Anal Fistül Nedir?

Anal rahatsızlıkların ilk belirtileri çoğu zaman kişinin tolerans gösterebileceği boyuttadır. Bu sebeple çoğu hasta, tedavi olmadan aylarca zaman geçirebilir. Anal Fistül hastalığının ilerlemiş evrelerdeyse kişi; apsenin yarattığı kokudan, ıslaklık hissinden ve var olan acıdan o kadar rahatsız olur ki dışarıya çıkmak dahi istemez. Sanırız ki anal bir rahatsızlığın hayatınızın günlük akışını bu denli etkileyeceğini pek çoğunuz düşünmemiştir.

Genel olarak toplum anal rahatsızlıklar konusunda kapalıdır, anal bir rahatsızlığın varlığını söylemekten utanılır, çekinilir. Eğer çekinmiyor ama ameliyat korkusu yaşadığınız için tedaviyi erteliyorsanız, yazının ilerleyen bölümlerinde Fistülün nasıl ameliyatsız olarak, 10 dk gibi kısa bir sürede tedavi edileceğinden bahsedeceğiz. Fakat ilk öncelikle erken teşhisin makat bölgesi rahatsızlıklarında ne denli önemli olduğunun altını çizmek istiyoruz.

Anal Fistül Nedir? Anal Fistül Nasıl Anlaşılır?

Yoksa çok mu geç kaldım?

Makat bölgesinde sinir uçlarının yoğun olmasından mütevellit, acı yoğunluğu, tedavisi ertelenen hastalıklarda oldukça yoğunlaşır.İlk başlarda Makat Apsesi olarak da bilinen Anal Fistülün belirtileri; kızarıklık, hafif yanma, ağrıyken ilerleyen evrelerde apse oluşumu sebebiyle ateş, şişkinlik, yoğun ağrı ve ağır kokulu akıntı baş gösterir. Akıntı o kadar sıklıkla meydana gelir ki hasta sürekli bir ıslaklık ve kaşıntı hisseder, apseden dolayı bölgenin iltihaplanması ciddi derecede ağrıya sebep olabilir.

Makat bölgesinde ortaya çıkan her hastalık kendine özgü belirtiler gösterir, kimi makatta kanamaya neden olur (hemoroid) kimiyse dışkılama sırasında yoğun acı ve batma hissi (fissür) meydana getirir.

Makat bölgesi rahatsızlıkların belirtileri nettir ve hastalık adım adım ilerler ve de ilerleyen her evre, yaşanan sıkıntıları bir kademe daha arttırır. Peki Anal Fistülü diğer makat bölgesi rahatsızlıklarından ayıran nedir?

Anal Fistül Nedir?

Anal Fistül vücutta daha önce doğal olarak bulunmayan bir kanalın, sonradan oluşmasıdır. Genel muayene esnasında fistül deliği genel cerrahi uzmanınız tarafından net bir biçimde tespit edilebilecektir. İrin ve kötü koku yaratan apsenin, doktorunuz tarafından boşaltılması ve sonrasında fistülün tedavi edilmesi gerekecektir.

Bu aşamaya gelen pek çok hasta ameliyat korkusu yaşamasından ötürü alternatif tedavi seçeneklerini görmezden gelir. Yazımızın başlangıcında ameliyat korkusu olan hastalarımıza yepyeni tedavi seçeneklerinin varlığından bahsetmiştik. Lazer son yıllarda anal hastalıkların tedavisinde en sık kullanılan, güvenli ve etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Lazerin; narkoz gerektirmemesi, çevre dokulara zarar vermemesi, tedavi sürecini oldukça kısaltması ve nüksetme durumunu minimalize etmesi tercih edilmesinin başlıca sebeplerinden birkaçıdır. Ameliyatsız Fistül Tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi için MEDENLive Sağlık Grubu olarak daha önce hazırladığımız yazıyı buradan okuyarak arzu ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Lazerle Fistül Tedavisi Sonrası Neler Olacak?

Lazer tedavilerinin tercih edilmesinin bir diğer sebebiyse hastaya sağladığı yüksek konfordur. Her operasyonun kendi içerisinde dikkat edilmesi gereken durumları vardır. Lazer tedavisinde doktorunuzun dediklerini harfiyen uyguladığınız taktirde istenmeyen sonuçların oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Fistül tedavisinin ardından rahatlıkla günlük hayat rutininize dönebilirsiniz. Son olarak başta belirttiğimiz tedaviden kaçınma ve utanma sorunsalına değinecek olursak.

Anal rahatsızlıkların kişinin psikolojisinde yarattığı travmatik etkilerin yanında muayene ve uygulamadan çekinme oldukça minimal düzeyde etkiler yaratır.

Bir çok hasta tedavinin ardından yaşadığı rahatlama göz önüne alındığında, anal hastalıkların muayene süreçlerini gözde büyütmemek ve  tıbbı bütünsel ele almak gerekir. Eğer Fistül belirtileri gösteriyorsanız, hastalığınız ilerlemeden genel cerrahi uzmanına tedavi olmanız, sizin için en uygun tedavinin belirlenmesi için oldukça önemlidir. Sağlığınız ihmal edemeyeceğiniz kadar değerli, unutmayın!

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com