Anal Fistül Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuzun yaşamsal bir döngüsü var. Biz fark etmesek bile tüm bedenimiz bir uyum içerisinde çalışmaya devam ediyor. Rahat yemek yememiz, uyumamız ya da hareket etmememiz bu işleyişe bağlı. Basit gördüğümüz bu işleyişin bir dişlisi bozulduğunda, tüm dünyamız alt üst olabiliyor. Anal Rahatsızlıklar sanıldığı kadar basit değildir, tüm bu işleyişi bozabilir, sağlığınızı bozmanın yanı sıra tüm yaşam rutininizi olumsuz etkileyebilirler. Anal Fistül Belirtileri gösterdiğinizden şüpheleniyor ama ne yapacağınızı bilmiyorsanız, yazımız sizin için tam bir rehber niteliği taşıyacak.

Anal Rahatsızlıklar Nelerdir?

Anal Fistül Nedir? 

Anal Fistül ya da halk arasında yaygın söyleyişiyle Makat Fistülü tanımlaması yapmadan önce genel bir anal rahatsızlıklar açıklaması yapmak, hem belirtileri doğru analiz etmeniz hem de başka bir makat bölgesi hastalığına sahipseniz bunu öğrenmeniz açısından oldukça önemli.

En bilinen anal bölge rahatsızlığı olan Hemoroidden başlayalım. Hemoroid hakkında pek çok şey duymuşsunuzdur, hatta etrafınızda basuru olan muhakkak birileriyle karşılaşmışsınızdır. Hemoroid anal kanal distalinde oluşan, damar ve mukoza yumakcıklarıdır. Genel olarak dışkılama esnasında kanamayla belirti verir ve hem görsel hem de belirtisel anlamda Fistülden oldukça farklıdır.  Kanama, makatta şişlik ve dışkılama esnasında şiddetli acı hissediyorsanız mutlaka bir uzmana muayene olmalısınız.

Dilerseniz Lazerle Hemoroid Tedavisi olup, sağlığına kavuşan hastalarımızın videolu anlatımını buradan izleyip, tedavinin sanıldığının aksine korkulacak ya da çekinilecek bir süreci olmadığını görebilirsiniz.

Gelelim isim benzerliğinden ve bölgesel aynılıktan dolayı, Fistülün en çok karıştırıldığı diğer anal bölge rahatsızlıklarından birine. Anal Fissür; makat bölgesinde oluşan ağrılı çatlaktır ve sert dışkılama, fazla ıkınma ve kronik kabızlık sonucu meydana gelir. Tekrarlayabilmesi sebebiyle kişinin yeme ve dışkılama düzenine oldukça dikkat etmelidir. Korunma yollarıyla ilgili ayrıntılı bilgi isterseniz, Anal Fissür hakkında bilmeniz gereken her şeyi içeren yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Gelelim yazımızın asıl konusu olan Anal Fistül Belirtileri Nelerdir? sorusunun cevabına odaklanmaya.

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir?

İç çamaşırım hep ıslak!

Çamaşırınızın sürekli ıslak olması durumunda ne kadar huzursuz olabileceğinizi hayal edin! Neden mi çamaşırınız ıslak? Anal Fistül; iltihaplı apse şeklinde kendini gösterir. Fistül vücutta bulunmayan bir kanalın sonradan oluşmasıdır ve bu oluşan kanal vücutta iltihap oluşmasına sebep olur. Islaklık tek başına var olmaz aynı zamanda apsenin yarattığı irin makat bölgesinde şiddetli bir koku ve kaşıntı oluşmasına sebep olur. Taktir edersiniz ki bu belirtilerle yaşamak hiç de kolay olmayacaktır.

İltihaplı bir alanın acı ve ağrı yapmaması da beklenemez. Anal Fistül Belirtilerinden bir diğeri de şiddetli ağrı ve dışkılama sırasında yarattığı aşırı zorlanmadır. Dışkılama problemlerinin yanında dışkılama sonrası yürümekte zorlanan birçok anal fistül hastası vardır.

İltihabın oluştuğu süreçte, yüksek ateş, bulantı ve kusma sıklıkla rastlanan semptomlardır. Yarattığı acı sebebiyle tuvalete gitmekten kaçınma yine en sık görülen davranışlardan biridir. Bu davranış biçimi hastalığı ilerletecek ve çok daha ağrılı süreçlerin yaşanmasına sebep olacaktır. Fistül belirtileri gösteriyorsunuz fakat ameliyat olmak istemiyor, yaratabileceği komplikasyonlardan ve süreçten çekiniyorsanız, bu aşamada Genel Cerrahi Uzmanınız size alternatif tedaviler önerebilir. Peki nedir Anal Fistülün Ameliyatsız Tedavisi?

Anal Fistül Tedavisi Nasıl Yapılır? Ameliyatsız Fistül Tedavisi Mümkün mü?

Anal Fistül sanıldığının aksine ameliyat gereksinimi olmadan, gelişmiş lazer teknolojisiyle rahatlıkla tedavi edilebilir. Lazer; kısa bir sürede tedavi imkanı sağlaması, dikiş, pansuman ya da kesi gerektirmemesi yönünden ameliyata oranla oldukça avantajlıdır. İyileşme süreci çok daha kolaydır.

Lazer, ilaç ya da cerrahi müdahale… Tüm bu tedaviler sizin hastalığınızın durumuna göre karar verilecek olan tedavi yöntemleridir. Önemli olan hastalığınızın belirtileri ortaya çıktığında, zaman kaybetmeden uzman bir doktora muayene olmaktır. Sizin için doğru tedaviyi ancak konusunda uzman deneyimli bir doktor belirleyebilir. Dilerseniz MEDENLive Sağlık Grubu doktorlarıyla tedavinizi planlayabilir ve ücretsiz olarak muayene olup net teşhis için bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com