Anal Fistül ve Anal Fissür Farkları Nelerdir?

İsim benzerlikleri, bölgesel aynılık ve semptomların benzerlikleri sebebiyle en çok birbiriyle karıştırılan iki hastalık: Anal Fistül ve Anal Fissür. Hastalar için anal hastalıkları ayrıştırmak birbirinden bu kadar zorken, tüm bu benzerlikler işleri daha da karmaşık hale getirdiği aşikar.  Bu yazıda MEDENLive Sağlık Grubu olarak; tıbbi terimlere başvurmadan, yaptıracağınız genel muayene öncesinde bilgi sahibi olmanız amacıyla; Anal Fistül ve Anal Fissür Farkları Nelerdir? sorusunun cevabını kapsamlı bir biçimde vereceğiz. Böylelikle iki hastalığın ayırıcı özelliklerini ve hastalığın genel yapısını çok daha net, anlaşılır bir biçimde biliyor olacaksınız.

Anal Fistül ve Anal Fissür Farkları Nelerdir?

Kanama, yanma ve dışkılama sırasında acı!

İki hastalık arasında farklara odaklanmadan önce yönümüzü hastalıkların kendisine çevirmek, farkların neden oluştuğunu anlamamız açısından çok daha kıymetli olacaktır. Anal hastalıkların hasta için karmaşık ve minimal farklardan oluşuyormuş gibi görünmesi oldukça normal. Hastaların birçoğu makatında bir şişlik yaşadığında ya da dışkılama esnasında kanamayla karşılaştığında hastalığının Basur olduğunu düşünür. Tıbbi adıyla Hemoroidin, bu  kadar yaygın olarak bilinmesi, halk arasında alternatif tedavi metotlarının da gelişmesine neden olmuştur. Kulaktan dolma bilgilerle, hassas olan bir bölgenin tedavisine çalışmak son derece yanlış sonuçlar doğurabilir. Her hastalık konunun uzmanı tarafından hastane şartlarında tedavi edilmelidir. Uzman olmayan bir kişinin Anal Fistül ve Anal Fissür Farklarını ayırt etmesi oldukça güçtür.

Halk arasında yaygın söyleyiş olarak Makat Apsesi olarak bilinen Anal Fistül; vücutta normalde olmaması gereken bir bağlantı yolunun oluşması durumudur. Bu basit bir kanal oluşumu değildir, oluşan apse; kokuya, acıya ve ıslaklığa neden olur. Sürekli çamaşırda irinli akıntının olması ve şiddetli kaşıntı hastanın, günlük hayatını kolayca sürdürmesinin önündeki engellerdir. Makat Fistülü, anal bölgede olması ve dışkılama esnasında kanama yaşanması durumlarından dolayı Anal Fissür ile sıklıkla karıştırılabilir. Anal Fistül ve Anal Fissür Farkları olduğu gibi benzerlikleri de vardır. Kimi zaman her iki hastalıkta da makatta şişkinlik meydana getirebilir ve dışkılama sırasında kanamaya neden olabilir.

Makatta şişme dışında en belirgin Anal Fissür belirtisi; yalnız dışkılama sırasında değil sonrasında da oluşan şiddetli acıdır. Oluşan acı sebebiyle pek çok hasta tuvalete gitmekten kaçınır, hatta sonrasında yerinde sabit oturmakta bile zorlanabiliyor. Genel olarak fazla ıkınma durumlarında, makatın spor vb. nedenlerden dolayı darbe alması sonucu, kabızlık, ishal gibi dışkılama problemlerinde ortaya çıkar. Kanama, makatta dolgunluk, huzursuzluk hissi ise diğer yaşanan semptomlardır. Tüm bu sıkıntılı süreçlere rağmen hastalar tedaviyi neden erteliyor?

Utanıyorum! Ameliyat Sonrası Beni Neler Bekliyor?

Tıbbın gelişimi, teknolojik imkanların hastalıkların tedavisinde kullanılıyor olması hastanın hissettiği ”utanç” duygusunu silmeye yetmiyor.

Anal rahatsızlıkların muayenesiyle ilgili yanlış kanılar, ön yargılar ve anal bölgenin hassasiyet yaratıyor olması birçok kişinin tedaviyi ertelemesine neden oluyor.

Bir diğer önemli nedense ”ameliyat korkusu.’‘ Ameliyattan sonraki sürecin zorluk çıkaracağı yanılgısı sebebiyle, hastalar; duydukları bitkisel tedavileri deneyerek ya da ağrı kesici ilaçlarla ağrıyı kesme yoluna giderek tedaviyi erteliyorlar. Tüm bu yöntemler geçici rahatlama yaratacak, tam bir tedavinin olmaması; her an ortaya çıkabilecek bir anal hastalığın varlığını silmeyecektir.

Anal rahatsızlıkların tedavileri sanıldığının aksine kolay bir biçimde yapılabiliyor. Ertelenmeyen, belirtiler ortaya çıktığı anda doktora giden hastaların çok daha sorunsuz ve konforlu tedavi süreçleri yaşadıklarıysa aşikar. Anal rahatsızlıklar cerrahi ve cerrahi olmayan ameliyatsız lazerle tedavi edilebilir. Tedaviler seçilen yönteme göre değişim gösterir. Günümüzde hem cerrahi hem de cerrahi olmayan tedaviler mevcuttur. Ameliyat olmak istemeyen, nüksetme durumundan korkan ve kısa bir iyileşme süreci arzu eden kişiler için Lazerle Anal Fissür ve Anal Fistül Tedavileri uygulanabilir. Anal Fissür ve Anal Fistül Tedavi seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Her iki tedavi yönteminde de önemli olan tedaviyi geciktirmemektir. İlerlemiş vakaların iyileşme sürecinde yaşanabilecek sıkıntılar göz önüne alındığında, erken davranıp kısa ve konforlu bir tedavi fırsatını kaçırmamak gerekir. Dilerseniz MEDENLive Sağlık Grubu doktoralarıyla size en uygun tedavi yöntemini belirlemek için ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com