Hemoroid, Anal Fissür, Fistül ve Kondilom FARKLARI Nelerdir? İsimli makalenin öne çıkarılmış fotoğrafıdır.

Hemoroid, Anal Fissür, Fistül ve Kondilom FARKLARI Nelerdir?

19 Mar 2018 Genel Cerrahi, Operasyon Öncesi, Operasyon Sonrası , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Hemoroid, Anal Fissür, Fistül ve Kondilom Neden Karıştırılıyor?

Bu görsel MEDENLive Sağlık Grubu'nun Skyport Residence Plaza Yakuplu Mahalesi Hürriyet Bulvarı No:1 Kat:12 Ofis No:133 Beylikdüzü / İstanbul PK: 34524 adresinde hizmet veren, 0 850 532 24 74‬ - 0 532 232 20 44‬ - ‭0 212 621 12 12 - ‭0 212 521 34 34 numaralı telefonlar ve https://www.medenlive.com.tr/ internet sitesi üzerinden hizmet veren MEDEN Cerrahi Yazılım ve Sağlık Hizmetleri A.Ş.'ye ait bir fotoğraftır.

Hemoroid, anal fissür, fistül ve kondilom farkları nelerdir? Sorusu hastalarımız tarafından en sık danışılan konulardan bir tanesidir. Günümüzde birçok insanda, yaygın olarak gözükmekte olan, hemoroid rahatsızlığından yakındığına veya hastalığın oluştuğu bölge nedeniyle saklamaya çalıştığına tanık olmuşsunuzdur. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak da bilinen hemoroid hastalığı; birden fazla evreden oluşan ve müdahale edilmediği taktirde ilerleme gösteren bir rahatsızlıktır.

Bu hastalığın ilerlemesinin temel sebeplerinden bir tanesi, az önce bahsettiğimiz gibi bireylerin rahatsızlığını saklamasıdır. Doktor muayenesine, hemoroid (basur, mayasıl) şikayeti ile başvuran birçok hastanın aslında farklı hastalıklara sahip olduğu görülebilmektedir. Bu sebeple hemoroidal ve anorektal hastalıkların çeşitlerinin bilinmesi, bu ve buna benzer rahatsızlıkları yaşayan hastaların öğrenmesi gereken ÖNEMLİ bir konudur. Örnek vermek gerekirse, MEDENLive Sağlık Grubu hekimlerinden hemoroid tedavisi için randevu alan hastaların sıklıkla aşağıdaki yorumları yaptıklarını gözlemlemekteyiz.

Hocam, uzun zamandır kanama , makatımda şişkinlik, kaşıntı, yanma ve ağrı benzeri şikayetlerim var. Hemoroid tedavisi için bilgi almaya geldim.

Bu örnekte belirtildiği üzere hastaların güvenilir olmayan kaynaklardan aldıkları bilgilere göre kendilerine teşhis koymasının ne kadar yanlış olduğunu fark etmemiz çok zor olmayacaktır. Hatta bu internet bilgileri ile koyulan teşhisler sonucunda, kulaktan dolma bilgilerle kullandıkları ilaçlar; hastalığı tedavi etmeyeceği gibi daha ileri seviyelere taşıyabilmektedir. MEDENLive hekimlerinin muayeneleri sonucunda rahatsızlığın hemoroid değil yukarıda belirtilen rahatsızlıklardan birisinin olması durumunda hastalarımızın şaşırdığını gözlemlemekteyiz.

Bunlar nedeniyle;

 • Hemoroid (Basur)
 • Anal Fissür (Makat Çatlağı)
 • Fistül (Kanal Bozukluğu)
 • Anal Kondilom (Makat Siğili)

gibi rahatsızlıklar, hastalar tarafından haklı olarak karıştırılabilmektedir. Bunun nedeni başlangıçta aynı semptomlara sahip gibi görünseler bile, birbirlerinden farklı hastalıklar olmalarıdır. Bunun temel sebebi ise hemoroid, anal fissür, fistül ve kondilom hastalıklarının oluşumları, gelişimleri çok benzer olsada, seyretmeleri çok farklı olabilmektedir. Sonuç olarak, bahsettiğimiz rahatsızlıkların tedavi yöntemleri de birbirlerinden farklı olarak uygulanabilmektedir.

MEDENLive’den Neler Öğreneceksiniz?

 1. Her anal bölge hastalığı hemoroid mi, değil mi ? Öğreneceksiniz.
 2. Her kanama hemoroid belirtisi mi? Öğreneceksiniz.
 3. Hemoroid nedir? Belirtileri nelerdir? Öğreneceksiniz.
 4. Hemoroid ve anal fissür sandığınız gibi aynı belirtilere mi sahip? Öğreneceksiniz.
 5. Kondilom nasıl bulaşır? Yoksa basur da mı bulaşıcı bir hastalık? Öğreneceksiniz.
 6. Hemoroid sandığınız hastalığınız, anal fistül olabilir mi? Öğrenceksiniz.
 7. Basurun diğer anal bölge rahatsızlıklarından farkları var mı? Öğreneceksiniz.
 8. Hemoroid kaç evreden oluşur, siz hangi evrede olabilirsiniz? Öğrenceksiniz.
 9. Makat siğili nedir? Hastalığınız tedaviden sonra nüksedebilir mi? Öğrenceksiniz.
 10. Anal bölge hastalıklarını birbirinden ayıran net farklar nelerdir? Öğreneceksiniz.

Hemoroid, Fissür, Fistül ve Kondilom Nasıl Ayırt Ediliyorlar?

Hemoroid, fissür, fistül ve kondilom nasıl ayırt ediliyorlar? Sorusunu sormaktan önce odaklanmamız gereken nokta bu rahatsızlıkları hasta kendi kendine ayırt edebilir mi? Olmalıdır. Hemoroid, fissür, fistül ve kondilom rahatsızlıklarının hastalar için belirtileri çok benzer olması sebebiyle; teşhisi koymak hasta açısından çok zordur. Hastanın kendi kendine teşhis konması hatta koyduğu teşhise göre kulaktan dolma ilaçlarla tedavi yapmaya çalışması, hastalığınızı geçirmeyeceği gibi; aynı zamanda çok daha ileri safhalara ilerlemesine gelmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle rahatsızlığınızın ilerlememesi ve en hızlı şekilde tedavi olabilmek için, konusunda tecrübeli bir genel cerrahi uzmanından randevu almanız tavsiye edilmektedir.

Hayır! Ben Doktorlar Kadar Bilgiliyim! Farkları Neler?

Hemoroid Farkları Nelerdir?

Hemoroid hastalığının diğerlerinden farkları nelerdir? Sorusunu yanıtlamadan önce yine yanıtlamamız gereken başka bir soru vardır.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid; anal kanalın kendi anatomik yapısında halihazırda bulunan, içerisinde mukoza ve damar yumakları olan yastıkçıklardır. Bu yastıkçıkların dışkılama esnasında tutunmayı kolaylaştırdığı ve anüste baskıyı azalttığı düşünülmektedir. Hemoroid rahatsızlığı; fazla ıkınma, gebelik, yaşlılık ve oturma pozisyonları gibi çeşitli sebeplerle meydana gelebilmektedir. Hemoroid; iç ve dış olmak üzere iki ana gruba ayrılır, aynı zamanda her iki hemoroid türünün görülebildiği miks tip hemoroidde vardır. Hemoroidin ilk belirtilerini; kanama, kaşıntı, dışkılama esnasında ağrı hissetme gibi belirtilerle tanımlayabiliriz. Gelelim, basur hastalığının Anal Fissür ile gösterdiği benzerliklere…

Bu görsel MEDENLive Sağlık Grubu'nun Skyport Residence Plaza Yakuplu Mahalesi Hürriyet Bulvarı No:1 Kat:12 Ofis No:133 Beylikdüzü / İstanbul PK: 34524 adresinde hizmet veren, 0 850 532 24 74‬ - 0 532 232 20 44‬ - ‭0 212 621 12 12 - ‭0 212 521 34 34 numaralı telefonlar ve https://www.medenlive.com.tr/ internet sitesi üzerinden hizmet veren MEDEN Cerrahi Yazılım ve Sağlık Hizmetleri A.Ş.'ye ait bir fotoğraftır.

Hemoroid’le Fissür Benzerlikleri

Hemoroid belirtisel anlamda, Anal Fissür ile benzerlik göstermektedir. Anal fissür en net anlatım ile anal kanal distalinde (başlangıçtan uzak) mukozada oluşan ağrılı çatlak olarak tanımlanabilir. Bu yönü ile hemoroidden( basur) oldukça farklı bir oluşumdur. Anal fissür tıpkı hemoroid ile benzer belirtiler verebilir: Dışkılama sırasında ağrı, rektal kanama, kabızlık gibi.

Anal fissür problemi yaşayan kişiler, genellikle dışkılama sırasında, hemoroidin ilk evrelerine oranla, daha çok ağrı çekerler. Dışkılama sırasında çekilen ağrı sebebi ile dışkılamadan kaçınma çok sık rastlanır. Halbuki dışkılamadan kaçınma, kişiyi kısır bir döngüye sürükleyebileceğinden ötürü, iyileşmeyi geciktirecektir. Dışkılama genellikle ağrılı olur, sonrasında ağrı azalır. Hemoroid ise ilerleyen süreçlerde ağrı sürekli hissedilebilmektedir.

Anal fissür başlangıçta akut olarak başlasa bile sonrasında kronikleşebilir. Hemoroidde olduğu gibi cinsiyet farkı gözetmeksizin herkeste görülebilir. Sıra geldi, basur hastalığının Anal Fistül ile gösterdiği benzerliklere…

Anal Fistül’le Basur Benzerlikleri

Basur ile karıştırılan bir diğer rahatsızlık ise: Anal Fistül’dür. Fistül; iki vücut bölgesi arasında normalde olmaması gereken kanala ya da bağlantıya verilen isimdir. Anal fistül ise; bağırsak ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşumuna verilen addır. Oluş şekli, yeri bakımından hem hemoroid ile hem de anal fissür ile oldukça farklıdır fakat makattan dışkılama sırasında kan gelmesi bakımından benzer özellik göstermektedir.

Anal fistülde makatta şişlik, bağırsak hareketlerinde anormallik, gaz çıkarmada ağrı hissi oluşabilmektedir. İlerleyen safhalarında, makattan kötü kokulu bazen kanlı bir akıntı gelmesi şeklinde de görülebilmektedir. Anal fistül rahatsızlığında, makat bölgesinin temiz tutulması hijyene dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmediği taktirde pişik ve kaşıntı yapabilmektedir. Son olarak Anal Kondilom (Makat Siğili) rahatsızlığının farklarını inceleyelim.

Anal Kondilom (Siğil) Benzerlikleri

Sıklıkla karıştırılan bir diğer hastalık ise kondilomdur. Kondilom, halk arasında makat siğili olarak da bilinmektedir. Makat içinde, dışında ve cinsel organ etrafında küçük noktalar halinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Anal kondiloma, cinsel yolla bulaşabilen bir hastalıktır. Diğer makat bölgesi hastalıkları gibi ağrı ve kaşıntı yapabilir. Tedavi sürecine erken başlanması siğilin hızla yayılması engelleyecektir.

_____

Hemoroid Nedir? Evreleri Nelerdir?

Hemoroid, doğal olarak vücudun kendi anatomik yapısında bulunan, içerisinde mukoza ve damar yumakları içeren yastıkçıklardır. Hemoroid hem oluşum nedeni hem de hastalık seyri bakımından; anal fissür, kondilom ve fistülden farklılık göstermektedir. Halk arasında genel bir yanılgı olarak, makat çevresinde bulunan çoğu hastalık hemoroid     (basur,mayasıl) olarak adlandırılır.

Hemoroid kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Dış hemoroidler; anal kanal içerinde oluşarak, anüs yakınında sert bir kitle olarak meydana gelirler. İç hemoroidlerde ise anal kanal ağı genişler ve üzerindeki mukoza yapısı dışarıya sarkar. İki hemoroid tipi aynı anda görülebilmektedir.

İç hemoroidler ilerleme bakımından 4 evreye ayrılırlar. İlk evrede hemoroid, anal kanalda, dentat line denilen anüs çizgisini geçmemiştir. 2. hemoroid evresinde ise dışkılama esnasında hemoroid dışarıya çıkar fakat kendiliğinden içeriye girmektedir. Hastalık eğer tedavi edilmezse 3. evreye geçecektir. Dışkılama esnasında hemoroid anüsten çıkar ve geri el yordamı ile itilmek durumunda kalınır. Hemoroidin en son evresinde ise; anüsten dışarıya çıkan hemoroid geri itilemez.

Hemoroid başlangıç belirtisi bağlamında diğer rahatsızlıklarla benzerlik gösterebilir. Dışkılama esnasında ıkınmaya bağlı olarak makattan kan gelmesi; Anal fissür ve fistülde de görülebilmektedir.

Hemoroid Nedir? Anal Fissür, Anal Kondilom ve Fistülden Farkları Nelerdir?

Hemoroidin ilk evrelerinde, önleyici tedbirlerle; beslenmenin düzenlenmesi, dışkılama alışkanlığının değiştirilmesi ile önlenebilen bir rahatsızlık  olsa bile, ilerleyen evrelerinde cerrahi müdahale şart hale gelmektedir. Anal fissür; anal kanal distalinde oluşan ağrılı çatlak olarak tanımlanabilinir.ve basurun ilk evrelerine oranla, anal fissürde dışkılama esnasında oldukça ağrı yaşanabilmektedir. Anal fistül ise sadece makattan dışkılama esnasında kan gelmesi bakımından hemoroid ile benzeşmektedir. Oysaki Anal fistül, bağırsak ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşması sonucu meydana gelir. Bu bakımdan oldukça farklı bir oluşumdur. Bağırsak hareketlerinin düzenlemesi, özel bir diyet uygulanması gerekebilir.
Anal kondilom ise yapı ve oluş nedeni bakımından oldukça farklı bir rahatsızlıktır. Genel söylem bakımından, makat siğili olarak bilinir ve bulaşıcıdır. Siğillerin müdahale ile alınması şarttır. Tekrar etmemesi için özen gösterilmelidir.

Anal Fissür Nedir? Hemoroid , Anal Kondilom (Makat Siğili) ve Fistülden Farkları Nelerdir?

Anal fissürün belirtileri genellikle makattan dışkılama sırasında gelen rektal kanama, ağrı ve konstipasyon (kabızlık) olarak sayılabilir. Anal fissürde dışkılama sırasında oluşan ağrı hemoroidin ilk dönemlerine kıyasla oldukça fazladır. Kişiler; genellikle dışkılama sırasındaki bu ağrıyı, yırtıcı, zorlayıcı ve parçalayıcı bir his olarak tarif ederler. Muayene esnasında kolaylıkla belirlenebilen bir rahatsızlıktır. Hemoroid ile gelişim bakımından oldukça farklıdır.
Anal fissür genellikle akut olarak başlar ve hastaların çoğunda kendiliğinden geçebilir fakat dikkat edilmediği taktirde genellikle kronikleşir.
Anal Fistül ile kondilom(siğil) oldukça farklıdır. İkisinde de ele gelen bir kitle olması bakımından, hasta tarafından karıştırılabilmektedir. Fakat anal kondilom cinsel yolla bulaşabilen, siğil şeklinde küçük kitleler halinde oluşmaktadır.

Kondilom (Makat Siğili) Nedir? Anal Fissür, Hemoroid ve  Fistülden Farkları Nelerdir?

Makat siğili yani anal kondilom genetik olabileceği gibi cinsel yolla da bulaşabilen bir hastalıktır. Anüs etrafında olabileceği gibi, makat içerisinde ve cinsel organ etrafında olabilmektedir. Siğil görünümüne sahip küçük noktalar olarak ortaya çıkar. Kondilom; hemoroid, anal fissür ve fistülden, yapı ve oluş bakımdan oldukça farklıdır. Hemoroid; anal kanalda kendiliğinden var olan, mukoza içeren vasküler yastıkcıklardır. Gebelik, yaşlılık, kabızlık, ishal ile tetiklenebilir.

Makat siğili bu bakımdan oldukça farklıdır. HPV virüsü ile ortaya çıkan ve tedavi edilmezse anüs etrafına yayılan,bir rahatsızlıktır. İyileştiği taktirde aynı yerde tekrarlamamasına rağmen farklı bölgelerde çıkabilmektedir. Bu yüzden kişisel hijyen ve tedavinin aksatılmaması çok önemlidir.

Fistül Nedir? Kondilom (Makat Siğili),Anal Fissür, Hemoroid Farkları Nelerdir?

Anal fistül; bağırsak ve deri arasında aslında var olmayan fakat sonradan oluşan bağlantının yarattığı bir rahatsızlıktır. Belirtisel bağlamda makatta şişlik yaratması ve makattan kan gelmesi açısından Hemoroide benzese bile ikisi farklı rahatsızlıklardır. Anal fistülde; gaz çıkarmada ağrı, makat etrafı pişik ve kötü kokulu bir akıntı görülebilir. Diğer hastalıklardan farklı olarak; ateş,titreme ve halsizlik yaratabilir.

Anal fissür ise; anal kanalda mukozada oluşan ağrı yaratan çatlak olarak ifade edilebilir. Anal fissür diğer rahatsızlıklara oranla dışkılama esnasında ağrı yapmaktadır. Dışkılamanın olmadığı zamanlar genellikle bir ağrı görülmez. Dışkılama esnasında oluşan ağrı sebebiyle hasta dışkılamayı ertelerse kısır bir döngü oluşur ve hastalık kronikleşebilir. Bu yüzden hastalığın belirtileri hissedildiğinde doktora başvurulması, hastalık seyrinin kötüleşmesini önleyecektir.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com