Anal Fistül Ameliyatı Nedir?

Anal hastalıkların tarihi sandığımızdan çok daha eskiye dayanıyor. Hemoroid yani halk arasında yaygın adıyla basur gibi pek çok anal hastalığın tedavisi, M.Ö 400’de Hippocrates’in teorisine göre, kızgın demirle dağlanarak çözüme kavuşturuluyordu. Neyse ki günümüz teknolojileri bize çok daha acısız, ağrısız, ameliyatsız, Lazerle Anal Fistül Tedavisi seçenekleri sunuyor. Fistül belirtileri gösteren bir kişinin aklına hemen; Anal Fistül Ameliyatı Nedir? Fistül Ameliyatı Nasıl Yapılır?, Fistül Ameliyatı Ne Kadar Sürer? gibi onlarca sorunun gelmesi oldukça normal.

Bu yazının ana içeriğini, MEDENLive Sağlık Grubu hekimlerine, hastalar tarafından en çok sorulan ve Fistül Ameliyatı hakkında en çok bilmek istenilen konulara kapsamlı bir biçimde yanıt verecek şekilde hazırladık.

Anal Fistül Ameliyatı Nedir?

Fistül Tedavisinde Cerrahi Müdahale Şart mı?

Masat Kanalı Apsesi diye de adlandırılan Fistül hakkında kapsamlı bir tedavi açıklaması yapmadan önce hastalığa kısaca bir değinmek çok daha yerinde olacaktır. Anal bölgede var olan bir belirti sebebiyle (kanama, yanma,acı vs.) bu yazıyı okuyorsanız, sizi öncelikle hangi anal rahatsızlığa ait belirtiler gösteriyorsunuz öğrenebilmeniz için buraya tıklayarak anal hastalıkların farkları hakkında hazırladığımız yazımızı okumanızı öneriyoruz. Anal hastalığınız teşhis edildiyse ve Makat Fistülü olduğunuz doktorunuz tarafından net bir biçimde belirlendiyse doğru yerdesiniz.

Anal Fistül yani bilinen adıyla Makat Fistülü; vücutta olmayan bir kanalın sonradan oluşmaya başlaması durumudur. Fistül, o var olmaması gereken bağlantıya verilen addır. Vücuttaki bu yeni kanal, apse şeklinde kendini gösterir ve istenmeyen sızıntıların (iltihap,dışkı vs.) oluşmasına neden olur. Islaklık, kaşıntı ve dışkılamanın güçleşmesi, tahmin edersiniz ki tüm sosyal yaşamı olumsuz etkileyecek Anal Fistül belirtileridir.

”Fistül’üm var ama ameliyat olmaya korkuyorum, cerrahi müdahale olmam şart mı?” sorusu MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarına en sık sorulan soruların başında gelir. Cevabı nettir; cerrahi ya da lazer uygulaması fark etmeksizin, tedavi olmanız şart!

Cerrahi ya da cerrahi olmayan tüm müdahaleler, hastanın öncelikle sağlığını temel alınır. Anal Fistülün durumu, başka anal rahatsızlıkların olup olmaması gibi pek çok etken yapılacak müdahalenin türüne karar verilmesinde etkendir. Anal rahatsızlıklarda birçok kişi; cerrahi müdahale korkusu, komplikasyon olasılığı ve geç iyileşme durumunun gözlemlenmesi sebebiyle lazerle tedaviye yönelmiştir. Fakat unutulmamalıdır ki, asıl olan doktorunuzun ne dediğidir. Size en uygun tedaviyi, konusunda pek çok başarılı operasyona imza atmış, tüm tekniklere hakim bir uzman verebilir. Duyduğunuz kötü hikayelerden ya da düşündüğünüz ön yargınızdan sıyrılmak, tedaviniz için çok daha olumlu olacaktır.

Fistül Ameliyatı; genel anestezi altında gerçekleşen cerrahi operasyonlardır. Cerrahi müdahaleyle anormal olarak nitelendirilen kanala, küçük bir insizyon ve kesiyle müdahale edilir. Bu bağlamda iyileşme sürecinde lazere oranla çok daha hassas davranılmalıdır.

Ameliyatsız Fistül Tedavisi Mümkün mü?

Lazerle Fistül Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Lazerin anal hastalıkların tedavisinde kullanılmasıyla, Anal Fistül Ameliyatı çok daha konforlu iyileşme sürecinin var olduğu bir operasyona dönüştü. Lazerle tedavi, açılan kanalın dokuya en az zararla kapanmasını içerir. Lazerle Ameliyatsız Fistül Tedavisinde; narkoza gerek duyulmaz, klinik şartlarda, hafif sedasyon (uyku hali) altında hasta tedavi edilebilir. Tedavi süreci başka bir anal bölge rahatsızlığının olup olmamasına göre değişse de 5-15 dk arasında sürer. Zamansal tasarruf, kişinin günlük hayat rutinine çok daha kolay dönmesine de neden olur.

Makat bölgesi rahatsızlıkları, kişinin hayat kalitesini ciddi anlamda bozduğu için, hastanın önceliği her zaman Fistül Ameliyatı sonrası ne zaman işime dönebilirim oluyor.  Lazer tedavisi sonrası hasta aynı gün taburcu olabilir ve ertesi gün günlük faaliyetlerine rahatlıkla dönebilir. Ağrı, acı her operasyonda olduğu gibi minimum seviyede olabilir. Operasyonun ayrıntılarını öğrenmek ve hastane süreciyle ilgili ekstra bilgiler için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Cerrahi ya da cerrahi olmayan fark etmeksizin, anal bölge rahatsızlıklarının tedavisinde önemli olan kişinin zaman kaybetmeden tedavi olmasıdır. Anal Fistül, belirti vermesinin ardından hızla ilerleyen bir rahatsızlıktır ve ilerleyen süreçlerde yukarıda da bahsettiğimiz; koku,kaşıntı, acı, dışkılama zorluğu, yüksek ateş ve kusma gibi ciddi problemlere neden olabilir. Bu belirtiler ortaya çıktığında tedavi olmak, kötü bir deneyim yaşamadan hastalığın ilerlemesini engelleyecektir. Hastalığınızın ilerlememesi için konusunda yetkin bir hekime başvurabilir, sizin için en doğru operasyon türünün belirlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com