Dalak Kanseri

Dalak Kanseri Belirtilerine Dikkat!

Dalak Kanseri bariz semptomlar göstermemesinden ötürü tespiti oldukça zor bir kanser türüdür. Genel olarak ileri evrelerinde şiddetlenen belirtiler vasıtasıyla ya da şans eseri kontroller sırasında tespit edilmektedir. Bu sebeple ilk dönem belirtileri görülmeye başlandığı an doktor muayenesinden geçmek, her zaman için kanser tedavisinin etkinliği açısından oldukça önemlidir.

Bedenimizi tanımak, geçici ağrı ile sürekli tekrarlayan ve şiddetini arttıran belirtileri iyi analiz etmek gerekir. Aşağıda bahsedeceğimiz belirtileri, uzun süre göstermeniz halinde acil olarak doktora başvurmalısınız.

Vücudunuzun sesine kulak verin, kontrollerinizi ihmal etmeyin!

Dalak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bugünlerde çok halsizim!

Her gün yaptığınız işleri yapmanıza rağmen, artık çok daha fazla yoruluyor, tabiri caizse yerinizden kalkmak dahi istemiyorsanız, vücudunuz size alarm veriyor olabilir. Kanser, vücudunuzda siz farkına varmadan yayılım gösteren bir hastalık. Vücudunuzdaki hücrelerde ya da herhangi bir organda var olan bir bozulmanın, genel sağlık durumunuza etki edeceği ise aşikar.

Vücudumuz bize birçok kez ”sorun var” sinyali gönderir. Önemli olan süregelen bir problemle karşılaştığınızda, dinlendiğiniz de bile geçmeyen bir halsizlik ve yorgunluk hali gözlemlediğinizde, bunun takibini yapmaktır. Geçiştirdiğiniz her durum sizin için geri dönüşü zor olan probleme sebep olabilir. Dalak Kanseri belirtilerinden olan süregelen halsizlik durumunu gözardı etmeyin.

Çok Zayıfladın! Bu Kadar Kilo Vermem Normal mi?

Her kişinin, kendi bedeni için, olması gereken sağılıklı bir kilo aralığı vardır. Diyet, spor ve beslenme rutininizde herhangi bir değişim olmamasına rağmen ani kilo kayıpları yaşadıysanız ve sürekli kendinizi; yorgun, bitkin ve de halsiz hissediyorsanız, vücudunuz alarm veriyor olabilir.

Ani kilo kayıpları genellikle büyük sağlık problemlerine işaret ettiği için; kilo vermeyi amaçlamadığınız halde, istemsizce kilo kayıpları yaşıyorsanız mutlaka bu durumun takibini yapmalısınız. Doğru kilo aralığında olmak sağlık göstergelerinden biridir. Eğer olmanız gereken kilo aralığını bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz belirtilerin birini ya da birden fazlasını yaşıyorsanız uzman bir doktora ayrıntılı olarak muayene olmanız, hastalığınız var ise erken teşhis için oldukça önemli olacaktır.

Kansızlık, Dalak Kanseri Belirtisi Olabilir mi? 

Kansızlık birçok farklı hastalığında habercisi olabileceği gibi dalak kanserinin de en bilinen belirtileri arasındadır. Eğer ki kansızlık problemi yaşıyorsanız, hastalığınızın hali hazırda zaten tedavi edilmesi gerekmektedir. Kansızlık da önemli bir rahatsızlıktır ve tüm fiziksel ve sosyal durumunuzu etkileyebilir. Kan değerlerinizin olması gereken aralıkta olmasına özen göstermelisiniz. Kan değerlerimiz bize sağlığımız hakkında önemli ipuçları verebilir, bu nedenle düzenli olarak kan tahlili yaptırmak; hastalıkların önceden tespit edilebilmesi için elzemdir.

Uzun Zamandır Süregelen Ağrılar

Günlük hayat rutininde sıkça karşılaştığımız bir durum ağrılar. Geçici süreli, dönemsel ağrıların dışında dikkat edilmesi gereken ağrı türü; birkaç haftadan uzun süren, belli bir bölgedeki ve bilinen bir rahatsızlığa bağlı olmayan ağrılar ertelenmemesi gereken semptomlardır.

Bu bağlamda karın bölgesindeki ağrı; soğuk algınlığı gibi bilindik bir sebepten değilse, şiddetli tek yönlü ve gittikçe artan bir seyir izliyorsa, acil olarak doktora görünmenizde fayda var. Dalak kanseri genel olarak karın ağrısı ile başlayıp, şiddetini arttıran ağrılar şeklinde belirti göstermektedir.

Organ Şişmesine Bağlı Şiddetli Ağrı! 

Bu zamana kadar bahsettiğimiz tüm belirtiler birçok hastalığın da habercisi olabilecek nitelikte semptomlardır. Bu belirtilerin gözardı edilmesi halinde, dalakta şişme gözlenecek ve bunun beraberinde şiddetli karın ağrıları gözlenecektir. Dalak Kanserinin en ciddi belirtilerinden bir tanesi organlarda şişmenin başlamasıdır. Aynı zamanda bu evre, kanserin ilerlediğinin de göstergesidir. Bu evreye gelmiş bir hastanın tedavisinin çoktan başlamış olması gerekmektedir.

Siz eğer ki bu süreçte iseniz, ya da tedavi ve hastalıkla ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz, MEDENLive Sağlık Grubu olarak daha önce hazırlamış olduğumuz yazıyı buradan okuyabilir, dilerseniz de ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com