Anal Fistülden Korunma Yolları Nelerdir?

Vücudumuzun işleyişi oldukça bütünsel. Vücudumuza aldığımız besinler ya da vücudumuz için yaptığımız tüm faaliyetler bu işleyişin, iyi ya da kötü süreçler yaşamasında etkili. Anal rahatsızlıklar, birden bire kendiliğinden oluşan hastalıklar değil, bir durumun ya da olayın tetiklemesi sonucu ortaya çıkarlar. Bu sebeple anal rahatsızlığınızın neden olduğunu bilmek, ondan korunabilmek ve kimi zaman nüksetmesini engellemek için oldukça gerekli. Anal Fistülden Korunma Yolları Nelerdir? sorusunun net ve tek bir cevabı yoktur. Hastalığınız pek çok durumdan dolayı meydana gelmiş olabilir, bu sebeple geniş bir perspektiften bakarak, tüm bu soruların cevabını vererek, Anal Fistülün nasıl ve neden oluştuğuna bakmak gerekir.

Anal Fistül Nasıl ve Neden Oluşur?

Anal Fistülden Korunma Yolları Nelerdir?

Fistül yukarıda bahsettiğimiz gibi bir nedene bağlı olarak gelişir, doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilir. Makat bölgesinde birden fazla türde fistül oluşabilir, temelde aynı olsalar da oluşum yeri bakımından farklılık gösterirler. Bunlardan ilki anal kanal ve anal açıklığın etrafında oluşan Anarektal Fistüldür. Anüs ve vajina arasında ortaya çıkan kanala ise Rektoviral Fistül, kolon ve vajina arasında oluşan kanal ise Kolonvaginal Fistül olarak adlandırılır. Fistülün ilk görünür olma durumu, apseyle başlar. Apsenin ortaya çıkmasından sonra iltihaplı akıntı, kötü koku ve acı oluşur.

Şimdi asıl odak noktamız olan; ”Anal Fistülden Korunma Yolları” konusuna değinelim. Makat Apsesinin, şiddetli kaşıntı ve kokunun oluşmasına sebep olmasında ötürü, genel bir yanılgı olarak pis ve kirli kişilerde bu hastalığın görüldüğü düşüncesini oluşturur. Anal Fistül bilindiğinin aksine kişisel hijyenin sağlanamaması durumunda ortaya çıkmaz. Temiz olmak tabii ki elzemdir, fakat hijyen yetersizliğinde bir kanal oluşması söz konusu olmaz.

Tuvalet alışkanlıklarının düzenlenmesi, anal rahatsızlıkların oluşmaması için yapılabilecek ilk adımlardan biridir. Fistülde olduğu gibi Hemoroid ve Fissür gibi diğer anal bölge rahatsızlıklarının önüne geçmek için doğru dışkılamayı öğrenmek gerekir. Tuvallette haddinden fazla kalmamak, tuvaletiniz yokken kendinizi zorlamamak gerekir. İshal veya kabızlık fistülün ana sebebi olmasa bile bu hastalıklardan muzdarip olan kişilerde daha sık görülür.Sert dışkılama, haddinden tuvalete fazla zorlama, kronik kabızlık ve ishal oluşum sebeplerinden bazıları.

Peki sadece dışkılama alışkanlıklarını düzenleyerek, Fisülden korunmak mümkün mü? 

Sağlıklı beslenmek yeterli mi?

Dışkılama alışkanlıklarını düzenlemek sadece bu dişlinin bir parçası, yukarıda bahsettiğimiz vücut işleyişini düzenlemek çok daha önemli. Eksik parçaları olan bir sistemin kusursuz işlemesini asla bekleyemezsiniz. Bu nedenle eğer sıklıkla anal bölge rahatsızlığı yaşıyorsanız az sonra okuyacağınız maddeleri hayatınızda mutlak suretle uygulamaya çalışın.

Neredeyse tüm hastalıklarda karşımıza çıkıyor, sağlıklı beslenme. Anal bölgede oluşan bir apsenin beslenmeyle ne ilişkisi olabilir ki dediğinizi duyar gibiyiz. Sağlıklı olmak, beslenmek ve düşünmek vücudumuzun doğru çalışması için gerekli olan maddeler. Sürekli fast food beslenen, yeterli sıvı alımı yapmayan, hareketsiz birinin bağırsaklarının düzgün bir biçimde çalışması beklenemez.

Bağırsak düzeni oturmuş biri; tuvallette çok kalmaz, ıkınmasına gerek kalmaz ve sert dışkı görülme olasılığı da oldukça düşüktür. Bağırsakların düzgün çalışmasında temel olan, doğru beslenmedir. Anal Fistülden Korunma Yolları olarak nitelendirebileceğimiz diğer şeyler; lif yönünden kuvvetli gıdalar tüketmek, probiyotik ve prebiyotik zengini yiyecekler tüketmek, bol su içmek olarak sayılabilir.

Bu bahsettiklerimiz hastalık başınıza gelmeden önce yapmanız gerekenler, ya hali hazırda Anal Fistül Rahatsızlığı yaşıyorsanız? Ne yapmalısınız?

Anal Fistül Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal Fistül diğer anal bölge hastalıkları gibi dayanılmaz bir acı yaşatabilir fakat aynı zamanda apsenin yarattığı koku ve kaşıntı o kadar şiddetli hale gelir ki kişinin, günlük hayat akışını sekteye uğratır. Anal Fistül geçiştirebilecek bir rahatsızlık değildir, doktorunuzun apsenin boşaltılmasını sağlaması ve açılan kanalı kapatması gerekir. Anal Fistülün tedevisi şarttır.

Açılan kanalın tedavisi cerrahi ve cerrahi olmayan Ameliyatsız Lazer ile Anal Fistül Tedavisiyle sağlanabilir. Uzman doktorunuz, sizin için en uygun tedavi biçimini genel muayeneniz sonrasında belirleyecektir. Önemli olan tedaviyi en kısa sürede, günlük yaşamdan en az feragat ederek gerçekleştirmektir.

Narkozsuz,ameliyatsız, kesi ve dikiş süreci yaşamandan bir tedavi gerçekleştirmek istiyorsanız, sizin için daha önce hazırlamış olduğumuz Ameliyatsız Fistül Tedavisi yazımızı buradan okuyabilir, tedavi hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca tedavi olduktan sonra mutlaka ”Anal Fistülden Korunma Yolları” olarak bahsettiğimiz maddeleri hastalığın tekrar yaşanmaması için uygulamalısınız.

 

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com