Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir?

Hepimizi mutlu eden günlük aktiviteler var. Kimimiz bir kahve eşliğinde kitabımızı okumaktan hoşlanıyoruz, kimimizse günün tüm yorgunluğunu mükellef bir yemek yiyerek atmak istiyor. Bazılarımızın en istediği şey; rahat dışkılayabilmek! Hayır, yanlış okumadınız Anal Fissür rahatsızlığından muzdarip kişiler dilediği gibi yemek yiyemiyor, onu tuvalete götürecek yiyeceklerden bilhassa kaçınıyor çünkü dışkılamak istemiyorlar.

İnsanı dışkılamaktan alıkoyan hastalık; Anal Fissür Nedir? Biliyor musunuz? Hemoroid diye şüphelendiğiniz hastalığınız Anal Fissür olabilir mi?

Makatımda ağrı ve kanama var!

Hemoroid mi, Anal Fissür mü?

Dilerseniz Makat Çatlağı olarak da bilinen Fissür hakkında genel bilgileri vermeden önce anal bölge hastalıklarının neden karıştırıldığına bir bakalım. Anal rahatsızlıkların en bilenini, Basur yani hemoroiddir. Basur; anal bölgede bulunan damar ve mukozadan oluşan yastıkçıklardır ve dışkılama esnasında açık renkli kanama şeklinde ortaya çıkar. En çok karıştırılan hastalık olmasının sebebiyse geçmişten günümüze kadar olan süreçte halkın genelinin hayatında en az bir kez bu problemi yaşamış olmasıdır.

Dışkılama sırasında ağrı, kanama ve şişlik bazı makat bölgesi rahatsızlıklarında ortak olarak görülebilecek belirtilerdir. Her kanama anal bölge rahatsızlığı olmayacağı gibi her anal bölge rahatsızlığı da hemoroid değildir. Hemoroid ve diğer anal bölge hastalıklarının farkları hakkında çok daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz daha önce hazırlamış olduğumuz yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Gelelim hastalıkların karıştırılmasının yaratacağı zor durumlara. Kişisel teşhis koymak her hastalık için sakıncalıdır, anal bölge hastalıkları içinse imkansızdır. Hemoroide iyi gelir diye duyduğunuz bir şey, siz de tam tersi etki yaratabilir. Kişisel kür ve tedavi metotları anlık kurtarıcılık ve rahatlama sağlar, ilerlemiş bir anal bölge rahatsızlığını ancak doktorunuzun uygulayacağı yöntemle geçirebilirsiniz. Hastalığı kendi çabasıyla iyileştirmeye çalışıp, bunu acı bir biçimde deneyimleyen pek çok hasta maalesef ki çok ilerlemiş vakalarla doktorun kapısını çalıyor. Anal bölge rahatsızlıklarında belirtileri erken fark etmek ve müdahale etmek oldukça elzem.

Anal Fissür Nedir? Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?

İlk odak noktamıza Anal Fissür Nedir? sorumuza geri dönecek olursak,  Fissür; en basit tabirle makat bölgesinde oluşan ağrılı çatlak-yırtık oluşumudur. Peki nasıl olur da minicik bir çatlak tüm yaşam kalitemizi birden bire altüst edebilir?

Anal fissür tabiri caizse dışkılama esnasında ve sonrasında kişiyi derin acılara mahkum eden bir rahatsızlık. Çoğu hasta dışkılamayı, cam parçalarının vücuttan çıkışı olarak tanımlıyor. Acının tahayyülü zor olmasa gerek. Peki Makat Çatlağı başlangıçtan itibaren bu kadar zorlu mu?, Erken tedavi mümkün değil mi? diye eminiz ki aklınızdan geçiyordur. Makat çatlağı genellikle fazla ıkınmayla ortaya çıkar. Ikınma sert dışkının varlığında ortaya çıkan bir reflekstir ve can yakıcıdır. Kronik kabızlıkla mücadele eden ve şiddetli ıkınma sonucu, kanama ve yanma şikayeti ortaya çıkan bir çok kişi var.

İlk belirtilerin ortaya çıkışından itibaren derhal doktora başvurulmalıdır aksi taktirde ilaçla tedavi olma şansını hasta kaybeder.

Anal rahatsızlıklarından utanma durumu, nasılsa geçer düşüncesi ve düzelir gibi oldu yanılgısı kişiyi çok kısa süre içerisinde ilerlemiş bir fissürle baş başa bırakabilir.

Makat Çatlağı tedavisi mümkün mü? Ameliyatsız Tedavi şansım var mı?

Çatlak problemi yaşayan pek çok kişi doktora gitmeden önce tedavi seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapar. Nüksetme hikayeleri, ameliyat sonrası yaşanan pek çok acı deneyim, kişiyi tedavi olmaktan alıkoyar. Ameliyat olup olmamanızın gerekliliği bir uzmanın vermesi gereken bir karardır, fakat gelişen teknoloji pek çok alternatif tedaviyi de beraberinde getiriyor. Birçok seçeneğin olması, hastaların kafalarının karışmasına neden oluyor.

Anal rahatsızlıklarda şu an güvenle tercih edilen yöntem: Lazerle Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisidir. Narkoza gerek duyulmadan ameliyata oranla, operasyon sonrası ağrı ve acı duyulma olasılığının minimum olması lazeri çok daha iyi bir seçenek haline getiriyor. Hastaların ameliyat sonrası duydukları memnuniyet ve nüksetme oranının olmayışı lazeri en cazip tedavi haline getiriyor. Eğer Ameliyatsız Lazerle Fissür Tedavisi hakkında bilgi almak isterseniz ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com