Diyetlerden Obezite Cerrahisine Giden Yolculuk

KİLO VERME YOLCULUĞUM

Başarı, kilo vermek değil kilomuzu koruyabilmektir.

Bu yolculuk obezite sınırından ideal kilosuna istikrarlı olarak kavuşmuş bir adamın hikayesidir. Yeniden doğan gencecik bir insanın ayrıca Türkiye’nin ilk online sağlık kuruluşunun nasıl doğduğunu anlatmaktadır.

Bu yazıyı neden yazdım?

MEDENLive Sağlık Grubu hastaları ile görüşmelerimde tüp mide operasyonu olduğumu duyanlar, zayıflama hikayemin çok ilginç olduğunu bunu herkesin duyması gerektiğini söylüyorlardı. Her hastaya bunları anlatmanın ne kadar zor olduğu anlamak çok zor olmayacaktır. Ayrıca makalenin uzun olması gözünüzü korkutmasın çünkü en ince ayrıntılarına kadar detaylı bir anlatım yapsaydım; yazının uzunluğu minimum 10 misli artardı. Bu makalede yazdıklarımın tamamı benim yaşadığım süreçler ve sonuçlarını içermektedir. Fazla kilosu olan hatta obezite sebebiyle diyabet gibi problemleri yaşayan herkesin mutlaka bilmesi gereken süreçlerdir.

Bu makalede neler öğreneceksiniz?

  • İlaçla kilo vermek mümkün mü?
  • İsveç Diyeti kalıcı kilo verdiriyor mu?
  • Tüp Mide Ameliyatı olmadan önce dikkat etmeniz gerekenler neler?
  • Mide Küçültme Operasyonu sonrasındaki süreçte nelere dikkat etmelisiniz?
  • Tüp Mide Ameliyatından sonra müdeniz tekrar büyür mü?
  • Gastrik Bypass Operasyonu sonrasındaki süreçler neler?
  • Duodenal Switch (SADI-S) Ameliyatının avantajları neler?
  • Duodenal Switch (SADI-S) Operasyonu olmadan önce nelere dikkat etmelisiniz?
  • Obezite Ameliyatları tehlikeli mi?

BİR TÜP MİDE SERÜVENİ

Obezite cerrahisi yapılması için BBC’nin Obezite Hakkındaki Gerçekler isimli belgeselindeki süper obezler kadar kilolu olmak mı gerekiyor?

İnternet aramalarında genellikle mide küçültme ameliyatları hakkında yetersiz bilgiler var. Ya çok bilimsel anlaşılamayan açıklamalar hatta bilinçsiz hastaların yazdığı yorumlar. Bu yazıda sizlere mide küçültme ameliyatı olan; tüp mide, ameliyat öncesi, ameliyat aşaması ve ameliyattan sonraki süreçleri tek tek anlatacağım. Bu yazıyı okuyan bir hasta sanki bu süreçleri geçirmiş kadar tecrübeli ve bilgi dolu olacaktır.

NEDEN MİDEMİZİ KÜÇÜLMEK İSTERİZ

Obezite cerrahisi için obez olmak şart mı?
Ben hiçbir zaman obez olacak kadar kilolu olmadım. Ama genlerimde bu potansiyeli taşıdığımı ailemde ve akrabalarımda görebiliyorum. Önlem almak için obez olmayı beklemeye ne gerek var? Önlem direkt ameliyat olmak mı? Tabi ki hayır! Aşağıda görmüş olduğunuz fotoğrafta tamamen kendi yöntemlerimle istediğim kiloya ulaştım.

NASIL KİLO VERDİM?

Günde 3-5 öğün, protein ağırlıklı çok az yiyerek.
Yazılım mühendisliği hayatınızı koltuk üzerinde geçirmenizi sağlayabilecek potansiyelde bir meslektir. Bu nedenle hareketsizlik ve sadece vücut geliştirme sporları kilo almanız için yeterli altyapıyı sağlarlar. Bende bununla başa çıkabilmek adına, İsveç Diyetini Türk yemek kültürüne göre düzenleyerek 4 kere üst üste tekrarladım. Uyguladığım revize edilmiş İsveç diyeti aşağıdaki gibidir.

 

Artık Türkiye’de İsveç deyince muhtemelen birçok kişinin aklına İsveç diyeti geliyor. Avrupa’da çılgınca uygulanan İsveç Diyeti
Türkiye’de ilk defa Aylin Livaneli’nin Milliyet Gazetesi’ndeki köşesinde duyuruldu. Böylelikle Türk halkı geniş kitleleri ardında
sürükleyecek yeni ve etkili bir diyetle tanıştı. Diyeti uygulayan herkes iki haftada 7 ile 20 kilo arasında verebildiğini belirtti.
Dahası diyetin en büyük özelliği metabolizmayı tamamen değiştirdiği için 2 yıl boyunca hiç kilo alınmamasını sağlaması.
Tanıdıklarımda diyete ilişkin olumlu sonuçları bizzat gözlerimle gördüm. Şimdi karar sizin. Ancak unutmayın diyetin en önemli tarafı aşağıdaki kurallara uymak.

Kurallar
1. Ayrıca çay, kahve ve meşrubat içilmemeli.
2. Günde 2 litre su içilmeli.
4. Diyeti ancak 6. günde kesebilirsiniz. (6. günden önce kesilmesi durumunda verilen kilo fazlasıyla geri alınır.)
5. Diyeti 6 ayda 4 kereden fazla tekrarlamayın.
6. Aynı Gün içinde öğle ve akşam yemekleri yer değiştirilebilir.

Tavsiyeler
1. Brokoli bulamazsanız karnabahar yiyebilirsiniz.
2. Kolesterolü yüksek olanlar yumurtanın akını yiyebilir.
3. Ölçü ve miktar belirtilmeyen yiyecekleri abartmamak koşuluyla istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.
4. Diyet ağır gelirse 6. günden sonra bırakabilirsiniz.
5. Protein Shake yerine haşlanmış yumurta veya omlet yapılabilir.

13 Günlük Malzeme Listesi
2 Adet 400 Gram Tavuk Göğsü
6 Adet 400 Gram Biftek
2 Adet 400 Gram Light Ton Balığı
4 Adet 100 Gram Yoğurt
4 Porsiyon Ispanak Yemeği İçin Malzeme
5 Adet Atom (10 Porsiyonluk)
13 Adet Yumurta
5 Adet Meyve
6 Adet Havuç
4 Dilim Salam
1 Portakal
Nescafe

Tabi ki zor bir süreçti İsveç Diyeti oldukça zor ve sabır isteyen bir beslenme programına sahip, bu aşamayı FX15’in tok tutma özelliğinden faydalanarak tamamladım. 2 sene gibi geçen 2 aydan sonra fazlasıyla kilo vermiştim. Artık bir kıyafete ihtiyacım olduğunda bedeni olan kıyafeti değil bana yakışan kıyafetleri seçerek satın alabiliyordum. Çünkü beğendiğim her elbisenin bana uygun bir bedeni vardı. Fazla kiloları sebebiyle kıyafet bile seçemeyen insanlar ne demek istediğimi çok iyi anlamışlardır. 🙂

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!