Anal Fissür Tekrar Eder mi?

Anal rahatsızlıklarda hastayı en korkulan durum ”tekrar aynı süreci yaşama ihtimali.”Bu yüzden tedavi öncesi en çok araştırma yapılan konu; Anal Fissür Tekrar Eder mi?, Makat Çatlağı Nükseder mi? gibi sorular oluyor. Anal rahatsızlıklar üzerine hazırladığımız pek çok makalede hastalığı tanımaya ve tedavi seçeneklerini öğrenmeye yoğunlaştık.

Önceki hazırladığımız yazılarda; Anal Fissür Nasıl Oluşur? sorusunun cevabını vermenin yanı sıra Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir? sorusuna da ayrıntılı cevaplar verdik. Şimdiki yazımızda, Anal Fissürün tekrar edip etmeyeceği ve nüksetme yaşanması durumunda neler yapılması gerektiği soruları üzerine yoğunlaşacağız.

Anal Fissür Neden Tekrar Eder?

Anal Fissür Neden Oluşur?

Daha önceki yazılarımızda Anal Fissürü ayrıntılı olarak ele almıştık fakat nüksetme durumunun tam kavranabilmesi için hastalığın neden ve nasıl oluştuğunu bilmenin oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Anal rahatsızlıklar, anal bölgenin hassasiyeti göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Sizin hastalığınızın oluşum nedenini bilmezseniz hastalığınız tekrar edebilir. Sürekli aynı yanlışı yaptığınız bir döngüden çıkmanız için duruma bakış açınızı ve hastalığa olan tutumunuzu değiştirmeniz gerekir.

Makat Çatlağı neden oluşur? dediğimizde pek çok nedenle karşılaşıyoruz. Dışkılama alışkanlıklarıyla başlamak gerekirse; yanlış ve sürekli ıkınma dolayısıyla makat çatlağı problemi yaşıyorsanız bunu değiştirmeniz gerekir. Tuvaletiniz yokken zorlamak ya da kabızken ıkınmak fissür oluşumunu tetikleyecektir. Doğru dışkılamayı öğrenmek sadece anal fissür için değil, diğer anal bölge rahatsızlıkları olan; basur (hemoroid) ya da anal fistül için de önleyici olacaktır.

Bir diğer nedense kronik kabızlık ya da uzun süreli ishaldir. Eğer kronikleşen bir rahatsızlığınız varsa ilk işiniz bunun tedavisini gerçekleştirmeniz olmalıdır. Bağırsak florasının ve hareketlerinin düzenlemesi her iki hastalık için de elzemdir. Sağlıklı beslenmek, lif yönünden zengin gıdalar tüketmek ve sıvı almayı aksatmamak genel anlamda yeterli olsa da kronikleşen hastalıklarda uzman bir doktor kontrolüyle hastalığın tedavisini sağlamak çok daha doğru olacaktır.

Bunlardan hiçbiri benim nedenim değil diyorsanız, mikrotravmalar anal çatlak problemi yaşamanıza neden olmuş olabilir. Spor (at binme gibi) sırasında yapılan hatalar ya da çeşitli aktiviteler anal bölgede küçük çatlakların oluşmasına neden olabiliyor. Anlık olarak fissür oluşuna neden olan diğer durumlar ise hamilelik ve sert dışkılamadır. Her ne nedenle oluşursa oluşsun Anal Fissür meydana geldiği noktada tedavi olunmalıdır. Aksi durumlarda hastalığın ilerlemesi kaçınılmazdır. Doktorunuzun belirlemesiyle ister cerrahi istenirse de lazerle rahatlıkla tedavi gerçekleşebilir.

Anal Fissür Ameliyattan Sonra Tekrar Eder mi?

Anal Fissür uzman bir doktor tarafından doğru bir biçimde tedavi edildiği taktirde aynı yerden tekrar etme olasılığı %3 gibi oldukça düşük bir rakamdır. Yapılan araştırmalar sonucu, lazerle yapılan tedavilerin, bu oranı çok daha düşük yüzdelere çektiği görüyor. Önemli olan size en iyi tedaviyi sunacak hekimle çalışmanızdır.

Teknolojik gelişmeler çeşitli tedavi alternatiflerini sunsa  bile önemli olan, tedavi sürecinin hastanın yaşam konforunu bozmayacak, hastanın günlük yaşamı rutinini bozmayacak şekilde gerçekleşmesidir. MEDENLive olarak alanında uzman pek çok tedavi alternatifini sunan doktorlar ve son teknoloji lazer cihazlarla çalışıyoruz. Siz de tedavinizi uygulatmadan önce tüm bu alternatifleri göz önünde bulundurarak karar vermeniz, tedaviniz için oldukça önemli olacaktır. Eğer merak eder ve okumak isterseniz; Anal Fissür Ameliyatı Nedir? yazımıza buradan, Anal Fissür Ameliyatı Sonrası Neler Olacak? yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

Anal rahatsızlıklar tedavi olunan bölgede değil de makatın farklı bir bölgesinde de ortaya çıkabilir. Tabii ki ilk yapılması gereken tedavinin aksatılmadan uygulanmasıdır fakat yukarıda bahsettiğimiz hayatınızda alacağınız küçük önlemlerle anal rahatsızlıklardan korunmak mümkün olabilir bu nedenle aynı sancılı süreçleri yaşamamak için gerekli önlemleri almalısınız.

 

 

2 Yorumu okuyabilirsiniz

  1. Anal Fissür Ameliyatı oldum. Fakat lavaboya çıkmaya korkuyorum. Büyük abdestin gelmesi için ıkınmam gerekiyor. Fakat ameliyat olduğum korkuyorum sizce ne yapmalıyım.

    1. Merhaba İbrahim Bey, Anal Fissür ameliyatı olduğunuz doktorunuzla bu konuyu paylaştınız mı?

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com