Anal Fissür Ameliyatı Nedir?

Vücudunuzda beliren küçücük bir çatlağın, tüm yaşam kalitenizi tümüyle değiştirdiği bir hastalık Anal Fissür. Tuvalete rahatça ve özgürce gidemeyecek kadar ”acı” tecrübeler veriyor kişiye. Anal rahatsızlıklar önlem alınmazsa, kendiliğinden geçmesi beklenirse ve tedavisi ertelenirse çoğunlukla tekrar eder. Makat bölgesinde ortaya çıkan pek çok hastalıkta olduğu gibi fissüre sahip kişilerin, utandıklarından ya da ameliyatın yarattığı korkudan tedaviyi erteledikleri görülür. MEDENLive Sağlık Grubu olarak bu yazımızda, hem hastalığın yapısını net bir biçimde açıklamak hem de soru işareti yaratan; Anal Fissür Ameliyatı Nedir?, Anal Fissürün Ameliyatsız Tedavisi Mümkün mü? gibi birçok soruya cevap net cevaplar vererek soru işaretlerini gidermeye odaklanacağız.

Bu makaleden neler öğreneceksiniz?

  1. Anal Fissür Nasıl Oluşur? 
  2. Anal Fissür Ameliyatı Nedir? 
  3. Anal Fissür Ameliyatsız Tedavi Edilebilir mi?
  4. Anal Fissür Tedavisi Ne Kadar Sürer? 

Anal Fissür Nasıl Oluşur?

Makat Fissür; anal bölgede oluşan genellikle halk arasında anal yırtık ya da anal çatlak olarak da bilinen bir anal bölge rahatsızlığıdır. Tıpkı diğer tüm anal rahatsızlıklar gibi oluşum aşamasındayken net belirtiler verir. Anal rahatsızlığın oluşum nedenlerini bilmek, tedavi sonrası süreçte aynı hataları tekrar etmemek için oldukça faydalı olacaktır.

Anal Fissür genel olarak kronik kabızlık yaşayan kişilerde, sert dışkılama sonucu, yoğun ishalfazla ıkınma ve mikrotravma (çeşitli nedenlerle anal bölgeye alınan darbeler) sebebiyle oluşabilir. Fazla ıkınmanın yoğun olduğu doğum sebebiyle de kadınlarda sıklıkla rastlanır. Bilinenin aksine fissürün hijyen kurallarına uymamakla alakası yoktur. Dışkılama sırasında hissedilen acı nedeniyle ilk belirtiler hissedilmeye başlandığında hastalar, bu durumun geçici olabileceğini düşünür. Fakat anal rahatsızlıklar tedavi edilmedikleri taktirde nüksederler.

Tabii ki de ılık suyla ya da ağrı kesicilerle belli bir rahatlama sağlanabilir fakat unutulmamalıdır ki, uzman bir doktor tarafından yapılmayan bir hiçbir tedavi kalıcı sonuç doğurmaz. Anal rahatsızlıkların ilk ortaya çıktığında ilaçla tedavi mümkünken, ilerleyen vakalarda müdahale şart hale gelir. Bu sebeple belirtiler oraya çıktıktan sonra mutlaka tedaviyi geciktirmeden muayene olmalısınız. Peki, Anal Fissürün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal Fissür Ameliyatı Nedir?

Anal Fissür Ameliyatsız Tedavi Edilebilir mi?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi ilerleyen evrelerde ilaçla tedavi olma olasılığı oldukça düşüktür bu sebeple makat çatlağı; cerrahi ya da cerrahi olmayan bir yöntemle tedavi edilmelidir. Makat yırtığı; cerrahi olarak birden fazla yöntemle tedavi edilebilir. Bunlardan ilki; fissürün vücuttan çıkarılması operasyonu olan Fissürektomi‘dir. Anal Dilatasyon olarak bilinen bir diğer Anal Fissür Ameliyatı ise makatın genişletilmesiyle yapılır fakat gaz kaçırma problemi yaratabildiğinden dolayı günümüzde genellikle tercih edilmez.

Tıbbi adıyla Lateral İnternal Sfinkterotomi yani makatın iç kasının kesilmesi işlemi ise Fissür tedavisinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir fakat hasta konforunun iyileşme döneminde düşük olması ve özellikle kesim sırasında dış kasta oluşabilecek yanlış bir kesi ihtimali nedeniyle hastaların çekinerek yaklaştığı bir operasyondur. Bu noktada önemli olan genel muayenenizin ardından, doktorunuzun teşhisiyle belirlenecek operasyonun size en uygun tedavi yöntemi olacağını bilmenizdir. Her ameliyatta olumsuz ihtimallerin olduğu, her hastalığın kendine özgü durumlarının oluşabileceğini unutulmamalı ve doktorunuzun yetkinliğine güvenmelisiniz. Sizin için en doğru kararı doktorunuz verecektir.

Ameliyat korkusunu yenemeyen, genel anestezi olmak istemeyen, kesinin yaratabileceği kompilasyon olasılığı sebebiyle hastalar doktorlarına çoğunlukla; Anal Fissürün Ameliyatsız Tedavisi Mümkün mü? sorusunu yöneltirler.

Anal rahatsızlıklar günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte lazerle ameliyatsız olarak tedavi edilebilirler. Lazerin makat darlığı oluşturmaması, herhangi bir kesi gerektirmemesi ve iyileşme sürecinin çok daha kısa olması lazeri, güvenli ve çok daha tercih edilebilir bir tedavi şekli haline getiriyor.

Anal Fissür Tedavisi Ne Kadar Sürer? 

Tedavi sonrası hemen evime dönebilir miyim?

Anal Fissür tedavisi eğer ki cerrahi ise yaklaşık olarak 1 saat sürer ve genel olarak bir gün hastanede kalmanız gerekebilir. İyileşme sürecinin uzun ve meşakkatli olması sebebiyle evinizde bir süre dinlenmeniz iş ve sosyal yaşamınıza sonrasında dönmeniz gerekebilir. Bu süreç sizin duruma adapte olmanız ve makat bölgesinin hassasiyetinden kaynaklanmaktadır.

Lazerle yapılan tedavilerde ise narkoz almanıza gerek yoktur, hafif sedasyon uygulamasıyla yapılır ve operasyon yaklaşık olarak 10 dk gibi kısa bir sürede tamamlanır. Bir süre hastanede dinlendikten sonra evinizde dönebilir, günlük hayatınızda ve iş yaşamınızda herhangi bir gün kaybı yaşamadan tedaviyi tamamlayabilirsiniz. Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisinin hastane süreci hakkında çok daha kapsamlı bilgi almak isterseniz, sizin için daha önce hazırladığımız yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Tabii ki de lazer tedavisinde de tıpkı Anal Fissür Ameliyatı gibi dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Doktorunuzun verdiği ilaçları harfiyen kullanmalı ve bölgenin hassasiyetini gözeterek dışkılama alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

 

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com