Bağırsak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Doktorunuzun ağzından en son duymak isteyeceğiniz şeylerden biri sanırız ki: Kansersiniz. Her yerde okuyor, sürekli bir bilgi akışına maruz kalıyoruz. Kanserden korunma yolları üzerine pek çok bilgi,makale ve söylem mevcut. Fakat cidden kanserden korunmak söylendiği gibi basit yöntemlerle mümkün mü, onu tam olarak hiçbirimiz bilmiyoruz. Bu yazı da bağırsak kanserinin önlenebilir olup olmadığını ve bunun yanında Bağırsak Kanseri Belirtileri olarak düşündüğümüz semptomların hangi hastalıklara ait olabileceğini ayrıntılı olarak ele alıyoruz. Önemli olan farkında olmak, vücudunuzun ”bir sorun var” sinyallerini görmezden gelmemek.

Sağlıklıyım! Cidden Sağlıklı mıyım?

İşte belki de ilk olarak kendimize sormamız gereken soru ne kadar sağlıklıyım olmalı. Görünürde herhangi bir rahatsızlığınız olmasa bile sağlık kavramı o kadar geniş bir kavram ki net cevabını almak için sadece vücudunuzu gözlememek yetmiyor.

Sigara içiyor musunuz? Yüksek oranda kırmızı et tüketiyor musunuz? Fastfood ya da doymamış yağ oranı yüksek gıdalar tüketiyor musunuz? Bu soruların tümüne ya da bir kısmına cevabınız evet ise; evet bağırsak kanseri riski taşıyorsunuz!

Sağlık bütünsel bir kavram sağlıksız yiyecekler sadece fiziksel sağlığımızı bozmuyoruz. Sağlıklı olmak, mental olarak da sağlıklı olmayı kapsıyor. Modern dünyamızda iş ve sosyal hayatımızda stresli olabileceğimiz pek çok durum ve olayla karşılaşıyoruz. Stresin vücut üzerindeki olumsuz etkisi tahmimizden de çok. Bilim insanları yayınladıkları pek çok bilimsel yayında stresin, kanser üzerinde etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Tümüyle hayatımızdan stresi çıkaramıyorsak bile hayatımızın büyük bir bölümünde stresin etkili olduğu negatifliği barındırmamalıyız. Sağlıksız besleniyor, stresten uzak duramıyorsunuz ve aklınızda o soru beliriyor:

Bağırsak Kanseri Olabilir miyim?

Bağırsak Kanseri Belirtileri Neler?

Bağırsak kanseri kalıtsal ve çevresel nedenlere bağlı olarak kişide görülebilen bir hastalıktır. Ailenizin genetik geçmişinde kanser hastalığı var ise çok daha dikkatli olmalısınız. Genel anlamda bağırsak kanserinde karın ağrısı, dışkılama güçlüğü, dışkı yaparken kan gelmesi, dışkıda yumurta akı görüntüsü ve bağırsakların dışkılama sonunda boşalmadığı hissi en bilinen Bağırsak Kanseri Belirtileri olarak söylenebilir. Bu belirtilerden en az birini gösteriyorsanız mutlak suretle doktora başvurmalısınız.

Sadece dışkılama sırasında ağrı ve kanama şikayetiniz var ise hemen korkmayın! Kanser mi şüphesi duyduğunuz belirtiler hiç tahmin etmediğiniz bir başka hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Hemoroid ya da anal bölge rahatsızlıklarından birine sahip olma olasılığınız var.  Anal rahatsızlıkların ortak özelliklerinden biride dışkılama esnasında kan gelmesi ve ağrı oluşturmasıdır. Hastalar bağırsak kanser belirtileri olarak internet üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucu genel olarak paniğe kapılabiliyor. Kanama gibi bir probleminiz varsa öncelikle basur ve diğer makat bölgesi hastalıklarının farkları hakkında ayrıntılı yazımızı  buradan okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bağırsak Kanseri Belirtilerinde bağırsak hareketleri düzensizdir ve boşaltım hiç yapılmamış gibi his kaybolmaz. Her iki durumda da mutlaka uzman bir doktora muayene olmalısınız, yapılacak basit testlerle net teşhis kolaylıkla koyulacaktır.

Neden Yetişkinler? Risk Altında mıyım?

Bağırsak Kanseri, erken yaş dönemlerinde çok nadir olarak görülür. Bağırsak kanseri daha çok bağırsak fonksiyonlarının yavaşladığı 50’li yaşlardaki kişilerde sıklıkla karşımıza çıkar. Gençlik yıllarımızda yaptığımız sağlıksız tercihlerin sonuçlarını gördüğümüz yaş olması itibarı ile her yetişkinin gerekli takibi yaptırması, erken teşhisin önemini kavraması gerekir.

Erken teşhis,doğru müdahale hayat kurtarır.  Cerrahi müdahale çoğu zaman hasta tarafından en korkulu süreçtir  Fakat günümüzde bağırsak kanseri cerrahisi laporoskopik olarak gerçekleştirilen oldukça olumlu sonuçların alınabildiği bir operasyon. Kanserin türü, yayılım gösterip görmediği ve hangi evrede olduğu cerrahi müdahalenin türüne karar verebilmek için oldukça önemli kriterler.

Ameliyat ve tedavi biçimleri hakkında çok daha geniş bilgi almak isterseniz. Daha önce hazırlamış olduğumuz ilgili yazımızı buradan okuyabilir, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com