazer tedavisinde 90 dereceye kadar usuna bir alet kullanılır. Alet dokuya ısı uyguladığında 1 ile 4 mm derinliğinde pişme meydana gelir. Uygulamada istenilen derinliğine elde edilmesi için 6 ile 8 dakika arasında lazer uygulanır. Genelde tedavi konusunda hastalar ağrılı olup olmadığını merak eder. Lazer tedavilerinde ağrı diğer yöntemlere nazaran çok daha azdır. Kesi yapılmadığı için dikiş gerekliliği olmaz. On dakika içinde tedavi tamamlanabilir. Hasta işine ya da okuluna dönebilir. Operasyon sonrasında hafif ağrı olabilir. Hasta ağrı kesici alarak bu durumu aşabilmektedir.

Genel olarak basur lazer tedavisi fiyat ekonomiktir. Çünkü tedavide kullanılan cihaz pek çok yerde bulunuyor. En önemli avantajlarından biri ise iş gücü kaybının yaşanmamasıdır. İşlem on dakika sürer. Tedaviden önce kanamanız var ise tedaviden sonra son bulacaktır. Uygulama ayakta yapılır. Bu nedenle narkoz kullanılmaz. Lazer tedavisi sadece iç hemoroidlerde uygulanabiliyor. Tek olumsuz yönü dış hemoroidlerde uygulanmayışıdır.

Lazer ayarlanabilir ve kontrol edilebilir ışıktır. Bu tedavi kanamayı anında durdurur. On gün içinde basur problemi tamamen ortadan kalkar. Tedavide yüksek enerjili lazer ışını ile dışarıdan damar yatağına girilir. Hemoroidlerin adeti baz alınarak müdahale yapılır. İşlem sonrasında hemoroidlerde yarıya yakın küçülmeler oluşur. Bir ay içerisinde de basur tamamen kaybolur. Bu tedavi metodu kendi içinde iki kısımda incelenir. Bunlardan biri lazerle hemoroid ameliyatı bir diğeri de ameliyatsız lazer hemoroid tedavisi olacaktır. Birinci ve ikinci kısımda ameliyatsız lazer kullanılabiliyor. Bu tedavide memeler makat dışına sarkmaz. İç kısımda memelerin söndürülmesi ya da pıhtılaşması için kullanılmaktadır.

İltihap ve Enfeksiyon Riskine Son.

Ameliyatsız lazer tedavisinde iltihap ve enfeksiyon riski olmaz. Makat bütünlüğü sağlanır. Herhangi bir yaş sınırı olmadan uygulanabilir. Uygulama öncesinde hastanın yıkanmasına, lavman yapılmasına gerek olmaz. Klinik ortamlarda yapılabilir. Bazı hemoroid problemleri tedavilerinin ardından yenileyebilir. Lazerle ameliyatsız olarak yapılan uygulamalarda bu şekilde yenileme sorunları olduğunda tedavi daha sorunsuz bir şekilde tekrardan uygulanabiliyor.

Herkesin Aklına Takılan Üçüncü ve Dördüncü Derece Hemoroid?

Ameliyatlı lazer ise üçüncü ve dördüncü derece hastalarda tercih ediliyor. Neşter yerine lazer ışını kullanılmaktadır. Bu şekilde doku kesme işlemi yapılır. Neşter ile yapılan klasik cerrahi yöntemlere oranla bu yöntem de kanam daha az olur. Ancak iyileşme sürecinde daha çok şişlik olabilir. Bu nedenden dolayı makatta darlık meydana gelebilir. Ayrıca bu metotta kasların kesilme ihtimali de bulunur. Bu alanda hemoroid lazer fiyatları ne kadar? Araştırmaları cerrahi yöntemlere göre daha ekonomik fiyatlarla sonuçlanabilir. Ancak dezavantajları daha fazla olacaktır.

Genel olarak bir ve ikinci hemoroid sorunlarında ameliyatsız lazer uygulaması önerilir. Çünkü riski daha azdır ve tedavi süreci daha konforludur. Ancak ilerleyen aşamalarda daha uygun ve riskleri az metotlar tercih edilebilir. Basur ile karşılaşmadan öncede yapılabilecek bazı tedbirler bulunuyor. Tuvalette uzun süre oturmamalı, kronik ishal ve kabızlık sorunlarından uzak durulmalıdır. Obezite ve düşük lifli diyetlerde hemoroid oluşumuna neden olabilir. Bunlardan kaçınmakta çok önemlidir. Bunun yanında basur ne iyi gelir? Araştırmalarında buz, aloe vera, limon suyu, badem yağı gibi ürünler karşımıza çıkabilir. Ancak genel olarak bu tip sorunlarda hekime başvurulması gereklidir. Obezite sınırında olan bireylerin hemoroide yakalanması çok daha muhtemeldir. Bu nedenle önce obezite tedavisinin yapılması gerekli olabilir. 

50’li yaşlar ile birlikte kaşıntı, kanama ve rahatsızlık sorunları baş gösterir. Bu gibi belirtiler hemoroidi işaret eder. Tedavi alanında kullanılabilecek pek çok etkili seçeneğin olması bireylerin bu konuda çaresiz olmadığını gösteriyor. Tedavi aşamasında bireyler kendi çabaları öne çıkabiliyor. Hatta yaşam tarzında düzenlemeler bile yapabiliyor. Ancak sorunun büyüklüğüne göre kullanılacak ilaç tedavileri veya cerrahi müdahaleler sorununuzun daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde çözülmesini sağlayacaktır. Hafif rahatsızlıklarda ilaç tedavisi ile sonuç alınabilir. Doktor reçetesi olmadan merhemler, kremler ya da fitiller kullanılabilir. İlaçlar içerdikleri hidrokortizon ve hamamelis içerikleri ile geçici olarak ağrının rahatlamasını sağlar. Ancak reçetesiz ilaçlar bir haftadan fazla kullanılmamalıdır. 

Kesinlikle Dikkat Edelim!

Kan pıhtılaşması var ise basit kesikler ile anında rahatlama sağlanabilir. Uzun süreli kanamalarda ise mininmal invaziv öneriliyor. Bu tedaviler başarılı olmadığında ise cerrahi müdahale gerekli olacaktır. Hastanın durumuna en uygun tedavi metodunu hekim belirleyecektir. Bu alanda istanbul hemoroid tedavi merkezlerinde alanında uzman hekimler teşhis ve tedaviler yapmaktadır. Dışkılama ihtiyacınızı her gün aynı saatte yapmayı alışkanlık haline getirmek basurdan korunma adına basit ama önemli bir kuraldır. Kabızlıkla mücadele ederek te basur hastalığından korunabilirsiniz. Bunun için bol posa içeren gıdaların tüketilmesi önemlidir.

Halk arasında acı gıda tüketiminin basur oluşumuna neden olduğu gibi bir algı olsada acı yemek basura neden olmaz. Bunların yanında tuvalet alışkanlığınızı düzenlemeniz gereklidir. Tuvalette çok kalmamak, sürekli ıkınmamak bu sorunun oluşmasını engelleyecek basit tedbirler arasında yer alıyor. Eğer ailenizde basur hastalığı var ise sizin de bu hastalığa yakalanma olasılığınız daha yüksektir. Yaşam tarzınıza dikkat ederek bu ihtimali çok rahat bir şekilde düşürebilirsiniz. Basur önüne geçilebilir bir hastalıktır. Korkularınız ve çekinceleriniz nedeni ile tedaviyi ertelemek hastalığın ilerlemesine ve daha çok acı çekmenize neden olur. Deforme olan deri ileri derece hemoroid hastalığında uzun sürede iyileşir. Bu nedenle yaşadığınız sorunları iyi takip etmeli ve gerekli durumda anında hekime danışmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com