Anal Fissür Ameliyatı Sonrası Neler Olacak?

Korkulu rüyamız, ameliyat! Hangi hastalık için olacak olursa olsun, hastane süreçlerinden çekiniyoruz. Anal Fissür hastalığının kendisini değil de, Anal Fissür Ameliyatı Sonrası ya da Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Neler Olacak diye daha çok merak ediyoruz. Haklısınız anal bölge rahatsızlıkları için yaptıracağınız herhangi bir işlemin sizi, sosyal hayatınızda ve iş yaşamınızda nasıl etkileyeceğini bilmek çok daha elzem. Sizin için hazırladığımız bu makalede, tam da merakınızın odak noktası olan; Lazerle Anal Fissür Ameliyatı olduğunuz taktirde hastanede neler yaşayacağınızı A’dan Z’ye anlatacağız.

Lazerle Anal Fissür Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Anal Fissür Ameliyatı Olabilir miyim?

Anal Fissür belirtileri gözardı edilemeyecek kadar şiddetlidir. Dışkılama sırasında yaşanan acının yoğunluğu sebebiyle pek çok hasta tabiri caizse dışkılama eylemini ” Cam parçalarının” makat bölgesinden çıkışına benzetiyor. Böyle bir durumla karşılaşmayı hayal eden birçok kişinin soluğu hastanede alacağını söyleyeceğini tahmin etmek güç değil. Fakat gerçek öyle değil!

Anal Fissür (Makat Çatlağı) problemiyle MEDENLive Sağlık Grubuna başvuran birçok hasta en az 1 yıldır bu problemi yaşadığını belirtiyor.

Utanma, hassasiyetler ve ameliyat korkusu gibi pek çok farklı sebepten ötürü insanlar tedavilerini geciktiriyor. Her geçen zaman, hastalığın ilerlemesi ve hastanın gittikçe daha fazla acı çekmesi demek. Eğer utanma çekinme gibi sebeplerle tedavi olmuyorsanız; anal bölge muayeneleri kısa süren işlemler olduğunu bilmeniz gerekir. Doktorunuz net teşhisi hemen koyabilir, rahatsız olacağınız herhangi bir durum söz konusu olmaz.

Lazer teknolojisinin anal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaya başlanması sayesinde ameliyata oranla, çok rahat ve konforlu bir iyileşme süreci yaşanıyor.  Lazer sadece Anal Fissür tedavisinde değil, Basur olarak bilinen Hemoroidin ve Anal Füstül gibi zorlayıcı makat bölgesi rahatsızlıklarının da tedavisinde güvenle kullanılıyor. Lazer; kesi gerektirmeden bölgenin iğneden ince bir kanül yardımıyla, lazer ışınları vasıtasıyla kurutulması işlemidir. Yan dokulara zarar vermemesi nedeniyle lazer, iyileşme sürecinde hastaya çok daha kolaylık sağlar.

Cerrahi yöntemlerde etkin tedavilerdir fakat pek çok hasta iyileşme sürecinin uzunluğu ve kesi işleminden kaynaklanabilecek komplikasyon olasılığı nedeniyle tedaviye çekimser yaklaşır. Lazerle ya da cerrahi olarak tedaviye uygun olup olmadığınızı ancak uzman bir doktordan öğrenebilirsiniz. Doktorunuzun kısa muayenesinin ardından size en uygun tedavi biçimi belirlenecektir. Tek bir tedavinin ”iyi” ya da ”kötü” olma durumu yoktur, sadece birbirlerine karşı ”avantajları” ve ”dezavantajları” vardır.

Lazer ile Makat Çatlağı Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Etmeliyim? 

Lazer ile Makat Çatlağı Ameliyatı öncesi hastaların en sık sorduğu sorular, işlem öncesi neler yapması gerektiği üzerine oluyor. Lazer işlemi cerrahi bir işlem olmadığı için komplike hazırlıklara gerek yoktur. Hastanın genel olarak uygulama öncesi 8 saat aç olması istenir. Eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışarak hangilerini kullanmaya devam edeceğinizi hangilerine bir süre ara vermeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İşlem hafif sedasyon olarak adlandırılan hafif uyku esnasında yapılır, hastaların en çok merak ettiği; Lazerle Fissür Ameliyatında acı oluyor mu sorusunun cevabı böylelikle verilmiş olur. Uyku esnasında işlem olacağınızdan işlem sırasında ağrı veya acı hissetmezsiniz. Uyandığınızda çoktan işlem gerçekleşmiş olur.

Lazer ile Anal Fissür Ameliyatı Sonrası Neler Yaşayacağım?

Lazerle Anal Fissür Ameliyatı yaklaşık olarak 10 dk gibi kısa bir sürede tamamlanır, hasta bir süre dinlendirildikten sonra taburcu edilir. Doktorunuz size bu süreçte ağrı yaşamamanız ve bölgenin rahatlaması için çeşitli pomatlar verecektir. İlk gün dinlenip ertesi gün günlük yaşantınıza rahatlıkla dönebilirsiniz.

Çok ileri vakalarda ve birden fazla anal rahatsızlığı olan hastalarda iyileşme süreci biraz daha uzun olabilir. Bölge bir süre hassas olabilir, doktor kontrollerinizi ihmal etmeyerek süreci takip edebilirsiniz. Doktorunuza kontrole gitmek dışında ekstra olarak yapmanız gereken bir durum söz konusu değil.  Bundan sonraki süreçte hastalığınızın nüksetmemesi için doktorunuzun talimatlarını harfiyen uygulamalısınız.

 

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com