Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Doç. Dr. Gökmen Öztürk: Aslında hastalar bizden ne istiyor, empati! Ne demek bu? Yani kendini hastanın yerine koymalısın. Şimdi bir hemoroid hastasının yerine kendinizi koyduğunuzda, hastanın isteyeceği bir kaç şey var.

Bunlardan bir tanesi, ameliyat. Büyük bir şey ameliyat, hastaya korkutucu geliyor. Hasta ameliyata girmek, çıkmak, uyumak istiyor. Hemoroid ameliyatı olmak ve tüm bu oluşan sorular, hep hastanın kafasında soru işaretlerine sebep oluyor. Sonra hemoroid ameliyatı olan hastalar ile konuşup, ameliyat sonrasında karşılaşılan problemleri değerlendirmek gerek. Çünkü bunların hepsi soru işareti hasta için. O yüzden empati yaptığımızda hastaların bizden istediği bir kaç şey olduğunu gördük. Bunlardan bir tanesi ameliyat sonrasında ağrılarım olacak mı? Hayır! Eğer lazer uygularsanız, hemoroid ameliyat sürecinde ağrınız olmayacak. Ameliyat sonrasında kanamam olacak mı? Hayır? Hemoroid ameliyatı sonrasında, belki 1. veya 2. gün biriken kanın artmasına bağlı olarak kanama olacak. Üçüncüsü, işe çok hızlı dönebilecek miyim? Evet! Eğer lazer ile hemoroid ameliyatı oluyorsanız, kesinlikle işe çok hızlı döneceksiniz. Hemen ertesi gün iş başı yapabilirsiniz.

Bir diğer soru: Ameliyat ne kadar sürecek? Yaklaşık işlem 10 dakika kadar sürüyor. Bazen yarım saate kadar uzadığı oluyor. Peki, en önemlisi dördüncü soru. Ameliyat sonrasında bir daha ameliyat olabilir miyim? Yapılan ameliyatları  karşılaştırdığınızda tabi ki nüksetme oranları var bu ameliyatın ama şöyle bir avantajı var tekrardan uygulanabilir. Çünkü neden, birincisi ağrısız, ikincisiz kanamasız, üçüncüsü çok hızlı işe dönüş var. Bunlar önemli faktörler. Hasta olsam, ben kesinlikle lazeri tercih ederim. Şimdi lazer uygulamasında gerçek lazer ile cerrahi yöntem arasında hastalar bocalıyorlar. Ama bizim kullandığımız lazer demir atomuna etki eden gerçek lazer. O yüzden ameliyat sonrasında hastaların kafasındaki o soru işaretine yani; hemoroidim devam edecek mi sorusuna kesin çözüm bu.

Ne demek bu; demir atomuna etki eden bu lazer sayesinde hemoroid içerisindeki toplar damarlarda  katlanmalar meydana geliyor ve bu hemoroid  birbirleri ile yapışarak, duvara yapışmış gibi oluyor, yani yapışıyor bir nevi. Bu da aslında bizim istediğimiz bir şey. Şimdi bir dokunun fazla olduğunu, aşağı sarktığını düşünün. O dokuyu nasıl ortadan kaldırabiliriz; ya aşağıda sarkık olan fazla kısmı keserek veya o fazla olan kısmı yukarıya doğru çektirerek. Veya fazla olan kısmı yukarıya doğru çektirip duvara  yapıştırarak. İşte lazerde amaçladığımız yöntem bu. Bunu sağlayan bir kaç tane farklı yöntem var. Biz genelde hastaların ihtiyacına göre kombine tedavi uyguluyoruz. Ama birinci önceliğimiz hastanın ameliyat sonrasında ağrı duymaması, ikinci önceliğimiz ameliyat sonrasında kanama olmaması, üçüncü önceliğimiz ameliyat sonrasında çok hızlı işe dönüş ve dördüncü önceliğimiz ise nüksetmemesi. Yani tekrar etmemesi. Biz size bunu garanti ediyoruz. 

[00:03:41.04] Sunucu: Hocam programımızın sonuna gidiyoruz ama ben kısacık hemen sizden Meden Live sitenizden de bahsetmenizi istiyorum. Nedir MEDENLive?

[00:03:48.26] Doç. Dr. Gökmen Öztürk: MedenLive şöyle, normalde Türkiye’de doktorların tanıtıldığı ya da doktorların içerisinde olduğu sitelerde genelde doktorlar ile ilgili bilgiler var. MedenLive şöyle bir uygulama yapmak istemiş, güvendiği ve tecrübesini bildiği doktorları bir grup içerisinde birleştiriyor ve bu grup hastalara ulaşıyor, hastalar MedenLive ulaşıyorlar ve hasta ile doktoru buluşturuyor sistem. Hastanın istediği hastanede o doktor tarafından ameliyat edilmesini sağlıyor. Ve bunu başlangıçtan sonuna kadar devam ettiriyor. Yani hasta…

[00:04:27.23] Sunucu: Doktor ile birebir görüşebiliyor hasta değil mi?

[00:04:29.14] Doç. Dr. Gökmen Öztürk: Birebir görüşebiliyor, bilgi alabiliyor ve bunların çoğunu ücretsiz yapıyor. Ondan sonrasında eğer hasta, doktor… Çünkü sistemin amacı şu, tecrübesine güvenilir ve yıllardır bu işi profesyonelce yapan doktorları bulup sistemin içerisine dahil etmek amaç. Ve öyle olduğu için de zaten bir süre zaten hasta güveni sağlamak. Aslında güveni sağlayınca zaten ondan sonra sistem hem hastaya hem de doktora hem de sistemin içerisindeki bütün parçalara güvenli bir sağlık sistemi sunuyor. Amaç o. 

[00:05:04.07] Sunucu: Evet hocam. Şunu da sormak istiyorum, yani hastalar siteye girdikleri zaman  doktorların ya da branşların biyografisini görebiliyorlar orada. Ondan sonra doktorlarına ulaşıp, istedikleri hastanede de birebir görüşebiliyorlar değil mi hocam?

[00:05:15.25] Doç. Dr. Gökmen Öztürk: Görüşebiliyorlar. 

[00:05:16.04] Sunucu: Çok başarılı bir sistem.

[00:05:17.03] Doç. Dr. Gökmen Öztürk: Evet aynen öyle. Kolay ulaşabiliyorlar doktorlara. Çünkü bu sistemi sağlayan sistem aynı zamanda doktorun hastaya, hastanın doktora çok hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. İstediği saatte ulaşmasını sağlıyor. İstediği zaman ulaşmasını sağlıyor. Biz de çünkü o doktor ile hasta arasındaki diyalog ve iletişim zor bir şey.

[00:05:39.20] Sunucu: Çok önemli aslında hocam. Hastaların güveni çok önemli.

[00:05:42.20] Doç. Dr. Gökmen Öztürk: Bu güveni çok arttırıcı bir sistem.

[00:05:46.02] Sunucu: Evet hocam, vermiş olduğunuz değerli bilgilerden dolayı çok teşekkür ederiz. 

[00:05:48.06] Doç. Dr. Gökmen Öztürk: Ben çok teşekkür ederim.

[00:05:48.22] Sunucu: Ağzınıza sağlık diyoruz.

Bir cevap yazın

Buraya yazacağınız E-Posta adresiniz herkese açık yayımlanmayacaktır. Required fields are marked *

Arama

+

DOKTORUNUZA ÜCRETSİZ MUAYENE

HEMEN Formu doldurun!

OLABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Randevunuzu oluşturmak için arayalım!

Content Protection by DMCA.com